respublika.lt

Lietuviško verslo ypatumai: išdurk artimąnuotraukos (23)

2020 vasario mėn. 17 d. 16:00:39
Jaunius POCIUS

Teismo žodis - ne visuomet paskutinis. Ir kad jis išsprendžia viską, galite aiškinti bet kam, tik ne panevėžiečiams Antanui ir jo sūnui Aidui Bložėms. Jie jaučiasi gražiai išdurti garsaus išradėjo, habilituoto mokslų daktaro Juozo Gecevičiaus, ką pripažino ir teismas. Bet kas iš to?

×
nuotr. 2 nuotr.
Kol tituluotas kūrėjas Juozas Gecevičius (nuotrauka kairėje) ieško pirkėjų savo idėjoms, Antanas Bložė gyvena nebaigtame name užkaltais langais. Eltos, Jauniaus Pociaus nuotr.

 

„Jeigu negalite padėti, tai bent patarkite, kur kreiptis“, - patarimo prašė A.Bložė, nežinodamas, ko griebtis. Mat jaučiasi „išmaudytas“. Ir ne bet ko, o „savo“ žmogaus. „Savas“ - sąlyginė sąvoka, kai kalbama apie buvusios žmonos brolį. Na, pats kraujo ryšio neturi. Bet sūnui - tikras dėdė.

Tas dėdė - Juozas Gecevičius - Lietuvos išradėjas Nr.1. Profesorius, habilituotas technikos mokslų daktaras, buvęs Kauno technologijos universiteto prorektorius, 237 išradimų autorius, valstybinių premijų laureatas, kauniškės „GTV“ įmonės vienintelis akcininkas ir vadovas.

Iš tiesų, būna istorijų, kurių klausydamas nežinai, ką pasakyti.

Paskolino tikram dėdei

Taigi, mokslų daktaras J.Gecevičius prieš trejus metus iš A.Bložės sūnaus Aido pasiskolino 30 tūkst. eurų. Skolinosi 3 mėnesiams, o iki šiol neatiduoda.

„Tuo metu sūnus taupėsi pradiniam įnašui butui pirkti. Turėjo susitaupęs 8 tūkstančius. Atėjęs pas mane paprašė dar 12 tūkstančių. Klausiau, kam tiek pinigų, atsakė - prašo paskolinti, greit atiduos. Kas prašo, nesakė. O paskui, kai sužinojau, kad pinigų prašė motinos brolis, pasakiau - na, dabar jau viskas “, - pasakoja panevėžietis.

Maža to, paaiškėjo, kad Aidas dar iš banko pasiėmė 10 tūkst. Eur paskolą ir iš viso J.Gecevičiui paskolino 30 tūkst.

Pabandęs atsiimti pinigus, Aidas imtas maitinti pažadais: tuoj bus baigtas projektas, atsiras įplaukų, tada atiduos su gerais procentais. Taip besiklausant habilituotojo dėdės pažadų praėjo kone treji metai.

Kadangi mūsų valstybėje paskutinė instancija - teismai turėdami paskolos sutartį Bložės griebėsi šiaudo. Prieš porą mėnesių Kauno miesto apylinkės teismas priteisė Aidui Bložei 30 tūkst. Eur skolą ir 14 700 Eur palūkanų.

„Kas iš to, - širsta Aido tėvas, - Gecevičius teismo sprendimo nevykdo. O kaip atsiimti? Eisi pas antstolį, vėl klok pinigus. O jis jokio turto neturi. Ir kas iš to, kad per mėnesį mokės po 100 eurų?“

Pasak A.Bložės, sūnus, iki šiol taip ir nenusipirkęs buto, priverstas jį nuomotis. Taip pat kas mėnesį turi mokėti bankui už paskolą ir palūkanas. O pats tėvas, laukdamas savo 12 tūkst., nebegali trejus metus užbaigti Panevėžio priemiestyje statomo namo.

Giminės pažiba, mokslų daktaras galėtų be didesnio vargo surinkti tą sumą pasiskolinęs iš abiejų verslininkų sūnų. Juk jie ne vargšai, jeigu per varžytines sugebėjo nusipirkti tėvo įmonės pastatą. O, be to, ir Šiaulių rajone ūkininkauja dukra. „Bet kam jam skolintis. Išeina, jis savo vaikus aprūpino ir viskas“, - pyksta vyresnysis Bložė.

Skolų uodega

Visą gyvenimą patologoanatomu dirbęs Antanas Bložė tikina, kad tituluotasis inžinierius J.Gecevičius, pasinaudodamas savo autoritetu, išdūręs ne tik savo giminaitį sūnėną. „Respublikai“ kaunietis stomatologas Stasys L. patvirtino: išradėjas jau beveik devynerius metus negrąžina solidžios sumos, kurios, tiesa, nedrįso įvardinti. Suprantama, peržegnojus savo pinigus jau nebesinori garsintis spaudoje. Tačiau A.Bložė mano kitaip: „Tegul bent kiti žino, su kuo turi ir dar gali turėti reikalą.“

Savo skolos - 80 tūkst. Eur nebesitiki atgauti ir kauniškė UAB „Verdigo“. Jos vadovas Romualdas M. prisipažįsta pinigus įmerkęs 2016-ųjų lapkritį ir jau nebesitiki atgauti. Dėl to net buvo pradėtas ikiteisminis tyrimas, tačiau jis buvo nutrauktas. Kodėl? „Nenustatė nusikaltimo sudėties“, - tokią talpią teisėsaugininkų frazę išpyškino bendrovės vadovas, tarsi pasiteisindamas: „Lyg ir gerbiamas žmogus, lyg profesorius, o elgiasi taip nevykusiai...“

Byla kaip romanas

Išradėjo darbo stilių iliustruoja baudžiamoji byla, kuri buvo J.Gecevičiui iškelta Marijampolėje. Ten jam dėl milijoninės sumos iššvaistymo teko pasėdėti ir teisiamųjų suole. Kūrėjas buvo pasišovęs koncernui „Alga“ sukurti ir pagaminti robotizuoto didelių ekokonteinerių dugnų, šonų, durų ir priekinių dalių virinimo liniją. Sugundė, nes esą tokios modernios linijos nėra nė vienoje iš 132 gamyklų Europoje. O gaminius, tikino išradėjas, būtų ryte prarijusi besotė Suomijos rinka.

Verslininkų santykius puikiai atspindi liudytojų pasakojimai teisme. Juos galima skaityti kaip romaną. Štai vienos koncerno bendrovės vadovas I.U. liudijo, kad J.Gecevičius, paprašytas parodyti kuriamą liniją, išsisukinėjo, jog neturi laiko ir galimybių tai padaryti. Iki sutarties būdavęs dažnas svečias, koncerne rengęs įspūdingus savo idėjų pristatymus, ilgainiui susitikimų ėmė vengti. Bet užtat atvežė parodyti potencialų pirkėją iš Suomijos. Projektas, kalbėjo liudytojas, buvęs toks unikalus, kad dėl to pabrango 340 tūkst. Eur. Paskui po pusės metų mokslininkas pranešė, kad reikia gaminti kitokios modifikacijos konteinerius, todėl linijos projektavimo terminus prašė pratęsti. O gavęs avansinį mokėjimą 1, 294 mln. Lt (375 tūkst. Eur) vėliau prisipažino, kad atsirado finansinių sunkumų, kitų projektų užsakovai tapo nemokūs, todėl pritrūko pinigų ir t.t.

Teismas išsiaiškino, jog koncerno pinigus J.Gecevičius panaudojo kitoms skoloms dengti. Nors profesoriui grėsė belangė net iki 7 metų, jis išsigelbėjo esant „išimtinai teigiamai charakterizuojačioms aplinkybėms“. Inžinierius atsipirko 200 MGL bauda. Be to, iš jo priteista 375 tūkst. Eur.

Tačiau Kaune apygardos teismas, apeliacine tvarka nagrinėjęs bylą, J.Gecevičių išteisino (titulai ir savo sienos gelbsti?), o civilinį ieškinį paliko nenagrinėtą.

Svarbiausia - nesustoti


Sausio vidury, sužinojęs, kad juo domisi „Respublika“, p. J.Gecevičius paprašė neskubėti rašyti apie skolas sūnėnui. Esą jis tik prieš minutę grįžęs iš Vilniaus ir parsivežęs rašytinį patvirtinimą, kad sausio 28-29 d. į jo sąskaitą iš Šveicarijos įplauks keli milijonai eurų, tuomet jis sūnėną Aidą apipils pinigais. Kad jo žodžiai ne tušti, pažadėjo elektroniniu paštu atsiųsti sutartį. Bet po kiek laiko apsigalvojo - ji pernelyg ilga...

Lietuvos išradėjas Nr.1


Apie verslą ir skolas su ponu Juozu išėjo štai toks pokalbis.

- Jūs savo sūnėnui esate skolingas 30 tūkst. Eur, kuriuos jam priteisė teismas? Neneigiate šito?

- Ne, ne. Žodžiu, tiesiog pradėjome labai didelį projektą, turi būti įplaukos iš Šveicarijos. Kaip tik grįžtu iš mokėtojų susitikimo Vilniuje, turi ateiti per 3,5 mln. įplaukų. Aš bandžiau raminti, bet yra teismo sprendimas, viskas vyksta darbo tvarka, tiesiog būsiu dėkingas, jeigu dar kažkiek luktertumėte su straipsnio rašymu. Nes atsiskaitymas yra tikras, tiesiog yra didžiulis projektas, 18,5 milijono, o tos sumos ateina vangokai, mes labai daug investavome į tą projektą, užsakovas ir finansuotojas  - vilnietis, Šveicarijoje turintis savo įmonę.

- Koks tai projektas?

- Tai yra už mūsų pačių lėšas sukurtas naujas užkandis, ir jo gamybos technologija. Turime pasigaminę svarbiausias kelias linijas tam projektui. Jeigu reikia, aš galiu prisistatyti, viską parodyti. Į tą projektą mes investavome savų ir skolintų pinigų, čia yra viskas tikra. Todėl šiek tiek kantrybės. Aš gavau teismo sprendimą, į tuos teismo nurodytus mokėjimo terminus „įsirašysiu“. Tiesiog reiktų truputį luktert.

- Kada žadate atsiskaityti su sūnėnu?

Aš dabar išvažiavau iš mokėtojo, jo paskutinis tvirtas pažadas - sausio 28 d. mūsų sąskaitoje yra šitos lėšos, 3 mln. 564 tūkst. eurų. Sumokėsiu tą pačią dieną ir dar esu sau davęs žodį, kažkokį diskomforto mokestį sumokėsiu. Tiesiog prašau šiokios tokios kantrybės ir supratimo.

- Ar liniją gamina jūsų įmonė „GTV“?

- Tokiam projektui Lietuvoje nėra nė vienos įmonės, kuri viena gali tai padaryti. Aš esu apjungęs 23 Lietuvos ir 2 Vokietijos įmones. Mes niekad nedarom dalykų, įrenginių, kuriuos kiti daro seniai ir daro geriau už mus. Tai, ką mes padarome, yra nauja. Tai yra didelė įmonių grupė. Mes nekuriam jokio klasterio, nes klasteris yra tiktai pasistumdymo procedūra. Jeigu žmones ir įmones jungia verslo interesai, čia ir yra jungtis. Tai ne vienos įmonėlės darbas.

- Jūs kalbate apie milijoninės vertės projektus, tai ką jums galėjo lemti tie iš Aido pasiskolinti 30 tūkstančių?

- Kada įbrendi į didelį projektą ir paimsi mažesnį darbelį, kuris tau pinigėlių atneš, yra savų pavojų. Tu turi tam skirti ir laiko, neadekvačiai pinigų kiekiui, ir tada klimpsti su didesniu projektu. (...) Aš nesu strutis, laikantis galvą smėlyje ir neatsakingai kalbantis. Noriu pasakyti, kad esu 30 metų versle, atėjome su technologinių procesų mechanizacijos ir robotizacijos įrenginiais, 14 metų vieninteliai dirbome su „Ekranu“, buvo 200 įrenginių. Prieš 5 metus man kilo mintis ateiti į inžinerinių paslaugų verslą su išbaigtais produktais ir jų gamybos priemonėmis. Pavyko sukurti kartoninį padėklą, kuris yra pranašesnis pagal visus parametrus už medinį elitinį eksportinį padėklą. Tai yra išbandyta, įrodyta. Turime pasirašę ketinimų dokumentus su keliomis įmonėmis dėl tokių padėklų gamyklos statybos. Išskirtinumas yra tai, kad kol kas kartoninių padėklų rinkoje pasaulyje mes vieninteliai, kurie galime pateikti padėklą, tinkantį visoms logistikos operacijoms su krovumu iki 2 t. Mūsų darbo vertė - 7,947 mln. eurų.

Kai ateini į rinką su savo išbaigtu gaminiu, su savo technologijomis ir siūlomais įrengimais, įdedi labai daug pinigų, bet jokios valstybės paramos negauni. Nusikanalizavom patys ir prisidarėm skolelių. Bet jos yra normaliai „suvirškinamos“.

- Kodėl jums bankai paskolų neduoda?

- Kad gautum Lietuvoje bankinę paskolą, turi turėti likvidaus turto su koeficientu 3 tokiems inovaciniams projektams. Tai kaip inžinerinė įmonė gali sukaupti tokio turto? Neįmanoma. Bet to, bankams verslas yra neįdomus.

- Kiek teko kalbėti su jūsų kreditoriais, visi pabrėžia, kad jūs žadate skolas grąžinti „tuoj tuoj“, bet tas „tuoj tuoj“ tęsiasi metų metus...


- Tu dirbi su užsakovu. Užsakovas pasirašo sutartį ir duoda savo terminus. Tie terminai pas jį keičiasi. Gali numoti ranka, bet kai gauni užsakovą, turi būti kantrus. Aš nepaišau to, ko negaliu pagrįsti.

P.S. Su p. J.Gecevičiumi kalbėjomės sausio viduryje. Jis bent Aido Bložės skolą žadėjo „užnulinti“ sausio 29 d., gavęs keletą milijonų iš Šveicarijos. Tad, kol pinigai per bankus „suvaikščios“, tereikia palaukti vasario 5 d. ir tada sūnėno sąskaitoje rasis ne 30 tūkst., o net 92 tūkst. eurų. Vasario 5-ąją profesorius paprašė luktelėti iki vasario 13-osios, o tądien, aplankęs sūnėną Panevėžyje, pažadėjo: pinigai bus kovo 1-ąją...

Parašykite savo komentarą:
  Skaityti komentarus (23)
Respublika.lt pasilieka teisę pašalinti nekultūringus, keiksmažodžiais pagardintus, su tema nesusijusius, kito asmens vardu pasirašytus, įstatymus pažeidžiančius, šlamštą reklamuojančius ar nusikalsti kurstančius komentarus. Jei kurstysite smurtą, rasinę, tautinę, religinę ar kitokio pobūdžio neapykantą, žvirbliu išskridę jūsų žodžiai grįždami gali virsti toną sveriančiu jaučiu - specialiosioms Lietuvos tarnyboms pareikalavus suteiksime jūsų duomenis.
  • GAISRAS: šeštadienio naktį, 03.21 val. Bendrajame pagalbos centre skubios pagalbos telefono numeriu 112 gautas pranešimas apie tai, kad Tauragės mieste dega lentpjūvė.
  • LAIVYBA: susisiekimo ministerija paskelbė konkursą ilgalaikei laivybos Nemunu atnaujinimo studijai parengti.
Daugiau

Respublika
rekomenduoja

Labiausiai
skaitomi
(per 72 val.)

Daugiausiai komentuoti
(per 72 val.)

Dienos klausimas

Kaip manote, ar reikėtų ilginti atostogas?

balsuoti rezultatai

Apklausa

Ar buvote grybauti, uogauti?

balsuoti rezultatai
Šiandien Rytoj   Poryt

 

   

+13 +15 C

+15 +17 C

 

+16 +18 C

 +27 +29 C

+28+30 C

 

+24 +26 C

1-2 m/s

1-2 m/s

 

1-2 m/s

       

Valiutų kursai

USD - 1.1817 PLN - 4.4081
RUB - 86.9753 CHF - 1.0804
GBP - 0.9037 NOK - 10.6433

Nuorodos