respublika.lt

Pergalingas kokakolos žygis į SSRSnuotraukos (5)

2019 gegužės mėn. 13 d. 16:20:01
Milda KUNSKAITĖ

Pulkininkas Džonas Pembertonas (John Pemberton), pagal išsilavinimą farmacininkas, bandė sukurti vaistą nuo galvos skausmo ir sugalvojo legendinio gėrimo „Coca-Cola“ receptą. 1886 m. gegužės 8 dieną kokakola buvo pradėta pardavinėti kaip vaistas „nuo bet kokių nervų sutrikimų“. Šiandien tai - vienas populiariausių nealkoholinių gėrimų, kurio galima nusipirkti daugiau kaip 200 šalių. Bet bekraštėse SSRS platybėse kokakola nebuvo pardavėjama didžiąją dalį laiko, kol egzistavo Sovietų Sąjunga. Populiarusis gėrimas atkakliai skverbėsi ir į šią rinką ir per 100 metų (!) joje įsitvirtino!

×
nuotr. 4 nuotr.
Sovietų Sąjungoje pozicijas pirmiau išsikariavo „Pepsi-cola“, kurią visai netyčia 1959 metais Maskvoje vykusioje Nacionalinėje JAV parodoje išreklamavo pats Nikita Chruščiovas. „Wikipedia“ nuotr.

 

Maršalo G.Žukovo bespalvė kokakola

Kai maršalas G.Žukovas susitiko su Dvaitu Eizenhaueriu (Dwight Eisenhower), Antrojo pasaulinio karo metu vadovavusiu amerikiečių karinėms pajėgoms Europoje, šis jį pavaišino kokakola. Gėrimas G.Žukovui patiko ir jis paprašė D.Eizenhauerio suorganizuoti, kad kokakola būtų tiekiama į jo štabą, tik bespalvė, kad panėšėtų į degtinę. Per prezidentą H.Trumeną (H.Truman) prašymas buvo perduotas kokakolos gamintojams ir gamyklos chemikai sugebėjo dažiklį pašalinti. Gėrimas buvo išpilstytas į paprastus butelius su baltu dangteliu, ant kurio buvo atspausta raudona žvaigždė, ir mažiausia 50 dėžių buvo išsiųsta G.Žukovui.

N.Chruščiovas išreklamavo konkurentą - „Pepsi“

Sena dviejų gigantų - „Coca-Cola“ ir „Pepsico“ - kova vyko ir SSRS teritorijoje. O „Coca-Cola“ šį karą pralaimėjo, juk „Pepsi“ netyčia išreklamavo pats Nikita Chruščiovas. 1959 m. Maskvoje vyko Amerikos nacionalinė paroda, kurioje N.Chruščiovui buvo pasiūlyta paragauti pepsikolos. Jis sutiko, ir pats to nesuprasdamas, tapo kompanijos reklaminiu veidu, nes kitą dieną visuose pasaulio laikraščiuose buvo publikuota nuotrauka, kurioje sovietų lyderis geria „Pepsi“.

Permainų pranašė

L.Brežnevo valdymo laikais SSRS, priešingai nei visame likusiame pasaulyje, kokakola gėdingai pralošė varžybas su „Pepsi“. Pepsikola SSRS buvo pradėta gaminti, kai atšilo Vakarų ir SSRS santykiai, o pradžią tam davė „PepsiCo“ prezidento Donaldo Kendalo (Donald Kendall) susitikimas su SSRS Ministrų tarybos pirmininku Aleksejumi Kosyginu. Be to, užrašas „Pepsi“ ant butelių buvo užrašytas rusiškais rašmenimis, mat SSRS buvo stengiamasi kovoti su visokiais „užsienietiškais“ reiškiniais. Kokakola už geležinės uždangos prasibrovė gerokai vėliau.

„Tą akimirką, kai „Coca-Cola“ pradeda tiekimą į kokią nors šalį, galima užtikrintai sakyti, kad joje laukiamos rimtos permainos. Kokakola - kapitalizmo kvintesencija, uždaryta butelyje (Tomas Stendidžas (Tom Standage) „Pasaulio istorija šešiose stiklinėse“).

Į Sovietų Sąjungą kokakola prasiveržė 8-ojo deš. pabaigoje.

Kompanijos „Coca-Cola“ gėrimai SSRS buvo pradėti pardavinėti 8-ojo deš. pabaigoje, vykstant 1980 metų olimpiadai Maskvoje. Tačiau amerikietis rašytojas Markas Pendergrastas (Mark Pendergrast) knygoje „Už Dievą, šalį ir kokakolą“ rašo, kad bendrovė „Coca-Cola“ pasirašė bendradarbiavimo su SSRS Ministrų tarybos valstybiniu mokslo ir technikos komitetu likus 6 metams iki olimpinių žaidynių, 1974 m. birželį. Tada buvo susitarta dėl gėrimo „Fanta“ gamybos SSRS. Pirmoji jo išpilstymo linija buvo įrengta Maskvos nealkoholinių gėrimų ir alaus gamybos kombinate 1979 m. rugpjūtį ir jau tada ribotos gaminio partijos pasirodydavo ant sostinės parduotuvių prekystalių. Be Maskvos, fantos buvo galima nusipirkti Taline ir Kijeve.

Kokakola - oficialus Maskvos olimpiados gėrimas

Kai prezidento R.Reigano (R.Reagan) administracija nutarė boikotuoti olimpines žaidynes Maskvoje, „Coca-Cola“ kompanijos vadovybė šio boikoto nepalaikė, pareikšdama, kad tarptautinė korporacija yra aukščiau politinių žaidimų. Todėl 1980 m. gėrimai „Coca-Cola“ ir „Fanta“ tapo oficialiais Maskvos olimpiados gėrimais.

Neregėta naujovė - vienkartiniai indai

Per olimpiadą gėrimai buvo pilstomi į vienkartines stiklinaites, o tai sovietų vartotojams buvo didelė naujovė.

Tvarkingi popieriniai ir polistirolo indeliai maloniai nustebino pirkėjus, nes tuo metu vietiniai prekybos automatai gazuotus gėrimus pildavo į vieną vienintelę briaunotą stiklinę, iš kurios gerdavo visi pageidaujantys. Specialios palapinės gėrimams pardavinėti per Olimpiadą-80 buvo atvežtos iš Vokietijos, SSRS tuo metu tokių paprasčiausiai nebuvo. Pasibaigus žaidynėms, palapinės buvo padovanotos sovietų vyriausybei.

„Made in USSR“

XX a. 9-ajame dešimtmetyje pagaliau pasirodė kokakola su užrašu „Pagaminta SSRS“. 1986 m. gruodį buvo pasirašytas susitarimas dėl masinės „sovietinės“ kokakolos gamybos. Pagal sutartį, kokakolos koncentratas iš Atlantos turėjo būti tiekiamas į Maskvą, kur virstų gėrimu ir būtų išpilstomas. Tada laikraštyje „Izvestija“ pasirodė straipsnis, kuriame buvo pranešama, kad kokakola buteliuose su užrašu „Pagaminta SSRS“ bus pradėta pardavinėti 1987 m. gegužę. Ir nors koncentrato buvo įvežama labai nedaug, svarbu buvo ne apimtis, o pats patekimo į sovietų rinką faktas.

Automobilis „Lada“ mainais į koncentratą

Kompanija „Coca-Cola“ net sutiko mainais už koncentratą gauti sovietinius automobilius „Lada“, kad juos galėtų perpardavinėti į Angliją. E.Nevilas Isdelas (E.Neville Isdell) knygoje „Coca-Cola viduje“ prisimena: „Mašinos buvo surinktos taip, kad prieš išleidžiant į prekybą Anglijoje tekdavo tris dienas jas perdarinėti. Sovietų Sąjungoje mes prarasdavome pinigus, bet ten likome, kad užsitikrintume vietą ateityje.“

Vykstant SSRS demokratizacijai 9-ojo deš. pabaigoje „Coca-Cola“ pergalingai grįžo į SSRS - pagaliau pasirodė šalies rinkoje. 1988 m. gėrimas buvo pradėtas gaminti Moskvorecko alaus darykloje. Tais pačiai metais Maskvos viešbučio „Meždunarodnaja“ fojė buvo įrengtas pirmasis Sovietų Sąjungoje kokakolos pardavimo automatas.

Neregėtas naujųjų laikų simbolis

1989 m. naujųjų laikų simboliu tapo didžiulis neoninis „Coca-Cola“ ženklas Maskvos A.Puškino aikštėje. Iš esmės „Coca-Cola“ iškaba tapo pirmąja visaverte lauko reklama SSRS: iki tol sovietinių miestų gatves puošdavo alternatyvų neturintys siūlymai, pavyzdžiui, - „Skraidykite Aeroflot lėktuvais!“ arba „Laikykite pinigus taupomojoje kasoje!“

1957 m. atvykęs į SSRS rašytojas Garbrielis Garsija Markesas (Gabriel Garcia Marquez) sovietų šalį apibūdino kaip „22 400 000 kvadratinių kilometrų be vienos vienintelės kokakolos reklamos“. Bet nauji laikai atneša naujas tendencijas.

Parašykite savo komentarą:
  Skaityti komentarus (5)
Respublika.lt pasilieka teisę pašalinti nekultūringus, keiksmažodžiais pagardintus, su tema nesusijusius, kito asmens vardu pasirašytus, įstatymus pažeidžiančius, šlamštą reklamuojančius ar nusikalsti kurstančius komentarus. Jei kurstysite smurtą, rasinę, tautinę, religinę ar kitokio pobūdžio neapykantą, žvirbliu išskridę jūsų žodžiai grįždami gali virsti toną sveriančiu jaučiu - specialiosioms Lietuvos tarnyboms pareikalavus suteiksime jūsų duomenis.
 • BE PANIKOS - NEVERYGINĖ STATISTIKA: per šių metų sausio-rugsėjo mėnesius Lietuvoje mirė 29699 žmonės (pernai per tą patį laiką mirė 29017 žmonių), iš jų nuo kraujotakos sistemos ligos – 16137; nuo piktybinių navikų - 6070; kitos mirties priežastys - 2772; išorinės mirties priežastys - 1689; virškinimo sistemos ligos - 1548; kvėpavimo sistemos ligos - 859; infekcinės ir parazitinės ligos - 529; DĖL „COVID-19“ – 95 ŽMONĖS.
 • GIMTADIENIS: Šiandien „Vakaro žinių" dienraštis, leidžiamas nuo 1999 m., švenčia 21-ąjį gimtadienį! Dėkojame ištikimiems skaitytojams už kartu praleistus metus.
 • KORONAVIRUSAS: Lietuvoje nustatytas pirmas koronaviruso atvejis audinių ūkyje.nustatytas pirmas koronaviruso atvejis audinių ūkyje.
 • PERKA: sostinės savivaldybė perka 55 socialinius butus įvairiuose miesto rajonuose – 10 vieno kambario butų, 10 – dviejų, 10 – trijų ir 5 keturių kambarių butus.
 • EISMO ĮVYKIAI: praėjusią parą, lapkričio 25-ąją, Lietuvos keliuose policijos pareigūnai užregistravo 62 eismo įvykius, 7-iuose iš jų sužeisti 7 žmonės.
 • INDIJOJE: ketvirtadienio rytą prie Indijos pietinės pakrantės priartėjo didelis ciklonas, audra pražudė mažiausiai penkis žmonės, išvartė medžius bei elektros stulpus.

 • GALI SUTRIKTI: naktį iš ketvirtadienio į penktadienį gali kilti sutrikimų naudojantis Smart-ID ir mobiliuoju parašu.
 • PRATĘSĖ: Vokietija iki gruodžio 20 d. pratęsė dėl antrosios koronaviruso bangos įvestus karantino apribojimus.
 • SKAIČIAI: pasaulyje patvirtintų koronaviruso infekcijos (COVID-19) atvejų skaičius perkopė 60 mln., rodo agentūros AFP renkami oficialūs duomenys.
 • KARANTINAS: Liuksemburgo parlamentas pritarė priemonių kovoje su koronaviruso pandemija griežtinimui: nedidele balsų dauguma pritarta vyriausybės įstatymo projektui, numatančiam dalinio karantino įvedimą.
 • PAPROTESTAVO: Tarptautinę smurto prieš moteris dieną nuoga „Femen“ aktyvistė surengė protestą prie Ukrainos prezidentūros; ant jos kūno buvo užrašyta „Stambulo konvencija“.
Daugiau

Respublika
rekomenduoja

Labiausiai
skaitomi
(per 72 val.)

Daugiausiai komentuoti
(per 72 val.)

Dienos klausimas

Ar pritariate muziejų ir galerijų atidarymui?

balsuoti rezultatai

Apklausa

Ar dėl pandemijos pasikeis Jūsų išlaidos kalėdinėms dovanoms?

balsuoti rezultatai
Šiandien Rytoj   Poryt

 

   

0 +1 C

+1 +3 C

 

-1 0 C

 +2 +3 C

+4 +7 C

 

 +2 +4 C

0-5 m/s

0-5 m/s

 

0-4 m/s

       

Nuorodos