respublika.lt

Valstybės įstaigas suvystė gudručiai (0)

2012 birželio 04 12:48:00
Julius GIRDVAINIS, „Respublikos“ žurnalistas

„Respublikai“ tapo žinoma, kad svarbiose valstybės įstaigose ilgam laikui buvo paralyžiuotos kompiuterinės sistemos. Kad išsisuktų iš skandalingos situacijos, daugybė įstaigų buvo priverstos nutraukti milžiniškus kontraktus su konkursus informacinėms technologijoms laimėjusia labai žinoma bendrove ERP. Milijonus litų skyrusių valstybės institucijų atstovai ėmė ieškoti savininkų, o jie... kaip į vandenį.

×
nuotr. 1 nuotr.
STOGAS. Markas Zbarskis sugebėjo pritraukti net premjero Andriaus Kubiliaus dėmesį. Irmanto Sidarevičiaus nuotr.

Tas pats mažas akmenėlis ERP,  kuris didelį vežimą - valstybės įstaigas - verčia? Interneto paieškoje įvedus žodžius „UAB ERP“, galima rasti arba pagiriamųjų straipsnių apie esą puikius informacinių technologijų projektus, arba informacijos apie bendrovės vadovo Marko Zbarskio kovas teismuose su savo verslo partneriu Germanu Rudeku.

Siekia elektroninių pinigų


Finansų ministerija, Muitinės departamentas, Valstybinio socialinio draudimo fondas („Sodra“), Lietuvos paštas, Valstybinė ligonių kasa apie verslininką M.Zbarskį bei UAB ERP kalba be jokios simpatijos. Kai kurios valstybės įstaigos šio pono jau ieško ir su teisininkų, antstolių pagalba.

Tuo tarpu M.Zbarskis viešai dalija pažadus, kad jo vadovaujamos UAB ERP investicinis padalinys „Antigravity Ventures“ Lietuvoje tuoj pristatys mobiliųjų atsiskaitymų prekybos vietose technologiją „Mokipay“ ir tikisi gauti net Lietuvos banko licenciją dirbti su elektroniniais pinigais.

Tiesa, M.Zbarskis nutyli, kad sistemą „Mokipay“ buvo žadama išpopuliarinti jau per praėjusią vasarą vykusį Europos vyrų krepšinio čempionatą, tačiau didelio susidomėjimo šis projektas nesulaukė.

Didelių problemų valstybės įstaigoms ir įmonėms sukėlusio M.Zbarskio naujoji įmonė ketina savo sistemas diegti taip pat ir mokyklose bei vartoti tokias technologijas jau integruotas net su vartotojų bankų sąskaitomis.

Lietuvos banko atstovas Giedrius Simonavičius „Respublikai“ patvirtino, kad „Antigravity Ventures“ šiuo metu neturi elektroninių pinigų licencijos, tačiau išties jos siekia.

„Dabar Lietuvos bankas atlieka šios įmonės veiklos modelio vertinimą“, - sakė G.Simonavičius.

Muitinė ieškojo sunkiai

Muitinės departamento generalinio direktoriaus pavaduotoja Ramutė Liupkevičienė „Respublikai“ pasakojo, kad su UAB ERP buvo sudarytos trys sutartys.

Muitinėje M.Zbarskio kontora turėjo įdiegti svarbias kompiuterines technologijas. Tačiau darbai nežinia dėl kokių priežasčių nutrūko ir muitinė patyrė didelių problemų.

„Tų UAB ERP vadovų mes labai sunkiai ieškojome, kol pagaliau radome. Tačiau pasiaiškinti į muitinę atvyko ne pagrindiniai vadovai M.Zbarskis ir G.Rudekas, kurie lyg skilo tarpusavyje, bet ponia Ona Rūkaitė - smulkioji bendrovės akcininkė, - sakė R.Liupkevičienė. - Kadangi susikalbėti taip ir nepavyko, mes nutraukėme sutartis su ta M.Zbarskio įmone, kuri jau gavo pinigus už įvykdytus projektus, tačiau kas vykdys priežiūros darbus - nežinia. Patekome į tikrai keblią padėtį, tad privalėsime skelbti naują viešųjų pirkimų konkursą“.

M.Zbarskio pavardę jau gerai įsidėmėjo ir „Sodros“ vadovas Mindaugas Sinkevičius. Jis „Respublikai“ guodėsi, kad dėl bendrovės ERP kaltės bent „Sodros“ klientai „problemų tiesiogiai kol kas dar nepatiria“.

„Žinoma, neaišku, kaip bus rytoj, bet tikimės, kad žmonės jokių nesklandumų nepatirs, - sakė M.Sinkevičius. - ERP daugiau diegė mūsų vidinius informacinių technologijų tinklus. Aš žinau, kad šiai įmonei nebuvo spėta sumokėti nei vieno lito už neatliktus darbus“.

UAB ERP „Sodroje“ vykdė SAP licencijų priežiūrą, o pastaruoju metu buvo pagrindinis „Siemens“ subrangovas prižiūrint Finansų valdymo sistemą, o tai fondui kainavo po 121 tūkst. litų per mėnesį.

„Gegužės 11 d. „Sodros“ valdyba gavo pranešimą apie UAB SAP ir UAB ERP partnerystės sutarties nutraukimą bei nutraukiamą „SAP Enterprise/Standart Support“ palaikymo paslaugų teikimą visiems UAB ERP klientams“, - „Respubliką“ oficialiai informavo „Sodra“.

Nusišalino nuo darbo

Akcinės bendrovės Lietuvos paštas generalinė direktorė Lina Minderienė sakė taip pat jau gerai žino įmonę ERP kaip nepatikimą partnerę.

„Lietuvos paštas turi ERP įdiegtas sistemas, kurios jau nebeatitinka mūsų tempo ir poreikių verslui plėtoti, - sakė L.Minderienė. - Dar vieno projekto ERP tiesiog nesugebėjo pabaigti - sustojo vidury darbo ir dabar neturime nei produkto, nei pinigų, kuriuos išleidome. Tai susiję su kelių milijonų litų vertės projektu. Bandome imtis veiksmų, esame išsiuntę raštus, tačiau žinome, kad jau yra uždarytas tos firmos biuras, dirba antstoliai. Situacija tikrai nėra maloni, nes mums teks derėtis su kreditoriais - bankais“.

L.Minderienė teigė, kad Lietuvos pašto klientai taip pat nepatirs nepatogumų dėl nebaigto UAB ERP projekto, nes jis daugiau susijęs su įmonės vidaus kompiuteriniais tinklais.

„Dėl UAB ERP mums pasidarė gyventi ne lengviau, bet tik sunkiau. Be to, išlaidų reikalaus ir teisinės procedūros“, - pasakojo Lietuvos pašto vadovė.

Bendradarbiavimas su M.Zbarskiu atnešė problemų net pačiai Finansų ministerijai. Su UAB ERP ministerija nuo 2009 metų yra sudariusi įvairių sutarčių už 8,1 mln. litų.

„ES struktūrinės paramos svetainės priežiūrai ir plėtros paslaugoms ministerija su UAB ERP 2011 m. kovo 1 d. buvo sudariusi trejų metų trukmės ir iki 582 tūkst. litų vertės sutartį, - „Respublikai“ paaiškino Finansų ministerijos atstovas Vytautas Lenkutis. - Kadangi būtinas pastovus kvalifikuotas sistemų palaikymas bei svetainės priežiūros paslaugos, o UAB ERP negalint vykdyti savo įsipareigojimų, Finansų ministerija kreipėsi į ERP su prašymu patvirtinti galimybę vykdyti įsipareigojimus ir svarsto galimybę nutraukti minėtas sutartis“.

Valstybinės ligoninių kasos (VLK) atstovas Kazys Žilėnas „Respublikai“ pranešė, kad su UAB ERP pasirašytų dviejų sutarčių vertė yra 11,3 mln. litų.

M.Zbarskio įmonė vykdė Draudžiamųjų privalomuoju sveikatos draudimu registro ir finansų valdymo ir apskaitos informacinės sistemos sukūrimo ir įdiegimo bei priežiūros darbus. Finansų valdymo sistemos galutinio įdiegimo data numatyta liepos 2-ąją, tačiau iš VLK akiračio UAB ERP staiga dingo.

„Mūsų turimomis neoficialiomis žiniomis, minėta bendrovė bankrutuoja ar yra prie bankroto ribos, - teigė K.Žilėnas. - Skaudžių pasekmių ar didelių nuostolių neturėtume patirti, nes perimti darbus gali bet kuri informacinių technologijų bendrovė, turinti kvalifikuotų specialistų. Žinoma, turėsime laiko nuostolių, kol suorganizuosime viešojo pirkimo procedūras projekto užbaigimo ir priežiūros paslaugoms įsigyti“.

Apie M.Zbarskio veiklą ir UAB ERP problemas ministerijose, valstybės valdomose įstaigose bei įmonėse „Respublikai“ ketino papasakoti jo verslo partneris G.Rudekas. Tačiau susitikimo dieną šis ponas pareiškė, kad nieko nekalbės.

Savo mobiliuoju telefonu M.Zbarskis taip pat neatsiliepia. Tyli ir jo įmonės biuro sostinės Konstitucijos prospekte telefonai.

„Tų UAB ERP vadovų mes labai sunkiai ieškojome, kol pagaliau radome. Tačiau pasiaiškinti į muitinę atvyko ne pagrindiniai vadovai M.Zbarskis ir G.Rudekas“, -  „Respublikai“ sakė Muitinės departamento direktoriaus pavaduotoja Ramutė Liupkevičienė.

2012 m. gegužės 16 d.Informacija

Vilniaus policija kovo mėnesį pradėjo ikiteisminį tyrimą pagal Baudžiamojo kodekso 182 straipsnį (sukčiavimas) ir 300 straipsnį (dokumento suklastojimas ar suklastoto dokumento panaudojimas arba realizavimas). Ikiteisminiam tyrimui vadovaujančios Vilniaus miesto apylinkės prokuratūros Antrojo nusikalstamų veikų tyrimo skyriaus prokurorė Neringa Pačėsaitė „Respublikai“ patvirtino, kad šioje baudžiamojoje byloje figūruoja verslininkai Markas Zbarskis ir Germanas Rudekas.

Parengta pagal dienraštį "Respublika"

Parašykite savo komentarą:
 
Komentuoti
Respublika.lt pasilieka teisę pašalinti nekultūringus, keiksmažodžiais pagardintus, su tema nesusijusius, kito asmens vardu pasirašytus, įstatymus pažeidžiančius, šlamštą reklamuojančius ar nusikalsti kurstančius komentarus. Jei kurstysite smurtą, rasinę, tautinę, religinę ar kitokio pobūdžio neapykantą, žvirbliu išskridę jūsų žodžiai grįždami gali virsti toną sveriančiu jaučiu - specialiosioms Lietuvos tarnyboms pareikalavus suteiksime jūsų duomenis.
Daugiau

Dienos klausimas

Ar šiandien bijote „koronos" taip pat, kaip pandemijos pradžioje?

balsuoti rezultatai

Apklausa

Ar pritartumėte skiepų paso idėjai, jei jį turėdami galėtumėte laisvai gyventi?

balsuoti rezultatai

Respublika
rekomenduoja

Labiausiai
skaitomi

Daugiausiai komentuoti
1. Sorošo tinklas Lietuvoje: Ką rašė „Respublika" apie Džordžą Sorošą prieš 15 metų
2. Vitas Tomkus: GEROVĖS VALSTYBĖ YRA PEDERASTŲ VALDŽIA PLIUS VISO PASAULIO SKAITMENIZACIJA! („Pederastais“ liaudis paprastai vadina tuos, kurie kenkia savo Valstybei)
3. „MARŠ, MARŠ, TRA-TA-TA!“
4. Olava STRIKULIENĖ: Lietuva 2146 m.: tegyvuoja „оно"
5. ŠEIMOS GYNIMO MARŠAS - LIETUVOS ŠANSAS AR KVAILIŲ VILTIS?
6. Vitas Tomkus: PIRMYN VERGAI NUŽEMINTIEJI, ATSTUMTIEJI, NUSKRIAUSTIEJI IR NUTEISTIEJI!
7. Arvydas JUOZAITIS: „Palaikau šeimos žygį. Reikia, kad jis būtų“
8. Goda JUOCEVIČIŪTĖ: Sveiki žmonės – kaip raupsuotieji
9. Vitas Tomkus: TĖVYNE, TAU MŪSŲ ŠIRDŽIŲ SUTARTINĖ!
10. Vitas Tomkus: NE TAU, MARTYNAI, MĖLYNAS DANGUS!!!
11. Algimantas RUSTEIKA: Geras pensininkas - miręs pensininkas
12. Danutė ŠEPETYTĖ: Klausimas tautiečiui: ar dar ne per karštas vanduo?
13. Audrius BUTKEVIČIUS: Kam Dievas siunčia karvelį?
14. Skirmanto Malinausko melas ir „tiesa“
15. Vitas Tomkus: KADA KARAS?
16. Raimondas DIKČIUS: Koronapandemijos scenarijui – šimtas metų
17. Algimantas RUSTEIKA: Atsiskleidimo metas
18. Nuo šiol VLKK draus žodį „pederastas“
19. Algimantas RUSTEIKA: Seimo rinkimų reforma (Idėja Lietuvai Nr.3)
20. Vitas TOMKUS: „Musė maišė, musė maišė, uodas vandens nešė!“
21. Vito TOMKAUS Sekmadieninis pamokslas, buvusiam giminaičiui Skirmantui MALINAUSKUI
22. Vitas Tomkus: SUBINLAIŽIŲ „AUKSO AMŽIUS“
23. DEVYNERI METAI NELAISVĖJE (Milijonieriaus Vito Tomkaus interviu su milijardieriumi Raimondu Baranausku)
24. Vitas Tomkus: RINKTI AR NERINKTI?
25. Vitas Tomkus: O AŠ IR TOLIAU PALAIKYSIU RUSIJĄ, NORS VISI PASIUSKIT!
Šiandien Rytoj   Poryt

 

   

+3 +8 C

+2 +7 C

 

+2 +7 C

+4 +10 C

+6 +11 C

 

+7 +10 C

0-10 m/s

0-6 m/s

 

0-10 m/s

       

Nuorodos