Ankstyviausio modernaus žmogaus liekanos rastos už Afrikos ribųnuotraukos (3)

2019 liepos mėn. 11 d. 11:22:23 Perskaitė 903

Tiubingeno ir Atėnų universitetų mokslininkai trečiadienį teigė identifikavę seniausias modernaus žmogaus liekanas, rastas už Afrikos ribų, skelbė BBC.

 

Daugiau nei 200 000 metų siekiantys kaukolės fragmentai iš Graikijos rodo, kad Homo sapiens Europą pasiekė daug anksčiau, nei prieš šį atradimą buvo manoma. Naujiena gali lemti pokyčius teorijose apie migraciją iš žmonijos lopšio.

Buvo nustatyta, kad Graikijoje iškastai kaukolei yra 210 000 metų, tuo metu Europa buvo apgyvendinta neandertaliečių.

Šis sensacingas atradimas papildo kitus įrodymus apie ankstyviausius modernius žmones, persikėlusius iš Afrikos. 

Atradimas paskelbtas žurnale „Nature“.

Tyrėjai dvi svarbias fosilijas atrado Graikijoje, Apidimos urve, dvidešimto amžiaus aštuntajame dešimtmetyje.

Vis dėlto viena iš jų buvo smarkiai deformuota, o kita – nepilna, todėl atskleisti jų paslaptį prireikė kompiuterinės tomografijos ir radiometrinio datavimo technikos.

Pilnesnė kaukolė, paaiškėjo, yra neandertaliečio kaukolė. Bet kita, nevisa, kaukolė turi kitokių bruožų, signalizuojančių apie modernų žmogų, pavyzdžiui, šalia kaukolės apvalėjančią nugarą.

„Tai parodo, kad ankstyvasis Homo sapiens atstovų pasklidimas iš Afrikos vyko ne tik anksčiau, prieš 200 000 metų, bet taip pat jis išsidėstė per visą Europą, plačiau nei buvo manyta“, – sakė Tiubingeno universiteto paleoantropologė Katerina Harvati.

„Vietoj vieno žmonijos migracijos iš Afrikos į Euraziją pliūpsnio galėjo būti daugiau bangų, kai kurios iš jų galėjo lemti tik laikinus žmonių apsigyvenimus“, – sakė Niujorko „City University“ antropologas Ericas Delsonas.

"Respublikos" leidiniai", Smetonos g. 2, Vilnius, Tel. , Faks. , El. paštas info@respublika.net