Žmogus iš ateitiesnuotraukos

2020 sausio mėn. 16 d. 09:10:09 Perskaitė 3215

2020 m. sausio 2-ąją visi mokslo fantastikos gerbėjai paminėjo vieno garsiausių pasaulyje rašytojų fantastų Aizeko Azimovo (Isaac Asimov) gimimo 100-ąjį jubiliejų. Jo fantastiniai futuristiniai kūriniai, dažnai vadinami pranašiškais, įkvėpdavo ir toliau įkvepia viso pasaulio mokslininkus, rašytojus, režisierius, muzikantus. Tai A.Azimovo dėka pasaulis XX a.antrojoje pusėje išgyveno tikrą mokslo fantastikos bumą.

 

Rusijos Smolensko srities Petrovičių kaime gimusį, sulaukusį vos trejų metukų Isaką Ozimovą tėvai išvežė iš SSRS į Ameriką, kaip jis pats sakė, „lagamine“. Vėliau jis pasikeitė vardą ir pavardę į labiau tinkamą Bruklino gyventojui ir tapo Aizeku Azimovu. A.Azimovas baigė prestižinį Kolumbijos universitetą ir, nors niekas jo niekada nevadino garsiu mokslininku, vis dėlto 10 metų dėstė tokį sudėtingą dalyką - biochemiją. Fantastika Aizekas susižavėjo jau vaikystėje, juolab tėvo konditerijos parduotuvėje buvo pardavinėjamos, kaip tada buvo priimta, įvairiausios prekės, tarp jų - žurnalai ir romanai minkštais viršeliais. Bet tai, ką buvo galima juose rasti, labai greitai jo pradėjo nebetenkinti. Tų „romanų“ autoriai ir pavadinimai buvo skirtingi, tik siužetai - beveik visi vienodai neįdomūs ir žemo literatūrinio lygio. A.Azimovas kaip rašytojas debiutavo būdamas studentu - pirmasis apsakymas apie robotus „Robis“ buvo išleistas 1940 m. ir jame jau buvo suformuluotas pirmasis iš trijų A.Azimovo robotų technikos dėsnių - „robotas negali žmogui kenkti“. Negalima sakyti, kad ką tik buvęs moksleivis A.Azimovas „atsibudo garsus“, bet tai, kad jo fantastika skiriasi nuo lentynose gulinčios greta, buvo matyti iškart. A.Azimovo fantastiką galima pavadinti akademine - joje visada kalbama apie rimtus dalykus, nesvarbu, kad žanras - pramoginis. 1940-1950 metais žmogaus santykiai su dirbtiniu intelektu atrodė neaktuali problema, kaip ir skrydžiai už Saulės sistemos ribų. Kaip suprantame dabar, pasirodė, kad viskas yra ne taip, o A.Azimovo robotų technikos dėsnius mes sėkmingai pradedame taikyti praktiniame gyvenime. Aprašinėti vien tik netolimos ateities stebuklus A.Azimovui buvo nuobodoka. Jo vaizduotei norėjosi visiškos laisvės nuo chronologijos sąlyginumų - taip atsirado „Fondas“, kurio veiksmas vyksta maždaug 201 amžiuje, iš esmės - istorinis romanas. Vos 22 metų jo autorius rimtai samprotauja apie mūsų civilizacijos politinę struktūrą, valdžios mechanizmus, demokratiją ir diktatūrą.

A.Azimovo kūrinių „aukso fondas“, tai, dėl ko jis yra laikomas pirmuoju šimtmečio fantastu, išvydo pasaulio šviesą per neįtikėtinai trumpą laiką: 1950 m. pasirodė „Aš, robotas“, o 1958 m. - paskutinė Laki Staro nuotykių dalis, „Saturno žiedai“. O tarp jų tilpo apsakymai apie robotus, fantastiniai detektyvai apie seklį Elaidžą Beilį ir jo padėjėją, garsiausias „ne serijos“ romanas „Amžinybės pabaiga“ ir, aišku, „Fondas“. Neįtikėtinas produktyvumas - ne tiek kiekybinis, kiek kokybinis! Gyvojo klasiko statusą A.Azimovas įgijo dar nesulaukęs 40-ies. Sulaukė - ir sustojo. Geriausi jo darbai buvo išleisti iki 1958 metų. Visa, kas parašyta vėliau, - jau ne tiek įspūdinga. Bet tai nėra vien paties A.Azimovo „kaltė“, tiesiog 1961 m. balandžio 12-ąją baigėsi fantastikos aukso amžius. Fantazijos apie tai, ką savo akimis matė žmogus, kad ir kokios genialios jos būtų, daugiau nieko rimtai nebedomino. Suprantama, A.Azimovas nenustojo rašyti. Jo 1960-1970 m. bibliografija yra tokia pat plati kaip ir ankstesniojo dešimtmečio. A.Azimovas reguliariai leido apsakymų rinkinius, parašė savo bene „moksliškiausią“ romaną „Net patys dievai“, ėmėsi detektyvo žanro ir kūrė visiškai rimtą mokslo populiarinimo literatūrą. Bene vienintelė iš tais metais išleistų kūrinių, išties puošianti rašytojo bibliografiją - apysaka „Dviejų šimtų metų žmogus“. Bet įžengęs į septintąjį gyvenimo dešimtmetį A.Azimovas staiga įgijo antrąjį kvėpavimą. Jis baigė rašyti ciklą apie Elaidžą Beilį ir Danielį Olivą („Aušros robotai“ ir „Robotai ir Imperija“), lygiagrečiai užbaigė „Fondo“ istoriją („Fondo krizė“, „Fondas ir Žemė“). Savo paskutinėje knygoje A.Azimovas meistriškai susiejo viską: visa žmonijos istorija, pradedant XX a. pabaiga, - roboto Danielio Olivo rankų darbas.

A.Azimovo gimimo šimtmečiui, galima sakyti, buvo ruošiamasi visus praėjusius metus. Visi entuziastingai vis skaitė... ne, ne A.Azimovo knygas. Skaitė jo straipsnį, parašytą Amerikos savaitraščiui „The Star“, kuris šiame bulvariniame leidinyje pasirodė 1983 metų pabaigoje. Jame rašytojas nupiešė ateities paveikslą po 35 metų, tai yra 2019-uosius metus. Straipsnis buvo toks, kokio ir tikėjosi jį užsakęs leidinio redaktorius, - gana optimistiškas: „branduolinio karo nebus“; kupinas tikėjimo technikos pažanga „masinė kompiuterizacija yra neišvengiama. Greiti, protingi kompiuteriai taps žmogaus pagalbininkais ne tik ekonomikoje ir pramonėje, bet ir kiekvienuose namuose“; būtinai pagąsdinantis, bet suteikiantis vilties, kad problema bus išspręsta: „žmogaus neatsakingumo pasekmės - atliekų ir taršos problemos - taps vis akivaizdesnės ir nepakeliamos. Bandymai padėtį suvaldyti bus vis aktualesni. Reikia tikėtis, kad iki 2019 m. pažanga technologijų srityje suteiks instrumentų šiems procesams sustabdyti ir ekologinei padėčiai pagerinti“. Straipsnis padarė įspūdį. O 2019-aisiais, suprantama, sukėlė neapsakomą daugelio A.Azimovo talento gerbėjų susižavėjimą. Jų mylimas autorius pasirodė esąs ne šiaip rašytojas, bet tiesiog pranašas! Visa, ką jis sakė prieš 35 metus, išsipildė arba pildosi tiesiog dabar, bematant! Apskritai toks prognozavimas A.Azimovui buvo tarsi privaloma mankšta. Ką ten 35 metai! 1964 m. „The New York Times“ puslapiuose A.Azimovas paskelbė artimiausių 50 metų prognozę. Beje, daug detalesnę ir tikslią. Štai jis, nors ir nevartodamas žodžio „išmanusis telefonas“, kuris tada dar nebuvo sugalvotas, prietaiso funkcijas aprašo gana išsamiai: „Kalbantis bus galima matyti pašnekovą. Be to, telefonai turės ekranus, ir juose bus galima ne tik matyti žmogų, bet ir naudotis kitomis funkcijomis - skaityti knygas, užsirašinėti pastabas, dirbti su nuotraukomis ir vaizdais.“

Negana to, A.Azimovas numatė SSRS žlugimą. Kai kas net manė, kad rašytojas fantastas A.Azimovas, užsirekomendavęs kaip puikus futurologas, dalyvavo vykdant CŽV ateities prognozavimo ir konstravimo programą. Beje, ciklas „Fondas“ buvo mėgstamiausia tokio Osamos Bin Ladeno, kuris kaip niekas kitas mokėjo „konstruoti valdomas krizes“, knyga. Išverstas į arabų kalbą ciklo „Fondas“ pavadinimas skamba paprastai ir skoningai - „Al Kaida.“

A.Azimovas mirė 1992 m. balandžio 6 dieną dar visiškai nesenas - jam sukako vos 72 metai. Mirties priežastis - širdies ir inkstų nepakankamumas, sukeltas ŽIV, kuriuo jis užsikrėtė per donoro kraują, kai jam buvo operuojama širdis. Bet čia esama ir truputis grynos mistikos: kažin ar A.Azimovas būtų jaukiai jautęsis 1998-aisiais, kuriais vyksta jo kūrinio „Robis“ veiksmas: žmonės skraido iš Mėnulio į Marsą, o vaikus prižiūri mechaninės žmonių pavidalo būtybės. Fantastas neturi matyti, kad jo aprašytoji ateitis neatėjo - tai gali jam sudaužyti širdį... Merdėdamas A.Azimovas ištarė paskutiniuosius žodžius: „Tai buvo geras gyvenimas.“ Būtent ši frazė ir tapo pavadinimu biografinės knygos, kurią rašytojo žmona Džanet Azimova (Janet) išleido po jo mirties.

"Respublikos" leidiniai", Smetonos g. 2, Vilnius, Tel. , Faks. , El. paštas info@respublika.net