respublika.lt

Mes - kraujo broliai ir seserys (0)

2019 gegužės mėn. 29 d. 08:00:16
Milda KUNSKAITĖ

Pastaraisiais dešimtmečiais išaugo dėmesys kraujo grupės įtakai žmogaus sveikatai ir elgsenai. Vieni laikosi dietų pagal eritrocitų tipą, kitus domina charakterio ir kraujo tarpusavio ryšio tema, treti ieško informacijos apie kraujo grupės ir žmogaus sveikatos sąsajas, o kai kas visa tai laiko tik prasimanymais. O ką apie tai sako mokslininkai?

×
nuotr. 1 nuotr.
Egidijaus JANKAUSKO nuotr.

 

Kas ta kraujo grupė?

Kokios spalvos skystis cirkuliuoja mūsų kraujagyslėmis? Net vaikas žino - raudonas. Bet iš tiesų ne viskas yra tikrai taip. Skystoji kraujo dalis - tai plazma, o ji yra skaidri. Raudoną spalvą kraujas įgauna dėl milijonų eritrocitų, esančių plazmoje.

Eritrocitais yra vadinami mikroskopiniai disko formos raudonieji kraujo kūneliai, kurie organizme perneša deguonį. Bet tie raudonieji kūneliai skiriasi savo struktūra, ir būtent eritrocitams tenka lemiamas vaidmuo nustatant kraujo grupę. Kiekvieno eritrocito paviršiuje yra specifinių baltymų - antigenų (medžiagų, kurios sukelia imuninę reakciją ir antikūnų gamybą). Nuo jų priklauso raudonųjų kraujo kūnelių struktūra ir tipas. Skiriami dviejų tipų antigenai - A ir B. Žmonių organizmuose šie antigenai gali sudaryti įvairius derinius - iš čia ir kyla priklausymas skirtingoms kraujo grupėms.

Daugelis tikriausiai žino, kad kraujo grupių yra 4. Iš tiesų, keturios - tai pagrindinės ir labiausiai paplitusios. Pasaulyje esama žmonių (nors jų ir labai mažai), kurių kraujas neatitinka nė vienos iš 4 pagrindinių grupių charakteristikų.

Taigi, kaip antigenai formuoja kraujo grupes? Jei eritrocito paviršiuje nėra nei A, nei B antigeno, tai yra pirmoji arba nulinio tipo grupė. Jei yra tik A antigenas, kraujas priskiriamas antrajai grupei arba A tipui. Trečioji grupė (B tipas) - tai eritrocitai su B antigenu. Jei ant raudonojo kūnelio paviršiaus „įsitaisė“ iškart du antigenai - sakoma, kad žmogaus kraujas yra 4 grupės arba AB tipo.

Rezus faktorių lemia antigenas D, kurio yra ne visų žmonių organizmuose. Jeigu jis ant eritrocitų yra, kraujas - rezus teigiamas (Rh+) arba „pliusinis“. Nėra - „minusinis“ arba rezus neigiamas (Rh-).

Žmonės su pirmosios grupės (0/I) krauju - universalūs donorai, nes jų kraują galima perpilti asmenims su bet kokios grupės krauju. Žmonės su ketvirtosios grupės krauju priskiriami universalių recipientų kategorijai - jiems galima perpilti bet kurios grupės kraują. Tačiau dabar medikai stengiasi žmogui perpilti identiškos grupės kraują, šios taisyklės nesilaikoma tik kraštutiniais atvejais.

Įdomu, kad planetos gyventojų su įvairių tipų eritrocitais skaičius yra nevienodas. Daugiausia yra turinčių 1 grupės kraują (maždaug 44 proc. planetos gyventojų). Truputį mažiau - 42 proc. yra antrosios grupės atstovų. Žmonių su trečiąja kraujo grupe yra maždaug 10 proc., o ketvirtosios atstovų - vos 4 proc.

Kaip atsirado kraujo grupės?

Nemažai mokslininkų mano, kad kraujo savybės transformavosi kintant klimato sąlygoms ir gyvensenai. Kiekviena kraujo grupė buvo logiškas atsakas į įvairių pokyčių, tūkstantmečius vykusių su planeta ir Homo sapiens, virtinę. Kad ir kaip paradoksaliai skambėtų, pagrindinė priežastis - gastronominė: keisdami gyvenamąją vietą, žmonės buvo priversti prisitaikyti prie kitokio maisto ir klimato, todėl keitėsi ir virškinimo procesas, ir žmogaus imuninė sistema, juk teko kovoti su naujomis infekcinėmis ligomis. Ir visa tai atsispindėjo kraujyje. Vadinasi, kiekvienoje grupėje yra genetinių pranešimų apie protėvių dietas ir elgsenos strategijas. Ir mes iki šiol patiriame jų polinkių ir įpročių įtaką.

Pavyzdžiui, I grupės kraujas tekėjo neandertaliečių gyslomis. Jie buvo medžiotojai, kurie kaudavosi dėl teritorijų, kuriose galėjo prasimaitinti. Jiems reikėjo ryžtingumo ir ambicingumo. Ir iki šiol šios kraujo grupės atstovai pasižymi lyderių savybėmis. III grupės atstovams būdingas nepriklausomybės siekis - kadaise tai buvo klajokliai.

Kraujo grupės yra senesnės už rases ir pasižymi fundamentalesnėmis savybėmis negu etninė kilmė. Tad žmonės, turintys tos pačios grupės kraują, turi daug daugiau bendra, negu galime įsivaizduoti. Gali būti, kad daugelis iš mūsų apskritai yra kraujo broliai ir seserys.

Bet netrūksta ir skeptikų, teigiančių, kad kraujo ir charakterio ryšys - toks pat „mokslas“, kaip, tarkime, chiromantija. Kraujo grupės atsiradimo ryšys su žmogaus gyvensena ir mityba nėra įrodytas.

Gyvūnai taip pat yra įvairių kraujo grupių: šunys turi ne mažiau kaip 8 kraujo grupes, katės - tris, karvės ir arkliai - per dešimt. O juk gyvūnai nekeitė savo gyvensenos, o jei ir keitė, tikrai ne tiek kartų, kiek yra jų kraujo grupių. Ir apskritai, visos evoliucinės teorijos apie kraujo grupes esą yra grindžiamos XX a. 3-6-ojo deš. publikacijomis.

Kraujo tipas ir charakteris

Pas mus susipažįstant dažnai domimasi pašnekovo Zodiako ženklu. O Japonijoje - kraujo grupe. Japonai mano, kad kraujas turi daugiau įtakos charakteriui ir individualioms žmogaus ypatybėms negu tolimos žvaigždės. Į ją atsižvelgiama priimant žmogų į darbą, rinkodaros specialistai pagal kraujo grupes prognozuoja būsimos produkcijos paklausą, dauguma žmonių - rinkdamiesi bičiulius ir gyvenimo draugus. Aparatų, kurie atlieka skubų kraujo grupės tyrimą, galima rasti stotyse, parduotuvėse, restoranuose. Japonijoje, o neseniai ir JAV, atsirado organizacijų pavadinimu „AB0 draugija“, kurios padeda pavieniams asmenims ir įmonių vadovams priimti teisingus sprendimus, remiantis kraujo charakteristika.

Tačiau, kaip kraujas gali lemti tokią savybę, kaip, tarkime, ryžtingumas? Juk manoma, kad ji išugdoma auklėjant. Galbūt paslaptis slypi vadinamojoje „ląstelių atmintyje“? Šį fenomeną, tarp kitų, tyrė neurologas psichiatras iš Arizonos universiteto Geris Švarcas (Gary Schwartz). Per 20 medicininės praktikos metų jis stebėjo šimtus atvejų, kai po širdies, plaučių, kepenų arba inkstų persodinimo recipiento charakteris keitėsi. Profesorius mano: kiekvienas žmogaus organizmo vidaus organas turi biocheminę atmintį.

Kraujo grupių išskirtinumai

0 tipas (I grupė)

Kaip rodo tyrimai, šios grupės kraujas tekėjo pirmykščio žmogaus kraujagyslėmis. Paprastai šios grupės kraujo turėtojai - ištvermingi, stiprūs, stiprios sveikatos žmonės. Nors kai kurių rimtų problemų gali kilti ir jiems. Trūkstant A ir B antigenų, žmogus yra linkęs į gastritą ir skrandžio opą, kolitą, tulžies pūslės ligas, alergiją, astmą. Moterys, kurių kraujo grupė yra nulinė, dažniau susiduria su reprodukcinės sistemos veiklos sutrikimais. O dar, pasirodo, A ir B antigenų trūkumas didina šansus būti sukandžiotiems uodų! Ir - geroji žinia: Pensilvanijos universiteto mokslininkai nustatė, kad žmonės su pirmosios grupės krauju širdies priepuolių patiria labai retai.

„Medžiotojas“ - ją turi 40-50 proc žmonių

Charakterio savybės

Pasižymi stipriu charakteriu, ryžtingi ir pasitikintys savimi. Jų devizas: „Kovoti ir ieškoti, rasti ir nepasiduoti.“ Labai judrūs, nesantūrūs ir jautrūs. Skausmingai reaguoja į bet kokią, net teisingiausią, kritiką. Nori, kad aplinkiniai suprastų juos iš pusės žodžio ir iškart vykdytų jų paliepimus. Vyrai labai išradingi meilėje, labiausiai juos jaudina neprieinamos moterys. Moterys seksualios, bet labai pavydžios.

Patarimai

Pasistenkite atsikratyti pasipūtimo ir per geros nuomonės apie save. Nustokite blaškytis ir skubinti įvykius. Atsiminkite: žmogus, bet kokia kaina siekiantis numatyto tikslo ir valdžios, pats save pasmerkia vienatvei.

A tipas (II grupė)

Mokslininkai spėja, kad II kraujo grupė - pirmosios mutacijos rezultatas. Manoma, kad antrosios grupės atstovai pasižymi silpnesniu imunitetu, dažniau serga persišaldymo ligomis, alergija. Į tipiškų žmonių su A tipo eritrocitais ligų sąrašą įtraukiamos onkologinės ligos (ypač skrandžio vėžys), cukrinis diabetas, infekcinės ir širdies, ir kraujagyslių ligos, pneumonija ir chroniško nuovargio sindromas. Antrosios grupės atstovai dažniau kenčia nuo streso: tyrimai rodo, kad jų organizme yra pagaminama daugiau streso hormonų. Be to, antrosios grupės kraujo savininkams dažnai diagnozuojamos širdies ligos, kurias sukelia didelis kraujo krešumas. Bet medikai tvirtina, kad daugelio bėdų „antragrupiai“ galėtų išvengti, suteikdami organizmui daugiau jam būtino poilsio.

„Žemdirbys“ - ją turi 30-40 proc. žmonių

Charakterio savybės

Labai mėgsta bendrauti, lengvai prisitaiko prie bet kokių sąlygų, todėl gyvenamosios vietos arba darbo pakeitimas jiems streso nekelia. Tačiau kai kada būna užsispyrę ir nemoka atsipalaiduoti. Labai pažeidžiami, sunkiai pakelia nuoskaudas ir nusivylimus. Vyrai pasižymi drovumu. Širdyje romantikai, savo meilę išreiškia žvilgsniu. Mėgsta jausti motinišką rūpestį, todėl dažnai renkasi vyresnes už save moteris. Moterys taip pat drovios. Jos tampa puikiomis žmonomis - mylinčiomis ir ištikimomis.

Patarimai

Nesiekite vadovaujamų pareigų, bet pasistenkite save apsupti bendraminčiais, kad jie jus palaikytų. Nemalšinkite streso alkoholiu, kitaip įgysite pražūtingą aistrą. Nevalgykite daug riebaus maisto, ypač naktimis.

B tipas (III grupė)

Jeigu tikėsime japonų mokslininkais, dauguma planetos ilgaamžių - žmonės su trečiosios grupės krauju. Ši grupė yra jaunesnė už A tipą. Manoma, kad žmonės su B tipo krauju yra gana ištvermingi, retai serga virusinėmis ligomis. Realų pavojų jų sveikatai kelia otitas, angina, cistitas, radikulitas, blogas kraujo krešėjimas. Šios grupėms atstovams yra naudinga reguliariai lankytis pas neurologą, nes senatvėje kyla pavojus išsivystyti Parkinsono ligai. Piktybiniai augliai, turintiems B tipo eritrocitus dažniausiai išsivysto žarnyne ir virškinimo organuose.

„Klajoklis“ - ją turi 10-20 proc. žmonių

Charakterio savybės

Jie atviri ir optimistiški. Komfortas jiems nėra svarbus, o visa, kas įprasta ir kasdieniška, kelia nuobodulį. Juos traukia nuotykiai, todėl jie niekada nepraleis progos savo gyvenime ką nors pakeisti. Iš prigimties - asketai. Mėgsta nuo nieko nepriklausyti. Nepakenčia neteisingo požiūrio į save: jeigu viršininkas aprėks, iškart išeis iš darbo. Vyrai - tikri donžuanai, moka gražiai merginti ir vilioti. Moterys labai ekstravagantiškos. Jos greitai užkariauja vyrų širdis, bet šie prisibijo jas vesti, netikėdami, kad jos gali būti šeimos židinio kurstytojos. O be reikalo! Laikui bėgant jos tampa geromis šeimininkėmis ir ištikimomis žmonomis.

Patarimai

Pagalvokite: galbūt individualizmas - jūsų silpnoji pusė? Jeigu aplinkui nėra jums dvasiškai artimų žmonių - tai jūsų nepriklausomumo rezultatas. Už „mergišiaus“ arba „pasileidėlės“ reputacijos slypi tik meilės baimė. Tokių vyrų žmonoms tenka priprasti prie neištikimybės, o visais kitais aspektais - jie visai šeimyniški žmonės.

AB tipas (IV grupė)

Tai jauniausia ir mažiausiai paplitusi kraujo grupė. Stiprus imunitetas šios grupės kraują turintiems žmonėms yra nebūdingas. Priešingai, jie dažniau už kitus persišaldo, serga infekcinėmis ligomis, haimoritu, taip pat yra linkę į anemiją, hipertoniją, insultus ir odos ligas. Galimi ir piktybiniai kasos, minkštųjų audinių, odos arba kaulų ląstelių pakitimai. Nors dauguma specialistų tvirtina, kad rezus faktorius žmogaus sveikatai įtakos neturi, žmonėms su IV grupės minusiniu krauju dažniau būdinga įgimtos širdies ydos ir kraujo patologijos. Senatvėje IV kraujo grupės žmonėms, labiau negu kitiems, didėja demencijos išsivystymo rizika (mažiausia smegenų veiklos sutrikimai gresia I kraujo grupės atstovams).

„Mįslė“ - ją turi tik 5 proc. žmonių

Charakterio savybės

Šio tipo žmonės mėgsta pasigirti, kad šios grupės kraują turėjo Jėzus Kristus. Atseit, tai įrodo kraujo, rasto ant Turino drobulės, tyrimas. Ar tai tiesa - dar neįrodyta. Šiaip ar taip, žmonių su IV grupės krauju yra gana nedaug. Jie pasižymi švelniu ir nuolankiu būdu, visada yra pasirengę išklausyti ir suprasti kitus. Juos galima pavadinti dvasingomis ir įvairiapusiškomis asmenybėmis. Vyrai patraukia protu ir išskirtinumu, labai seksualūs, bet nebūtinai visada jaučia gilius jausmus. Moterys taip pat yra seksualiai patrauklios, tačiau yra labai reiklios rinkdamosi vyrus, reikalauja daug dėmesio.

Patarimai

Turite esminį trūkumą: esate labai neryžtingi. Galbūt iš dalies tai ir yra jūsų nekonfliktiškumo priežastis: baiminatės sugadinti santykius. Užtat esate nuolatiniame vidiniame konflikte su savimi ir dėl to labai kenčia jūsų savivertė.

Rezus faktorius

Dauguma specialistų nelaiko rezus faktoriaus svarbiu žmogaus sveikatai. Vis dėlto kai kada nuo jo gali priklausyti gyvybė ar mirtis. Kalbame apie nėščias moteris su „minusiniu“ krauju. Jeigu vaisiaus kraujas yra teigiamas, kaip tėvo, kyla vadinamasis rezus konfliktas: moters organizmas vaisių su „svetimu“ krauju priima kaip svetimkūnį ir stengiasi jo atsikratyti. Taigi, vaisius gali arba žūti, arba vaikas gimti su įvairiomis patologijomis.

Naujausios žinios

Parašykite savo komentarą:
 
Respublika.lt pasilieka teisę pašalinti nekultūringus, keiksmažodžiais pagardintus, su tema nesusijusius, kito asmens vardu pasirašytus, įstatymus pažeidžiančius, šlamštą reklamuojančius ar nusikalsti kurstančius komentarus. Jei kurstysite smurtą, rasinę, tautinę, religinę ar kitokio pobūdžio neapykantą, žvirbliu išskridę jūsų žodžiai grįždami gali virsti toną sveriančiu jaučiu - specialiosioms Lietuvos tarnyboms pareikalavus suteiksime jūsų duomenis.
  • GRAIKIJOJE: Graikijoje nustatytų užsikrėtimo koronavirusu atvejų skaičius per parą padidėjo 196 ir pasiekė 5 942, mirė vienas infekuotasis.
  • ATAKAVO: antradienį Turkijos bepilotė skraidyklė per klaidą atakavo Irako pasieniečių koloną Irako šiaurėje, į šiaurės rytus nuo Erbilio.
Daugiau

Respublika
rekomenduoja

Labiausiai
skaitomi
(per 72 val.)

Daugiausiai komentuoti
(per 72 val.)

Dienos klausimas

Kaip vertinate S.Tichanovskajos atvykimą į Lietuvą?

balsuoti rezultatai

Apklausa

Kur dažniausiai perkate knygas?

balsuoti rezultatai
Šiandien Rytoj   Poryt

 

   

+13+15 C

+12 +15C

 

+12 +15 C

 +19 +22 C

+20+23 C

 

+20 +23 C

2-4 m/s

2-4 m/s

 

1-3 m/s

       

Valiutų kursai

USD - 1.1783 PLN - 4.4018
RUB - 85.6858 CHF - 1.0743
GBP - 0.8984 NOK - 10.5658

Nuorodos