Platesnis euro valiutos naudojimas - reikalingas gyventojamsnuotraukos (5)

2019 rugsėjo mėn. 13 d. 12:27:59 Perskaitė 888

Platesnis ES bendrosios valiutos naudojimas pasaulyje būtų naudingas Europos įmonėms bei namų ūkiams ir sustiprintų euro zonos ekonomiką bei finansų sistemos stabilumą, Helsinkyje vykstančiame Europos finansinių paslaugų analizės centro „Eurofi“ aukšto lygio ekspertų forume sakė Lietuvos banko valdybos pirmininkas Vitas Vasiliauskas.

 

„Prieš 20 metų sukurtas euras jau yra tapęs antrąja po JAV dolerio pagal svarbą pasaulio valiuta, tačiau pasiekta „sidabrinė“ pozicija nėra euro galimybių riba. Didesnis euro tarptautinis populiarumas yra ir galimas, ir reikalingas ES ekonomikai ir gyventojams,“ – Lietuvos banko pranešime cituojamas V. Vasiliauskas.

Jo teigimu, išaugęs tarptautinis euro naudojimas reikštų, kad Europos ekonomikos ir finansų sistema yra stabili ir atspari, o finansų rinkos – gilios ir likvidžios. Tai taip pat sudarytų palankias sąlygas didinti ES ekonominį konkurencingumą, mažėtų su tarptautine prekyba susijusios sąnaudos, kylančios dėl valiutos konvertavimo ir kurso svyravimo.

Lietuvos banko valdybos pirmininko vertinimu, politikos formuotojai turi svertų, kuriais galėtų paskatinti rinkos dalyvius aktyviau naudoti eurą.

„Negalima tokių esminių klausimų kaip Europos indėlių garantijų sistema ar bendra ES saugaus turto klasė tiesiog padėti į stalčių ir jų nebejudinti. Keičiantis Europos Komisijos (EK) sudėčiai, turime tęsti aukšto lygio politines diskusijas ir priimti būtinus sprendimus, leidžiančius žengti realius žingsnius pirmyn. Tai prisidėtų prie gilesnės ES integracijos, be kurios sunku tikėtis sėkmingos ir tolygios mūsų bendrijos raidos ir atsparumo išorės iššūkių akivaizdoje,“ – sakė V. Vasiliauskas.

Euras yra devyniolikos ES šalių valiuta, ją naudoja apie 340 mln. europiečių. Lietuva eurą įsivedė 2015 m. sausio 1 d. ES bendroji valiuta euras pradėta naudoti 1999 m. sausio 1 d. finansų rinkose elektronine forma.

Pasak Lietuvos banko, iniciatyva didinti tarptautinį euro vaidmenį kilo 2018 m. pabaigoje, kai EK paskelbė specialų komunikatą šia tema. Po jo pristatymo prasidėjo politinio lygmens diskusijos, konsultacijos su rinkos dalyviais. Tikėtina, kad klausimas dėl tarptautinio euro vaidmens bus svarbus ir naujosios EK darbotvarkėje.

"Respublikos" leidiniai", Smetonos g. 2, Vilnius, Tel. , Faks. , El. paštas info@respublika.net