Studentai dirbo už ministrusnuotraukos (1)

2019 lapkričio mėn. 16 d. 11:44:02 Perskaitė 4148

Tarptautinės studentų dienos proga, penktadienį, aukštojo mokslo siekiantys jaunuoliai matavosi Lietuvos Vyriausybės kėdes. Studentų sudarytas ministrų kabinetas Vyriausybės posėdžių salėje susitiko su ministerijų atstovais ir aptarė jaunimo idėjas.

 

Ministerijų portfelius pasiskirstę studentai užėmė ministrų vietas, o posėdžiui vadovavo studentiškasis ministras pirmininkas - VGTU bioinžinerijos 4 kurso studentas Dominykas Tvaska. Posėdžiui pasibaigus, jis sakė esantis patenkintas ministrų darbu: „Kabinetas dirbo gerai. Pastarąją savaitę ruošėmės šiems klausimams, tad džiaugiuosi jais ir pastabomis, išsakytomis posėdžio metu. Džiugu, kad klausimai jau buvo derinti ir su ministerijomis, studentiški ministrai buvo susitikę su tikraisiais, tad posėdyje iš ministerijų pastabų daug nebuvo. Manau, tai rodo, kad klausimai buvo tinkamai išnagrinėti.“

Dėmesys sveikatai


Studentai Vyriausybei pristatė kelis svarbiausius siūlymus: psichologinės studentų sveikatos gerinimas, įvairių socialinių išmokų mokėjimas.

„Lietuvos studentų sąjunga šiuo metu vykdo studentų psichologinės sveikatos gerinimo projektą visos Lietuvos mastu. Siūlome peržiūrėti normines studijų kainas, kad daugiau lėšų būtų galima skirti psichologų etatams.

Taip pat kalbėjome apie tai, kad šiuo momentu neįgalieji studentai gauna keturias skirtingas išmokas. Vienas iš mūsų siūlymų būtų tas išmokas sujungti. Esu pozityviai nusiteikęs, kad mūsų kelti siūlymai galėtų būti įgyvendinti galbūt kitais finansiniais metais“, - sakė D.Tvaska.

Jis patikino, kad šią savaitę turėjo galimybę akis akį pabendrauti ir savo idėjas pristatyti premjerui Sauliui Skverneliui. Pasidžiaugęs šiltu priėmimu D.Tvaska sakė dar neapsisprendęs, ar ateityje ketintų sukti į politiką. „Viskas yra įmanoma, kėdę jau išbandžiau, visai patogi“, - juokavo studentiškasis ministras pirmininkas.

Studijos ir darbas


Studentų sąjungos šešėlinis socialinės apsaugos ir darbo ministras Ignas Lokcikas, studijuojantis Vytauto Didžiojo universitete, pristatė Vokietijoje galiojantį vadinamąjį dirbančio studento modelį. Tokį statusą studentai ragina įteisinti ir Lietuvoje. „Dirbančio studento statusą turinčiam asmeniui Vokietijoje darbo savaitė trunka 20 valandų arba mažiau. Darbas yra derinamas su paskaitomis. Šis asmuo tikrai turi būti studentas, ir jo darbas turi būti susijęs su studijuojama sritimi“, - sakė I.Lokcikas. Pasak jo, dirbančio studento statusas naudingas studentams iš nepasiturinčių šeimų, nes jie gali dirbti kvalifikuotą darbą ir užsidirbti pragyvenimui bei įgyti reikiamų kompetencijų, kurios bus reikalingos ateityje. „Na, o darbdaviams šis statusas yra naudingas tuo, kad pagal Vokietijos pavyzdį jie yra atleidžiami nuo tam tikrų mokesčių. Todėl nauda yra abipusė“, - pabrėžė I.Lokcikas.

Studentų sąjunga taip pat ragina valstybę kitokiais būdais remti studentus iš nepasiturinčių šeimų.„Mes siekiame, kad šie studentai gautų papildomus kursus, tokius kaip kalbų, kompiuterinio raštingumo ir verslumo, tam, kad jie galėtų įgyti trūkstamų kompetencijų. Kursai turėtų būti nemokami ir nepriklausomi nuo jų pagrindinio studijų dalyko. Taip pat, kad aukštųjų mokyklų karjeros centrai dirbtų efektyviau, galėtų jiems padėti megzti ryšius su verslo atstovais, kurie jiems suteiktų darbo galimybes“, - sakė I.Lokcikas.

Kultūros ministro portfelį pasirinkęs Vilniaus universitete politikos mokslus kremtantis Justinas Iljeitis džiaugėsi produktyviu bendradarbiavimu su ministerija. Svarbiausi jo kelti klausimai - kultūros paso programos pritaikymas studentams bei kuriama viešosios informacijos rengėjų bazė.

J.Iljeitis tikino kultūros sritį pasirinkęs pirmiausia todėl, kad parodytų jauniems žmonėms, jog kultūra yra plati sfera. „Manau, tai turėtų būti svarbiausia sritis valstybiniu mastu, nes kultūra yra visur: pradedant bendravimu tarpusavyje, baigiant teatrais ir koncertais. Buvo atlikta apklausa, kad moksleiviai į kultūrinį gyvenimą neįsilieja, nes jie kultūrą suvokia kaip aukštuomenės veiklą, kur jie negali pritapti. Nors kultūra yra daug paprastesnė ir platesnė sfera“, - sakė studentų ministras. Paklaustas, ar ketina ateityje žvalgytis į ministerijos vadovo postą, J.Iljeitis sakė tokios galimybės neatmetantis.

Penktadienio posėdyje vienintelis iš ministrų dalyvavęs kultūros ministras Mindaugas Kvietkauskas sakė, kad jam ši patirtis - labai svarbi. „Kadangi mano darbas prieš tampant ministru buvo akademinis - buvau dėstytojas ir dirbau su studentais, man svarbu tokiuose renginiuose dalyvauti ir palaikyti ryšį. Tai labai praturtina“, - sakė Mindaugas Kvietkauskas.

Jis teigė išgirdęs daug pasiūlymų, kurie artimiausiu metu galėtų tapti realybe: „Tai buvo įvairių sričių idėjų lietus. Studentai įsijautę į vaidmenis. Kiek anksčiau jau buvome susitikę ministerijoje su studentų kultūros ministru, kalbėjome apie kultūros paso programą ir apie galimybes šią programą taikyti studentams. Šiandien mano akyse vyko diskusija tarp studentiškų Kultūros bei Švietimo, mokslo ir sporto ministerijos, kaip tokia galimybė galėtų būti finansuojama. Buvo įdomu dalyvauti ir stebėti tai iš šalies.

Manau, įmanoma skatinti studentų dalyvavimą kultūros veiklose. Kalbėjome, kad tam tikros bandomosios priemonės galėtų atsirasti. Pavyzdžiui, kultūros gidas, kuris suteiktų studentams informaciją apie tai, kokios kultūrinės veiklos veikia ir kokiose iš jų studentai labiausiai suinteresuoti dalyvauti.“

"Respublikos" leidiniai", Smetonos g. 2, Vilnius, Tel. , Faks. , El. paštas info@respublika.net