respublika.lt

Net biudžeto rimtai priimti nepavyko

(0)
Publikuota: 2019 gruodžio 18 07:00:50, Danas NAGELĖ
×
nuotr. 12 nuotr.
Konservatoriai prie savo darbo vietų posėdžių salėje vakar pasikabino lapelius su raginimu nelaužyti žodžio. Eltos nuotr.

Antradienį Seimas pagaliau priėmė svarbiausią šių metų įstatymą - dėl kitų metų valstybės biudžeto. Tačiau tai, kas dėjosi priėmimo metu, negalėjo nešokiruoti. Politologas prof. Algis Krupavičius negailėjo aštrios kritikos konservatoriams, kurie tokį rimtą dalyką pavertė politiniu šou, norėdami pigiai pasireklamuoti: šie prie savo darbo vietų plenarinių posėdžių salėje pasikabino lapelius su raginimu valdantiesiems „Nelaužykit žodžio“.

 

„Tai buvo konservatorių politinis šou, bet labai ne laiku ir ne vietoje. Pagrindinis darbas priimant valstybės biudžetą turi būti diskusijos, svarstymai, argumentai, įrodymai ir tuomet balsavimas. Šou elementų tikrai nereikia.

Lietuvos politiką vis labiau pakeičia viešieji ryšiai, vakarykštis to pavyzdys yra akivaizdus, kai net priiminėjant vieną svarbiausių metų įstatymų viešieji ryšiai yra pirmiau įstatymo turinio“, - kategoriškai opozicijos veiksmus „Vakaro žinioms“ įvertino A.Krupavičius.

Politologo nuomone, net jei tai nebūtų paskutinio biudžeto prieš Seimo rinkimus tvirtinimas, veikiausiai politinio šou nebūtume išvengę.

„Lietuvos politikai šiuo požiūriu ne tik prieš rinkimus stovi ant galvos, o ne ant kojų. Reikia pamėginti kažkam mūsų politiką pastatyti ant kojų, kaip yra normaliose demokratinėse valstybėse“, - konstatavo profesorius.

Profesoriui šypseną kelia konservatorių priekaištai dabartiniams valdantiesiems dėl naujų arba didinamų mokesčių, nors tie didinimai iš esmės buvo kosmetiniai, o patys konservatoriai savo valdymo laikais padarė tokią naktinę reformą, kurios pasekmes jaučiame iki šiol.

„Tiesa, reikia pripažinti, kad šių metų biudžeto priėmime yra daug chaoso bei anarchijos. Tačiau nepaisant visko visi siūlymai buvo diskutuoti ne vieną savaitę ir tikrai nebuvo tokių atvejų, kai kokio nors komiteto pirmininkas atsistotų ir pasakytų, kad balsavo už kurį nors mokestinį įstatymą, tačiau nežino jo turinio. O naktinės reformos metu, kai valdė konservatoriai ir kai buvo priimamas 2009 m. biudžetas, tokių atvejų būta ne vieno, todėl, nepaisant dabartinio chaosėlio, reikia pripažinti, kad dabar biudžetas priimamas atsakingiau“, - įvertino A.Krupavičius.

Politologui užkliuvo premjero Sauliaus Skvernelio pozicija dėl susisiekimo ministro Jaroslavo Narkevičiaus. S.Skvernelis, iš pradžių sakęs, kad sprendimą dėl jo priims po biudžeto priėmimo, dabar jau kalba, kad tuo užsiims sausį. Pasak A.Krupavičiaus, normalu, kad prieš biudžeto priėmimą nesiimta drastiškų sprendimų, kurie būtų trukdę svarbiausiam metų darbui, tačiau premjero pozicijos kaitaliojimas jam atrodo nesolidus.

„Tiek premjerui, tiek koalicijai, tiek pačiai Lietuvos lenkų rinkimų akcijai geriausias kelias būtų keisti ministrą, kuris dabar yra pats nepopuliariausias politikas, ir ramiai tęsti darbą iki rinkimų. Neabejoju, kad vieno ministro pakeitimas jokios įtakos Vyriausybės darbui ir likimui neturės“, - sakė A.Krupavičius.

Svarbiausi faktai

Seimas antradienį pritarė kitų metų valstybės biudžetui, kurio išlaidos daugiau nei milijardu eurų viršys pajamas (daugiau nei 11,53 mlrd. eurų valstybės biudžeto pajamos ir apie 12,778 mlrd. eurų išlaidos). „Vakaro žinios“ trumpai pristato svarbiausias laukiančias mokestines naujoves.

* Bendrai vidutinė senatvės pensija kitais metais didės 30 eurų (nuo 345 iki 375 eurų), o vidutinė pensija su būtinuoju stažu - 32,5 euro (nuo 364,5 iki 397 eurų).

* Pelno mokestis bankams didinamas nuo 15 iki 20 proc. (tiesa, tik trejiems metams). Lietuvos bankų asociacija grasina besikreipsianti į prezidentą Gitaną Nausėdą, kad šis įstatymą vetuotų.

* Seimas galutinai nusprendė vaiko pinigus didinti iki 60 eurų visoms šeimoms ir 100 eurų neįgalius vaikus auginančioms, daugiavaikėms bei nepasiturinčioms šeimoms.

* Parlamentarai galutinai pritarė automobilių registracijos mokesčiui, kuris, tiesa, įsigalios tik nuo liepos. Mokestis bus taikomas kiekvieną kartą pasikeitus mašinos savininkui. Mažiausias mokestis turėtų siekti 13,5 euro, didžiausias - 540 eurų (priklausomai nuo mašinos taršos), šiuo mokesčiu nebus apmokestinti istoriniai automobiliai.

Patiko straipsnis? Leisk mums apie tai sužinoti. Nepamiršk pasidalinti Facebook!
L
0
F
Parašykite savo komentarą:
 
Komentuoti
Respublika.lt pasilieka teisę pašalinti nekultūringus, keiksmažodžiais pagardintus, su tema nesusijusius, kito asmens vardu pasirašytus, įstatymus pažeidžiančius, šlamštą reklamuojančius ar nusikalsti kurstančius komentarus. Jei kurstysite smurtą, rasinę, tautinę, religinę ar kitokio pobūdžio neapykantą, žvirbliu išskridę jūsų žodžiai grįždami gali virsti toną sveriančiu jaučiu - specialiosioms Lietuvos tarnyboms pareikalavus suteiksime jūsų duomenis.

Dienos klausimas

Ar jūsų namuose šalta?

balsuoti rezultatai

Apklausa

Kur šiemet atostogausite?

balsuoti rezultatai

Respublika
rekomenduoja

Labiausiai
skaitomi

Daugiausiai komentuoti

Orų prognozė

Šiandien Rytoj Poryt

+1 +5 C

0 +5 C

-2 +6 C

+3 +9 C

+3 +8 C

+7 +10 C

0-4 m/s

0-6 m/s

0-6 m/s