respublika.lt

H.Šalūga: Atmintis pavaldi žmogui, o ne laikui

2016 kovo 31 08:39:05
Greta ALIŠAUSKAITĖ

Lapeliai su priminimais, pirkinių ir dovanų sąrašais, gimimo datomis ir t.t. jus supa kiekviename žingsnyje? Nustebsite, viską galite prisiminti be jų, nes atminties aštrumą kontroliuojate pats ir visiškai nesvarbu, kiek jums metų. Lietuvos pi konstantos keturių čempionatų nugalėtojas Henrikas Šalūga (26) „Laisvalaikiui“ pasakojo, kad lavinant atmintį, galima išmokti daugybę skirtingų dalykų, išvengti streso ir netgi pradžiuginti žmones.

×
nuotr. 1 nuotr.
Pasaulio atminties čempionate Henrikas Šalūga atstovavo Lietuvai. Almos Galinskaitės nuotr.

 

- Kada ir kaip pastebėjai, kad su atmintimi galima nuveikti daugiau?

- Tuo domiuosi jau aštuonerius metus ir šis pomėgis atsirado, galėčiau teigti, iš būtinybės. Pradinėse klasėse susidūriau su dilema, kad mums pasako, ką išmokti, bet ne kaip. Žiūrėdamas animacinius filmus, savarankiškai išmokau laisvai kalbėti ir skaityti vokiečių kalba. Taip supratau, kad viską galima padaryti geriau ir greičiau, o mokyklose taikoma metodika nėra efektyvi. Juolab, nemažai žmonių, mokęsi mokykloje kalbų, dabar jų nemoka. Taigi dilema tęsėsi visus 12 metų, o artėjant baigiamiesiems egzaminams pradėjo kaustyti nerimas. Vilkaviškio S.Nėries gimnazijos bibliotekoje mano dėmesys užkliuvo už Dominiko O'Brajeno (Dominic O'Brien), aštuonis kartus laimėjusio pasaulio atminties čempionatą, knygos „Kaip išlaikyti egzaminus“. Ten aprašytos pagrindinės metodikos ir keletas testų mane ir pastūmėjo toliau plėsti žinias šioje srityje.

- Minėjai, kad pats išmokai užsienio kalbą, kur dar esi pritaikęs atminties technikas gyvenime? Tikriausiai nenaudoji lapelių su priminimais?

- Darbe tiesiogiai nėra kur pritaikyti įgūdžius, bet prisimenu, kad labai džiaugiausi pirmosiomis darbo dienomis naujoje darbovietėje, kai prisiminiau visų kolegų vardus, tas tikrai palengvina įsiliejimo į kolektyvą procesą. Be to, esu išmokęs groti gitara. Būtent universalumu atminties technikos mane ir sudomino. Lapelių tikrai rastumėte, tik juose užrašytos idėjos, mintys, nes jos yra slidus reikalas. (Šypsosi).

- Kokie yra pagrindiniai įsiminimo principai? Kaip padaryti savo atmintį aštresnę, galbūt kažkas tam kliudo?

- Pagrindiniai geros atminties ingredientai: asociacijos, vaizduotė, pažįstamos vietovės. Tinkamai panaudojus šiuos tris principus galima lengvai įsiminti daug lengviau bet kokią informaciją. Iš tiesų atminties technikos yra labai individualus dalykas ir kiekvienas atminties atletas turi savitą stilių ir metodiką, kuri priklauso nuo vaizduotės, kūrybiškumo ir net gyvenimo būdo. Trukdo - stresas, psichotropinės medžiagos ir kelių darbų dirbimas vienu metu.

Vis dažniau girdžiu žmones sakant, kam mums atmintis, kai turime išmaniuosius telefonus ir tobulėjančias technologijas. Galimybė mygtuko paspaudimu pasiekti viso pasaulio žinias per naršyklę, žinoma, yra patogus ir nuostabus išradimas, tačiau žinoti yra vis dar greičiau nei kažką „išguglinti“. Įsivaizduokite, jei operacijos metu chirurgas pradėtų ieškoti informacijos internete. Taigi žinios vis dar išlieka jėga, o atmintis yra tas įrankis, kuris padeda įgyti naujų žinių.

- Šiemet ketvirtąkart iš eilės tapai Lietuvos pi konstantos čempionato nugalėtoju, kaip apskritai nusprendei dalyvauti ir kokia to prasmė?

- Norėjosi išbandyti jėgas, pademonstruoti, ką gali treniruota atmintis, o ir panašių renginių mūsų šalyje nevyksta. Pats šiemet parašiau 5000 skaitmenų, bet Lietuvoje taisyklės negailestingos, riba skaičiuojama iki pirmo supainioto skaitmens. Todėl šių metų mano rezultatas yra tik 3117 skaitmenų. Dėl įdomumo, tariausi su komisija, kad jie peržiūrėtų,  ar likusią seką parašiau teisingai. (Šypsosi). 


- 2013 m. buvai vienintelis lietuvis pasaulio atminties čempionate Londone, papasakok, koks buvo pirmasis kartas? Kaip vyksta tokie čempionatai? Ar galima tikėtis tave pamatyti ten ir šiais metais?

- Iš tiesų šie čempionatai paneigia mitą, kad atmintis priklauso nuo amžiaus. Tuo ir pats įsitikinau, jauniausias dalyvis buvo vos 9-erių, o vyriausias daugiau kaip 50 metų. Pirmąjį kartą vertinu dvejopai: įgijau patirties, sutikau bendraminčių, kita vertus – nusivyliau savo rezultatu, nes parodžiau tik 20 proc. galimybių. Stresas ir kai kurių dalykų nežinojimas pakišo koją. Pasaulio atminties čempionatą sudaro 10 užduočių: vardų ir veidų įsiminimas; įvairių žodžių įsiminimas; binarinių skaičių įsiminimas; 1 val. skaičių įsiminimas; 5 min. skaičių įsiminimas; išgalvotų istorinių datų įsiminimas; 1 val. kortų įsiminimas; abstrakčių paveikslėlių įsiminimas; „speed cards“ (kortų kaladės įsiminimas per kiek galima trumpesnį laiką); kas sekundę vardijamų skaičių įsiminimas. Pats galvoju ir noriu dalyvauti, tik dar nežinau kuriame čempionate.

- Papasakok apie savo projektą „Atminties akademija“, kam jis skirtas?


- Principas toks, kad žmonės seminaruose ir konsultacijose bus mokomi atminties technikų, lavinimo būdų. Dalyvauti galės visi - moksleiviai, studentai, verslo atstovai, įmonių kolektyvai. Mokyklos kol kas nėra labai atviros šiems mokymams. Nors Lietuvoje ŠMM prieš keletą metų lankėsi 8 kartus pasaulio atminties čempionato nugalėtojas D.O'Brajenas, dalijosi patirtimi, deja, niekas nepasikeitė. Moksleiviai vis dar kala vadovėlius ir švaisto laiko mokydamiesi neefektyviai. Akademija startuos jau šio mėnesio pabaigoje.

- Koks tavo laisvalaikis, kuo dar domiesi?

- Prieš čempionatus daugiau laiko skiriu treniruotėms. Mėgstu skaityti knygas, groti gitara, diskutuoti draugų būrelyje. Kartais žiūriu ir iš anglų kalbos verčiu filmus ekonomikos temomis, kuriomis pats domiuosi. Dar susidomėjau programavimu, galbūt tai galėtų tapti viena iš mano darbo sričių.

Dosjė:

Gimimo data: 1989 09 18

Gyvenimo credo: būk smalsus

Išsilavinimas: verslo vadyba (anglų kalba)

Žavinčios asmenybės: Leonardas da Vinčis (Leonardo da Vinci), Dominikas O'Brajenas (Dominic O'Brien)

Mėgstamiausi serialai:
„Kortų namelis“, „Sostų karai“


Patarimas. Kaip įsiminti pirkinių sąrašą

Visus savo pirkinius paverskite gyvais personažais su savitu charakteriu bei emocijomis. Sukurkite aiškius, judančius vaizdinius su savo pirkiniais ir „išdėliokite“ juos savo namuose pasirinkta tvarka, pvz., ant daiktų, kuriuos matote savo kambaryje apžvelgdami jį iš kairės į dešinę.


Paprastas atminties technikos išbandymas

Pasakojimas. „Įsivaizduokite savo mokyklą. Tada paradines duris, prie kurių einate. Virš jų kabo didelis elektroninis laikrodis, rodantis 14.15 val. Įėję į vidų, vestibiulyje pamatote didelį balioną su virvele. Priėję arčiau, matote, kad baliono viduryje yra balta gulbė. Kai norite įsižiūrėti, jus kažkas sugriebia už rankos ir pasako, kad eitumėte į netoliese esančią koplyčią, ten tuokiasi 65 metų vyras su 35 metų moterimi“. Kokius skaičius matėte pasakojime? Jeigu balionėlis primena skaičių 9, o gulbė 2. Dabar visus skaičius iš eilės prisiminkite. Taigi jūs ką tik įsiminėte keletą skaičių iš pi* konstantos sekos.

*pi skaičiaus dažniausiai naudojama reikšmė yra 3,14

Parengta pagal priedą „Laisvalaikis“

Patiko straipsnis? Leisk mums apie tai sužinoti. Nepamiršk pasidalinti Facebook!
L
0
F
  • SKUNDAI: Lietuvos Aukščiausiasis Teismas antradienį atmetė buvusios teisėjos ir Seimo narės Neringos Venckienės bei jos advokato skundus byloje, kurioje ji nuteista dėl pasipriešinimo pareigūnams, antstolio nurodymo nevykdymo ir smūgių sudavimo.
  • SIUNTOS: Siuntų į užsienį terminams ilgėjant, Lietuvos paštas primena, jog liko vos keletas dienų šventinėms siuntoms išsiųsti į Vakarų Europos šalis: skaičiuojama, kad į Jungtinę Karalystę, Norvegiją, Airiją, Nyderlandus ar Vokietiją siuntos keliauja nuo 6 iki 13 kalendorinių dienų.
  • DOVANOS: Šalies gyventojų kalėdinių dovanų biudžetas šįmet žada siekti vidutiniškai 106 eurus, rodo apklausa: vienai dovanai gyventojai yra pasirengę išleisti vidutiniškai 25 eurus arba 7 proc. mažiau nei prieš metus.
  • NAMAS: Vilniaus apygardos teismas antradienį paliko galioti žemesnės instancijos teismo sprendimą, jog žinomas atlikėjas Egidijus Dragūnas neturi nugriauti Pavilnių regioniniame parke sostinėje pastatyto namo.
  • BAUSMĖ: Į mokyklą Kėdainiuose su kirviu lapkritį atėjusiam vyrui teismas antradienį skyrė subendrintą beveik pusantrų metų laisvės atėmimo bausmę.
  • PAMINKLAS: Antakalnio kapinėse Vilniuje antradienį pradedamas ardyti paminklas sovietų kariams - jį sudaro penkios stelos, bus nukeliamas stengiantis paminklui nepakenkti, o užbaigti darbus planuojama per keletą savaičių.
  • VAISTAI: Pacientams vaistinėse pasigendant kai kurių vaistų, sveikatos apsaugos ministras Arūnas Dulkys teigia, jog daugiau nei pusė trūkstamų viešai įvardijamų medikamentų yra sandėliuose.
  • NAFTA: Pirmadienį įsigaliojus Europos Sąjungos prieš pusmetį paskelbtoms sankcijoms rusiškos naftos ir jos produktų importui, „Lietuvos geležinkeliai“ teigia, kad Rusija šiemet jau išnaudojo apie 60 proc. metinės tranzito per Lietuvą į Kaliningradą ir atgal kvotos.
  • TURTAS: Vilniuje viešinti JAV Valstybės departamento specialioji pasiuntinė Holokausto klausimais Ellen Germain pasveikino Lietuvos Vyriausybės projektą kompensuoti žydams už prarastą privatų turtą, pranešė Lietuvos užsienio reikalų ministerija.
  • AUTOBUSAI: Susisiekimo ministerija Klaipėdos savivaldybei papildomai skyrė 4,08 mln. eurų Europos Sąjungos fondų lėšų šešiems elektriniams autobusams įsigyti.
Daugiau

Dienos klausimas

Ar reikia Ukrainos prezidentui Volodymyrui Zelenskiui įteikti 2022 m. Laisvės premiją?

balsuoti rezultatai

Apklausa

Kurį iš šių kandidatų norėtumėte matyti Vilniaus meru?

balsuoti rezultatai

Respublika
rekomenduoja

Labiausiai
skaitomi

Daugiausiai komentuoti
Šiandien Rytoj   Poryt

 

   

-2 +1 C

-3 +3 C

 

-9 -1 C

-1 +4 C

-5 +1 C

 

-3 0 C

0-6 m/s

0-10 m/s

 

0-5 m/s