Renkamės mes ar renkasi mus?nuotraukos

2019 spalio mėn. 02 d. 17:37:25 Perskaitė 2561

Kodėl mes įsimylime? Kokias savybes vertina vyrai ir moterys? Mokslininkai seniai ieško atsakymų į šiuos klausimus.

 

Giminingos sielos

Sakoma, kad priešybės viena kitą traukia. Tačiau mokslininkai vieningai atmeta šią teoriją. Specialistų manymu potencialiame partneryje pirmiausia ieškome savęs. Būtent dėl išorinio panašumo su jūsų veidu nepažįstamojo bruožai atrodo tokie savi ir malonūs. Neveltui sutuoktiniai, ilgai gyvenę kartu, neretai supanašėja. Ir visai ne tik dėl to, kad metams bėgant žmonės pradeda kopijuoti šalia esančiojo kalbą ir manieras. Priežastis yra ta, kad laimingi sutuoktiniai nuo pat pradžių turėjo bendrų bruožų. Norėdami tai įrodyti, JAV mokslininkai truputį pakoregavę perdarydavo daugybę metų laimingoje santuokoje nugyvenusių žmonių nuotraukas - moterų į vyrų ir atvirkščiai. Pataisius „priklausomybę lyčiai“, sutuoktiniai pasirodydavo esantys stebėtinai panašūs!

Kolegoms amerikiečiams pritaria ir mokslininkai iš Didžiosios Britanijos. Jie yra įsitikinę, kad žmonėms patinka tie, kurie yra panašūs intelekto lygiu. Atliekant tyrimus paaiškėjo, kad žmonės su vienodu IQ turi ir panašią DNR. Jų genų rinkinys sutampa maždaug taip, tarsi partneriai būtų ketvirtos eilės pusbroliai ir pusseserės.

Teoriją, kad mes nesąmoningai linkstame prie tų, kurie yra panašūs į mus, patvirtina ir kitas tyrimas. Psichologai iš Čekijos vertino vienišų žmonių skonį. Paaiškėjo, kad viengungiai ir viengungės pirmiausia atkreipdavo dėmesį į žmones, kurių išvaizda ir manieros kardinaliai skyrėsi nuo jų pačių. Mokslininkai mano, kad toks „neteisingas“ pasirinkimas ir trukdo vienišiams sukurti tvirtas šeimas.

Ieškant idealo


Renkantis partnerį, mums diriguoja ne tik prigimtis, bet ir socialiniai stereotipai. Kokie turi būti ideali moteris ir idealus vyras? Mokslininkai atsakė ir į šį klausimą. Atlikus tyrimą, kuriame dalyvavo 66 tūkst. vyrų iš įvairių šalių, paaiškėjo, kad stipriosios lyties atstovai nori šalia matyti malonią ir gerą moterį, kuri myli vaikus ir gyvūnus, turi aukštąjį išsilavinimą, įdomią profesiją ir hobį. Dar ji turi pasižymėti humoro jausmu ir būti linksmo būdo. Be to, dauguma vyrų pirmenybę teikia šviesiaplaukėms melsvomis akimis, 160-172 cm ūgio ir sveriančioms ne daugiau kaip 60 kg. Antrojoje vietoje - rudaplaukės. Kalbant apie žalingus įpročius, idealiai moteriai draugų kompanijoje ar per šeimos šventę leidžiama retkarčiais išgerti, bet ne rūkyti.

Moterys pasirodė esančios ne mažiau reiklios. Jų nuomone idealus vyras yra aukštas (ne žemesnis kaip 180 cm), rudaakis, tamsiaplaukis - brunetus renkasi 52 proc. moterų, o blondinai patinka tik 7 proc. moterų. Neblogi plikių ir plikai besiskutančiųjų šansai - 13 proc. moterų jie atrodo žavūs. Be to, norėdamas patraukti moters dėmesį, vyras turi būti protingas, materialiai apsirūpinęs, vertinti gerą humorą, mokėti šokti ir... sutarti su savo mama.

Pavojingas jausmas

Pulti vienas kitam į glėbį vyrą ir moterį gali priversti ir išorinės aplinkybės. Dažniausiai meilės jausmas aplanko po patirto pavojaus. Mokslininkai atliko eksperimentą su savanoriais. Pusė vyrų buvo paprašyti pereiti aukštai kabančiu tiltu, o kita pusė - žemu ir tvirtu. Paskui pasirodydavo moteris-eksperimento autorė ir dalyviams „dėl visa ko“ palikdavo savo telefono numerį. Skambindavo tik tie, kas pasivaikščiojo pavojinguoju tiltu. Tyrimo autoriai yra įsitikinę, kad esmė - stresas, kurį patyrė vyrai. Tokį susijaudinimą jie klaidingai vertino kaip potraukį priešingai lyčiai. Ta pati taisyklė galioja ir moterims, todėl kartais užtenka gauti porciją aštrių pojūčių, kad atsirastų abipusė trauka.

Ką gali meilė?


Žmogų paverčia žiopliu. Įsimylėjus smegenų dalys, atsakingos už atmintį ir susikaupimą, tampa mažiau aktyvios.

Padeda prisiderinti prie antrosios puselės. Mokslininkai skaičiavo šalimais gulinčių įsimylėjėlių pulsą ir kvėpavimo dažnį. Pasirodė, kad po tam tikro laiko jų širdys imdavo plakti unisonu, o kvėpavimas sinchronizuodavosi.

Pasaldina valgį. Įsimylėjusiems savanoriams buvo siūloma įvertinti saldų gėrimą, nors iš tiesų jie gaudavo paprasto vandens. Dalyviams, pakylėtiems šviesaus jausmo, jis atrodė saldus. O tie, kas nebuvo įsimylėję, neklydo.

Malšina skausmą. Įsimylėjus organizme gaminama daugiau hormono oksitocino. Hormonas spartina žaizdų gijimą ir pasižymi nuskausminamuoju poveikiu.

Verčia liesėti.
Pagal statistiką pradiniame santykių etape dauguma įsimylėjėlių numeta svorio.

"Respublikos" leidiniai", Smetonos g. 2, Vilnius, Tel. , Faks. , El. paštas info@respublika.net