respublika.lt

Trauks iš šešėlio ar įstums atgal?

(0)
Publikuota: 2019 spalio 21 10:42:51
×
nuotr. 1 nuotr.
Val­džia stab­do vers­lo liu­di­ji­mus au­to­mo­bi­lių re­mon­tui. Giedriaus Baranausko nuotr.

Vyriausybė ketina naikinti verslo liudijimus statybininkams, automobilių remontininkams ir auklėms. Nutarimo projektas parengtas motyvuojant mažinti „šešėlį“. Ar tikrai taip nutiks? „Aš pasitrauksiu į šešėlį“, – piktinasi šiaulietis automobilių remontininkas, dirbantis su verslo liudijimu devyniolika metų.

 

Meistrai „smaugiami“

Šiauliuose automobilių remontu užsiimantys pavieniai meistrai daugiausia dirba pagal verslo liudijimą.

Rimantas montuoja automobilių padangas, remontuoja ratus. Su verslo liudijimu dirba dešimt metų. Pats darbo vietą ir verslą susikūrė. Dirba pasikeisdamas su sūnumi.

„Girdėjau, kad mums naikins verslo liudijimus, seniai žada, – sako jis. – Jeigu nuo Naujųjų metų naikins, laiko nėra daug pasiruošti. Tempia viską iki paskutinės minutės. Jau prieš pusmetį kalbėjo, kad kažkas keisis, mokesčių inspekcijoje klausiau, bet nieko negalėjo atsakyti.“

Todėl dar nesigilinęs, koks bus skirtumas, jeigu reikės dirbti pagal individualios veiklos pažymą. Neabejoja, kad „popierių“ daugiau teks rinkti ir pasirašinėti. Dabar apskaita yra minimali, susimoki fiksuotą mokestį už verslo liudijimą, moki ir „Sodros“, ir PSD mokesčius.

„Manau, jog nėra gerai, kad į pavienius meistrus žiūri taip pat, kaip į autoservisus, kuriuose su verslo liudijimais dirba ir po 5, ir po 10 žmonių, – sako meistras. – Ten visai kitokios apyvartos, gal ten tvarkos ir reikia, o ką iš mūsų išpeš? Nieko. Smaugia eilinius žmogelius.“

Plastmasines automobilių ir ne tik automobilių dalis remontuojantis Arvydas piktinasi, jog yra laikomas automobilių remontininku.

„Aš plastmases virinu – koks čia automobilių remontas? Atveža man ir šaldytuvus, ir vaikų žaislus, ir kitus daiktus taisyti, aš esu plastmasių suvirintojas, bet esą nėra tokios specialybės, ir man rašo mašinų remontą, – piktai aiškina meistras. – Gal galvoja, kad mes čia milijonieriai? Per dieną 10–25 eurus uždirbi. Klientų mažėja, pusdienį tenka tuščiai laukti. O juk mokame visus mokesčius, kaip priklauso.“

Pabrėžia, jog prieš dvidešimt metų sau darbą susikūrė, dirbo legaliai.

„Nėjau prašyti pašalpų, kai atleido iš užsidariusios regiono dujų įmonės ir kai nuėjęs į „Vairą“ išgirdau, jog reikia „jaunesnių“, nors man buvo tik 40 metų“, – prisimena suvirintojas.

Jis rėžia, jog verslo liudijimų naikinimu tarnaujama stambiajam verslui.

„Tai naudinga didžiųjų autoservisų savininkams, – tvirtina meistras. – Pažiūrėkite, kiek Šauliuose tų servisų pridygę – ant kiekvieno kampo. Vilniuje – tas pats. Nebeturi, kas ten dirba, tai nori mus į juos suvaryti, kad už skatikus dirbtume, o ponai po užsienius važinės. Štai ir visa politika.„

Vyras vis neatlyžta ir tikina, jog verčiau „pasitrauksiu į šešėlį“.

Jis pabrėžia, kad ir klientai nukentės, jeigu smulkieji verslininkai bus sunaikinti: „Mes juk už mažesnes kainas darbus padarome, matai, kad žmogus pensininkas, padarai jam nuolaidą.“

Problema – klientų požiūris

Ne vienerius metus statybininkas-apdailininkas Algis dirbo užsienyje. Grįžęs apsisprendė dirbti ne su verslo liudijimu, o pagal individualios veiklos pažymą.

„Manau, kad geriau taip dirbti, nes tuomet tik kartą per metus mokesčius moki – nuo tiek, kiek deklaruoji uždirbęs ir dar atskaičiavęs savo išlaidas“, – pasidalija patirtimi.

Jis pastebi, jog „šešėlis“ atsiranda ir dėl klientų požiūrio.

„Aš noriu dirbti tvarkingai, be jokio šešėlio, bet yra klientų, kurie vengia dėti bet kokį parašą. Reikia, kad pasirašyti sutartį, sąskaitas faktūras už atliktas paslaugas ar kad pirko iš manęs ir medžiagas, o nenori to daryti“, – sako apdailininkas.

Jis svarsto, jog bus problemų ir dėl kvalifikacinių kodų, kurie įvedami visiems statybininkams: „Dirbsi dirbsi, o jeigu to kodo dar neturėsi, atsiras pretekstas tau nieko nemokėti. Klientas gal sakys: „Kodo neturi, tai kokia čia kokybė – nemokėsiu.“

Moka tik simbolinį eurą

Šiauliuose verslo liudijimas auklėms kainuoja simbolinį eurą per metus.

„Galvojau dirbti aukle pagal verslo liudijimą savaitgaliais, paklausa būtų, bet dabar labai abejoju, jeigu mokesčiai sukils, neapsimokės“, – sakė šiaulietė, pedagogė, dirbanti su ikimokyklinukais.

Ji svarsto, jog verslo liudijimo naikinimas auklėms, tik skatins šešėlį. Kita vertus, automatiškai kiltų kainos už auklių paslaugas.

Šiauliuose auklių valandiniai įkainiai dabar yra 2–4 eurai. Jeigu dirba visą darbo dieną (8–10 valandų), tėvai moka 30–40 eurų.

„Aš buvau gavusi pasiūlymą dirbti už 20 eurų per dieną – už tiek nė iš namų išvažiuoti neapsimoka, o čia dar be jokių mokesčių , – pabrėžia moteris. – Aišku, darbas darbui nelygus. Vieniems auklė reikalinga tik vaiko ligos atveju ar iš darželio parvesti, o kiti nori, kad ir valgį pagamintum ir kambarius tvarkytum. Vilniuje per mėnesį auklė dar gali uždirbti 600 eurų į rankas. Bet Šiauliuose tiek nemokama.“

Šiaulietė, kuri jau dešimt metų dirba "valandine auklėtoja", neįžvelgia problemos dirbti su individualios veiklos pažyma.

„Aš visada dirbau tik su individualios veiklos pažyma, – pasidalijo moteris. – Tada, kai tik pradėjau, verslo liudijimas kainavo daug, tiek aš nė neuždirbau, kad būčiau galėjusi jį išsiimti. O individualios veiklos pažymos išsiėmimas nieko nekainuoja. Deklaruoju pajamas ir susimoku mokesčius. Kadangi dirbu valandine aukle, mano pajamos nėra didelės, tai ir mokesčius moku nedidelius.“

„Logiškas žingsnis“

Šiaulių ikimokyklinių įstaigų vadovų asociacijos pirmininkė Florina Varkalienė, lopšelio- darželio „Pušelė“ direktorė, Vyriausybės ketinimus naikinti verslo liudijimus auklėms vadina „logišku žingsniu“.

„Šiemet įsigaliojo teisės aktai, jog tėvai, deklaruodami savo pajamas, galės susigrąžinti dalį pinigų, sumokėtų už privačias auklių paslaugas, – pabrėžia ji. – Bet jeigu auklė dirba nelegaliai, tai tėvai pinigų niekaip negalės susigrąžinti. Tik abejoju, ar legaliai dirbančių auklių daugės? Kas dirba šešėlyje, tas ir liks.“

Ji pastebi, jog „šešėlyje“ auklių paslaugas teikia ir pensininkai, ir bedarbiai, įsiregistrvę darbo biržoje, ir tik iš pašalpų gyvenantys. Verslo liudijimą ar individualios veiklos pažymą išsiims, iš karto lengvatų neteks. Tad geriau būti „pasislėpusiems.“

„Aš tik stebiuosi tėvais, kurie tokioms „auklėms“ patiki savo vaikus, – pabrėžia F. Varkalienė. – Palieki jiems savo didžiausią turtą – vaiką, tai turi turėti garantiją, kad jis bus saugus, priežiūros sutartį turi turėti. Kam pareikši pretenziją, jeigu kas atsitiks, kai žmogų samdai nelegaliai?“

F. Varkalienė atkreipia dėmesį, kad ir už būstų remontą ar automobilių remontą galima bus dalį išlaidų susigrąžinti. Todėl ir naikinami tų veiklų verslo liudijimai, kad būtų aišku, kiek už tas paslaugas yra sumokama.

Jau ant Vyriausybės stalo


Finansų ministerija jau įregistravo atitinkamą Vyriausybės nutarimo projektą.

Pagal jį iš veiklų, vykdomų su verslo liudijimu, sąrašo braukiami pastatų, patalpų remonto darbai („Statybos baigimo apdailos ir valymo darbai“, „Vandentiekio, šildymo ir oro kondicionavimo sistemų įrengimas“, „Elektros sistemų įrengimas pastatuose bei elektros įtaisų įrengimas ir remontas“). Taip pat – automobilių remonto paslaugos ir auklių paslaugos. Tik neįgalių asmenų priežiūrai daroma išimtis.

Statybininkams, automobilių remontininkams ir auklėms siūloma dirbti išsiėmus individualios veiklos pažymą.

Iš pateiktos Vyriausybės nutarimo projekto derinimo pažymos matyti, jog nebuvo atsižvelgta į Lietuvos verslininkų ir prekybininkų asociacijos bei Lietuvos smulkiojo ir vidutinio verslo tarybos siūlymą nenaikinti išvardintų verslo liudijimų.

Verslo organizacijos perspėjo, jog rezultatas gali būti priešingas – skatins ekonomikos šešėlį didėti.

Tokią pat nuomonę pareiškė ir Alytaus miesto savivaldybė, vienintelė iš šalies savivaldybių sureagavusi į teikiamą projektą.

Šiauliuose – vos 20 auklių


Vaida Kalasevičienė, Šiaulių miesto savivaldybės Strateginės plėtros ir ekonomikos departamento direktorė, „Šiaulių kraštui“ sakė, jog su verslo liudijimais mieste dirba tik 20 auklių.

„Auklių nepadaugėjo nė nustačius 1 euro fiksuotą mokestį“, – pastebi direktorė.

Statybos darbai yra vieni iš populiariausių veiklų mieste. Pernai statybos baigimo ir apdailos verslo liudijimus buvo išsiėmę 346 asmenys ( 9 procentai visų dirbančių su verslo liudijimais), statybos specialieji darbai, paruošimas, stogų dengimas, betonavimas, mūrijimas – 276 ( arba 7,2 proc). Variklių ir automobilių remonto – 259 asmenys (arba 6,6 proc.).

Jeigu su verslo liudijimu dirbama tik Šiauliuose mokesčio dydis yra nuo 1 euro iki 500 eurų.

Pernai su verslo liudijimais dirbo 3811 asmenų. Iš jų net 2125 pasinaudojo mokesčio lengvatomis, daugiausia – bedarbiai, pensininkai, mokiniai ir studentai.

Pernai miesto biudžetas gavo 273 tūkstančius eurų pajamų iš verslo liudijimų, šiemet per devynis mėnesius – 226 tūkstančius eurų ( 9 procentais daugiau, nei per devynis mėnesius pernai)

„Neįžvelgiu, didelio blogio, kad naikinami tie verslo liudijimai, – teigia V. Kalasevičienė. – Savivaldybės biudžeto pajamos iš verslo liudijimų, žinoma, mažėtų, bet didėtų gyventojų pajamų mokesčio įplaukos, nes daug būtų dirbančių su individualios veiklos pažyma.“

VMI komentaras

Kuo skiriasi verslo liudijimas nuo individualios veiklos pažymos?

Komentuoja Šiaulių apskrities valstybinės mokesčių inspekcijos (VMI) Mokestinių prievolių departamento direktorė Vitalija KUBLICKIENĖ:


– Gyventojai įteisinti savo veiklą gali dviem būdais: įregistruoti individualią veiklą pagal pažymą arba įsigyti verslo liudijimą.

Tarp jų esminis skirtumas yra tas, kad turintieji verslo liudijimą sumoka iš anksto fiksuoto/nustatyto dydžio pajamų mokestį, prieš įsigydami verslo liudijimą, o dirbantieji pagal pažymą – metams pasibaigus nuo gautų pajamų.

Asmenys, vykdantys individualią veiklą pagal pažymą, gautas (uždirbtas) pajamas deklaruoja pasibaigus mokestiniam laikotarpiui, iki gegužės 1 dienos.  Jų pajamos apmokestinamos nuo 5 iki 15 procentų pajamų mokesčio tarifu, mokesčio dydis apskaičiuojamas  Gyventojų pajamų mokesčio įstatyme nustatyta tvarka.

2018 metų ir vėlesnių mokestinių laikotarpių individualios veiklos apmokestinamosios pajamos, neviršijančios 20 000 eurų per metus, faktiškai apmokestinamos 5 proc. tarifu, o kai metinės apmokestinamosios pajamos viršys 20 000 eurų per metus, taikomas pajamų mokesčio tarifas didės, kol pasieks nekintantį 15 proc. pajamų mokesčio tarifą, t. y., kai apmokestinamosios pajamos sieks 35 000 eurų per metus.

Individualią veiklą ketinantys vykdyti gyventojai turėtų ne vėliau kaip veiklos vykdymo pradžios dieną įsiregistruoti Mokesčių mokėtojų registre, pateikdami Gyventojo, įsiregistravimo į Mokesčių mokėtojų registro REG812 formą.

Įregistruoti individualią veiklą pagal pažymą patogiausia e. būdu prisijungus prie VMI paslaugų portalo Mano VMI arba atvykus į bet kurį VMI teritorinį skyrių. Metams pasibaigus, gyventojas turėtų nepamiršti pateikti gyventojų metinės pajamų deklaracijos ir joje nurodyti iš savo veiklos gautą pajamų sumą bei sumokėti atitinkamus mokesčius.

Kalbant apie apskaitos vedimą svarbu tai, kad tiek individualią veiklą pagal pažymą, tiek su verslo liudijimu vykdantiems gyventojams sukurta nemokama e. paslauga-virtualus buhalteris i.APS. Gyventojams, kurie pajamų ir išlaidų žurnalą pildo internete (VMI sistemoje) nebereikia pildyti popierinio žurnalo, rūpintis apskaitos dokumentais, jaudintis, jog „popieriai“ laikui bėgant pasimes.

Be to, i.APS tvarkomų duomenų pagrindu bus apskaičiuotos gyventojo veiklos pajamos bei išlaidos ir šie duomenys bus įkelti į preliminariąją pajamų deklaraciją 2020 metais, ją beliks tik pateikti. Apskaitą vesti virtualiu buhalteriu i.APS, VMI sistemoje, galima prisijungus prie VMI informacinės sistemos i.MAS per e. bankininkystę ar su VMI priemonėmis.

Patiko straipsnis? Leisk mums apie tai sužinoti. Nepamiršk pasidalinti Facebook!
L
0
F
Parašykite savo komentarą:
 
Komentuoti
Respublika.lt pasilieka teisę pašalinti nekultūringus, keiksmažodžiais pagardintus, su tema nesusijusius, kito asmens vardu pasirašytus, įstatymus pažeidžiančius, šlamštą reklamuojančius ar nusikalsti kurstančius komentarus. Jei kurstysite smurtą, rasinę, tautinę, religinę ar kitokio pobūdžio neapykantą, žvirbliu išskridę jūsų žodžiai grįždami gali virsti toną sveriančiu jaučiu - specialiosioms Lietuvos tarnyboms pareikalavus suteiksime jūsų duomenis.

Dienos klausimas

Kiek kiaušinių suvalgote per Velykas?

balsuoti rezultatai

Apklausa

Kokia kalba bendraujančių žmonių padaugėjo jūsų gyvenamojoje aplinkoje?

balsuoti rezultatai

Respublika
rekomenduoja

Labiausiai
skaitomi

Daugiausiai komentuoti

Orų prognozė

Šiandien Rytoj Poryt

+5 +11 C

+6 +11 C

+7 +12 C

+9 +13 C

+12 +19 C

+18 +20 C

0-7 m/s

0-6 m/s

0-5 m/s