Mūsiškiams orai vėl nepalankūsnuotraukos

2014 birželio mėn. 23 d. 17:03:09 Perskaitė 1177

Nors šįmet gamta negailėjo lietuvių ūkininkų pasėlių ir daugelį jų iššaldė, kitos Europos Sąjungos šalys džiaugtis turi kuo, pavyzdžiui, Anglijai prognozuojamas didžiausias kviečių derlius per pastaruosius 6 metus. Kaip tokia situacija rudenį atsilieps Lietuvos grūdų supirkimo kainoms, kalbamės su Žemės ūkio rūmų pirmininku Andriejumi Stančiku.

 

- Kaip geri derliai ES šalyse paveiktų mūsų grūdų, kurių gero derliaus šįmet nesitikima, supirkimo kainas?

- Aišku, bent jau grūdų sektoriuje kainos priklauso nuo užsienio rinkų, ne nuo vidaus rinkos. Juo labiau kad Lietuva gana nemažą grūdų dalį eksportuoja į užsienį. Kadangi šiais metais gamta daug išdaigų iškrėtė, tai ir žiemos iššalimas, ir pavasarinės šalnos, patirta nuostolių jau dabar, o grūdų supirkimo kainos, labai tikėtina, rudenį bus mažos.

- Kokiems šalies regionams labiausiai nepasisekė dėl šalnų?

- Labiausiai nukentėjo derlingiausi regionai: Panevėžio, Biržų, Kėdainių kraštas, Joniškis. Ir pačioje Žemaitijoje bėdų gamta pridarė. Kad ir mano ūkyje, žieminiai javai 100 proc. visi iššalo, reikėjo visus atsėti, išskyrus žieminius rapsus.

- Kas gali koreguoti kainas, be gero derliaus ES?

- Be abejo, galutinę situaciją parodys Amerikos derliai, kad ir kukurūzų derlius, kuris turi labai daug įtakos dėl kainų. Amerikoje kol kas prognozuojami geri derliai. Taigi supirkimo kainos ūkininkams, matyt, nebus palankios.

- Jūsų manymu, kokios grūdų supirkimo kainos gali būti rudenį?

- Kol kas tikslių prognozių nėra, klausant supirkėjų išgirstame, kad kainos bus menkos, bet tada galime įtarti, kad yra piktnaudžiaujama. Šiandien Lietuvos ūkininkas nebe tas, kuris buvo prieš 20 metų, jis žino, kas dedasi pasaulinėse rinkose.

Mano manymu, pagal blogiausią scenarijų grūdų supirkimo kainos gali kristi iki 20 proc.

- Kaip žemdirbių darbus koreguotų ryškūs nuostoliai?

- Augalininkystės sektoriuje ūkininkai bandys atpiginti gamybą arba mažins pasėlių plotą; mažiau pirks trąšų ir panašiai.

- Mūsų ūkininkai gauna kompensacijas už iššaldytus pasėlius?

- Ne. Kartu su latviais susivieniję bandėme kalbėtis su Europos Sąjunga dėl kompensacijų, tačiau tai rezultatų nedavė. Senosios Europos šalys sugalvoja mechanizmą, kaip kompensuoti, o pas mus kaip visada viskas paliekama kaip yra. Vienintelis dalykas, kas susitarta, tai šiais metais bus paankstintos išmokos ūkininkams. Dėl to yra kreiptasi į Europos Komisiją ir atsakymas teigiamas, tačiau nuo to pinigų nepadaugės, tiesiog ūkininkai turės pinigų apyvartai.

Parengta pagal dienraštį „Vakaro žinios“

"Respublikos" leidiniai", Smetonos g. 2, Vilnius, Tel. , Faks. , El. paštas info@respublika.net