respublika.lt

Lietuviai neleido išvežti vaikų (34)

2019 sausio mėn. 19 d. 14:00:11
Justina GAFUROVA

Visuomenė jau žino, kad devynmetės mergaitės įvaikinimui į Naująją Zelandiją teismas neatidavė. Tiesa, tai toli gražu ne pirmas atvejis, kai į Naująją Zelandiją ruošiami įvaikinti vaikai nepaisant to, kad Lietuvoje paliekami giminės ir su vaikais bendraujantys globėjai. Kone prieš 10 metų taip į Naująją Zelandiją vos neiškeliavo du mažamečiai iš Elektrėnų.

×
nuotr. 1 nuotr.
Asociatyvi Eltos nuotr.

 

Dar gerokai iki lemtingojo posėdžio su „Vakaro žiniomis“ susisiekė skaitytoja Regina (tikrasis vardas ir pavardė redakcijai žinomi), kuri buvo įsitikinusi, kad teismas nuspręs lietuvę mergaitę išsiųsti į Naująją Zelandiją. O tokiu atveju giminaičiai mergaitės nepamatytų: „Visa tai sakau, nes asmeninė patirtis leido labai gerai prisiliesti prie to, kaip veikia ši sistema.“

Išgelbėjo nuo zelandiečių


Regina yra ta moteris, kuri prieš beveik 10 metų stojo į kovą dėl dviejų mažamečių brolio ir sesers, kurie iš Elektrėnų vaikų globos namų buvo ruošiami tarptautiniam įvaikinimui į Naująją Zelandiją. Tiesa, iš pradžių buvo skelbiama, kad į Vokietiją. Tuo metu vaikų mamai buvo apribotos motinystės teisės. Regina sako susipažinusi su tuo metu dar tik 7 m. mergaite ir 5 m. jos broliu atsitiktinai, artimo žmogaus buvo paprašyta mergaitę kartas nuo karto palydėti į popamokinius užsiėmimus. Užsimezgus ryšiams, iš globos namų vadovės moteris gavo leidimą vaikus atsivesti į savo namus. Tad sužinojusi, kad mažyliai ruošiami tarptautiniam įvaikinimui, Regina negalėjo sėdėti sudėjusi rankų. Iki tol šių vaikų giminių moteris nebuvo pažinojusi, tačiau vaikai patys papasakojo, kad nėra vieniši. Paaiškėjo, kad tuo metu vyresniam vaikų broliui buvo 22-eji. Jaunas vaikinas dar neturėjo savo nekilnojamojo turto. Močiutė buvo labai ligota. „Mergaitei buvo beveik 7 metai. Aš jos paklausiau, ar ji nori kažkur važiuoti, o ji atsakė, kad ne, nes čia gyvena jos močiutė ir jos brolis. Močiutė su ašaromis akyse prašė padaryti viską, kad vaikai nebūtų išvežti. Nežinojau, ką daryti, nes pati įvaikinti dviejų vaikų negalėjau - mano buto kvadratūros nepakako keturiems žmonėms. Vaikų negalėjo paimti ir mano duktė“, - atsiminė Regina.

Prasidėjo 3 metus trukusi kova. Pirmuosius proceso metus bendromis jėgomis pilietiški vietos gyventojai padėjo vaikų mamai „stotis ant kojų“, įsidarbinti. Tarptautinis įvaikinimas buvo sustabdytas tik 2012 m., kai Regina jau svarstė kreiptis į teismą. „2011 m. pabaigoje vykusios šventės metu vaikų globos namuose buvo moteris iš Naujosios Zelandijos. Man buvo keista tai matyti, nesupratau, ką ji čia veikia. Tada kilo įtarimas, kad vaikai keliaus ne į Vokietiją, - atsiminė Regina. - Per visus tuos 3 metus galimi įtėviai nė karto nebuvo atvykę į Lietuvą. Jie nepasivargino pasirodyti, susipažinti su vaikais, artimais žmonėmis ir patikinti, kad jie rūpinsis šiais mažyliais“, - pasakojo Regina.

Visa ši istorija užvirė prieš 10 metų, tačiau Elektrėnų miestelis mažas ir Regina įsitikinusi, kad iki šiol su ja susiję žmonės bijo apie tai kalbėti: „Per šiuos metus įsitikinau, kad vaiko teisių apsaugos skyriuose dirba puikiai tokiam darbui paruošti žmonės, psichologiškai silpniems geriau su jais net neiti į kalbas. Bet kuris žmogus, bandydamas prisibelsti į šią tarnybą, atsimuša kaip į sieną, nes jis būna užpilamas įstatymų ir tvarkos aprašų citatomis. Per šiuos 10 metų niekas nepasikeitė. Devynmetės istorija, kuri buvo ruošiama tarptautiniam įvaikinimui į tą pačią Naująją Zelandiją, tik įrodo, kad vaikai ir toliau lengva ranka atiduodami užsieniečiams. Kaip ir mūsų, taip ir šiandienos istorijoje, tikri giminaičiai buvo nurašyti, nes atsirado įtėviai iš užsienio. Mano matyta moteris, atstovavusi Naujajai Zelandijai, vaikų globos namuose buvo tarpininkė. Įtėviai renkasi būsimus vaikus iš nuotraukų, o pasiimti jų atvykstama jau tiesiai į teismo sprendimą. Su vaikais daug apie tai nekalbama ir jie ne visada žino, kur važiuoja. Man tai primena prekybą vaikais.“

Užaugo artimųjų apsuptyje

Tarptautinis įvaikinimas, kaip pasakoja Regina, Elektrėnų savivaldybėje nėra jokia naujiena. Dar iki 2009 m. vietos gyventojai žinojo ne vieną atvejį, kai iš globos namų vaikai iškeliavo į užsienį. „Dar iki šios istorijos dvi mergaitės buvo įvaikintos į Italiją. Jau vėliau taip pat į Italiją iškeliavo 12-metė su 9-mečiu broliu. 4 metus globos įstaiga gaudavo informaciją apie juos vaizdo medžiaga ir nuotraukomis. Mergaitė visuomet buvo filmuojama toje pačioje vietoje. Ar tai įrodymas, kad jai viskas gerai ir ji ten laiminga? Kaip jie ten gyvena dabar, nežinome, nes greitai jie dingo iš socialinių tinklų. Greičiausiai, kaip jau įprasta tokiais atvejais, vaikų vardai pakeisti. Džiaugčiausi, jeigu kiekvienam šiam vaikui būtų pasisekę, bet daugiau apie juos nesužinome“, - stebėjosi Regina.

Regina iki šiol yra dviejų vaikų, dėl kurių likimo kovojo, laikinoji globėja. Vaikai vis dar auga vaikų globos namuose, kurie dabar tapo šeimynos namais, artimai bendrauja su giminaičiais. Kalėdas visuomet sutinka tetos, vaikų tėčio sesers, namuose, kur susitinka su pusseserėmis, jų šeimomis. Vasaros atostogas mergaitė leidžia su Reginos šeima, daug keliauja, o jaunesnis brolis - pas tetą, ten ūkininkauja, kartu vyksta atostogauti prie jūros. Regina sako, kad sunku išvardinti visas šalis, kuriose kartu lankėsi. „Jie dabar yra laimingi, nežinia, kas jų būtų laukę, jeigu jie būtų išvežti. Kažin, ar būtų ryšiai su giminėmis tokie stiprūs“, - pasakojo Regina.

Reikalo atiduoti įvaikinimui nebuvo

„Vakaro žinios“ susisiekė su globos įstaigos, kur iki šiol auga N.Zelandijos išvengę vaikai, direktore Vida Rakauskiene. Ji neslėpė atsimenanti šią istoriją. Daug kalbėti nenorėjusi moteris tik paantrino Reginai, kad vaikai laimingi likę Lietuvoje: „Tuomet ir močiutė buvo gyva, vaikai bendravo su globėjais, buvo du broliai, tetos. Nebuvo reikalo ir vaikinti tų vaikų. Ir dabar jie visi bendrauja. Turbūt toks ir buvo jų likimas, šiaip sau nieko nebūna.“

Tuometinė Elektrėnų vaiko teisių skyriaus vedėja Aldutė Jaseliūnė iki šiol dirba savo darbą, tik po vaiko teisių apsaugos reformos ji jau yra ne savivaldybės, o visos Vaiko teisių apsaugos ir įvaikinimo tarnybos pavaldume. „Vakaro žinioms“ susisiekus su specialiste, ši suskubo patikinti, jog nepaisant to, kad norime pasikalbėti apie praeitį, dabar ji bendrauti su žurnalistais įgaliojimų neturi.

Apie šią istoriją jos įkarštyje yra rašęs savaitraštis „Elektrėnų žinios“. 2009 m. vasario 6 d. numeryje Gintaro Markevičiaus straipsnyje „Įvaikinimas ar prekyba vaikais?“ rašoma, kad per 7 metus 2 globos namų vaikai iš Elektrėnų savivaldybės buvo įvaikinti Lietuvos piliečių, o 15 - užsienio piliečių.

Toliau rašoma apie Reginos šeimą, kuri jau ieškojo atsakymo, ar vaikai tikrai ruošiami tarptautiniam įvaikinimui: „A.Jaseliūnė teigia, kad „apie mergaitės įvaikinimą su Reginos šeima apskritai nebuvo kalbama. (...) Tarptautiniam įvaikinimui neturi įtakos asmenys, kurie bendrauja su vaikais ir kurių šeimose jie retkarčiais svečiuojasi.“

Straipsnio autorius tekste pasakoja sutikęs vaikų mamą, kai ši buvo atėjusi pažiūrėti, kaip mergaitei sekasi sportuoti: „Kartu su ja buvo ir vyriausias sūnus. Iš pažiūros moteris tikrai nebuvo panaši į asocialų žmogų, iš kurio valstybė buvo priversta atimti mažamečius vaikus - švari, tvarkinga... Tiesa, apranga rodė, kad moteris piniguose nesimaudo. Ji pasakojo apie savo darbą, prabilo ir apie vaikus, teigė nenorinti, kad juos išvežtų.“

Žurnalistas aplankė ligoninėje besigydančią močiutę. Ji pasakojo nesulaukusi supratimo iš valdžios. „Buvau nuėjusi į savivaldybę, prašiau, kad neatiduotų mano anūkėlių įvaikinti, bet man pasakė: „O kai tu numirsi, kas tada prižiūrės? Atsakiau, kad kol gyva būsiu ir pajėgsiu, tol prižiūrėsiu. Man sakė: „Taigi tu sergi, jų neišlaikysi. Yra turtingų žmonių, pas juos vaikams bus gerai...“

Kitą savaitę „Vakaro žiniose“ skaitykite interviu su buvusia vaiko teisių apsaugos kontroliere Rimante Šalaševičiūte apie nesąžiningus užsieniečiams atstovaujančių advokatų ir vaikų „gynėjų“ sutarimus bei auklėtojas, nekenčiančias vaikų.

Parašykite savo komentarą:
  Skaityti komentarus (34)
Respublika.lt pasilieka teisę pašalinti nekultūringus, keiksmažodžiais pagardintus, su tema nesusijusius, kito asmens vardu pasirašytus, įstatymus pažeidžiančius, šlamštą reklamuojančius ar nusikalsti kurstančius komentarus. Jei kurstysite smurtą, rasinę, tautinę, religinę ar kitokio pobūdžio neapykantą, žvirbliu išskridę jūsų žodžiai grįždami gali virsti toną sveriančiu jaučiu - specialiosioms Lietuvos tarnyboms pareikalavus suteiksime jūsų duomenis.
Daugiau

Respublika
rekomenduoja

Labiausiai
skaitomi
(per 72 val.)

Daugiausiai komentuoti
(per 72 val.)

Dienos klausimas

Ar jums neramu dėl savo darbo vietos?

balsuoti rezultatai

Apklausa

Kokios šiuo metu apribotos veiklos jums labiausiai trūksta?

balsuoti rezultatai
Šiandien Rytoj   Poryt

 

   

-1  0 C

 0 +2 C

 

+2 +4 C

 +10 +11 C

+13 +15 C

 

+16 +17 C

0-3 m/s

0-2 m/s

 

0-5 m/s

Valiutų kursai

USD - 1.0785 PLN - 4.5765
RUB - 82.8075 CHF - 1.0547
GBP - 0.8785 NOK - 11.2628

Nuorodos