respublika.lt

Apie kokią Mėnulio įtaką žmogui nutyli TV?

2017 sausio 19 09:04:45

Televizijoje minimi ne tik Saulės, bet ir Mėnulio naujieji metai. Ką Mėnulio naujieji metai ir su jais susiję prietarai turi bendro su astronomijos mokslu, ar visada informacija apie astronomiją televizijoje pateikiama teisingai ir kaip Mėnulis veikia žmonių gyvenimus, „TV publika“ paklausė Vilniaus universiteto Teorinės fizikos ir astronomijos instituto Planetariumo direktorės Danutės Sperauskienės.

×
nuotr. 1 nuotr.
Danutė Sperauskienė. Irmanto Sidarevičiaus nuotr.

 

Danutė SPERAUSKIENĖ:

- Mėnulio naujieji metai skelbiami per antrąją Mėnulio jaunatį po žiemos saulėgrįžos, kuri būna gruodžio 21-22 dieną. Šiais metais antroji jaunaties fazė bus sausio 28 dieną, tada bus fiksuojama Mėnulio kalendoriaus naujųjų metų pradžia.

Šia proga televizijoje būna kalbama apie astrologiją, bet tai dažniausiai neturi mokslinio astronominio pagrindo. Pavyzdžiui, teiginys, kad planetos juda Saulės juostoje esančiais Zodiako žvaigždynais, yra teisingas, bet jau kitos interpretacijos, kas kokią padėtį užima ir ką tai reiškia, yra visai nesusijusios su astronomija. Tas pastebėjimų, taisyklių, ryšių ieškojimas, skaičių magija turi ilgametę tradiciją, bet tai yra įvairių dalykų maišalynė, ir negali sakyti, kad tai yra mokslu pagrįsta. Bet taip kalbama ne visur ir ne visada. Lietuvos nacionalinėje televizijoje to nesu pastebėjusi. Ten pasakojamos mokslu pagrįstos žinios.

Pagrindinis Mėnulio poveikis Žemei yra susietas su jo sukeliamais potvyniais. Jis, palyginti su Žeme, yra nedidelis. Keturis kartus mažesnis savo skersmeniu ir 80 kartų mase lengvesnis už Žemę. Bet jo gravitacinė įtaka yra reikšminga. Mėnulis Žemėje sukelia potvynius, potvynio bangas. Į Mėnulį atsuktoje Žemės pusėje potvynio bangos žemynuose siekia 30-40 centimetrų, o atviruose vandens telkiniuose gali pakilti net iki keliolikos metrų. Ir tos bangos ritasi per Žemės paviršių.

Mėnulis lėtina Žemės sukimąsi. Jis tolsta nuo Žemės, todėl ilgėja para. Mėnulis kasmet nutolsta nuo mūsų per tris ir dvi dešimtąsias centimetro, tai per milijoną metų mūsų palydovas nukeliaus apie 30 kilometrų ir para taps lygi mėnesiui. Tuo metu keisis daug sąlygų. Čia yra dėsningumas, kuris nesustabdomas. Tai plaukia iš fizikos dėsnių. O žvelgiant į labai tolimą perspektyvą, Mėnulis nuo Žemės visai pabėgs.

Parengta pagal priedą „TV publika"

Laikraščių prenumerata internetu

  • RINKA: Būsto nuosavybės, kainų ir nuomos palyginamasis tyrimas parodė, kad Lietuva patenka į Europos šalių, kurių gyventojai valdo daugiausiai gyvenamojo nekilnojamojo turto, tačiau pagal būsto vertę ir nuomos kainas esame Europos vidutiniokai.
  • REIDAS: Policijos pareigūnai, užtikrindami eismo saugumą, birželio 24–27 dienomis vykdys transporto priemonių, įskaitant dviračių, elektrinių paspirtukų, vairuotojų blaivumo, apsvaigimo nuo narkotinių ar kitų psichiką veikiančių medžiagų patikrinimus.
  • PAŽEIDĖJAI: Per tris mėnesius sostinėje priverstinai nuvežtos 755 ne pagal kelių eismo taisykles paliktos transporto priemonės – 480 iš neįgaliesiems skirtų vietų.
  • SPAUDA: Lietuvos paštui pranešus apie planus nuo kitų metų maždaug du-tris kartus didinti leidinių prenumeratos pristatymo kainas miestuose, susisiekimo ministras sako, jog kainas didinti reikia, tačiau kartu ketinama keisti žiniasklaidos rėmimo modelį.
  • MAISTAS: Seimas nutarė nesvarstyti siūlymo taikyti lengvatinį pridėtinės vertės mokesčio tarifą visiems maisto produktams.
  • AKCIZAI: Deklaruotos visų akcizinių prekių akcizų įplaukos per penkis šių metų mėnesius, palyginti su tuo pačiu laikotarpiu pernai, padidėjo 4,3% – iki 640 mln. eurų, pranešė Valstybinė mokesčių inspekcija.
  • TVARKA: Ilgąjį Joninių savaitgalį dirbs gausesnės policijos pajėgos – jos užtikrins viešąją tvarką masiniuose renginiuose, organizuos reidus neblaiviems ir viršijantiems greitį vairuotojams išaiškinti.
  • POSĖDŽIAI: Pirmadienį, birželio 27 d., šaukiami nenumatyti Seimo plenariniai posėdžiai - juos sušaukti nutarė Seimo valdyba.
  • RIBOJIMAI: Europos Komisija patikslins išaiškinimą, kaip įgyvendinti ribojimus, susijusius su Europos Sąjungos sankcionuotų prekių gabenimu tranzitu tarp pagrindinės Rusijos dalies ir Kaliningrado srities, pranešė prezidentas Gitanas Nausėda.
  • PRAMONĖ: Seimo narys Kęstutis Masiulis siūlo krašto apsaugos ministrui Arvydui Anušauskui skatinti ukrainiečių gynybos pramonės perkėlimą į Lietuvą.
Daugiau

Dienos klausimas

Ar skiepytumėtės nuo beždžionių raupų?

balsuoti rezultatai

Apklausa

Kaip manote, ar pavyks Seime priimti Civilinės sąjungos (Partnerystės) įstatymą?

balsuoti rezultatai

Respublika
rekomenduoja

Labiausiai
skaitomi

Daugiausiai komentuoti
Šiandien Rytoj   Poryt

 

   

+18 +27 C

+20 +28 C

 

+19 +26 C

+29 +33 C

+24 +34 C

 

+22 +28 C

0-5 m/s

0-5 m/s

 

0-6 m/s