respublika.lt

Turizmo sektoriaus paskutinė viltis

(0)
Publikuota: 2020 lapkričio 05 07:15:28, Vidmantas MISEVIČIUS
×
nuotr. 6 nuotr.
Rūpindamiesi svetimais ar savo išeitinėmis išmokomis, valdžios atstovai pamiršo, kad pirmiausia reikėtų padėti be pajamų likusiam vietiniam verslui. Redakcijos archyvo nuotr.

Valdžiai ir toliau galvojant tik apie ribojimus bei draudimus, turizmo sektorius atsidūręs nepavydėtinoje situacijoje. Kaip išlaikyti verslą, darbo vietas ir tiesiog išgyventi netekus beveik visų pajamų?

 


Pinigų yra, bet ar visiems?

Rudens pradžioje „Vakaro žinios" sostinėje klausė suvenyrų prekeivių, kaip jie gyvena beveik be turistų. Tuomet nuotaikos buvo niūrios, bet vilties buvo. O kaip dabar, kai nuo šeštadienio vėl įvedamas karantinas?

Laura Virkutienė, „Užupio 1 postas" krautuvėlės savininkė, neslėpė, kad netrukus ir jos duris gali „papuošti" užrašas „Uždaryta".

„10 metų esu atvykstamojo turizmo smulkaus verslo savininkė ir, kaip gerais laikais mus įvardindavo valdantieji, savotiška Lietuvos ambasadorė. Ne vienerius metus organizuoju ekskursijas užsieniečiams tiek po visą Lietuvą, tiek po atskirus miestus - Kauną, Vilnių, Trakus. Prieš porą metų Vilniaus senamiestyje atidarėme nedidelę suvenyrų parduotuvėlę ir taip sukūrėme dar kelias darbo vietas. Deja, dėl visų apribojimų per pirmąjį šių metų pusmetį netekome 60 proc. pajamų, o nuo rugsėjo mėnesio įvedus atvykstančiųjų privalomąją saviizoliaciją praradimai išaugo iki 95 proc. Kadangi visiškai neaišku, kada ir kaip vyks atsigavimas, o uždaryti verslo, kuriam atiduota tiek laiko ir jėgų, vis dar nesinori, labai tikiuosi, kad esantieji valdžioje pagaliau atsikvošės ir suteiks pagalbą, apie kurią tiek daug buvo kalbėta", - atviravo turizmo sektoriaus atstovė.

Juolab kad, pasak jos, pinigų Lietuvos biudžete, panašu, užtenka.

„Paguodžiančiai sutikau žinią, kad 2 mln. eurų skirta nuo koronaviruso nukentėjusiam žvejybos sektoriui. Optimistiškai nuteikė ir žinia apie skiriamas milijonines paramas baltarusiams, tad saviems tikrai turėtų užtekti! Ypač šiais metais ypatingai nukentėjusio mūsų šalies atvykstamojo turizmo šakai", - viltį, kad turizmo atstovai nebus pamiršti, išreiškė L.Virkutienė.

Didžiausia problema - ne virusas

Šarūnas Jasiukevičius, geriausiai žinomas iš projekto „Praeities žvalgas", irgi neslėpė, kad šis turistinis sezonas buvo ypač prastas.

„Vieną kartą Černobylį šiemet su norinčiųjų grupe spėjome aplankyti dar iki karantino. Porą kartų nuvykome vasarą, kai buvo sumažinta ribojimų. Dar vieną kelionę planuojame dabar, lapkričio 6-ąją, ir laikome kumščius, kad valdžia, eilinį kartą neapsigalvotų ir neprikurtų naujų draudimų", - sakė Š.Jasiukevičius.

Jo teigimu, turizmui daugiausia problemų pridarė ne pats virusas, o nesubalansuota valdžios politika ir paskubomis keičiami sprendimai.

„Vieną dieną nusprendžia, kad paveikta šalis yra, jei nustatoma 16 užsikrėtimų 100 tūkst. gyventojų, po kelių dienų šis skaičius mažinamas, tada vėl didinamas. Tu pradedi planuoti kelionę, surenki grupę, o tuomet sužinai, kad pasikeitė vertinimo kriterijai, ir visi planai nueina šuniui ant uodegos, - valdžios veiksmais piktinosi vyras. - Gal dabar, kai vadovaujantis spalio 26 dienos Europos Tarybos rekomendacijomis bus taikomas vadinamasis šviesoforo principas, suskirstęs valstybes į keturias kategorijas pagal spalvas: žalią, geltoną, raudoną ir pilką, ir žmonės galės pasirinkti - testas ar saviizoliacija, - padėtis kažkiek normalizuosis. Jeigu ši tvarka nebus keičiama bent tris mėnesius, bus galima mėginti dirbti toliau ir ruoštis ateinantiems metams, nes praėjusio sezono jau niekas nebeišgelbės".

Paklaustas, ar prašė valdžios paramos, - jis nusijuokė.

„Mano ekskursijos vyksta Ukrainoje, tad pagalbos turėčiau prašyti nebent ten, bet abejoju, ar jie kuo padėtų, nes patys vos verčiasi. Nors Ukraina sienas buvo uždariusi tik rugsėjį, jos turizmo sektoriui skaudžiai smogė aplinkinių šalių pasirinkta politika. Užsidarius jų sienoms, faktiškai visiškai sustojo atvykstamasis turizmas. Ukrainiečiai bandė padėtį gelbėti daugiau dirbdami šalies viduje, bet ir šie ištekliai beveik išnaudoti. Pažįstu ne vieną įmonės direktorių, kuris, atleidęs visus darbuotojus, dabar pats veda žmones į Černobylį. Ir sunku prognozuoti, kada situacija ims keistis į gerą", - padėtį kaimyninėje valstybėje apibendrino Š.Jasiukevičius.

Smulkieji buvo pamiršti

Lietuvos gidų sąjungos prezidentas Linas Daubaras „Vakaro žinioms" teigė, kad pagalbos į valdžios institucijas kreipėsi dar pavasarį, tačiau tuomet buvo gauti tik formalūs atsakymai.

„Situacija truputį pagerėjo, kai pavyko susitikti su prezidentu Gitanu Nausėda ir jam paaiškinti, kuo skiriasi gido ir viešbučių ar restoranų situacija. Gidai paskutines grupes turėjo 2019 m. rudenį, viešbučiai žmonių sulaukė ir 2020-ųjų žiemą, o restoranai dirba iki šiol. Būtent todėl gidams yra sunkiau, negu kitiems turizmo sektoriaus verslams, tad nors 257 eurai yra juokinga suma, ne vienam ji galėjo tapti išsigelbėjimu", - teigė vyras.

Jis nurodė, kad turizmo sektoriui parama buvo skirta, tačiau ji pasiekė ne visus.

„Pinigų gavo didieji kelionių organizatoriai. Per medikų atostogas turėjo progos užsidirbti SPA centrai ir kaimo turizmo sodybos, tad gidams nelabai kas liko. Tikimės, kad dabar, rengiant naują dėl pandemijos nukentėjusiųjų sąrašą, smulkieji nebus pamiršti", - su viltimi į ateitį žiūrėjo L.Daubaras.

Reikia išmokti persikvalifikuoti

Kita vertus, pasak Gidų sąjungos prezidento, dabartinė situacija tapo savotišku katalizatoriumi.

„Paskutinė užsieniečių grupė šiemet buvo rugpjūčio pabaigoje užsukę latviai. Suomių, kurie „atrado" Kauną atsiradus tiesioginiam skrydžiui iš Turku, ar vokiečių, kurių kasmet atvykdavo vis daugiau, šiemet sutikti dar neteko.

Visgi kadangi dirbti norėjosi, teko skubiai persiorientuoti. Jeigu anksčiau buvo ilgos ekskursijos ir didelės grupės, dabar dažniausiai dirbama su ambasadų darbuotojais, pavieniais užsienio žurnalistais ar nuomonės formuotojais. Esame optimistai, tikime, kad vieną dieną situacija pasikeis, tad dabartinė veikla yra įdirbis, tikėtina, duosiantis apčiuopiamų rezultatų ateityje, - pasakojo L.Daubaras. - Pokyčiai rinkoje paskatino naujai pažvelgti ir į turimus išteklius. Jeigu istorinės žinios nesensta, tai norint pritraukti modernią, jauną auditoriją reikia orientuotis į tai, kas vyksta šiuo metu. Kaune pastaruoju metu populiarėja gatvės menas, kai žmonės dailininkams užleidžia savo namų sienas ar tvoras. Tai - nauja ir įdomi sritis, tačiau, norint neatsilikti nuo naujovių, būtina patiems bent kartą per savaitę pereiti miestą, kad vėliau būtų galima koreguoti turimus maršrutus ar net sudarinėti naujus."

Dar viena, pasak jo, neatrasta sritis yra gamtinis turizmas.

„Šiais metais Lietuvos gyventojai liko ilsėtis namuose. Tai buvo puiki proga geriau pažinti gimtąjį kraštą, tik klausimas - jie tiesiog lankėsi įdomiose vietose ar sužinojo kažką naujo? Įvertinti reikia ir tai, kad gamtinis turizmas pats suteikia dideles galimybes - apsilankius toje pačioje vietoje skirtingais metų laikais galima pasakoti apie skirtingus dalykus. Be to, šiandien, siaučiant virusams, leisti laiką gamtoje yra žymiai sveikiau, negu miestuose ar muziejuose. Tik norint vesti žmones į gamtą, taip pat būtina kelti kvalifikaciją bei gilinti turimas žinias", - paprastas tiesas priminė gidas.

Būtent todėl jis labai apsidžiaugė, kai rudenį į Kauno miškų ir aplinkos inžinerijos kolegijos Kraštovaizdžio architektūros pirmą neakivaizdinio kursą įstojo anksčiau turizmo srityje dirbusios 5 moterys.

„Kol situacija lieka neapibrėžta, jos bent jau įgis naują specialybę. O vėliau galės spręsti - dirbti gidėmis, skirti daugiau dėmesio kraštovaizdžiui ar suderinti abi šias specialybes ir sudarius naujas nišas vesti specializuotas ekskursijas. Praktika rodo, kad geriausiai per krizes atsiperka investicijos į save", - apibendrino L.Daubaras.

Patiko straipsnis? Leisk mums apie tai sužinoti. Nepamiršk pasidalinti Facebook!
L
0
F
Parašykite savo komentarą:
 
Komentuoti
Respublika.lt pasilieka teisę pašalinti nekultūringus, keiksmažodžiais pagardintus, su tema nesusijusius, kito asmens vardu pasirašytus, įstatymus pažeidžiančius, šlamštą reklamuojančius ar nusikalsti kurstančius komentarus. Jei kurstysite smurtą, rasinę, tautinę, religinę ar kitokio pobūdžio neapykantą, žvirbliu išskridę jūsų žodžiai grįždami gali virsti toną sveriančiu jaučiu - specialiosioms Lietuvos tarnyboms pareikalavus suteiksime jūsų duomenis.

Dienos klausimas

Ar paspirtukininkams šalmai turėtų būti privalomi?

balsuoti rezultatai

Apklausa

Kokia kalba bendraujančių žmonių padaugėjo jūsų gyvenamojoje aplinkoje?

balsuoti rezultatai

Respublika
rekomenduoja

Labiausiai
skaitomi

Daugiausiai komentuoti

Orų prognozė

Šiandien Rytoj Poryt

+5 +11 C

+6 +11 C

+7 +12 C

+9 +13 C

+12 +19 C

+18 +20 C

0-7 m/s

0-6 m/s

0-5 m/s