respublika.lt
 
VZ LOGO 3

Viliojančios „Pelikanų salos“ paslaptysnuotraukos

2019 rugsėjo mėn. 22 d. 20:14:03
Milda KUNSKAITĖ

Alkatraso kalėjimas - vienas garsiausių, o gal ir pats garsiausias, per visą istoriją. Tiesa, Alkatraso biografija yra trumpa - vos 29 metai. Palyginti su belangėmis, kurių istorija skaičiuojama šimtmečiais, atrodo ne itin įspūdingai. Alkatraso šlovė didžia dalimi yra sukurta dirbtinai jau tais laikais, kai jame gyveno ne nusikaltėliai, o turistai. Ir vis dėlto Alkatrasas saugo nemažai paslapčių ir mįslių...

×
nuotr. 2 nuotr.
Už 1,25 mylios nuo San Francisko esantis Alkatraso kalėjimas iki šiol audrina rašytojų ir turistų vaizduotę. „Vikipedijos“ nuotr.

 

1775 m. ispanas jūrų keliautojas Chuanas Manuelis de Ajala (Juan Manuel De Ayala) pirmasis įplaukė į San Francisko įlanką. Ispano sudarytame įlankos žemėlapyje buvo pažymėtos trys salos, viena iš jų buvo pavadinta La Isla de los Alkatrases - „Pelikanų sala“. O paskui į įvykių eigą įsikišo atsitiktinumas: 1828 m. anglų geografas kapitonas Frederikas Bičis, perkeldamas pavadinimus iš ispaniško žemėlapio, apsiriko ir pavadinimas „Pelikanų sala“ atiteko kaimyninei salai. Galutinai „apsišaukėlę“ įteisino JAV Kranto apsaugos topografinė tarnyba, savo žemėlapiuose salą įvardijusi kaip Alkatrasą.

1848 m. į San Franciską plūstelėjo tūkstančiai lengvo uždarbio mėgėjų, tapusių „Kalifornijos aukso karštinės“ aukomis. Aktyviai vykstant laivybai reikėjo švyturio, kuris ir buvo pastatytas Alkatrase. „Aukso karštinė“ buvo ir priežastis statyti fortą įlankai ginti, jo statybos prasidėjo 1850 m. Tvirtovė buvo apginkluota 110 toliašaudžių pabūklų.

Pirmieji kaliniai - karo belaisviai

Alkatraso fortas buvo laikomas praktiškai neįveikiamu. Be galingos ginkluotės salą saugojo stiprios srovės ir ledinis įlankos vanduo. Tokios sąlygos trukdė ne tik nusigauti iki forto, bet ir iš jo pasprukti. Būtent todėl Amerikos karinė vadovybė pamanė, kad Alkatraso fortas - ideali vieta karo belaisviams laikyti. Pirmieji čia atvyko kareiviai, patekę į nelaisvę Pilietinio karo mūšių laukuose. XIX a. pabaigoje Alkatraso „jaukumą“ įvertino ispanų kareiviai, paimti į nelaisvę per Ispanijos ir Amerikos karą.

Galima sakyti, kad „civiliai“ nusikaltėliai pokariniame kalėjime atsidūrė dėl stichijos. 1906 m. galingas žemės drebėjimas sugriovė San Franciską kartu su kalėjimu ir šimtai kalinių buvo skubiai pervežti į Alkatrasą. Padidėjus įkalintųjų skaičiui, teko statyti naują pastatą, kuris buvo baigtas 1912 m. Tuo metu Alkatrasas jau buvo pelnęs griežtos drausmės karo kalėjimo reputaciją, iš kurio bėgti - tolygu ieškoti mirties. Tai įrodė drąsuoliai, bandę nuplaukti iki kranto ir žuvę šaltuose įlankos vandenyse.

Tiesa, ne viskas buvo taip niūru: kaliniams buvo leidžiama organizuoti beisbolo rungtynes ir bokso varžybas, kurios buvo populiarios ne tik tarp dalyvių, bet ir adminstracijos darbuotojų.

Vieta, kurioje palūžo A.Kaponė


1934 m. JAV karinė vadovybė nusprendė, kad išlaikyti kalėjimą Alkatrase - pernelyg brangus malonumas. Taigi kalėjimas perėjo Teisingumo departamento žinion, o jis kaip tik ieškojo patikimos vietos izoliuoti Didžiosios depresijos laikų gangsterių sindikatų lyderiams. Būtent laikotarpis nuo 1934 m. ir yra visiems žinomas kaip „neįveikiamo Alkatraso kalėjimo istorija“. Federalinis kalėjimas saloje buvo įrengtas pagal paskutinį technikos žodį, o jo viršininku buvo paskirtas Džeimsas A.Džonstonas (James A.Johnston), garsus Amerikos kalėjimų sistemos reformuotojas. Dž.Džonstonas laikėsi požiūrio, kad su nuteistaisiais reikia elgtis humaniškai, tačiau kartu būtina griežtai paisyti drausmės reikalavimų. Alkatrasas buvo pradėtas laikyti specialiuoju kalėjimu, į kurį buvo sodinami tie, kurių kriminalinių ryšių daugiau niekur nepavykdavo sutraukyti. Būtent taip buvo pasielgta su Alu Kapone (Al Capone)

Charizmatiškasis Čikagos mafijos vadeiva Alkatrase prarado visą savo žavesį, įtaką ir autoritetą. Kalėjimo vadovybė jam skirdavo juodžiausius ir labiausiai žeminančius darbus ir mafijos bosas netrukus virto atstumtuoju, kurį patys priežiūrėtojai turėjo ginti nuo kitų nuteistųjų žeminimų.

Alkatrase būdavo keliamasi 6:30 val., 25 minutės skiriamos kamerai susitvarkyti, paskui vykdavo patikrinimas. Po to 20 min. buvo skirta pusryčiams valgykloje ir nuteistieji būdavo siunčiami į darbus kalėjime. Griežtai buvo laikomasi ir „tylos politikos“ - kaliniams ilgai būdavo draudžiama išvis kalbėti, grasinant griežtomis bausmėmis. Nepaklusniausiųjų laukė karceris, į kurį nusikaltusieji būdavo sodinami be viršutinių drabužių ir ribotai gaudavo maisto. Tualeto ten nebuvo, tik skylė grindyse, areštantas atsidurdavo visiškoje tamsoje, nes patalpa buvo be langų.

Pabėgę į nežinomybę

Per 29 Alkatraso kaip federalinio kalėjimo gyvavimo metus įvyko 14 bandymų iš jo pasprukti, kuriuose dalyvavo 34 nuteistieji. Oficialiai laikoma, kad pabėgti niekam nepavyko, nors 5 žmonės jau kelis dešimtmečius yra laikomi dingę be žinios. Oficialiai teigiama, kad jie nuskendo įlankoje.

Garsiausias bandymas pabėgti iš Alkatraso įvyko kalėjimo istorijos pabaigoje. 1962 m. birželio 11 d. Frenkas Morisas (Frank Morris) ir broliai Džonas ir Klarensas Englinai (John & Clarence Anglin) sugebėjo pramušti skylę sienoje ir per ją patekti į tarnybinį tunelį. Vietoj savęs palikę lėles iš papjė mašė bėgliai paspruko iš kalėjimo ir pamėgino perplaukti įlanką plaustu, iš anksto pasigamintu iš guminių lietpalčių.

Kuo baigėsi šis kruopščiai suplanuotas pabėgimas, nėra žinoma ir po pusės amžiaus. Valdžia mano, kad trejetas nuskendo. O štai brolių Englinų giminės pasakojo gavę iš jų atviruką iš Pietų Amerikos. Tačiau niekam iki šiol nepavyko įrodyti nei bėglių žūties, nei jų išsigelbėjimo fakto.

Mūšis dėl Alkatraso


1946 m. buvo sumanytas ne toks išradingas, bet kruvinas pabėgimas. Nuteistas 20 metų kalėti už banko apiplėšimą Bernardas Kojus (Bernard Coy) sugebėjo sargybos nepastebėtas nusigauti iki ginklų sandėlio, apsiginkluoti pats ir apginkluoti savo sėbrus. Nusikaltėliams pasisekė sučiupti ir užrakinti kameroje 9 prižiūrėtojus. Jie ketino užgrobti katerį ir, prisidengę įkaitais, nusigauti iki San Francisko. Tačiau kalėjimo korpuso rakto maištininkai iškart nerado, o renkantis reikiamą iš daugybės raktų, atimtų iš sargybinių, užsiblokavo spyna. Apie maištą kalėjime sužinojo valdžia ir į Alkatrasą nedelsiant buvo nusiųstas policininkų, FTB agentų ir net jūrų pėstininkų desantas. Užgrobtas korpusas buvo šturmuojamas, maištas numalšintas. Žuvo du prižiūrėtojai, trys nuteistieji, o dar 15 žmonių sužeisti. Du maištininkai buvo nuteisti mirties bausme. Šis konfliktas, vykęs 1946 m. gegužės 2-4 dienomis, į istoriją įėjo kaip „Mūšis dėl Alkatraso“.

Turistų ir krepšininkų Meka

1963 m. kovo 21 d. JAV Teisingumo departamentas uždarė kalėjimą Alkatraso saloje. Priežastis - ta pati, kaip prieš 29 metus įvardinta kariškų - pernelyg brangus nuteistųjų išlaikymas saloje. Po to kelis metus Alkatrase buvo tuščia, nes federalinė valdžia niekaip negalėjo nuspręsti, kaip toliau naudoti šią teritoriją. Laikinai ten apsigyveno indėnai, buvusiose kalėjimo kamerose kūrendavę laužus. Pagaliau 1971 m. vyriausybė nutarė Alkatrasą paversti Nacionalinės poilsio zonos „Aukso vartai“ dalimi. Naujajam Alkatraso gyvenimui pasitarnavo Alo Kaponės populiarumas visoje Amerikoje - paaiškėjo, kad vietą, kurioje kalėjo garsusis gangsteris, svajoja aplankyti dešimtys tūkstančių žmonių. Ir nuo 1973 m. buvęs Alkatraso kalėjimas tapo turizmo centru, kurį dabar aplanko iki

Pasidalink: Pasidalink: Facebook
Parašykite savo komentarą:
 
Respublika.lt pasilieka teisę pašalinti nekultūringus, keiksmažodžiais pagardintus, su tema nesusijusius, kito asmens vardu pasirašytus, įstatymus pažeidžiančius, šlamštą reklamuojančius ar nusikalsti kurstančius komentarus. Jei kurstysite smurtą, rasinę, tautinę, religinę ar kitokio pobūdžio neapykantą, žvirbliu išskridę jūsų žodžiai grįždami gali virsti toną sveriančiu jaučiu - specialiosioms Lietuvos tarnyboms pareikalavus suteiksime jūsų duomenis.
  • DRAUDIMAS: dėl protestų Honkonge Kinija sustabdė juodų marškinėlių, skėčių, veido kaukių ir kitų aktyvistų naudojamų daiktų eksportą į savo specialųjį administracinį regioną.
  • NELAIMĖ: trečiadienio vakarą vietos laiku Filipinų regioną supurtė 6,4 balo stiprumo žemės drebėjimas, sugriuvo daugybė namų, penki žmonės tapo žemės drebėjimo aukomis, dar 53 asmenys patyrė sužalojimus.
Daugiau

Respublika
rekomenduoja

Labiausiai
skaitomi
(per 72 val.)

Daugiausiai komentuoti
(per 72 val.)

Ar po praėjusių įvykių Seime V. Pranckietis gali toliau eiti Seimo pirmininko pareigas?

balsuoti rezultatai

Ar mėgstate atostogauti vėsiuoju sezonu?

balsuoti rezultatai
reklama
VZ LOGO 2
Šiandien Rytoj   Poryt

 

   

+10 +11 C

 +10 +11 C

 

+10 +11 C

+12 +14 C

+15 +17 C

 

 +16 +18 C

4-5 m/s

3 m/s

 

3 m/s

 

USD - 1.1025 PLN - 4.2955
RUB - 70.8212 CHF - 1.0997
GBP - 0.8656 NOK - 10.1465