Trišalėje taryboje nuomonės dėl kitų metų MMA išsiskyrėnuotraukos (4)

2020 rugsėjo mėn. 23 d. 16:10:58 Perskaitė 1297

Trečiadienį posėdžiavusi Trišalė taryba nepasiekė kompromiso dėl to, koks kitais metais turėtų būti minimalaus mėnesio atlyginimo (MMA) dydis.


Vyriausybės atstovai siūlė toliau ieškoti bendro sprendimo, tuo metu profesinės sąjungos sakė, kad sprendimą reikia priimti greičiau, ir ragino patvirtinti 663 eurus iki mokesčių siekiantį MMA dydį.

Tuo metu darbdaviai sutiko tęsti diskusijas dėl MMA, tačiau nepritarė 663 eurų dydžio įtivrtinimui.

Lietuvos banko (LB) Ekonomikos departamento direktorius Aurelijus Dabušinskas sakė, kad kitais metais, remiantis Finansų ministerijos prognozėmis, orientyrinis MMA dydis turėtų siekti apie 643 eurus.

Tiesa, jis akcentavo, kad vis dar išlieka daug neapibrėžtumo kalbant apie kitų metų ekonominę situaciją.

„Lyginti su birželio mėnesiu, esame dėkingesnėje situacijoje tuo atžvilgiu, kad apie šių metų ekonominę situaciją žinome daugiau nei birželį, tačiau, kalbant apie kitus metus, neapibrėžtumo lieka daug ir gal net daugiau nei galvojome pavasarį. Manome, kad tą būtina turėti omenyje svarstant tokį klausimą kaip MMA", - posėdyje sakė A. Dabušinskas.

Lietuvos verslo konfederacijos prezidentas Andrius Romanovskis taip pat sakė, kad į MMA kėlimą dabartinėmis aplinkybėmis dėl COVID-19 pandemijos neturėtų būti žiūrima „kaip į matematinį veiksmą."

„Visi sutinka - tiek darbuotojai, tiek darbdaviai, kad turime force majeure situaciją. (...) Akivaizdu, kad nežinomųjų gerokai daugiau. Negalime nustatinėti dydžio matematiškai kaip visada. Čia ne vien matematinis veiksmas, čia veiksmas, kuris vyksta išimtinėmis sąlygomis", - sakė A. Romanovskis.

Tačiau Lietuvos profesinių sąjungų konfederacijos pirmininkė Inga Ruginienė sakė, kad, remiantis Finansų ministerijos ir ekonomistų prognozėmis, prielaidų kitais metais kelti MMA yra.

„Rugsėjo 14 dieną buvo Finansų ministerijos išstojimas su geromis prognozėmis ir visi ekonomistai ir Lietuvos banko ekspertai teigė, kad ekonomika Lietuvoje išgyvena ne pačias prasčiausias dienas, dėl to yra prielaidos kelti darbo užmokestį. Profsąjungų nuomone, neverta atidėlioti klausimo ir matome prielaidas jį nustatyti didesnį kitais metais", - sakė I. Ruginienė.

Socialinės apsaugos ir darbo viceministrė Eglė Radišauskienė sakė, kad reikia galvoti apie MMA didinimą, tačiau dėl dydžio reikėtų apsispręsti kartu.

„Iš Vyriausybės pusės manome, kad įstatyti skaičiukus ir paskaičiuoti nėra esminis Trišalės tarybos tikslas, o turime rasti bendrą sutarimą. Aš manyčiau, kad (...) reikia galvoti apie tai, kad MMA tiems žmonėms, kurių pajamos ženkliai krito, tikrai reikėtų didinti. Kiek, mums reikėtų nuspręsti kartu", - sakė E. Radišauskienė.

Finansų viceministė Miglė Tuskienė akcentavo, kad šiais metais matomas ekonomikos smukimas, tačiau kitais metais prognozuojamas augimas. Tuo metu ateityje, pasak jos, galima diskutuoti apie MMA skaičiavimo formulės atnaujinimą.

„Jeigu galvotume ją tobulinti, pasisakytume labiau už faktinių duomenų naudojimą", - sakė M. Tuskienė.

MMA nuo šių metų šalyje padidėjo iki 607 eurų „ant popieriaus," iki 437 eurų „į rankas."

Trišaliame nacionaliniame susitarime sutarta, kad Lietuvoje MMA negali būti mažesnė kaip 45 proc. vidutinio darbo užmokesčio ir didesnė kaip 50 proc. VDU.

 

 

"Respublikos" leidiniai", Smetonos g. 2, Vilnius, Tel. , Faks. , El. paštas info@respublika.net