respublika.lt

Pirmykštė planeta: laukinės gamtos kampeliainuotraukos (0)

2019 rugpjūčio mėn. 16 d. 07:00:23
Milda Kunskaitė

Keliautojai tampa vis išrankesni, bet vienus vilioja megapolių šurmulys, o kiti, priešingai, svajoja pabėgti iš miesto ir atsidurti laukinėje gamtoje. Pasakojame apie planetos vietas, kuriose flora ir fauna išliko praktiškai tokia pati kaip pirmykščiais laikais.

×
nuotr. 3 nuotr.
„Wikipedia“ nuotr.

 

Galapagų salos (Ekvadoras)

Norite per vieną kelionę susitikti su įvairiausiais gyvūnijos pasaulio atstovais? Kraukitės lagaminus ir vykite į Galapagus. Jūrų lokiai, milžiniški vėžliai, juokingi paukščiai „padūkėliai“ ir miniatiūriniai pingvinai salose jaučiasi kaip namie, bet visada džiaugiasi lankytojais. Galapagų salos yra geros tuo, kad čia bus įdomu kiekvienam. Mėgstate nardyti - jūsų nenuvils povandeninis pasaulis. Dievinate paukščius - tik įsivaizduokite rožinius flamingus, perinčius pelikanus, laisvę mylinčius albatrosus ir iš vandens tarsi teniso kamuoliukus iššokančius mažyčius pingvinus... Negalite sau leisti pirkti brangių ekskursijų - rasite pramogų toje pačioje saloje, kurioje apsistojote. Galapagų salyne geriausiai gyventi Santa Kruzo, Izabelos ir San Kristobalio salose, iš kurių yra patogu ekskursuoti į netoliese esančias įdomias vietas.

Nuskristi į salas galima iš Ekvadoro miestų Kito ir Gvajakilio. Bilietai pirmyn ir atgal kainuoja apie 400 JAV dolerių. Už įvažiavimą į nacionalinį parką teks sumokėti 100 dolerių, ekskursijų kainos - nuo 40 iki 180 dol.

Afrikos nacionaliniai parkai (Kenija ir Tanzanija)

Jei svajojate pamatyti stambius žvėris natūralioje gyvenamojoje aplinkoje, jums idealiai tiks safariai nacionaliniuose Masai Maros, Serengečio ir Amboselio parkuose. Čia atvykstama pamatyti pirmiausia vadinamojo didžiojo penketo - liūto, dramblio, buivolo, leopardo ir raganosio. Taip pat žirafų, begemotų, marabu, zebrų, hienų, gepardų ir kitų ryškių Afrikos gyvūnijos atstovų.

Daugelis stengiasi patekti į Serengečio, Masai Maros ir Ngorongoro parkus „didžiosios migracijos“ laikotarpiu, kai šimtai tūkstančių antilopių ir zebrų, sudarydami nesuskaičiuojamas kaimenes, keliauja ieškoti naujų ganyklų. Deja, tai pavyksta ne visiems: vienus sudrasko plėšrūnai, kitus sutrypia draugai, o kai kas nuklysta nuo grupės ir žūsta. Stulbina ne tik reginio mastas, bet ir suvokimas, kad šiuose vaizduose sukoncentruota visa natūraliosios atrankos ir kovos už išlikimą esmė. Afrikietiški safariai yra puikūs tuo, kad per savaitę galima aplankyti kelis nacionalinius parkus ir pamatyti įvairiausių gyvūnų. Važiuojant džipu sunku patikėti visko, kas vyksta aplinkui, realumu, lenda įkyri mintis, kad kiekvieną rytą reindžeriai rūpestingai „sustato“ gyvūnus parkuose, kad įtiktų turistams - bet ne, viskas čia yra tikra. Liūtų šeimyna, baigianti sugraužti buivolo liekanas, pelkėje besimaudantys begemotai, baimę keliantis, bet nepavojingas žolę rupšnojantis raganosis, taip pat kosminiai peizažai, žvaigždėmis nusėtas dangus, savitieji masajai ir egzotiško žemyno atmosfera kelionės metu taps jūsų naująja tikrove.

Kaip nuvykti: skristi iki Nairobio (Kenija) arba Dar es Salamo (Tanzanija). Jeigu kelionės tikslas - „didžioji migracija“, tinkamiausias laikas lankytis Afrikoje - nuo liepos iki spalio ir nuo gruodžio iki kovo. Safario kaina priklauso nuo maršruto ir patogumų: galima miegoti paprastoje, bet patogioje palapinėje su vakariene prie laužo, galima - prabangiuose kotedžuose su baseinu. Įdomu bus visur.

Draustiniai su gorilomis (Ruanda ir Uganda)

Gorilų natūralioje aplinkoje galima pamatyti tik trijose pasaulio šalyse - Ruandoje, Ugandoje ir Kongo Demokratinėje Respublikoje. Anksčiau populiariausios buvo kelionės į Ruandą, kur nacionalinis parkas yra arčiausiai oro uosto, o stebėjimo sąlygos - patogiausios, bet 2017 m. vietos valdžia dvigubai, nuo 750 iki 1500 dolerių, pakėlė leidimų į nacionalinį parką kainas, taigi ir kelionės išlaidos gerokai išaugo. Pigiausias variantas dabar yra Uganda.

Šiandien pasaulyje gyvena šiek tiek daugiau kaip 1000 kalnų gorilų. Tai yra nedaug, bet reikia prisiminti, kad 1981 m. gorilų populiacija neviršijo 250-ies. Ugandoje gorilų galima pamatyti nacionaliniuose Bvindžio ir Mgahingos parkuose. Taip pat šiuose parkuose galima sutikti auksinių markatų, aplankyti pigmėjų gentį ir pasigėrėti Virungos vulkanų grandine. Ieškant gorilų keliautojams teks palandžioti po miškais apaugusias kalvas ir kalnus, bet nuovargį kaip ranka nuims pasirodžius gorilų šeimynai.

Kaip nuvykti: patogiausias variantas - skristi iki Ruandos sostinės Kigalio. Keturių dienų turas su maitinimu, transportu, gido paslaugomis kainuoja nuo 3000 dol. Ruandoje ir nuo 2300 dol. Ugandoje.

Šiaurės nacionaliniai parkai (Aliaska, JAV)

Aliaskoje galima pamatyti kitą gyvūnų „didįjį penketą“: briedį, šiaurės elnią, laukinę avį, lokį grizlį ir pilkąjį vilką. O svarbiausia gyvoji Aliaskos įžymybė - aišku, lokys. Garsiausias Aliaskos parkas - Denalis, čia ne tik galima dalyvauti vienos dienos ekskursijoje pas lokius ir kitus šiaurės regiono gyventojus, bet ir pasivaikščioti savarankiškai. Turėkite omeny, kad parke nėra takų, be to, susiruošus pasivaikštinėti būtina gauti vietos reindžerių leidimą ir gauti „stebuklingą dėžutę“, kuri užmaskuos jūsų maisto kvapus, kad jų neužuostų lokiai. Manoma, kad paragavęs žmonių maisto lokys tampa pavojingas žmonėms. Tarsi apgirtęs jis ima ieškoti patikusių produktų ir atkeliauja į vietas, kur apsistoja žmonės. Toks lokys yra pasmerktas mirti. O šiaip sutikti parke lokį - įprastas dalykas. Svarbu nepamiršti, kad negalima artintis prie lokės su lokiukais. Palankiausias metas Aliaskos nacionaliniuose parkuose stebėti lokius - liepa ir rugpjūtis.

Kaip nuvykti: pradinis punktas - Ankoridžas, į kurį skraido lėktuvai iš kai kurių Europos ir Amerikos miestų. Skrydis į nacionalinius parkus ir 10-12 val. ekskursija atsieis 500-800 dolerių 1 žmogui. Už tiek pat galima nusipirkti trijų dienų ekskursiją po Denalio parką.

Šiaurės gamtos - į pačius pietus (Antarktida)

Viena sunkiausiai pasiekiamų planetos vietų nuotykių mėgėjus ir avantiūristus masina nuošalumu ir nuostabia laukine gamta, todėl kruizai į Antarktidą yra išperkami iš anksto. Tiesa, jei turite laisvo laiko, galima gaudyti vadinamuosius paskutinės minutės pasiūlymus. Didingi ledkalniai, pingvinų kolonijos, šešių rūšių ruoniai, taip pat įvairiausi paukščiai bei dešimties rūšių banginiai, įskaitant kuprotuosius ir orkas, kurie gyvena čionykščiuose vandenyse - štai kas laukia Antarktidoje laukinės gamtos mylėtojo.

Kaip nuvykti: kruizai į Antarktidą prasideda Argentinos Ušuajos uoste, pačiame žemyno pietuose. Iš Argentinos sostinės Buenos Airių į jį lėktuvai skraido kelis kartus per dieną. 10 dienų kruizo kaina prasideda nuo 8000 dolerių, o „degantį“ kelialapį galima nutverti už 3000-4000 dolerių.

Drėgnieji tropikai (Kosta Rika)

Laukinės gamtos įvairovės ir turtingumo požiūriu Kosta Rika - viena populiariausių Centrinės Amerikos šalių. Regione ji yra saugiausia, o kadangi yra gan nedidelė, per vieną kelionę galima aplankyti daug įdomių vietų. Pagrindinė šalies įžymybė - nacionaliniai parkai, miškai su kolibriais ir drugeliais, Arenalio vulkanas, bet pagrindinis daugelio turistų tikslas yra vėžliai ir tinginiai. Tortugero gyvenvietėje (isp. tortuguero - vėžlynas) nuo birželio iki spalio galima stebėti, kaip masiškai peri žalieji vėžliai. Žalieji jūros vėžliai naktį išlipa į krantą padėti kiaušinių. Deja, užauga tik 2 iš 10 000 jūros vėžlių, todėl yra nepaprastai svarbu vykdyti vietos gidų reikalavimus ir stebint vėžlius nesinaudoti blykstėmis.

Kietaodžiai vėžliai - stambiausi pasaulyje, jų ilgis siekia 2,5 m, suaugęs individas sveria apie toną, o vietoj šarvo jų kūną dengia stora oda. Pamatyti, kaip šimtai tokių vėžliukų išsilupa iš kiaušinių ir bėga į vandenyno pusę - unikali galimybė, kuria galima pasinaudoti tik Kosta Rikoje.

Kaip nuvykti: skristi iki Kosta Rikos sostinės San Chosė galima iš įvairių Europos miestų ir JAV. Daugelis ekskursijų ir pasivaikščiojimų trunka vos porą valandų ir kainuoja 30-60 dol.

Sterblinių žemynas (Australija)

Nuvykti į Australiją - toli ir brangu, bet tikrieji gamtos mylėtojai šį žemyną būtinai įtraukia į savo didžiausių svajonių sąrašą. Juk Australijoje natūralioje gyvenamojoje aplinkoje galima pamatyti daugybę sterblinių: Tasmanijos velnią, oposumą, koalą ir, aišku, kengūrą. Ir dėl to visai nereikia važiuoti į kokį nors parką ar kitą specialią vietą: kengūra gali tiesiog iššokti ant kelio priešais jūsų automobilį. Australijoje taip pat yra vienas iš dabartinių pasaulio stebuklų - Didysis barjerinis rifas. Čia gausu vėžlių, ryklių, o po ryškiaspalvius koralų sodus zuja didžiulai būriai įvairiaspalvių žuvyčių. Australijoje išsipildo ir svajonė pamatyti simpatiškąsias koalas. Turistai jų žiūrėti vyksta į Tidbinbilos draustinį netoli Kanberos, Filipo salą šalia Melburno arba nacionalinį Jančepo parką Australijos vakaruose. Be to, Australijoje gyvena 300 rūšių paukščiai, tarp jų emu ir kukabaros.

Parašykite savo komentarą:
 
Respublika.lt pasilieka teisę pašalinti nekultūringus, keiksmažodžiais pagardintus, su tema nesusijusius, kito asmens vardu pasirašytus, įstatymus pažeidžiančius, šlamštą reklamuojančius ar nusikalsti kurstančius komentarus. Jei kurstysite smurtą, rasinę, tautinę, religinę ar kitokio pobūdžio neapykantą, žvirbliu išskridę jūsų žodžiai grįždami gali virsti toną sveriančiu jaučiu - specialiosioms Lietuvos tarnyboms pareikalavus suteiksime jūsų duomenis.
  • APŠAUDĖ: Čado kariškiai šalies sostinėje Ndžamenoje apšaudė Prancūzijos ginkluotųjų pajėgų automobilį.
  • MAŽIAUSIA: Valstybinės energetikos reguliavimo tarybos paskelbtais duomenimis, šių metų liepą centralizuotai tiekiamos šilumos kaina Kaune išliko mažiausia Lietuvoje.
Daugiau

Respublika
rekomenduoja

Labiausiai
skaitomi
(per 72 val.)

Daugiausiai komentuoti
(per 72 val.)

Dienos klausimas

Ar reikia gilinti šalies upes, kad per jas plaukiotų krovininiai laivai?

balsuoti rezultatai

Apklausa

Ar daržoves perkate, ar auginate patys?

balsuoti rezultatai
Šiandien Rytoj   Poryt

 

   

+11 +12 C

+11 +13 C

 

+12 +13 C

 +21 +23 C

+22 +23 C

 

+22 +23 C

0-3 m/s

0-3 m/s

 

0-3 m/s

Nuorodos