Sukčiai naudojasi ir 2 proc. parama

2014 balandžio mėn. 17 d. 14:31:31 Perskaitė 1137

Kiekvienais metais žmonės turi galimybę atlikti kilnią misiją - savo 2 procentus pajamų mokesčio skirti paramai. Vieni aukoja nuskriaustiems likimo vaikams, kiti ligoniams, dar kiti gyvūnėliams ar socialines akcijas vykdančioms įstaigoms. Šiemet paramos prašymus jau pateikė per 100 tūkst. gyventojų. Tiesa, ne visada apie paraišką žino pats jos teikėjas.

Statistika rodo, jog kasmet savo 2 proc. skiriančių žmonių yra arti pusę milijono. Daugiausiai žmonės aukoja įvairioms asociacijoms ir bendrijoms, po jų rikiuojasi biudžetinės įstaigos, tokios kaip mokyklos, darželiai ir bibliotekos, taip pat viešosios įstaigos. Kiek mažiau paramos sulaukia labdaros ir paramos fondai, religinės bendruomenės ir profsąjungos. Mažiausiai žmonės remia politines partijas.

2012-aisiais iš 2 proc. paramos gavėjams buvo pervesta 44,5 mln. litų.

Pasak Valstybinės mokesčių inspekcijos atstovo Dariaus Butos, neretai pasitaiko atvejų, kai prašymus urmu pristato patys paramos gavėjai. Kai kurie nesibaimina net klastoti dokumentus.

„Per pastaruosius kelerius metus šalyje teismo sprendimu suklastotais yra pripažinti šimtai prašymų skirti paramą. Buvo atlikta ir toliau atliekama keliasdešimt ikiteisminių tyrimų dėl dokumentų klastojimo - dažniausiai pasitaikantis atvejis - kai žmogui to nežinant, pasinaudojus jo vardu, teikiami prašymai skirti paramą organizacijoms, apie kurių egzistavimą žmogus nė nežino.

Prieš kelerius metus ėmėmės prevencinių priemonių - paramos teikėjai yra informuojami, kad jie skyrė dalį GPM paramai. Jei mokesčių mokėtojų duomenimis pasinaudoja „sukčiai”, gyventojas turėtų informuoti VMI, kad prašymo nepildė”, - teigė D.Buta.

Valstybinę duomenų apsaugos inspekciją (VDAI) taip pat pasiekia skundai, jog dalis organizacijų, gaunančių 2 proc. pajamų mokesčio paramą, kaip įrodymą prašo pateikti užpildytos paramos teikimo formos kopiją. Taip pat neretai prašoma ir užpildyto originalo, kurį paramos gavėjas pats pasižada paštu išsiųsti VMI. Paramos teikimo formoje prašoma pateikti asmens kodą, vardą, pavardę, adresą, telefono numerį ir el. pašto adresą. Tai svarbūs asmens duomenys, todėl VDAI nerekomenduoja šių formų perduoti jokioms trečiosioms šalims.

Parengta pagal dienraštį „Vakaro žinios“

"Respublikos" leidiniai", Smetonos g. 2, Vilnius, Tel. , Faks. , El. paštas info@respublika.net