Ekstremaliausios Žemės vietosnuotraukos (3)

2019 spalio mėn. 19 d. 18:00:00 Perskaitė 5719

Pasaulyje gausu gražių, šiltų, įdomių ir šiaip nepamirštamų vietų. O mes jus supažindiname su karščiausiais, šalčiausiais, aukščiausiais ir sausiausiais Žemės planetos taškais, kad nepamirštumėte, jog pasaulyje esama ir tokių...

 

Stačiausias šlaitas pasaulyje - Toro viršukalnė (Kanada)

Kanadoje esančios Toro viršukalnės aukštis yra 1675 m - tai ne aukščiausias pasaulio kalnas, užtat stačiausias. 1250 m ilgio Toro šlaitas, pasviręs 105 laipsnio kampu, yra vertikaliausia nuokalnė Žemėje. Nors yra toli nuo civilizacijos, čia atvyksta daugybė alpinistų.

Šalčiausia gyvenvietė Žemėje - Oimiakonas (Rusija)


Oimiakonas yra šalčiausia planetos gyvenvietė - 1924 m. čia buvo užregistruota žemiausia temperatūra - minus 64,3 laipsnio pagal Celsijų. Čia gyvena mažiau kaip 500 žmonių, nes vidutinė oro temperatūra žiemą siekia minus 40 laipsnių, o vasarą vos apie 18. Čia yra vienas viešbutis, o pramogos Oimiakone - slidinėjimas, ledo ritulys ir povandeninė žūklė.

Sausiausia Žemės vieta - Atakamos dykuma (Čilė)

Be stipraus apsauginio kremo nuo saulės čia nėra ko net važiuoti. NASA ir „National Geographic“ duomenimis Atakama yra labai panaši į Marso paviršių (todėl scenos Marse televizijos serialui „Kosminė odisėja“ buvo filmuojamos čia). Nuo 1903 m. spalio iki 1918 m. sausio čia neiškrito nė lašo kritulių, ir tai yra ilgiausia užfiksuota sausra per visą istoriją.

Karščiausia vieta Žemėje - Luto dykuma (Iranas)

Luto dykumoje temperatūra siekia 70 laipsnių, todėl be papildomo vėsinimo ir mokėjimo elgtis ištikus saulės smūgiui čia nosies geriau nekišti. Visas dykumos pavadinimas - Dešte Lutas reiškia „tuščias slėnis“, nors dabar jis jau nebe toks tuščias (žmonės čia niekada negyveno): turistai čia atvyksta norėdami įsitikinti, ar ištvers tokiomis sąlygomis.

Arčiausiai kosmoso - Čimboraso kalnas (Ekvadoras)


Dauguma mūsų niekada nenuskris į kosmosą, todėl daugiausia, kas yra prieinama - virtuali ekskursija po TKS arba išvyka į Čimboraso kalną. Tai neveikiantis vulkanas, kuris paskutinį kartą išsiveržė apie 550 metų prieš mūsų erą. Čimboraso aukštis - 6263 m. Tai yra mažiau negu Everestas virš jūros lygio, bet Ekvadoro viršukalnės aukštis nuo Žemės centro - didžiausias (mat jis yra netoli pusiaujo), o tai reiškia, kad ji yra aukščiausias Žemės taškas (į kurį galima pakilti pėsčiomis).

Nuošaliausia vieta pasaulyje Tristano da Kunjos salos

Jeigu išties norite pabūti vieni ir pabėgti nuo civilizacijos, ši vieta kaip tik jums: tai tolimiausios, beveik negyvenamos salos. Formaliai jos yra D.Britanijos užjūrio teritorija. Salynas yra už 2816 km nuo PAR, už 3360 km nuo Pietų Amerikos ir 2161 km nutolęs nuo Šv. Elenos salos. Salas 1506 m. atrado portugalas tyrinėtojas Tristanas da Kunja. Į jas galima nusigauti tik jūra - čia nėra oro uosto ir gyvena vos 300 žmonių.

Aukščiausias krioklys pasaulyje - Anchelis (Venesuela)

Anchelis yra labai sunkiai pasiekiamoje vietovėje, bet turistams iš viso pasaulio tai netrukdo atvykti, kad galėtų pasigėrėti aukščiausiu pasaulio kriokliu. Jo aukštis siekia 807 m, o kaskados jo papėdėje - dar apie 172 metrus.

Šalčiausias žemynas - Antarktida

Joje gyvena apie 2-3 tūkstančius žmonių. Antarktida - šalčiausias ir sausiausias žemynas. Čia galima atvykti tik specialiais laivais, pastatytais čionykštėms atšiaurioms jūroms. Nežiūrint kvapą gniaužiančių peizažų, Antarktida žiauriai baudžia tuos, kurie nerimtai žiūri į saugumą, todėl išlipti iš laivo galima tik lydimiems vietovę pažįstančio gido.

Drėgniausia Žemės vieta - Mausinramas (Indija)


Indijos Mausinramo mieste kasmet iškrenta 1186 cm kritulių. Šį miestelį nuolatos veikia subtropiniai musonai. 1985 m., po to, kai per metus iškrito 2540 cm kritulių, Mausinramas buvo įrašytas į Gineso rekordų knygą kaip drėgniausia vieta Žemėje.

Pavojingiausi pasaulio vandenys - Gansbajus (Pietų Afrika)

Nuo 1995 m. plaukiojimas narve tarp didžiųjų baltųjų ryklių yra viena pagrindinių turistų pramogų Gansbajaus įlankoje (Pietų Afrika). Čia gyvena daugiausia šių plėšrūnų ir tik čia juos galima saugiai apžiūrėti iš arčiau. Taip pat čia galima pamatyti banginius, dūkstančius netoli Perli Bičo.

"Respublikos" leidiniai", Smetonos g. 2, Vilnius, Tel. , Faks. , El. paštas info@respublika.net