respublika.lt

Iš rinkimų pašalino už grynuosius pinigus

(255)
Publikuota: 2024 spalio 04 17:44:05, Justina GAFUROVA
×
nuotr. 2 nuotr.
Stasio Žumbio nuotr.

Norite dalyvauti rinkimuose - turite turėti banko sąskaitą. Ir būtinai tokio, koks patinka VRK. Kitaip negalėsite sumokėti rinkimų užstato. Pasirodo, net pašto paslaugomis VRK nepasitiki. Štai grynais užstatą per pašto perlaidą sumokėjusiam Viktorui Kurai ne tik rinkimuose dalyvauti neleista, bet ir pinigai negrąžinti.

 

Sprendimą dėl V.Kuros ir kitų kandidatų VRK priėmė rugsėjo 5 d. vykusiame posėdyje. Jame keli rinkimuose dalyvauti norėję gyventojai nebuvo registruoti kandidatais. Du iš jų rinkimuose negali dalyvauti todėl, kad rinkimų užstatą sumokėjo pašto perlaida, o ne per banką, o vienas kandidatu neregistruotas, nes rinkimų užstatą sumokėjo per elektroninių pinigų įstaigą „Monese".

Vienas iš užstatą grynais per pašto perlaidą mokėjusių yra Klaipėdos rajono savivaldybės tarybos narys V.Kura, norėjęs kandidatuoti į Seimą vienmandatėje Gargždų rinkimų apygardoje. Pirmą kartą rinkimuose į Seimą dalyvauti nusprendęs vyras turėjo sumokėti 2018 eurų siekiantį užstatą ir tai padarė jam įprastu būdu.

Pinigai sėkmingai pasiekė VRK

„Esu deklaravęs, kad turiu grynų pinigų. Man jau virš 60 metų, turiu 40-ies metų darbo stažą. Manau, kad nemažai mano amžiaus žmonių turi kažkiek pinigų grynaisiais. Turiu ir aš, dažnai naudojuosi grynais pinigais. Iš tų pinigų ir nusprendžiau sumokėti rinkimų užstatą. Nuėjau į paštą ir padariau perlaidą VRK. Visada naudojuosi pašto paslaugomis, juk paštas ir pensijas moka, ir mokesčius priima. Nežinojau, kad negalima sumokėti rinkimų užstato tokiu būdu. Nors pinigai, beje, sėkmingai nukeliavo į VRK sąskaitą per paštą.

Lietuvoje atsiskaityti grynais vis dar nėra uždrausta, naudoju šią savo laisvę. O Rinkimų įstatyme yra numatyta, kad kandidatai į Seimą užstatą už dalyvavimą rinkimuose turi sumokėti bankiniu pavedimu, arba per kredito įstaigas. Pasirodo, paštas, dėl besikeičiančių įstatymų, nebeturi kredito įstaigos statuso", - „Vakaro žinioms" sakė V.Kura.

Grynus pinigus yra deklaravęs

Jis sako, kad sumokėjo užstatą oficialiais pinigais, kuriuos yra deklaravęs, todėl jokio pavojaus įžvelgti nėra galimybės: „Kažkas galvoja, kad tie pinigai rusų ar baltarusių duoti gal. Tai yra pinigai, kuriuos esu oficialiai deklaravęs. Juk pervedžiau pinigus per valstybinę įstaigą, kuo tai yra blogai?"

Beje, paaiškėjo, kad V.Kurai ne tik neleista dalyvauti rinkimuose, jis neatgaus ir savo sumokėtų 2018 eurų, kurie nors ir ne per banką, bet sėkmingai pasiekė VRK.

„Apsispręsti susigrąžinti užstatą buvo galima iki rugsėjo 3 d., o sprendimas dėl mano dalyvavimo priimtas posėdyje rugsėjo 5 d. Kaip taip gali būti? Posėdis dėl manęs turėjo vykti rugpjūčio gale, kad aš turėčiau bent kelias dienas apsispręsti atsiimti pinigus ir nedalyvauti", - stebisi V.Kura. Šis VRK sprendimas buvo skųstas teismui, tačiau teismas skundą atmetė.

Vyras sako, kad būtų mielai sumokėjęs užstatą ir per banką: „Jeigu būčiau žinojęs, kad tokia tvarka, aš būčiau padaręs pavedimą. Galų gale, kai pinigus pervedžiau per paštą, mane galėjo įspėti, kad taip negalima, grąžinti pinigus, kad aš juos pervesčiau per banką. Taip ir būčiau padaręs.

Neįtikėtina, bet laisvoje Lietuvoje aš, kaip laisvas šalies pilietis, kovojęs už Lietuvos nepriklausomybę, apdovanotas Sausio 13-osios medaliu, negaliu dalyvauti Seimo rinkimuose dėl nereikšmingų biurokratinių kliūčių."

Primename, kad neseniai buvo situacija, kai norėjęs dalyvauti prezidento rinkimuose, Antanas Kandrotas, pravarde Celofanas, tapti kandidatu negalėjo dėl tos pačios situacijos - visi bankai atsisakė atidaryti jam rinkiminę sąskaitą, taip užkirtę kelią dalyvauti rinkimuose.

Pavedimas bankinis, bet netinka

Susidariusi situacija buvo analizuojama VRK posėdyje. „V.Kura yra deklaravęs, kad turi grynųjų pinigų. Jis nuėjo į paštą, padavė darbuotojai pinigus, ji priėmė ir padarė bankinį pavedimą. Jis atrodo kaip ir visi bankiniai pavedimai. Jeigu V.Kura būtų nuėjęs į banką, būtų atliktas lygiai toks pats veiksmas", - situaciją komitete trumpai paaiškino „Tautos ir teisingumo" sąjungos atstovas Naglis Puteikis.

Tačiau VRK pirmininkė Lina Petronienė nurodė, kad Lietuvos paštas nėra kredito įstaiga, o mokėjimas padarytas iš pašto, o ne kandidato sąskaitos.

„Jūs norite pasakyti, kad kandidatu gali tapti tik žmogus, kuris turi banke sąskaitą ir pats atlieka pavedimą iš jos? Jis privalo būti banko klientu?" - paklausė N.Puteikis.

„Taip", - trumpai atsakė pirmininkė ir priminė, kad už vienmandatininkus užstatą gali sumokėti ir partija.

„Tai čia mes rimtais veidais neleisime žmogui tapti kandidatu?" - stebėjosi N.Puteikis. Jis paaiškino, kad V.Kura turi banko sąskaitą, tik neturi elektroninės bankininkystės paslaugų. „Dabar reikia papildyti Rinkimų kodeksą, kad būtų parašyta, jog kandidatas turi turėti ne tik banko sąskaitą, bet ir naudotis elektroninės bankininkystės paslaugomis. Dabar šio reikalavimo nėra", - sakė N.Puteikis.

Neturi banko sąskaitos - nedalyvausi rinkimuose

Ne visiems VRK nariams situacija pasirodė logiška. VRK narė Laura Martinaitytė svarstė, ar tikrai teisinga nuostata, kad kandidatai privalo turėti banko sąskaitas. „Galvojau, kad tai susiję su pinigų plovimo prevencija. Visų pirma, užstato dydis siejamas su vidutiniu mėnesiniu darbo užmokesčiu (VMDU). Tokia suma nėra pinigų plovimo objektas.

Kitas aspektas, mes šiandien turime galimybę identifikuoti, kas sumokėjo užstatą. Žmogus nurodo savo duomenis ir atliekama pašto perlaida.

Kliūna ta reglamentavimo dalis, kurioje nurodoma grąžinti užstatą į tą pačią sąskaitą, iš kurios sumokėjo. Kyla diskusija, ar kiekvienas asmuo privalo turėti banko sąskaitą, ar privalo turėti banko sąskaitą, būtinai registruotą Lietuvoje? Nesu ta, kuri griežtai vertina, kad kiekvienas asmuo turi būti prisirišęs prie kažkokio banko, nesiveliant į sąmokslo teorijas."

VRK pirmininkės pavaduotojas Maksimas Reznikovas svarstė, ar šis nusižengimas tikrai toks rimtas, jog kandidatams turi būti užkertamas kelias dalyvauti rinkimuose: „Ši nuostata atsirado tada, kai dar buvo bandymų nešti grynų pinigų į VRK ir vietoje sumokėti užstatą. Toks yra mano spėjimas.

Pagal Lietuvos banko išaiškinimą, kredito įstaiga yra ta įstaiga, kuri gali priimti gyventojų indėlius ir teikti kreditavimo paslaugas. Dabar yra kredito įstaigos, mokėjimo įstaigos, elektroninių pinigų įstaigos. Jeigu kalbame apie funkciją, kad iki mūsų ateitų pinigai ne grynų pavidalu ir jie būtų atsekami, tai visos tos įstaigos daro lygiai tą patį veiksmą. Turbūt reikia siūlyti į Rinkimų kodeksą įtraukti šias įstaigas.

Kitose bylose teismai yra pasakę, kad jeigu kandidatai kažką padaro ne taip, jie turi turėti galimybę pasitaisyti. Galbūt šiuo atveju nebuvo tokios galimybės. Gal tuomet galima tai traktuoti kaip pažeidimą, bet netraktuoti jo kaip šiurkštaus ir nelaikyti jo diskvalifikuojančio kandidatą."

Visgi, VRK sprendimas buvo kitoks ir V.Kura nebuvo registruotas kandidatu į Seimą. Ir pinigai jam negrąžinti.

 

 

Patiko straipsnis? Leisk mums apie tai sužinoti. Nepamiršk pasidalinti Facebook!
L
226
F
Parašykite savo komentarą:
 
Komentuoti
Skaityti komentarus (255)
Respublika.lt pasilieka teisę pašalinti nekultūringus, keiksmažodžiais pagardintus, su tema nesusijusius, kito asmens vardu pasirašytus, įstatymus pažeidžiančius, šlamštą reklamuojančius ar nusikalsti kurstančius komentarus. Jei kurstysite smurtą, rasinę, tautinę, religinę ar kitokio pobūdžio neapykantą, žvirbliu išskridę jūsų žodžiai grįždami gali virsti toną sveriančiu jaučiu - specialiosioms Lietuvos tarnyboms pareikalavus suteiksime jūsų duomenis.

Dienos klausimas

Ar atsidedate pinigų, kad žiemą būtų lengviau susimokėti mokesčius?

balsuoti rezultatai

Apklausa

Kuris JAV prezidentas būtų geresnis variantas Lietuvai?

balsuoti rezultatai

Respublika
rekomenduoja

Labiausiai
skaitomi

Daugiausiai komentuoti

Orų prognozė

Šiandien Rytoj Poryt

-2 +9 C

+5 +10 C

+3 +10 C

+6 +10 C

+7 +10 C

+7 +10 C

0-6 m/s

0-4 m/s

0-5 m/s