respublika.lt

Alisa ir Miunhauzenas - ne tik knygų herojai

(0)
Publikuota: 2020 birželio 14 18:30:02, VŽ informacija
×
nuotr. 1 nuotr.
Eltos nuotr.

Įvairių sindromų, kurie gali kamuoti žmogų, yra šimtai. Kiekvienas iš jų turi pavadinimą, yra įvairių sutrikimų variantų. Vieni būna nepaprastai sunkūs, kiti gali atrodyti kvaili ir nerimti.

 

Išvertus iš graikų kalbos „sindromas“ reiškia „samplūdis, susikaupimas“. Tai grupė kartu pasireiškiančių vienos kilmės klinikinių požymių su tokiu pačiu ligos vystymosi mechanizmu. Yra daug įvairių sindromų, kurie nevienodai sunkiai veikia žmogaus sveikatą. Vieni sindromai atsiliepia fizinei būklei, kiti veikia psichiką. Vieni žmogų paverčia neįgaliu, kiti tik šiek tiek pablogina gyvenimo kokybę. Yra sindromų, kurie daug kam gali pasirodyti neesminiai ir nerimti, jie painiojami su apsileidimu, nedėmesingumu sau, apskritai pramanais.

Alisa Stebuklų šalyje


Toks romantiškas pavadinimas apibūdina būseną, kai išsikreipia žmogaus erdvės ir laiko suvokimas, jį supančius daiktus jis gali matyti didesnius arba mažesnius negu yra iš tikro. Toks sindromas yra vienas iš rečiausiai pasitaikančių. Ligonio matymo principas yra toks: dideli daiktai jam atrodo maži, o maži - priešingai, - dideli. Žmogui tampa sunku teisingai įvertinti aplinkui esančių daiktų gabaritus bei atstumą iki jų. Dėl tokio sutrikimo net gali išsivystyti erdvinė dezorientacija, todėl jis nebegali išeiti į lauką, eiti į darbą, susitikti su kitais žmonėmis. Be to, žmones su Alisos sindromu neretai apninka haliucinacijos, jie nepajėgia atskirti realių daiktų nuo menamų, prasimanytų. Sienos jiems lengvai „prasiskiria“ ir „užsiveria“, daiktai sukasi ir pan.

Atpažinti problemą galima pagal kai kuriuos požymius:

    Erdvės ir laiko iškrypimas;
    Atstumo tarp daiktų sumažėjimas arba padidėjimas;
    Tachikardija priepuolio metu;
    Skausmas, pranešantis apie priepuolio pradžią;
    Padažnėjęs kvėpavimas;
    Panikos priepuoliai.

Priepuolis gali trukti nuo kelių sekundžių iki kelių parų. Kokios šios patologijos priežastys? Mokslininkai kol kas negali tiksliai atsakyti, kodėl atsiranda toks nukrypimas. Specialistų manymu, priepuoliams atsirasti įtakos turi:

    Dažni migrenos priepuoliai;
    Šizofrenija;
    Infekcinė mononukleozė, pažeidusi kai kurias smegenų zonas;
    Epilepsijos priepuoliai;
    Onkologinės smegenų ligos.

Išprovokuoti pirmuosius sindromo pasireiškimus gali:

    Infekcijos, intoksikacija;
    Galvos traumos;
    Konfliktai ir stresas, taip pat depresija.

Baronas Miunhauzenas


Miunhauzeno sindromas paprastai aiškinamas hipochondrija, kai, tarkime, žmogui neva viską skauda, bet jam tik taip atrodo. Toks sindromas - tai būklė, kai žmogus simuliuoja, perdeda arba net ir tyčia sau sukelia ligos simptomus, kad tik būtų gydomas. Taip keistai elgdamiesi žmonės sulaukia aplinkinių dėmesio, pagalbos ir užuojautos. Ligonis pasirenka ligą ir pradeda „atrasti“ visokiausių jos simptomų. Pasirinktos versijos jis laikosi iš visų jėgų, o simptomus geba klastoti maksimaliai. Žmonės su tokia patologija noriai prašosi ant operacinės stalo ir net save įvairiais būdais žaloja iki invalidumo. Jie geba tiek įtikinti save, kad serga, jog jiems net gali prasidėti kraujoplūdis.

Sprogstanti galva

Sindromas sprogstanti galva - žmogui suteikia daug nemalonių pojūčių. Tie, kas su juo susidūrė, patologiją apibūdina kaip sprogimą, šūvį, trenksmą galvoje, vis stiprėjantį triukšmą. Pasireiškia žmonėms, kuriuos kamuoja nemiga ir stresas, todėl pasitaiko neretai.

Pirmą kartą tokia problema buvo aprašyta XIX a., bet tik 2005 m. ji buvo įtraukta į tarptautinį ligų sąrašą. Priežastys:

    Polinkis į epilepsiją;
    Preparatų vartojimo nutraukimas (antidepresantų ir kitų rimtų vaistų);
    Vidurinės ausies veiklos sutrikimai;
    Depresija, prislėgtumas;
    Chroniškas stresas;
    Nuolatinė nerimo būsena;
    Nemiga;
    Žalingi įpročiai;
    Pernelyg didelis fizinis krūvis;
    Nervų sistemos veiklos sutrikimai. Ilgai nemiegant taip pat gali išsivystyti šis sindromas.

Piteris Penas


Šis berniukas, kaip žinome, niekada nesuauga. Jam patinka linksmintis ir kvailioti. Tačiau taip elgtis tinka tik vaikams. O kai taip ir toliau elgiasi berniukai, peržengę 20, 30 ar 40 metų amžiaus ribą, atrodo keistai. Pirmą kartą Piterio Peno sindromą 1983 m. aprašė amerikietis psichologas Denas Kailis (Dan Kiley).

Atpažinti sindromą galima pagal tokius požymius:

    Žmogus vengia tuoktis ir susilaukti vaikų, nes nepakenčia prisiimti atsakomybės;
    Perkasi vaikiškus daiktus (su ryškiais piešiniais, animacinių filmų herojais ir t.t.);
    Kyla socialinių problemų: bendrauti su kitais kaip lygiam su lygiu jiems yra sunku;
    Nepalaiko ilgalaikių santykių, ne tik meilės, bet net draugystės;
    Isterijos, kaulijimas, perdėtos nuoskaudos;
    Susierzinimas ir pyktis kaip atsakas į pastabą dėl infantilumo.

Statistika yra negailestinga: toks sindromas dažniau pasitaiko tarp vyrų. Ryškus pavyzdys, pažįstamas daugeliui - Maiklas Džeksonas (Michael Jackson).

Patiko straipsnis? Leisk mums apie tai sužinoti. Nepamiršk pasidalinti Facebook!
L
0
F
Parašykite savo komentarą:
 
Komentuoti
Respublika.lt pasilieka teisę pašalinti nekultūringus, keiksmažodžiais pagardintus, su tema nesusijusius, kito asmens vardu pasirašytus, įstatymus pažeidžiančius, šlamštą reklamuojančius ar nusikalsti kurstančius komentarus. Jei kurstysite smurtą, rasinę, tautinę, religinę ar kitokio pobūdžio neapykantą, žvirbliu išskridę jūsų žodžiai grįždami gali virsti toną sveriančiu jaučiu - specialiosioms Lietuvos tarnyboms pareikalavus suteiksime jūsų duomenis.

Dienos klausimas

Ar reikėjo perkelti Vaikų dieną į gegužės mėn., nes birželio 1-oji turi sovietines šaknis?

balsuoti rezultatai

Apklausa

Kur šiemet atostogausite?

balsuoti rezultatai

Respublika
rekomenduoja

Labiausiai
skaitomi

Daugiausiai komentuoti

Orų prognozė

Šiandien Rytoj Poryt

0 +7 C

0 +5 C

0 +6 C

+3 +8 C

+5 +10 C

+6 +10 C

0-7 m/s

0-5 m/s

0-5 m/s