Kodėl mane krečia elektros srovė?nuotraukos (5)

2019 balandžio mėn. 26 d. 07:02:16 Perskaitė 1971

Atsakymas yra akivaizdus: žmogus turi daug galimybių įsielektrinti. Batų padai trinasi į grindų dangą, kaupiančią elektros krūvį. Drabužiai trinasi vienas į kitą ir taip pat išskiria elektros energiją. Įsielektrina audinys, o nuo jo ir žmogaus kūnas, kurį dengia mažyčiai, bet laidūs elektros srovei plaukeliai, todėl drabužiai nemaloniai limpa prie kūno ir kibirkščiuoja.

 

Ypač šis procesas būna pastebimas žiemą. Viena iš priežasčių - sintetinių ir vilnonių drabužių gausa. Kita, ne mažiau svarbi įsielektrinimo priežastis žiemą - padidėjęs oro sausumas. Įveikti pirmąją problemą padeda specialūs kondicionieriai, skirti skalbimui, ir purškalai-antistatikai. Pašalinti antrąją priežastį dar paprasčiau, užtenka kelis kartus per dieną pravėdinti patalpą, naudoti orą drėkinantį kondicionierių arba tiesiog kur nors kampe pastatyti dubenėlį su vandeniu. Didelė oro drėgmė užtikrina statinio elektros krūvio sumažėjimą. Palaikant patalpose malonų drėgną klimatą, taip pat sumažėja statinis krūvis visuose namuose. Sumažinus drabužių elektrinimąsi, bendrą elektros krūvį ant kūno, galima išvengti ir netikėtų iškrovų palietus durų rankeną, kėdę, stalą ir t.t.

Žmogaus kūnas įsielektrina lengvai, bet kiekvienas skirtingai kaupia elektros energiją, nes turi individualią elektrinę varžą ir skirtingą elektrinę talpą (gebėjimą akumuliuoti elektros energiją). Yra teorija, kad elektros kiekis kūne dar priklauso ir nuo žmogaus psichoemocinės būklės. Taigi įsielektrinimo dažnumas ir intensyvumas taip pat priklauso nuo konkretaus žmogaus fizinių ypatybių. Štai kodėl vieni šio nemalonumo praktiškai nepatiria, o kiti nesupranta, kodėl juos be perstojo krečia elektra.

O štai jeigu pradėjo krėsti iš čiaupo tekantis vanduo, visi pasiūlytieji būdai yra visiškai nenaudingi. Čia jau veikia ne nepavojingas statinis krūvis, o daug pavojingesni fiziniai procesai. Priežastis, dėl kurios „trankosi“ vanduo, gali būti laido izoliacijos pažeidimas, šalia esantys neįžeminti buitiniai prietaisai ir net sugedę vandens šildymo įrenginiai. Savo jėgomis išspręsti šią problemą yra sunku, ir geriausia išeitis iš tokios padėties bus nedelsiant kreiptis į elektriką.

Kaip neutralizuoti statinį elektros krūvį

Buityje dėl elektros statinio krūvio kyla daug nemalonių situacijų, todėl pateikiame keletą rekomendacijų, ką daryti, kad elektros iškrovų nejaustumėte.

*Vilkėkite medvilninius apatinius drabužius.
*Skalaudami išskalbtus drabužius naudokite kondicionierių.
*Naudokitės ne plastmasinėmis, o medinėmis ar metalinėmis šukomis.
*Iš blogosios drabužio pusės prisisekite metalinį smeigtuką („žiogelį“).
*Vaikščiokite basomis medinėmis grindimis, o vasarą - žeme.
*Dirbdami su elektros prietaisais mūvėkite antistatines apyrankes.
*Drabužiams iš sintetikos, šilko, vilnos ir kiliminėms dangoms naudokite specialias priemones - antistatikus.
*Vienas iš patikimų būdų atsikratyti statinio elektros krūvio - drėkinimas. Statinis krūvis, kurio priežastis yra kontaktas su sintetiniais drabužiais, sumažės 1,5 karto, jeigu orą sudrėkinsite nuo 40 iki 60 proc. Tam naudojami specialūs prietaisai - drėkintuvai, dažniau vėdinama patalpa. Gerai ir ant radiatorių kabinti drėgnus rankšluosčius.
*Po ilgesnės kelionės įsielektrina ir automobilio korpusas, izoliuotas guminiais ratais nuo žemės paviršiaus. *Prisilietus prie jo galima pajusti nemalonią elektros iškrovą. Automobilio gale pritvirtinama metalizuotos gumos juostelė, kuri siekia žemę, ir sustojus visas susikaupęs perteklinis elektros krūvis nuteka į žemę.
*Išvengti kontakto su statine elektros energija neįmanoma - ji supa žmogų iš visų pusių, yra jo viduje. Nedidelio galingumo statinė elektra gyvybei ir sveikatai nekenkia, bet nuolatinis poveikis gali sutrikdyti organizmo darbą. Todėl reikia nuolatos stengtis ją neutralizuoti.
*Norint greitai „iškrauti save“, reikia metaliniu daiktu prisiliesti prie bet kokio įžeminto metalo.

Kad nesielektrintų drabužiai

*Pakelkite suknelės arba sijono kraštą ir vidinę palanko dalį patrinkite antistatine servetėle. Viršutinę drabužio dalį taip pat reikia šia servetėle patrinti iš vidaus.
 *Apipurkškite besielektrinantį drabužį vandeniu, tik vandens nereikia pilti daug, kitaip liks šlapia dėmė! Į pulverizatorių su vandeniu galima įlašinti keletą lašų skalbinių kondicionieriaus. Jei esate su pėdkelnėmis, patepkite kondicionieriumi rankas ir perbraukite per jas.
*Sudrėkinkite rankas vandeniu ir paglostykite suknelę ar palaidinę. Į vandenį galite įberti šaukštelį druskos.
*Gabalėliu muilo iš išvirkščiosios pusės perbraukite per drabužį arba per pėdkelnes.
*Tas kūno vietas, prie kurių labiausiai limpa sintetiniai drabužiai, patepkite drėkinamuoju losjonu arba bekvapiu kremu.
*Jei naudojate klasikinį antistatiką, purkškite jį 20-30 cm atstumu nuo audinio. Nepurkškite priemonės ir ant pėdkelnių, ir ant drabužių, kitaip jie dar labiau prilips vienas prie kito.
*Vietoj antistatiko galima panaudoti ir plaukų laką.
*Sintetinius drabužius ir tuos, kurie stipriai elektrinasi, reikia teisingai skalbti, skalauti ir džiovinti. Jeigu vanduo yra labai kietas, būtinai naudokite skalbinių kondicionierių, į miltelius galima įberti truputį sodos. Stenkitės nedžiovinti drabužių skalbyklėje, geriausia juos palikti džiūti natūraliai gerai vėdinamoje patalpoje.

Kad nesielektrintų plaukai

Paprastai elektrinasi sausi plaukai. Vasarą juos džiovina saulė ir sūrus vanduo, žiemą - šaltis ir išsausėjęs oras. Kasdieninis galvos plovimas padėtį tik blogina, todėl galvą plaukite kas antrą dieną, naudokite drėkinamąjį šampūną.

*Greitai sutramdyti plaukus padės paprastas, mineralinis arba terminis vanduo - juo plaukus papurkškite arba perbraukite sudrėkintais delnais. Toks būdas veiksmingas, deja, jo poveikis trunka neilgai.
*Drėgnus plaukus ištepkite nenuplaunamu kondicionieriumi - jis plaukus veikia kaip drėkinamasis kremas odą.
*Šukuokite plaukus kiek įmanoma rečiau. Prieš šukuodami ant šukų užpurkškite truputį lako ar putų šukuosenai formuoti.
*Kruopščiai rinkitės šukas. Geriausias instrumentas - natūralių šerių šepetys su medine rankena.
*Kad plaukai nesielektrintų, naudokite kremą. Padėti gali rankų kremas: ištrinkite truputį kremo tarp delnų ir perbraukite per plaukus.
*Pasirinkite tinkamą galvos apdangalą. Dažnai nusiimant ir užsidedant kepurę plaukai elektrinasi labiau. Kita vertus, plaukus reikia saugoti nuo šalčio ir vėjo. Rinkitės kepurę, kuri nebūtų per ankšta ir neapspaustų galvos. Geriausia, kad galvos apdangalas būtų iš natūralių medžiagų. Jei jūsų kepurė sintetinė - prieš eidami į lauką apipurkškite ją antistatiku.

"Respublikos" leidiniai", Smetonos g. 2, Vilnius, Tel. , Faks. , El. paštas info@respublika.net