Žurnalistus juodinantis D.Radzevičius - įtariamasis

2011 rugsėjo 27 08:15:21 Perskaitė 4092

Vakar Vilniaus miesto 2-ojo apylinkės teismo teisėja Ainora Kornelija Macevičienė paskelbė, kad nuo šiol Lietuvos žurnalistų sąjungos pirmininkas Dainius Radzevičius (gim. 1976 m.) tampa įtariamuoju. Toks sprendimas priimtas atsižvelgus į žurnalistų profsąjungos vedlio nenorą pripažinti, kad asmeniniame interneto dienoraštyje jis viešai paskleidė tikrovės neatitinkančias žinias apie dienraščių „Respublika“ ir „Lietuvos rytas“ žurnalistus. Teismo prašoma iš D.Radzevičiaus priteisti vieną milijoną litų.

Slapukas

Privataus kaltinimo tvarka kaltinamas paniekinęs, pažeminęs lietuvių žurnalistų garbę ir orumą, D.Radzevičius tik iš trečio karto teikėsi atvykti į teismą, nors buvo žadėjęs to nevengti.

Prieš savaitę D.Radzevičius teismui pateikė prašymą teismo procesą atidėti, mat jis, „kaip didelę patirtį žurnalistikoje ir ryšių su visuomene sektoriuje turintis ekspertas“, buvo pakviestas į Turkmėniją dalyvauti Europos saugumo ir bendradarbiavimo organizacijos (ESBO) surengtuose mokymuose vietos valdininkijai. Tėvystės atostogose esantis žurnalistų profsąjungos šefas mieliau pasirinko šią Vidurinės Azijos valstybę negu teismo suolą.

Žurnalistų klausinėjamas, kas ir kada spaudoje nedirbusiam asmeniui suteikė „eksperto“ titulą, D.Radzevičius vengė tiesaus atsakymo ir primygtinai siūlė pasiskaityti jo autobiografiją (joje, beje, apie eksperto titulus neužsiminta - red. past.). Pakartojus klausimą galiausiai rėžė, kad jis niekuo dėtas, jei konferencijos rengėjų jis taip buvo įvardytas.

Nors dar prieš posėdžio pradžią D.Radzevičius pažadėjo į visus klausimus atsakyti išėjęs iš teismo salės, žodžio netesėjo. Gausiai į teismo posėdį susirinkę žurnalistai taip ir neišgirdo atsakymo, kokio dydžio autorinį atlyginimą tėvystės atostogose esantis vyras gavo iš ESBO, kad drįso prieš savaitę ignoruoti teismo posėdį.

„Tai konfidencialu, yra sutartis su ESBO“, - paslaptingai sakė D.Radzevičius. Neatskleidė honoraro dydžio net priminus, kad mokesčių mokėtojai privalo žinoti, kam, kiek ir už ką skiriami jų pinigai.

„Tai ne biudžetinės lėšos“, - sakė D.Radzevičius, nenorėdamas girdėti pastabų, kad ir ESBO biudžete yra Lietuvos mokesčių mokėtojų lėšų dalis.

Kaltina padarius nusikaltimą

D.Radzevičius kaltinamas padaręs nusikaltimą - šių metų birželio 6 dieną privačiame interneto dienoraštyje, kuris yra prieinamas beveik visiems internautams, parašęs publikaciją „WikiLeaks: Tomkaus „Respublika“ išdavė ir pardavė žurnalistiką“, kurioje pateikiama tikrovės neatitinkanti, asmenį niekinanti ir žeminanti, pasitikėjimą pakertanti informacija.

Vakar per teismo posėdį ieškovas pareiškė skundo neatsisakantis ir prašė teismo teisminį procesą tęsti toliau.

Gavęs žodį D.Radzevičius kone valandą teismą tikino, kad šiame straipsnyje jis nieko niekuo neįžeidė, o tik paprasčiausia išsakė savo nuomonę remdamasis interneto portale „15 minučių“ (priklauso norvegams - red. past.) ir norvegų dienraštyje „Aftenposten“ paskelbta interneto svetainės „WikiLeaks“ informacija. Teisėjos A.K.Macevičienės diplomatiškai klausiamas, kodėl jis kaip pirminį šaltinį mini norvegišką spaudą - gal turi duomenų, kad paskelbti faktai teisingi, - D.Radzevičius vėl išsisuko nuo tiesaus atsakymo. Jo manymu, „WikiLeaks“ informaciją aptarinėja daugelis, tad ir jis išreiškęs savo nuomonę.

Teigdamas, kad jis reiškia tik nuomonę apie kitų pateiktus „faktus“, D.Radzevičius teismą įtikinėjo, jog ir citata „parduota buvo ne tik žurnalistika, bet ir jos etika, bet tokiu būdu buvo parduota ir Lietuva bei joje sukurta demokratiška žiniasklaidos sistema“ - viso labo nuomonė.

Beje, jau po teismo posėdžio D.Radzevičius žurnalistus įtikinėjo, kad net rašinio pavadinimas jo dienoraštyje - „Tomkaus „Respublika“ išdavė ir pardavė žurnalistiką“ yra ne konstatuojamasis, o viso labo asmeninė nuomonė.

Baudžiamasis kodeksas numato, kad asmuo, kitą asmenį neteisėtai apkaltinęs nusikaltimo padarymu, turi būti baudžiamas.

Kaltę pripažino su išlyga

Teisėja A.K.Macevičienė bandė diplomatiškai D.Radzevičiui pasakyti, kad galbūt vertėtų paieškoti žodžio, kuris galėtų sutaikyti abi puses. Tačiau, užuot pagalvojęs apie tą stebuklingą žodį, žurnalistų profsąjungos vadas vėl pažėrė propagandinę kalbą. Greičiausia nebeištvėrusi, teisėja dar kartą paprašė prisiminti lietuvių kalbos žodyną. Galiausiai D.Radzevičius prisiminė žinantis ir tokius žodžius kaip „prašau“, „ačiū“, „atsiprašau“.

Paklaustas, ar žino, kuo baigėsi „WikiLeaks“ paskelbtų „faktų“ tyrimas STT ir Generalinėje prokuratūroje, D.Radzevičius iš pradžių teigė apie tai nieko nežinantis, vėliau poziciją sušvelnino - girdėjęs, kad tyrimas baigtas: „Aš su ikiteisminiu tyrimu nesu susipažinęs“.

Teisėjos keliskart spiriamas pagalvoti apie atsiprašymą, D.Radzevičius griebėsi dviprasmybės: „Jei įžeidžiau, gerbiamas Vitai Tomkau, - atsiprašau. Bet nuomonė yra tokia, kokia yra“.

V.Tomkus pareiškė atsiprašymo negirdėjęs, todėl geriausiu atveju jis galėtų sumažinti ieškinį iki pusės milijono.

Taikomojo posėdžio pabaigoje teisėja paskelbė, kad nuo šiol D.Radzevičius - įtariamasis.

Parengta pagal dienraštį "Respublika"

"Respublikos" leidiniai", Smetonos g. 2, Vilnius, l , l , l info@respublika.net