Dešimtmečio potvyniai dar gresianuotraukos (1)

2019 kovo mėn. 24 d. 08:58:50 Perskaitė 1213

Visoje Europoje pastebima, jog kasmet daugėja ekstremalių liūčių, kurių metu iškrinta neįprastai daug kritulių. To pasekmės - užtvindytos miestų gatvės. Daugiausia problemų dėl patvinusių gatvių patiria didieji miestai, ypač sostinė. Juk prisimename, kaip pernai meras Remigijus Šimašius net keliskart skelbė „dešimtmečio potvynius“. „Vakaro žinios“ domėjosi, kas yra daroma Vilniaus mieste siekiant sutvarkyti miesto paviršinių nuotekų sistemas.

 

Lietuvos hidrometeorologijos tarnybos Hidrologinių stebėjimų skyriaus vedėjo Juozo Šimkaus teigimu, prognozuojama, kad ekstremalių liūčių Lietuvoje tik daugės. „Būtent dėl jų ir kyla potvyniai. Su tokiomis problemomis susiduria daugelis didžiųjų miestų, todėl investuoja į lietaus kanalizacijas, renovacijas. Miestai plečiasi, užstatyto uždengto paviršiaus plotai didėja, vanduo nuo stogų, nuo šaligatvių, asfalto greičiau teka, nei jis tekėtų natūraliu paviršiumi. Iš to ir kyla problemos. Tas pats kritulių kiekis, iškritęs per parą ir per valandą, padarys visai skirtingas žalas. Kritulių intensyvumas ir daro didžiausią žalą“, - teigė J.Šimkus.

Bene daugiausia žalos dėl didelio kritulių kiekio ir stiprių liūčių patiria sparčiai besiplečiantis Vilnius, tačiau UAB „Grinda“ tikina, kad per pastaruosius kelerius metus sulaukė vos kelių pranešimų su prašymais kompensuoti liūčių metu automobiliams padarytą žalą. UAB „Grinda“ atstovas Egidijus Steponavičius „Vakaro žinias“ informavo, kad jų bendrovė įgyvendina projektą („Paviršinių nuotekų sistemų tvarkymas Vilniaus mieste“), finansuojamą ES Sanglaudos fondo, miesto savivaldybės ir pačios bendrovės lėšomis. Projekto vertė - 26 mln. eurų.

Mieste numatyta Karoliniškių lietaus nuotekų valymo įrenginių rekonstrukcija. Rekonstrukcijos darbai vykdomi jau esančių valymo įrenginių vietoje.

Taip pat laukia T.Narbuto-Saltoniškių gatvių lietaus nuotekynės rekonstrukcija su valyklos ir taršos monitoringo mazgo įrengimu. „Sostinės T.Narbuto gatvė yra svarbi transporto arterija, jungianti kelis mikrorajonus su centrine miesto dalimi. Esami 800 mm skersmens T.Narbuto g. ir Saltoniškių g. kolektoriai yra pernelyg apkrauti. Į T.Narbuto g. kolektorių suteka paviršinės nuotekos iš didesnės dalies Žvėryno mikrorajono gatvių, nuo T.Narbuto gatvės, nuo prekybos centro „Panorama“ ir naujai iškilusių gyvenamųjų namų kvartalų Lūšių, Stirnų, Elnių g. Šis baseinas ypatingas tuo, kad lietaus vanduo greitai suteka nuo stačių Šeškinės, Karoliniškių ir Šeškinės kalvų šlaitų. Be to, apžiūros parodė, kad T.Narbuto kolektorius yra prastos techninės būklės (mechaniškai nusidėvėjęs, defektuotas), kai kuriose vietose nustatytas neigiamas kolektoriaus nuolydis ir išilginiai įtrūkimai. Įgyvendinamos kasdienės kolektoriaus priežiūros priemonės pasiteisino ir sumažino T.Narbuto g. užtvindymo pavojų, tačiau problemos priežasčių, žinoma, neišsprendė“, - pasakojo E.Steponavičius. T.Narbuto gatvės kolektorių rekonstrukcijai projektuotojai pateikė kelis techninius sprendinius. Ekonominiu požiūriu optimaliausias pasiūlymas - šalia senojo T.Narbuto g. kolektoriaus pakloti naują, ne mažesnį kaip 1,5 m skersmens, kolektorių, tokiu būdu lietaus nuotekų pralaidumas jame padidės kone keturis kartus ir sieks daugiau nei 5000 l/s. Planuojama naujojo kolektoriaus trasa drieksis beveik 1,2 km. Papildoma 1 m diametro ir 25 m ilgio kolektoriaus atkarpa numatyta T.Narbuto ir Saltoniškių gatvių sankryžoje. Paviršinių nuotekų valykla numatyta tarp Upės gatvės ir nuotekų išleistuvo į Neries upę esančioje žaliojoje zonoje. Pasak „Grindos“ atstovo, 1,2 km T.Narbuto-Saltoniškių paviršinių nuotekų tinklo rekonstrukcijos su valyklos ir taršos monitoringo mazgo įrengimu rangos darbus planuojama pradėti šių metų vasarą, užbaigti - iki 2020 m. pabaigos.

Kalbant apie minėtą projektą, sudėtingiausia jo dalis yra Geležinio Vilko gatvės ir Šeškinės komplekso prieigų paviršinių nuotekų kolektoriaus rekonstravimas bei valymo įrenginių ir monitoringo sistemos įrengimas. Tai daugiau nei 1000 ha ploto Vilniaus miesto paviršinių nuotekų surinkimo baseinas, apimantis intensyviai urbanizuotus Šeškinės, Fabijoniškių, Pašilaičių rajonus, „Siemens“ arenos, Linkmenų ir Giedraičių gatvių prieigas. „Liūčių metu krituliai nuo Geležinio Vilko gatvės pusės užtvindydavo sankryžą su Žalgirio gatve, nuo Ukmergės g. pusės - Geležinio Vilko gatvę po Konstitucijos prospekto viaduku, - teigė E.Steponavičius. - Geležinio Vilko gatvės ir Šeškinės komplekso prieigų paviršinių nuotekų kolektorių rekonstravimo, valymo įrenginių ir monitoringo sistemos įrengimo rangos darbus numatoma pradėti 2020 m.“

"Respublikos" leidiniai", Smetonos g. 2, Vilnius, Tel. , Faks. , El. paštas info@respublika.net