respublika.lt

Universiteto diplomas - po 70 metų (1)

2019 gegužės mėn. 13 d. 18:49:54
Virginija KESMINĖ, Vakarų ekspresas

Klaipėdietis Česlovas Jakubauskas, baigęs mokyklą, norėjo tapti matematiku ir, siekdamas šios svajonės, būdamas septyniolikos, įstojo į Vilniaus universitetą. Vis dėlto už valdžiai neįtikusį elgesį buvo iš jo pašalintas ir ištremtas. Nuo tos dienos praėjus 70 metų, Č. Jakubauskui skola buvo grąžinta - įteiktas simbolinis Vilniaus universiteto Atminties diplomas ir atsiprašyta už praeities klaidas.

×
nuotr. 1 nuotr.
Po 70 metų į akademinę bendruomenę grįžęs Česlovas Jakubauskas (dešinėje) šiuolaikiniams studentams, galbūt neįvertinantiems turimų galimybių, pasiūlytų pagalvoti apie gyvenimą. Egidijaus JANKAUSKO nuotr.

 

Iškilminga Atminties diplomų įteikimo ceremonija neteisingai pašalintiems studentams Vilniaus universitete vyko dar balandžio pradžioje, tačiau dėl silpnos sveikatos klaipėdietis joje negalėjo dalyvauti. Penktadienį diplomą Č. Jakubauskui namuose asmeniškai įteikė Vilniaus universiteto rektorius prof. Artūras Žukauskas, pasveikinęs Č. Jakubauską vėl tapus universiteto bendruomenės nariu.

Č. Jakubausko anūkė Ugnė Jakubauskaitė sakė tikinti, kad tokios mažos pergalės atneša daug džiaugsmo žmonėms, jų šeimoms ir visai bendruomenei ir yra be galo svarbios.

Į tremtį krovėsi knygas

Būdamas 17 metų Česlovas, ūkininkų sūnus, įstojo į universitetą studijuoti matematikos, tačiau studijavo neilgai. Vieną naktį buvo pažadintas ir jam buvo liepta per 20 minučių susikrauti daiktus.

Iki stipendijos buvo likusi viena diena, Česlovas neturėjo nei pinigų, nei daug daiktų. Per tas 20 minučių draugai studentai atnešė duonos, o pats Česlovas dar skubėjo grąžinti draugui pasiskolintą vadovėlį ir perspėti kitus studentus, kad slėptųsi. Į lagaminą Česlovas įsidėjo ir knygų, tarp kurių buvo ir aukštosios matematikos vadovėlis.

„Vietoj stipendijos - vagonas. Studentai tada gerai gyveno iki stipendijos, o aš vos ištraukdavau. Pasakė - „Daug knygų neimk, sunku nešti“, nes patiems reikės nešti. Bet nešėm. Draugui pasakiau slėptis“, - iš lėto žurnalistams pasakojo pats Česlovas.

Dokumentuose buvo nurodyta, kad Č. Jakubauskas galimybės baigti studijas neteko dėl antitarybinės veiklos bei ryšių su partizanais.

Už Irkutsko atsidūrusiam Česlovui buvo pasiūlyta tapti matematikos mokytoju, bet jaunas studentas nemokėjo rusų kalbos, todėl dirbo kolūkyje, ganė ir prižiūrėjo arklius, dirbo žemės ūkio darbus.

Net ir tremtyje Č. Jakubauskas siekė įgyti išsilavinimą - baigė su žemės ūkiu susijusią mokyklą, studijavo institute, dirbo įvairius darbus, buvo inžinierius, darbų vykdytojas.

Tremtyje Česlovas vedė taip pat tremtinę Viltę. Į Lietuvą šeima grįžo 1974 metais, parsivežusi tremtyje gimusius sūnų ir dukrą.

Apsigyvenęs Klaipėdoje Č. Jakubauskas ėmė dirbti inžinieriumi inžinerinių tinklų statybos bendrovėje, kilo karjeros laiptais, tapo vyriausiuoju inžinieriumi. Šias pareigas jis ėjo iki tol, kol leido sveikata - užtarnauto poilsio išėjo tik prieš 8 metus, jau sulaukęs aštuoniasdešimties.

Diplomo sulaukė po 70 metų

Po kelių dešimčių metų sužinojęs, kad vėl bus priimtas į Vilniaus universiteto bendruomenę, šeimos narių teigimu, Česlovas net apsiverkė, nes išsilavinimas jam buvo vienas svarbiausių dalykų gyvenime.

Universiteto rektorius A. Žukauskas sakė, kad prieš keletą metų kilo iniciatyva grąžinti į bendruomenę jos narius, kurie nukentėjo nuo totalitarinio režimo ir buvo neteisėtai pašalinti iš universiteto.

„Mums, kaip universitetui, turinčiam labai ilgą istoriją, tai pasirodė labai svarbu ir ėmėme žiūrinėti savo archyvus, istorikų komanda ėmė ieškoti nukentėjusių studentų. Peržiūrint karo metų dokumentus radome daug nukentėjusių žydų, lenkų tautybių studentų, po karo - lietuvių, kurie buvo išrauti iš mūsų bendruomenės.

Šiais metais pavyko rasti 4 dar gyvus buvusius studentus, vienas jų - klaipėdietis Česlovas, buvęs Fizikos ir matematikos fakulteto studentas. Diplomas neseniai buvo įteiktas ir vilnietei buvusiai Medicinos fakulteto studentei, sulaukusiai daugiau nei devyniasdešimties metų.

Atminties diplomų jau įteikta daugiau nei šimtas, o iš viso nuskriaustų žmonių - apie tūkstantį. Vis dėlto kai kurių nepavyksta rasti, nes nežinomi jų likimai, nepavyksta rasti artimųjų. Tokius diplomus universitetas saugo, kad, jeigu atsirastų giminės, būtų galima juos įteikti.

„Džiaugiuosi, kad grąžinome į savo bendruomenę ir poną Česlovą, klaipėdietį, daugybę metų dirbusį miesto labui, nusipelniusį žmogų. Mums džiugi diena, kad mūsų universiteto bendruomenė praturtėjo dar vienu nariu“, - kalbėjo rektorius A. Žukauskas, į Klaipėdą atvežęs ir Česlovo rašyto prašymo priimti studijuoti kopiją.

Pasveikinti Č. Jakubausko atėjo ir buvę bendradarbiai iš UAB „Klaipėdos inžinerinių tinklų statyba“. Bendrovės generalinis direktorius Jonas Zakaris dėkojo už ilgus darbovietei atiduotus metus.

„Metai prabėgo greitai. Atsimenu, kad ponas Česlovas ir mane įdarbino, kai laikinai ėjo viršininko pareigas. Ką galiu pasakyti - puikus inžinierius. Iki 80 metų dirbti vyriausiuoju inžinieriumi... Tai yra įvertinimas, retas tiek išdirba. Darbai - visa Klaipėda: šilumos tinklai, dujotekis, vandentiekis, nuotekos yra pro Česlovo prizmę praėję„, - prisiminimais dalijosi J. Zakaris.

Č. Jakubausko artimieji pasakojo, kad Česlovas pabrėžia dirbęs ne iki aštuoniasdešimties metų, o iki aštuoniasdešimt vienerių su puse - ilgamečiam inžinieriui, norėjusiam tapti matematiku pusantrų metų paklaida atrodo neleistina.

Trys gyvenimo pamatai

Č. Jakubausko žmona Viltė pabrėžė, kad vyras visą gyvenimą yra labai sąžiningas, teisingas, visada stengėsi nieko neįžeisti, niekuomet nesikeikė.

„Gyvenant Sibire buvo kartą atvejis, kad labai norėjau laukinių gėlių. Pasakiau, kad man reikia vaistingųjų augalų, man davė vairuotoją. Važinėjom, prisiskyniau gėlių, o kai grįžau ir pasisakiau, jis pasakė: „Valstybei brangiai kainavo.“ Nors ir tarybinei valstybei, bet kainavo... Jis sąžiningas nuo mažens“, - šypsojosi V. Jakubauskienė.

Ji pabrėžė, kad Česlovui visada buvo labai reikšmingas išsilavinimas ir svarbios knygos. Grįžus į Lietuvą įvairių knygų namuose prisikaupė tiek, kad teko jas laikyti garaže. Deja, dabar, nusilpus regėjimui, pats skaityti Česlovas jau nebegali.

Č. Jakubausko anūkė U. Jakubauskaitė sakė, kad senelis vaikams ir anūkams diegė tris esminius dalykus.

„Jis visada sakė, kad išsilavinimas yra aukščiausia, ko žmogus gali siekti, šeima yra svarbiausia, ką gali turėti kaip asmuo, o Lietuva yra tai, dėl ko tu čia esi, dėl ko turi labiausiai stengtis. Išsilavinimas, šeima ir tėvynė - trys pagrindiniai dalykai. Tai girdėdavau net būdama vaikas, kai dar nieko nesuprasdavau. Kai paaugau, turėjome tradiciją kartą per mėnesį eiti į knygyną arba biblioteką knygų. Visiems jis visada sakydavo, kad turime įgyti išsilavinimą. Taip ir augome, mokėmės kartu ir iš jo. Senelis yra tas žmogus, kuris visada spinduliavo šilumą, intelektą ir užbūrė kitus domėtis tuo, kas jam atrodė svarbiausia“, - be galo šiltai apie visą giminę įkvepiantį senelį kalbėjo U. Jakubauskaitė.

„Nieko, praėjo gyvenimas. Gerai pragyventa“, - sakė pats Č. Jakubauskas.

Paklaustas, ką pasakytų studentams, kurie galbūt neįvertina turimų galimybių studijuoti ką nori, Česlovas sakė, kad pasiūlytų pagalvoti apie gyvenimą, o šiuolaikiniam jaunimui - mylėti savo Tėvynę.

Parašykite savo komentarą:
  Skaityti komentarus (1)
Respublika.lt pasilieka teisę pašalinti nekultūringus, keiksmažodžiais pagardintus, su tema nesusijusius, kito asmens vardu pasirašytus, įstatymus pažeidžiančius, šlamštą reklamuojančius ar nusikalsti kurstančius komentarus. Jei kurstysite smurtą, rasinę, tautinę, religinę ar kitokio pobūdžio neapykantą, žvirbliu išskridę jūsų žodžiai grįždami gali virsti toną sveriančiu jaučiu - specialiosioms Lietuvos tarnyboms pareikalavus suteiksime jūsų duomenis.
 • BE PANIKOS - NEVERYGINĖ STATISTIKA: per šių metų sausio-rugsėjo mėnesius Lietuvoje mirė 29699 žmonės (pernai per tą patį laiką mirė 29017 žmonių), iš jų nuo kraujotakos sistemos ligos – 16137; nuo piktybinių navikų - 6070; kitos mirties priežastys - 2772; išorinės mirties priežastys - 1689; virškinimo sistemos ligos - 1548; kvėpavimo sistemos ligos - 859; infekcinės ir parazitinės ligos - 529; DĖL „COVID-19“ – 95 ŽMONĖS.
 • GIMTADIENIS: Šiandien „Vakaro žinių" dienraštis, leidžiamas nuo 1999 m., švenčia 21-ąjį gimtadienį! Dėkojame ištikimiems skaitytojams už kartu praleistus metus.
 • KORONAVIRUSAS: Lietuvoje nustatytas pirmas koronaviruso atvejis audinių ūkyje.nustatytas pirmas koronaviruso atvejis audinių ūkyje.
 • PERKA: sostinės savivaldybė perka 55 socialinius butus įvairiuose miesto rajonuose – 10 vieno kambario butų, 10 – dviejų, 10 – trijų ir 5 keturių kambarių butus.
 • EISMO ĮVYKIAI: praėjusią parą, lapkričio 25-ąją, Lietuvos keliuose policijos pareigūnai užregistravo 62 eismo įvykius, 7-iuose iš jų sužeisti 7 žmonės.
 • INDIJOJE: ketvirtadienio rytą prie Indijos pietinės pakrantės priartėjo didelis ciklonas, audra pražudė mažiausiai penkis žmonės, išvartė medžius bei elektros stulpus.

 • GALI SUTRIKTI: naktį iš ketvirtadienio į penktadienį gali kilti sutrikimų naudojantis Smart-ID ir mobiliuoju parašu.
 • PRATĘSĖ: Vokietija iki gruodžio 20 d. pratęsė dėl antrosios koronaviruso bangos įvestus karantino apribojimus.
 • SKAIČIAI: pasaulyje patvirtintų koronaviruso infekcijos (COVID-19) atvejų skaičius perkopė 60 mln., rodo agentūros AFP renkami oficialūs duomenys.
 • KARANTINAS: Liuksemburgo parlamentas pritarė priemonių kovoje su koronaviruso pandemija griežtinimui: nedidele balsų dauguma pritarta vyriausybės įstatymo projektui, numatančiam dalinio karantino įvedimą.
 • PAPROTESTAVO: Tarptautinę smurto prieš moteris dieną nuoga „Femen“ aktyvistė surengė protestą prie Ukrainos prezidentūros; ant jos kūno buvo užrašyta „Stambulo konvencija“.
Daugiau

Respublika
rekomenduoja

Labiausiai
skaitomi
(per 72 val.)

Daugiausiai komentuoti
(per 72 val.)

Dienos klausimas

Ar pritariate muziejų ir galerijų atidarymui?

balsuoti rezultatai

Apklausa

Ar dėl pandemijos pasikeis Jūsų išlaidos kalėdinėms dovanoms?

balsuoti rezultatai
Šiandien Rytoj   Poryt

 

   

0 +1 C

+1 +3 C

 

-1 0 C

 +2 +3 C

+4 +7 C

 

 +2 +4 C

0-5 m/s

0-5 m/s

 

0-4 m/s

       

Nuorodos