respublika.lt

Geriantys arbatą gyvena ilgiau. Kava - irgi neblogas pasirinkimas

2022 rugsėjo 03 17:25:37
Petras Šuliauskas

Didžiosios Britanijos „Biobanko" (didelės apimties biomedicinos duomenų bazė ir tyrimų šaltinis) surinkti duomenys rodo, kad du ar daugiau puodelių juodosios arbatos per dieną išgeriantys žmonės gyvena ilgiau.

×
nuotr. 1 nuotr.
Pixabay.com nuotr.

 

Tyrimas atskleidė, kad arbatos gėrimas gali būti susijęs su mažesne mirtingumo rizika. Lyginant su negeriančiais arbatos, žmonių, kurie kasdien išgerdavo du ar daugiau puodelių mirtingumo rizika sumažėjo 9-13 proc., nurodė mokslininkai.

Žurnale „Annals of Internal Medicine" paskelbtose išvadose teigiama, kad gauti rezultatai buvo vienodi, nepaisant to ar žmogus į arbatą pylė pieno, ar bėrė cukraus. Įtakos neturėjo ir vartojamo gėrimo temperatūra bei tai, kokiu greičiu atskiro individo organizmas įsisavindavo kofeiną.

Nacionalinio sveikatos instituto mokslininkai tyrimui naudojo „Biobanko" duomenis, remiantis kuriais, paaiškėjo, kad 85 proc. iš pusės milijono 40-69 metų vyrų ir moterų reguliariai geria arbatą. 89 proc. iš jų nurodė, kad geria juodąją arbatą.

Tyrimas, naudojant klausimyną, buvo pradėtas 2006-2010 metais ir vykdomas daugiau negu dešimtmetį.

Prevencinės medicinos ir visuomenės sveikatos mokslų profesorius Fernandas Rodrigas Artalejo (Fernando Rodriguez Artalejo) iš Madrido autonominio universiteto tyrimą apibūdino kaip „didelę pažangą šioje srityje".

Jis priminė, kad anksčiau dauguma panašių tyrimų buvo atliekami Azijoje, kur dažniausiai yra vartojama žalioji arbata, o už šio regiono ribų atliekami tyrimai „būdavo mažos imties ir duodavo ne visai tikslius rezultatus".

F.R.Artalejo vertinimu, Didžiosios Britanijos mokslininkų atliktas tyrimas parodė, kad reguliarus juodosios arbatos (dažniausiai geriamos Europoje) vartojimas yra susijęs su bendru mirtingumo nuo širdies ir kraujagyslių ligų per pastaruosius 10 metų sumažėjimu tarp vidutinio amžiaus, daugiausia baltųjų, suaugusiųjų.

Visgi jis pabrėžė, kad negalima vienareikšmei teigti, jog būtent arbata tapo mažesnio jos mėgėjų mirtingumo priežastimi. Pasak profesoriaus, negalima atmesti ir to, jog tai lėmė kiti, su arbatos vartojimu susiję bei įtaką asmens sveikatai darantys, veiksniai.

Kiek anksčiau „The Guardian" pranešė, kad, remiantis atliktais tyrimais, buvo nustatyta, jog kavos ar arbatos gėrimas gali būti susijęs su mažesne insulto ir demencijos rizika.

Kinijos Tiandzino medicinos universiteto mokslininkai nustatė, kad žmonės, kurie per dieną išgerdavo 2-3 puodelius kavos ar 3-5 puodelius arbatos, arba 4-6 puodelius abiejų gėrimų, gerokai mažiau rizikavo patirti insultą ar susirgti demencija.

Tiems, kurie kasdien išgerdavo du-tris puodelius kavos ir du-tris puodelius arbatos, insulto rizika buvo mažesnė 32 proc.

Patiko straipsnis? Leisk mums apie tai sužinoti. Nepamiršk pasidalinti Facebook!
L
14
F
  • PASLAUGA: Kėdainių rajono taryba pritarė siūlymui nuo kitų metų sausio 1 dienos pensijos sulaukusius asmenis ir neįgalius keleivius vežioti nemokamai.
  • MOKYKLA: Patvirtintos atnaujintos bendrosios programos, kurios mokyklose bus pradėtos diegti nuo 2023 mokslo metų, pranešė Nacionalinė švietimo agentūra.
  • APSKUNDĖ: Už piktnaudžiavimą nuteistas Seimo narys Petras Gražulis ir jo advokatas Rolandas Tilindis Lietuvos Aukščiausiajam Teismui apskundė nuosprendį.
  • DUOMENIS: Registrų centras, gavęs informacijos apie galimai neteisėtą duomenų disponavimą, penktadienį kreipėsi į teisėsaugą dėl ikiteisminio tyrimo pradėjimo - centrą pasiekė informacija apie galimai neteisėtą disponavimą kelerių metų senumo žemės sklypų kadastro duomenimis, tam tikra informacija apie nuosavybės teises.
  • PAJAMOS: Energetikos ministras Dainius Kreivys sako, kad Europos Sąjungos energetikos ministrų tarybos posėdis Lietuvai buvo sėkmingas, kadangi jame buvo pritarta išlygai, pagal kurią pigiai elektrą gaminančios šalys turės pasidalinti viršplaninėmis pajamomis su ją perkančiomis valstybėmis.
  • BAUDA: Kauno apygardos teismas dėl neteisėto žmonių gabenimo per valstybės sieną nuteisė Latvijos pilietį ir skyrė jam 7 tūkst. eurų baudą, pranešė prokuratūra.
  • PILIETYBĖ: Seime svarstomas siūlymas, kad siekiant įteisinti dvigubą pilietybę iš Konstitucijos būtų išbraukti jos ribojimai ir perkelti į atskirą konstitucinį įstatymą.
  • ELEKTRA: Seimas atmetė parlamentaro Petro Gražulio pateiktas Elektros energetikos įstatymo pataisas, siūlančias numatyti kompensacijas įmonėms dėl padidėjusių elektros kainų.
  • LAISVĖ: Seimo Laisvės premijų komisija kviečia visuomenines organizacijas ir asociacijas, kūrybines sąjungas, bendruomenes, akademinę bendruomenę, valstybės ir savivaldybių institucijas, visus piliečius iki 2022m. spalio 31d. teikti prašymus su siūlomais pretendentais 2022 metų Laisvės premijai gauti.
  • PIENAS: Lietuvoje energijos kainoms pasiekus vienas didžiausių Europoje, pieno pramonei konkuruoti eksporto rinkose tampa labai sudėtinga, teigia sektoriaus atstovai: šių metų pirmąjį pusmetį lietuviškų pieno produktų į ne Europos Sąjungos šalis eksportuota jau 27,7 proc. mažiau nei pernai tuo pačiu metu – 34 tūkst. tonų.
Daugiau

Dienos klausimas

Ar Lietuvai reikalinga Lygių galimybių kontrolieriaus tarnyba?

balsuoti rezultatai

Apklausa

Kiek per paskutinį mėnesį padidėjo jūsų elektros sąskaitos?

balsuoti rezultatai

Respublika
rekomenduoja

Labiausiai
skaitomi

Daugiausiai komentuoti
Šiandien Rytoj   Poryt

 

   

+3 +9 C

+7 +13 C

 

+5 +12 C

+8 +14 C

+4 +12 C

 

+8 +13 C

0-6 m/s

0-10 m/s

 

0-8 m/s