Plastikiniai buteliai ypač pavojingi per karščiusnuotraukos (1)

2019 rugpjūčio mėn. 09 d. 10:03:09 Perskaitė 1612

Apie tai, kad plastikas yra ne tik pagalbininkas, bet ir nauja, aktualiausia ekologinė Žemės problema, „Vakaro žinios“ jau yra rašiusios. Dabar paaiškėjo, kad jis teršia ne tik mus supančią aplinką, bet ir gali gerokai pakenkti sveikatai.

 

Reikalas tas, kad plastikiniai buteliai ir indai nuolat į maistą ir gėrimus išskiria tam tikrą cheminių junginių kiekį. Temperatūrai kylant šių išskiriamų kenksmingų medžiagų kiekiai dar labiau didėja.

JAV Maisto produktų ir medikamentų kokybės kontrolės departamento duomenimis, įprastomis sąlygomis šių chemikalų kiekis nėra didelis, todėl didelio pavojaus sveikatai nekelia. Kita vertus, plastiko savybes tiriančių mokslininkų teigimu, nors ir nedideli kiekiai, jie metai iš metų yra linkę kauptis.

Pasak Ralfo Haldeno (Rolf Halden) iš Arizonos universiteto, kuo karščiau, tuo daugiau cheminių junginių patenka į maistą ir gėrimus. Dar 2008-aisiais šiame universitete atliktas tyrimas įrodė, kad aukšta temperatūra paskatino stibio, naudojamo PET buteliukų gamybai, išsiskyrimą į vandenį.

„Šiluma plastiko gaminiuose, tarkim, tokiuose, kaip buteliai, suardo chemines jungtis ir tuomet chemikalai patenka į maistą“, - patikslino Misurio universiteto specialistė Džulija Teilor (Julia Teylor).

2014-aisiais mokslininkai didelius stibio ir bisfenolio A kiekius nustatė kiniškuose buteliukuose, 2016-aisiais panašūs rezultatai buvo užfiksuoti tiriant Meksikoje gaminamą plastikinę tarą.

"Respublikos" leidiniai", Smetonos g. 2, Vilnius, Tel. , Faks. , El. paštas info@respublika.net