Leidžiame pirmokus į mokykląnuotraukos (1)

2019 rugpjūčio mėn. 15 d. 15:44:00 Perskaitė 1243

Išleisdami vaikus pirmą kartą į mokyklą tėvai jaudinasi ir savo nerimą perduoda jiems, - teigia ekspertai. Pasak šių, tėvai neturėtų rodyti savo nerimo, juo labiau nereikalauti iš vaiko daugiau, kalbėdami apie jo tolimą ateitį. Kalbamės su vaikų psichologe Viktorija Grigaliūniene.

 

- Kaip išruošti pirmoką į mokyklą bes streso?

- Didžiausią stresą patiria tėvai, o ne 7-erių vaikas. Natūralu, nes tėvus su vaikais sieja labai stiprus ryšys. Vaikai yra labai empatiški, jie savo gyvenime orientuojasi pagal tėvus. Jeigu tėvai nerimauja, vaikas iš karto sureaguoja, kad kažkas yra ne taip. Jis natūraliai pradeda nerimauti.

Atsiranda problemų, vaikai po dviejų savaičių mokyklos lankymo, būna, suserga, nebenori į mokyklą. Kalbantis su tėvais dažnai išryškėja, kad jie su savo atžalomis kalbėjo apie mokyklą nerimaudami, pavyzdžiui, kalba telefonu ir sako: „Nežinau, kaip čia bus su mano sūnumi mokykloje...“ Jau iš intonacijos vaikas jaučia. Tėvai sukuria įtampą.

- Kokios rekomendacijos?

- Tėvai vaiko ėjimą į pirmą klasę turi priimti natūralų etapą. Stengtis savo nerimo neparodyti esant šalia vaikui. Yra tėvų, kurie nuo gimimo vaikus ruošia Kembridžo universitetui, ironizuoju, bet taip jau yra. Nuo vasaros pradžios kalbama „tu turi mokytis, jei norėsi turėti gerą darbą, nevalyti gatvių“. Suformuojama, kad šluoti gatvę, dirbti laiškanešiu, vairuotoju yra žema. Tarsi netinkamas darbas, kažkas gėdingo... Vaikas, pradėjęs eiti į mokyklą, pamato, kad nėra taip lengva. Tokio amžiaus vaikai labai bijo nepateisinti tėvų lūkesčių.

Septintaisiais gyvenimo metais būna gana didelė asmenybinė krizė, ji vadinama adaptacine krize. Tokiame amžiuje formuojasi kognityvinė veikla, jausminė sritis - moralė ir panašiai. Ir taip daug pokyčių vaiko psichikoje ir kartu dar jis nori pateisinti tėvų lūkesčius. Tačiau nesugeba, nes tėvai iškėlę labai didelius reikalavimus.

Prasideda įvairios problemos, atsiranda neurozinio pobūdžio sutrikimai. Jau spalį tėvai skambina ir sako, kad vaikas šlapinasi, čiulpia pirštą, tampo plaukus. Vaikas nesusitvarko su nerimu. Gali atsirasti elgesio ir emocijų sutrikimų. Vaikas gali pradėti skriausti kitus, gali užsisklęsti.

- Kai jau yra problema, kaip ją sprendžiate?

- Dirbame su vaikais, kalbame apie jų emocijas. Vaikai turi prikaupę neigiamų emocijų, kurių nemoka išreikšti. Vaikas turi mokytis atpažinti savo emocijas. Atskirai dirbu ir su tėvais. Kalbamės apie tai, kokį vaiką jie nori matyti, ar prioritetai teikiami sveikai asmenybei, ar vaikas turės elgesio problemų, bet mokysis prestižinėje aukštojoje. Tėvai turi siekti ne mados, o turi pažinti savo vaiką. Keistai nuskambės, bet dažnai pažintis su vaiku įvyksta tada, kai šis pradeda lankyti ugdymo įstaigą.

- Mokyklinių daiktų pirkimas turi įtakos vaiko psichologinei būsenai?

- Daiktai turi būti perkami kartu su vaiku, jis turi taip pat išreikšti savo nuomonę, ko nori. Daiktų pirkimas yra smagus, smagu - nauji draugai mokykloje. Tačiau tėvai turėtų vaikui pasakyti, kad mokytis nebus lengva, pasitaikys ir sunkumų. Ne vien tik kelti reikalavimus. Pasakyti, kad bus šalia mokytojas, bus šalia ir tėvai, kai reikės pagalbos. Vaikas turi suvokti, kad eidamas į mokyklą patirs ir džiaugsmų, bet ne visada bus lengva. Žinoma, nereikia gąsdinti. Reikia parodyti, kad tėvai visada padės, kiek galės, palaikys savo atžalą.

Pastebiu tendenciją, kad vis daugiau vaikų nenori eiti į mokyklą. Vadinasi, tie vaikai turi neigiamą patirtį iš artimos aplinkos.

"Respublikos" leidiniai", Smetonos g. 2, Vilnius, Tel. , Faks. , El. paštas info@respublika.net