Senienų muziejuje burzgė šimtamečiai traktoriai

2021 spalio 17 18:11:20

Spalio 9-oji Sodeliškių dvaro sodybos (Biržų r.) senovinės technikos muziejui buvo išskirtinė diena. Tąkart gyvybė įkvėpta net dviem garo traktoriams - PORT HURON, pagamintam 1914 metais, ir CASE, kuris surinktas 1916-aisiais.

 

Sodeliškių dvaro sodyba garsėja autentišku, 2019 metais atidarytu senovinės technikos muziejumi. Muziejaus eksponatų rinkimas siejamas su ūkininkavimo pradžia, kuri prasidėjo prieš 28 metus. Pati pirmoji technika - traktoriai - buvo įsigyti kartu su mechaninėmis Sodeliškių dirbtuvėmis.

„Pirmieji traktoriai, atvaryti mūsų šeimos ir atėjusių į ūkį dirbti žmonių. Vėliau buvo didžiulis noras įsigyti prieškarinę mašiną, taip atsirado pirmasis 1929 metų „Oldsmobile". Tai pirmasis modelis, kuris buvo restauruotas. Antro automobilio norėjom mediniais ratais, kabrioleto tipo, taip atsirado 1927 metų „Erskine". Kolekcija pradėjo didėti, sunku net patiems suskaičiuoti, kiek senovinių automobilių, motociklų, traktorių, dviračių, žaislų turime sukaupę", - sakė Sodeliškių dvaro vadybininkė Eglė Linkevičiūtė. Technikos muziejuje yra apie 600 eksponatų. Dar yra daug technikos, kuri sandėliuose laukia restauracijos ar tik kosmetinio remonto, dar kitų dalia - būti donorais.

Šventės dieną, vasaros sezono uždarymo proga, buvo užkurti du garo traktoriai: „Port Huron" ir „Case" . Įvykis neeilinis, sako Sodeliškių sodybos savininkai, nes tokių traktorių kasdien neužkursi - reikia pasiruošimo. Pirmiausia tenka 3-4 val. kūrenti malkomis, kol traktoriaus vandens rezervuare pakyla slėgis, galintis sukti variklį.

„Pamatyti tokį vaizdą - retas atvejis, todėl norinčių stebėti netrūko. Buvo graži rudeniška diena, kurią žmonės smagiai praleido technikos muziejuje", - pasakojo Sodeliškių dvaro sodybos šeimininkai.

Pasibaigus karantinui, žmonės buvo išsiilgę pramogų. Kadangi Sodeliškių sodybos teritorija didelė, pastatai erdvūs, turistai galėjo saugiai lankytis technikos muziejuje. „Lankytojų srautui taip pat daug įtakos turėjo atsiradusi nuoroda į technikos muziejų Rinkuškiuose, o vasaros pabaigoje buvo pastatytas klasterio stendas prie Kirkilų bokšto.

Smagu sutikti jaunus lankytojus, kurie taip domisi senovine technika, kad net nori įsigyti. O žiemos metu ekspozicija dar padidėja, nes draugai, bendraminčiai kolekcininkai savo automobilius palieka žiemoti pas mus.

Išsamiau susipažinti su žemės ūkio senoviniais padargais galima buities muziejuje. Yra buities rakandų klėtis, kluonas, kalvė, pirtelė, autentiška aukštaitiška sodyba bei vienintelis Lietuvoje veikiantis vėjo malūnas", - vardija E.Linkevičiūtė.

Prie muziejaus pastatytas naujas statinys, kuris jau pilnas eksponatų. Jiems dar ruošiami aprašymai, paskutiniai pasiruošimo darbai. „Turime draugų, pažįstamų kolekcininkų, kurie mielai pristatytų savo sukauptas kolekcijas. Planuojame įsigyti audiogidų, įgarsinti istoriją, pasakojimus apie esamus eksponatus", - planus atskleidė Sodeliškių dvaro vadybininkė E.Linkevičiūtė.

"Respublikos" leidiniai", Smetonos g. 2, Vilnius, l , l , l info@respublika.net