respublika.lt

XIX a. žurnalistų „kryžiaus žygiai“ prieš neteisybę (0)

2021 gegužės 10 10:00:00
Milda KUNSKAITĖ

Šiandien tyrimą atliekančio žurnalisto arsenale - socialiniai tinklai, nuotraukos ir vaizdo įrašai, mikroskopinio dydžio diktofonai ir kitokios technologinės naujovės. O ankstesniais laikais ką nors demaskuoti būdavo gerokai sunkiau ir tekdavo gerokai daugiau paplušėti: ieškant teisybės skverbtis į svetimą aplinką, joje tapti „savu" ir vietoje aiškintis, kas ten vyksta. Pasakojame apie penkis garsius užpraeito amžiaus žurnalistinius tyrimus. Šie reportažai XIX a. buvo publikuoti leidiniuose „New York World", „Pearson's Magazine", „Pall Mall Gazette", „The Weekly True Sun", „Everybody's Magazine".

×
nuotr. 5 nuotr.
Džozefas Puliceris, kurio vardu pavadinta premija, kasmet JAV teikiama už išskirtinius žurnalistinius, literatūrinius ar muzikos kūrinius. Vikipedijos nuotr.

 

Dešimt dienų psichiatrijos ligoninėje

Neli Blai (Nellie Bly), kurios tikrasis vardas yra Elizabet Džein Kokran (Elizabeth Jane Cochran), karjeros pradžioje rašė apie madą, aukštuomenės gyvenimą ir gėlių parodas. Bet kartu žurnalistė domėjosi opiomis socialinėmis temomis ir, ieškodama normalaus darbo, netrukus persikėlė į Niujorką, kur atsidūrė po gerai žinomo Džozefo Pulicerio (Joseph Pulitzer) sparneliu. Jo leidinyje „New York World" N.Blai buvo pasiūlyta pamėginti patekti į vieną iš Niujorko psichiatrijos ligoninių kaip pacientei ir atvirai aprašyti tenykščius gydymo metodus ir elgesį su pacientais. N.Blai negalėjo nesutikti. Blekvelo saloje įsikūrusi ligoninė tada garsėjo kaip šiuolaikiškiausia psichikos ligonių gydymo įstaiga. O iš tiesų tai buvo tikras kalėjimas, iš kurio nebuvo įmanoma ištrūkti. Belaisvės (ne pacientės, o būtent - belaisvės, tarp kurių buvo nemažai sveikų moterų) nuolatos kentė šaltį, kankinimus, rafinuotas patyčias, iš kurių nekalčiausia buvo ledinė vonia. Maistas ten taip pat buvo siaubingas - iš sugedusių, visiškai nevalgomų produktų. Neli Blai neabejojo: pora mėnesių tokioje įstaigoje - ir bet kuris žmogus taps neįgalus. Po 10 dienų laikraštis išlaisvinti Nelės nusiuntė advokatą. O dar po kelių dienų pasirodė jos pirmas demaskuojantis straipsnis iš ciklo „Dešimt dienų beprotnamyje".

Kilo skandalas: visas ligoninės personalas buvo pakeistas, jai buvo padidintas finansavimas ir paskirta griežta kontrolė. Valgykloje atsirado mėsos ir daržovių, o palatose - švari patalynė. O N.Blai išgarsėjo visoje šalyje. Beje, pagrindinis žurnalistės laimėjimas buvo net ne tai: jos tyrimo rezultatas - įstatymais sugriežtintas psichikos ligonių medicininis patikrinimas. Tai yra, jos pastangomis patekti į psichiatrijos ligoninę dėl gydytojo aplaidumo arba, pavyzdžiui, jei vyras nusprendė atsikratyti žmonos, tapo gerokai sunkiau, beveik neįmanoma.

Užsimaskavusi tarnaitė

Dar vienas puikus žurnalistinis tyrimas gal ir ne tokia sensacinga tema - britų žurnalistės Elizabet Benks (Elizabeth Banks) darbas, pavadintas „Su kyku ir prijuoste". E.Benks nusprendė padirbėti tarnaite ir kambarine anglų namuose ir papasakoti apie savo patirtį. Ji vaizdžiai, ironiškai ir įdomiai aprašė turtuolių buitį, šeimininkų santykius su tarnais, pareigų sąrašą, maistą, chroniškas ligas, kuriomis susergama nuo nuolatinio darbo, darbo santykių ypatumus ir tam tikras nerašytas taisykles. Elizabet dirbo dviejuose namuose. Pirmuosiuose jai neviltį kėlė sunkaus darbo gausybė, o tarnai ten buvo maitinami visiškai prastai ir su jais nesiskaitoma. Antruosiuose namuose viskas buvo atvirkščiai: šeimininkė pasižymėjo dosnumu, bet ją nuolatos apgaudinėjo tarnai. Po straipsnių serijos „Su kyku ir prijuoste" E.Benks atsidūrė tarp dviejų ugnių: ir tarnai, ir jų darbdaviai tai žavėjosi jos paskelbtomis medžiagomis, tai piktinosi. Pati Elizabet virėjos arba valytojos darbo visai nelaikė gėdingu, priešingai, ji pabrėždavo, kad normaliomis sąlygomis tai yra kur kas geriau, negu dirbti siuvėja, fabriko darbininke arba stenografiste.

Išnuomojami kūdikiai

Britų žurnalistė Oliv Kristian Malveri (Olive Christian Malvery) išgarsėjo serija straipsnių ir fotoreportažų apie Londono prastuomenės gyvenimą. Jauna moteris ėmėsi neįtikėtinų eksperimentų: ji ne tik apsirengdavo skarmalais ir gatvėje prekiaudavo degtukais ir batų raišteliais, bet ir nakvodavo įvairiausiuose miesto nakvynės namuose. Kai kurie iš jų, pavyzdžiui, Gelbėjimo armijos prieglauda, atrodė visiškai švari, normaliai įrengta ir jos įnamiai buvo palyginti padorūs. Kitose panašiose įstaigose rinkdavosi vargingiausi abiejų lyčių gyventojai - girti, purvini, be perstojo besiplūstantys ir nevengiantys nedoriausių būdų užsidirbti. Tokiuose nakvynės namuose patalpos niekada nebuvo valomos, o patalynėje knibždėjo įvairiausių gyvių.

Savo reportažuose Oliv pasidalino su skaitytojais ir dar vienu siaubingu atradimu: pasirodė, kad šiuose sluoksniuose yra visiškai nesunku už ne pernelyg didelius pinigus išsinuomoti vaiką, o prekyba ir elgetavimas gatvėse su kūdikiu ant rankų yra daug sėkmingesnis ir uždirbama kelis kartus daugiau. Suprantama, mažyliu niekas nesirūpina: jam gali duoti truputį alaus, kad kiečiau miegotų, bet laiku pamaitinti niekas nesivargina.

Žurnalistės užrašai tapo jos pirmosios knygos „Sielų turgus" pagrindu; knyga buvo išleista 1906 m. ir sulaukė didelio pasisekimo.

Fabriko kalinės

Žurnalistė Besė Van Vorst (Bessie Van Vorst) nusprendė nušviesti nepavydėtinas moterų ir vaikų darbo JAV fabrikuose sąlygas. Jos slaptų tyrimų serija taip ir vadinasi - „Moterys darbininkės". Drauge su svaine Mari Besė įsidarbindavo įvairiausiose įmonėse - nuo trikotažo iki konservų gamybos. Moteris atkreipdavo dėmesį į daugybę papildomų problemų, pavyzdžiui, į tai, kad, bandydamos sudurti galus su galais, fabrike triūsiančios moterys galop atsisako šeimos ir vaikų. Nors jų atlyginimų ir nepakanka gyventi pasiturimai, vis dėl to jos taip susikuria nepriklausomumo iliuziją, o galiausiai dėl to blogėja demografinė padėtis. Be to, jos pervargsta ir kartais dėl pašlijusios sveikatos jau nebegali turėti vaikų.

Skiltys, kuriose buvo aprašoma jų vargana buitis, buvo publikuojamos leidinyje „Everybody's Magazine" ir sulaukė tokio atgarsio, kad patraukė JAV prezidento Teodoro Ruzvelto (Theodore Roosevelt) dėmesį. Jis parašė Besei laišką, kuris vėliau tapo jos knygos įžanga. Vien pats prezidento susidomėjimas gimstamumo tema amerikiečiams tapo sensacija.

Pikantiškas „geradarių" - sąvadautojų verslas

Britų reporteris Viljamas Tomas Stidas (William Thomas Stead) žurnalistiką laikė puikia galimybe „užpulti velnią". 1885 m. jis patraukė į „kryžiaus žygį" prieš vaikų prostituciją. Viena iš aštriausių jo demaskuojančių medžiagų vadinasi „Mergelės aukojimas šiuolaikiniame Babilone" (The Maiden Tribute of Modern Babylon). V.T.Stidas aprašė gudrias sąvadautojas, kurios nuolatos ieško „gyvų prekių" pasiturintiems vyrams. Jaunutės, nepatyrusios merginos, kai kurioms iš jų nebūdavo nė 14 metų, visiškai nesusigaudydavo, kas yra „tvirkinimas": joms būdavo žadami lengvi pinigai, kuriais galės padėti šeimai arba bent jau sau nusipirkti gražių drabužių. Psichologinės gudrybės būdavo rafinuotos - kartais grasinimai, o kartais ir tariama globa, dovanojant pinigų ir visaip padedant, kad auka jaustųsi skolinga. Įdomu, kad daugelis tokių sąvadautojų kadaise pačios buvo suviliotos.

V.T.Stidas aprašė merginų tiekimo kontoros darbą: jis pats, apsimetęs klientu, kreipėsi į ją ir užsisakė iškart penkias merginas, bet būtinai turinčias gydytojo pažymėjimus. Su kiekviena kandidate jis kalbėjosi, paprastais žodžiais paaiškindamas, kam jos pasiryžo, ir atkalbinėdamas atsisakyti sumanymo. Reporterį šokiravo tai, kad merginos verkdavo, bet nebėgdavo: sąvadautojos jas taip prigąsdindavo arba taip sumaniai palenkdavo į savo pusę, kad jos baimindavosi „nuvilti" savo geradares. Reportažas sulaukė neįtikėtino atgarsio, laikraščiai su juo buvo perdavinėjami iš rankų į rankas, net perpardavinėjami. Nejuokais išsigandęs, D.Britanijos vidaus reikalų ministras Viljamas Harkortas (William Harcourt) maldavo žurnalistą nutraukti publikacijas. Šis neprieštaravo, tik pareikalavo pakeisti Baudžiamąjį įstatymą, sutikimo amžių padidinant nuo 13 iki 16 metų. Galų gale, įstatymas buvo pakeistas. V.T.Stido straipsnių ciklas įkvėpė B.Šo (B.Shaw) parašyti „Pigmalioną".

 

Parašykite savo komentarą:
 
Komentuoti
Respublika.lt pasilieka teisę pašalinti nekultūringus, keiksmažodžiais pagardintus, su tema nesusijusius, kito asmens vardu pasirašytus, įstatymus pažeidžiančius, šlamštą reklamuojančius ar nusikalsti kurstančius komentarus. Jei kurstysite smurtą, rasinę, tautinę, religinę ar kitokio pobūdžio neapykantą, žvirbliu išskridę jūsų žodžiai grįždami gali virsti toną sveriančiu jaučiu - specialiosioms Lietuvos tarnyboms pareikalavus suteiksime jūsų duomenis.
  • KULTŪRA: penktadienio vakarą Giacomo Puccini operos „Vilisės“ koncertiniu atlikimu (Lietuvoje – pirmą kartą) prasidės 26-asis tarptautinis Pažaislio muzikos festivalis - vieną iš solinių vaidmenų operoje atliks šio festivalio naujasis meno vadovas, daugelyje pasaulio scenų publikos simpatijas pelnęs tenoras Edgaras Montvidas.
  • RADINYS: Indijos policija ketvirtadienį pranešė pradėjusi tyrimą, kai medinėje dėžėje, plūduriuojančioje Gangos upėje, surado gyvą ir sveiką naujagimį - dėžės vidus buvo išklotas raudonu audiniu, jame buvo paveikslėliai su indų dievų atvaizdais, taip pat horoskopas, nurodantis mergaitės gimimo datą, laiką ir vardą Ganga – tai vienos iš indų dievybių vardas, kuriuo vadinama ir upė.
  • AFRIKOJE: Botsvanoje rastas trečias didžiausias pasaulio deimantas - kiaušinio dydžio brangakmenis yra 1 098 karatų „retas ir ypatingas“, teigė „Debswana“ įmonės vadovė Lynette Armstrong.
  • PINIGAI: nuo liepos mėnesio vieniši šalpos pensijų gavėjai ir mažų pensijų priemokų gavėjai galės kreiptis į „Sodrą“ dėl vienišo asmens išmokos.

  • KOSMOSE: trys kinų astronautai pakilo į Kinijos statomą kosminę stotį „Tiangong“ - juos skraidinantis erdvėlaivis ketvirtadienio rytą atsiplėšė nuo žemės Cziuciuanio kosmodrome Gobio dykumoje.

  • PAKEITIMAI: nuo liepos 1 dienos įsigalioja palankesnės valstybinių pensijų mokėjimo sąlygos.
  • SOMALYJE: mažiausiai 15 kariuomenės šauktinių žuvo antradienį, kai savižudis sprogdintojas atakavo karinę treniruočių stovyklą Mogadiše, pranešė pareigūnai.
  • APKLAUSA: remiantis naujausia „Deposit Solutions“ apklausa, europiečiai koronaviruso pandemijos metu ėmė mažiau leisti pinigų ir labiau taupyti.
  • VAKCINACIJA: mažiausiai 107 pasaulio šalyse ir teritorijose jau suskiepyta daugiau kaip 200 mln. vakcinos nuo koronaviruso dozių.
  • EVAKUACIJA FILIPINUOSE: Pietų Filipinuose dėl artėjančios tropinės audros, galinčios sukelti stiprių liūčių ir nuošliaužų, evakuota tūkstančiai žmonių
Daugiau

Dienos klausimas

Ar Ž.Pavilionis turėtų pasitraukti iš URK pirmininko pareigų?

balsuoti rezultatai

Apklausa

Kaip manote, kada bus nutrauktas karantinas?

balsuoti rezultatai

Respublika
rekomenduoja

Labiausiai
skaitomi

Daugiausiai komentuoti
Šiandien Rytoj   Poryt

 

   

+16 +25 C

+18 +28 C

 

+20 +26 C

+29 +33 C

+21 +35 C

 

+28 +30 C

0-4 m/s

0-8 m/s

 

0-6 m/s

       

Nuorodos