respublika.lt

Olava STRIKULIENĖ: Konservatoriai rezga pokyčius rinkimuose (176)

2021 kovo 30 14:40:00
Olava STRIKULIENĖ

Praėjusį penktadienį pirmą kartą posėdžiavusi Seimo sudaryta Darbo grupė (vadovauja konservatorius Andrius Vyšniauskas), turinti iki rugsėjo 10 d. pateikti Lietuvos rinkimų sistemos pataisas, jau neteko dviejų narių - „valstiečių" Rimos Baškienės ir Guodos Burokienės. Kas nepatiko „valstiečiams"? Gal konservatorių neslepiamas pageidavimas ateityje atsisakyti vienmandačių rinkimų apygardų, Seimo narius rinkti tik pagal partijų sąrašus, o šalies prezidentą - Seime?

×
nuotr. 8 nuotr.
Vytautas Landsbergis ir Ingrida Šimonytė. Eltos nuotr.

 

„Valstiečių" frakcijos narė R.Baškienė paaiškino, jog toks buvo šešėlinės Vyriausybės sprendimas - abiem „valstietėms" pasitraukti iš Darbo grupės. Motyvas - išankstinė nuostata nepritarti, kad būtų naikinamos vienmandatės rinkimų apygardos, o šalies prezidentą rinktų Seimas.

„Sprendimas pasitraukti iš grupės frakcijoje priimtas balsų persvara, - sakė R.Baškienė. - Aš buvau kitokios nuomonės. Manau, kad reikia dalyvauti Darbo grupėje, teikti savo pasiūlymus, savo supratimą ir patirtį. Tai liečia ir merų, seniūnų rinkimus.

Tiesa, grupė dar nieko nesprendžia. Ji parengs įstatymų projektus, pateiks juos Seimui, jo komitetams svarstyti ir čia jie bus plačiai analizuojami. „Valstiečių" argumentas - 30 metų veikianti ta pati rinkimų sistema pasiteisino.

Juokauju, kad darbo, kai nesu šioje grupėje, bus mažiau, bet savo laiką vis vien skirsiu domėjimuisi šios grupės veikla, nes man rinkimų sistemos tema yra įdomi."

Argumentus, kodėl „valstiečiai" nedalyvaus Darbo grupėje, viešai išreiškė ir šešėlinės vyriausybės lyderis R.Karbauskis:

„Nemanėme, kad tokį absurdą teks mums (šešėlinei vyriausybei - aut. past.) svarstyti ir valdantiesiems dar kartą priminti, kad gyvename demokratinėje visuomenėje, o ne keistų konservatorių ir liberalų eksperimentų su Tauta „laboratorijoje". Valdančiųjų elgesys sau palankiai transformuojant rinkimų sistemą sukuria pavojingą precedentą, kai esminiai politinės sistemos dalykai - Seimo sudėtis ir jo sudarymo principai, valstybės vadovo rinkimų tvarka - gali būti kaitaliojami, priklausomai nuo to, kokia partija vadovauja Seimo daugumai ir kas jai yra palanku kituose rinkimuose."

Su tokia pozicija nesutiko Grupės vadovas A.Vyšniauskas. Anot konservatoriaus, jeigu „valstiečiai" nedalyvauja tame procese, jiems tada neįdomu išgirsti politologų, ekspertų, įvairių organizacijų nuomonę apie Seimo ir savivaldos rinkimus. Be to, anot A.Vyšniausko, jeigu būtų tik proporcinė rinkimų sistema, ne Tėvynės sąjunga būtų didžiausia rinkimų laimėtoja, nes pastaruosiuose Seimo rinkimuose daugiausia vietų laimėjo vienmandatėse.

Dabar - taip, bet juk nebūtinai kitą kartą? Gal konservatoriai jau apskaičiavo, kad per kitus Seimo rinkimus konservatoriams labiausiai seksis papulti į Seimą pagal partijos sąrašus, tai yra per proporcinę rinkimų sistemą?

Dabartinė Seimo rinkimų sistema yra tokia. 71 politikas išrenkamas vienmandatėse, o dar 70 patenka Į Seimą pagal partijų sąrašus. Taip sakant, pagal proporcinę rinkimų sistemą. Kodėl ši rinkimų sistema kai kam atrodo taisytina. Atsako politologas Algis KRUPAVIČIUS:

„Pirmiausia iš tikrųjų reikia analizuoti, kas dabartinėje rinkimų sistemoje veikia, o kas neveikia.

Proporcinėje rinkimų sistemoje į Seimą patenka partijos, kurios įveikia 5 proc. barjerą, ir partijų koalicijos, kurios įveikia 7 proc. barjerą. Europos kontekste tai gana žemas barjeras, bet per kiekvienus Seimo rinkimus vadinamojoje šiukšlių dėžėje atsiduria apie 20 proc. balsų. Jei tuos balsus kartu sudėtume, būtų į Seimą patekusios antros pagal mandatų skaičių partijos rinkimų rezultatas. Tad 20 proc. balsų, kaskart atsiduriančių „šiukšlių dėžėje", yra didelis praradimas. Juolab kai 1992 m., kai buvo priimtas Seimo rinkimų įstatymas, partijoms buvo nustatyta 4 proc. kartelė, o tautinių mažumų partijoms tas barjeras buvo tik keli procentai. Būtent tai reikėtų aptarti Darbo grupėje.

Antra, atsisakant vienmandačių rinkimų apygardų, reikia atsižvelgti ir į visuomenės nuomonę, o ji yra skeptiška sąrašinei rinkimų sistemai. Žmonės labiau linkę balsuoti už asmenybių sistemas, rinkti konkrečius politikus. Šiuo požiūriu jau sklandantis pasiūlymas panaikinti vienmandates rinkimų apygardas prieštarautų visuomenės nuostatoms.

Sakyčiau, kad vienas motyvų, kodėl konkrečios partijos nori reformuoti rinkimų sistemą - jos nori tokios sistemos, kuri būtų konkrečiai joms labiausiai naudinga. Tik proporcinė, tai yra pagal partijų sąrašus, rinkimų sistema nuo 2000 metų trejuose-ketveriuose rinkimuose buvo naudinga Darbo partijai. Tikrai turėjo daug naudos.

Toliau pagal patrauklumą proporcinė rinkimų sistema buvo naudinga vadinamosioms naujųjų gelbėtojų partijoms. Ir konservatoriams, tiesą sakant, ši proporcinė rinkimų sistema yra naudinga. Pastaruosiuose Seimo rinkimuose jie gavo daug balsų ir vienmandatėse rinkimų apygardose, bet anksčiau, nuo 2000 metų Tėvynės sąjungą-Lietuvos krikščionis demokratus gelbėjo tik proporcinė rinkimų sistema. 2000 m. vienmandatėje jie gavo tik vieną mandatą (konservatoriaus Vito Matuzo - aut. past.).

Trečia, būtina atsižvelgti į visuomenės nuomonę. 2016 m. per Seimo rinkimus „valstiečiai" vienmandatėse garantuotai gavo mandatų pirmenybę, o pagal proporcinę rinkimų sistemą finišavo antri. Nusileido konservatoriams, tačiau cunamiu atėjo į Seimą per vienmandates apygardas.

Dabartinė rinkimų sistema „valstiečiams" palanki, dėl to nori geriau išlaikyti status quo. Yra tikimybė, kad proporcinė rinkimų sistema „valstiečiams", kurie turi mažiau elektorato nei konservatoriai, būtų mažiau palanki ilgalaikėje perspektyvoje. Konservatoriai ir Lietuvos lenkų rinkimų akcijos-Krikščioniškų šeimų sąjungos rinkėjai sugeba mobilizuotis, todėl konservatoriai proporcinėje rinkimų sistemoje užima laiminčią poziciją. Matyt, jei sistema būtų tik proporcinė, ji konservatoriams atneštų papildomų dividendų.

O žiūrint iš visuomenės perspektyvos, Lietuva pagal rinkėjų aktyvumą yra viena pasyviausių Europoje. Seimo rinkimuose dalyvauja mažiau nei 50 proc. rinkėjų. Prezidento - irgi apie 50 proc. Į savivaldybių rinkimus ateina dar mažiau. Esame rinkimų aktyvumo autsaideriai Europoje pagal šiuos parametrus. Bet kai kurioms partijoms mažas rinkėjų aktyvumas yra visai naudingas.

Proporcinė rinkimų sistema rinkėjų aktyvumo nepadidins, bet sustiprės oligarchinės tendencijos partijų viduje, nes jos stipriai veiks rinkiminių sąrašų sudarymą. Autokratinės tendencijos partijų viduje gali tik stiprėti. Lyderį išrinks aplink jį susibūrusi tam tikra uždara partiečių grupė ir priiminės sau naudingus sprendimus.

Yra sena patarlė, jog žuvis pūva nuo galvos, o partijos pūva nuo partinio elito, kurį reikėtų rašyti kabutėse."

 

 

Parašykite savo komentarą:
 
Komentuoti
Skaityti komentarus (176)
Respublika.lt pasilieka teisę pašalinti nekultūringus, keiksmažodžiais pagardintus, su tema nesusijusius, kito asmens vardu pasirašytus, įstatymus pažeidžiančius, šlamštą reklamuojančius ar nusikalsti kurstančius komentarus. Jei kurstysite smurtą, rasinę, tautinę, religinę ar kitokio pobūdžio neapykantą, žvirbliu išskridę jūsų žodžiai grįždami gali virsti toną sveriančiu jaučiu - specialiosioms Lietuvos tarnyboms pareikalavus suteiksime jūsų duomenis.
  • PRAMONĖS: 2017–2020 m. Inovatyvios farmacijos pramonės asociacijai (IFPA) priklausančios kompanijos mūsų šalyje investavo 137,4 mln. eurų.
  • SĄRAŠAI: Visos politinės partijos iki spalio 1 dienos Teisingumo ministerijai privalo pateikti savo partijos narių sąrašus.
  • MOKESTIS: Aplinkos ministro Simono Gentvilo teigimu, ketinama didinti registravimo mokestį taršiausiems automobiliams bei įvesti metinį taršos mokestį, o taip pat žadama didinti akcizo mokestį degalams.
  • RINKIMAI: Vokietijoje vykusius nacionalinius rinkimus laimėjo Socialdemokratų partija.
  • VAKCINOS: „Pfizer“ vykdantysis direktorius Albertas Bourla teigė, kad „mes turėsime vakcinas, kurių apsauga galios mažiausiai metus, todėl realiausias scenarijus bus kasmetinė revakcinacija, tačiau to iki galo dar nežinome, reikės palaukti daugiau duomenų.“
  • SANTUOKA: Šveicarijoje referendumu buvo pritarta homoseksualių porų santuokoms.
  • PASAS: Italijoje, nuo spalio 15 dienos, visi dirbantieji turės pateikti „Žaliąjį pasą“.
  • SKOLOS: Valstybei už studijas skolingi apie 17,5 tūkst. asmenų, daugiausia – už paskolas, teiktas iki 2010 metų, dėl kai kurių skolininkų kasmet teismus pasiekia keli šimtai ieškinių.
  • ŠILDYMAS: Rugsėjo 27-ąją Kaune oficialiai pradedamas šildymo sezonas - kaip ir praėjusiais metais, kauniečiams šilumos kaina bus mažiausia tarp didžiųjų Lietuvos miestų.
  • MIGRANTAI: Per praėjusią parą, nuo šeštadienio vidurnakčio iki sekmadienio, pasieniečiai neleistinose vietose iš Baltarusijos neleido patekti į Lietuvą 44 migrantams, vienas asmuo dėl humanitarinių priežasčių buvo įleistas.
Daugiau

Dienos klausimas

Kaip manote, ar teismas pripažins, jog GP yra segreguojantis ir pažeidžia žmogaus teises?

balsuoti rezultatai

Apklausa

Kaip vertinate rugsėjo 10d. mitingą?

balsuoti rezultatai

Respublika
rekomenduoja

Labiausiai
skaitomi

Daugiausiai komentuoti
Šiandien Rytoj   Poryt

 

   

+3 +8 C

+6 +11 C

 

+6 +10 C

+11 +16 C

+10 +15 C

 

+11 +13 C

0-4 m/s

0-5 m/s

 

0-5 m/s

       

Nuorodos