respublika.lt

Lietuviškas inovacijas lydi sėkmė

(15)
Publikuota: 2022 liepos 26 14:20:05, Vidmantas MISEVIČIUS
×
nuotr. 3 nuotr.
„MCE Fiera Milano“ parodos apdovanojimas už inovacijas, Marius Liegus viduryje. „Ventmann“ archyvo nuotr.

Lietuvą pasaulyje garsina ne tik sportininkai, menininkai ar artistai, bet ir verslininkai. Vienas tokių - Italijoje apdovanotą, unikalų produktą vėdinimo sričiai sukūrusios įmonės „Ventmann" vadovas Marius Liegus.

 

- Kas pastūmėjo užsiimti unikalių difuzorių gamyba? - „Vakaro žinios" paklausė Mariaus Liegaus.

- Pastatų inžinerijoje yra gausybė techninių dalykų. Tarkim, elektros kabelis, ant kurio kabinamas šviestuvas. Lemputė atlieka savo funkciją ir be šviestuvo, bet sukurta ištisa šviestuvų gamybos industrija, kuri rūpinasi šviestuvų įvairove, jų funkcionalumu ar išvaizda. Panašiai yra ir su vėdinimo sistemomis. Galima palikti tiesiog angą, tačiau gražiau atrodo, kai ant jos sumontuotas funkcinis įrenginys.

Skirtumas tas, kad šviestuvai naudojami šimtmečiais, o modernus vėdinimas atsirado prieš gerą dešimtmetį ir išplito su rekuperacinėmis sistemomis. Namuose pradėjus montuoti vėdinimo sistemas, oro išleidėjai (difuzoriai) buvo standartiniai ir neišvaizdūs, o jų pasirinkimas - labai menkas. Tai lėmė, kad klientai nustojo kreipti į šias detales dėmesį. Panašiai kaip sovietiniais laikais - koks skirtumas, kokį šviestuvą tau pasiūlys, jeigu yra tik du trys variantai, ir viskas.

Tenka matyti, kad dar ir šiandien dažnai į lubas šimtus eurų investuojantys žmonės visiškai nekreipia dėmesio į difuzorių pasirinkimą ir taip gadina bendrą patalpos interjerą. Esą vis tiek pasirinkimo nėra, tad koks skirtumas, kas bus sumontuota? Netgi dažas interjero dizaineris gali daug papasakoti apie šviestuvus ar karnizus, tačiau net neužsimins apie difuzorius. Būtent tokį požiūrį mes ir bandome pakeisti. Juolab kad ėmėmės savo projekto paskatinti architektų, kuriems užkliuvo tai, jog siūlanti platų lubų ar šviestuvų asortimentą rinka visiškai pamiršo difuzorius. Rinkoje buvo tik metaliniai arba plastikiniai gaminiai. Problema, kad gipso kartono plokščių lubose jie buvo svetimkūniai, nes jų negalima darniai sujungti su gipsokartono plokšte. Tokie difuzoriai turėjo išorinius rėmelius, kurie dengdavo angą, bet plastiko ar metalo spalva niekada neatitikdavo lubų spalvos. Minėtus difuzorius kurdavo inžinieriai, kuriems svarbiausia buvo techniniai parametrai, tad detalės grožiu jie nesirūpino. Mes į rinką atėjome su kita vizija. Ieškojome tokios medžiagos ir sprendimo, kad sukurtume vientisą, gražų ir bendro vaizdo negadinantį difuzorių.

Mums tai pavyko ir šiandien rinkai siūlome beveik nematomas, lengvai integruojamas detales. Naujovė taip patiko interjero dizaineriams, kad jie pradėjo difuzorius naudoti ne tik pagal jų tiesioginę funkciją, bet ir kaip dekoro elementus. Neretas atvejis, kai palei langą reikia tik vieno metro ilgio difuzoriaus, tačiau dizaineris prašo, kad detalė būtų nuo sienos iki sienos.

- Nekyla papildomų sunkumų juos montuojant?

- Difuzorius pasižymi tuo, kad jo montavimui nereikia naujų įgūdžių, įrankių ar naujų medžiagų, nors pats montavimo procesas kardinaliai skiriasi. Esame parengę specialius mokomuosius filmukus. Išmokus instaliuoti mūsų gamybos difuzorius, darbas vyksta sparčiau, negu montuojant standartinius, todėl tausojamas montuotojo darbas.

Dirbant su įprastais ortakiais, pirma sumontuojami jie, tuomet tenka laukti, kol bus sumontuotos ir nudažytos lubos. Tik po šio proceso galima montuoti oro išleidėjus, bet specialiai tam turi atvykti montuotojas. Tokiu atveju jis rizikuoja, kad pažeis naujai dažytas lubas ar sienas.

Montuojant mūsų difuzorius, visi darbai atliekami tuo pat metu, kai ir instaliuojami ortakiai.

Pastebėjome, kad pradžioje montuotojai buvo labai konservatyvūs ir vengė priimti naujoves, bet situacija pasikeitė. Pradėjus kilti kainoms, paskambinome pažįstamiems montuotojams ir pasiteiravome, ar brango konkurentų produkcija. Jų atsakymas ir nustebino, ir pradžiugino. Kalbinti žmonės apie konkurentų kainas nieko negalėjo pasakyti, nes įpratę dirbti su mūsų produkcija, jie nustojo pirkti kitokius difuzorius.

- Ar sunku buvo įsitvirtinti šioje ganėtinai konservatyvioje rinkoje?

- Įmonei plečiantis supratome, kad galime gaminti išskirtinius produktus. Tiesa, nuo idėjos iki jos realizavimo teko pavargti. Norėjome sukurti ne tik gražų, bet ir funkcionalų produktą. Idėjai išsikristalizavus, susidūrėme su technine problema - norint pradėti gamybą, reikėjo ne tik sukurti technologiją, bet ir pasirūpinti įranga. Tarkim, sugalvojus gaminti langus, atsiras daugybė įrangą siūlančių įmonių. Žmonių, mokančių juos gaminti, irgi netrūksta. O mūsų atveju teko viską pradėti nuo nulio - atrinkti ir apmokyti žmones, parengti technologijas bei pasigaminti gamybos stakles.

Galiausiai pradėjus gaminti produktą susidūrėme su nusistovėjusiu visuomenės požiūriu, kad difuzorius yra mažareikšmė detalė. Teko edukuoti rinką aiškinant, kad mūsų detalės yra kitokios - gražesnės, funkcionalesnės, - todėl jos ir kainuoja kiek brangiau, bet tai - naudą ir gerą estetinį vaizdą užtikrinanti investicija.

Įveikus šį iššūkį, laukė naujas - atsirado tokių, kurie, nieko neinvestavę, nusprendė plagijuoti mūsų gaminius, nors visus juos saugo patentai. Tiesa, plagiatoriai gamina mažą spektrą ir apimtys jų nedidelės, bet, vertinant situaciją teisiškai, tai yra intelektualinės nuosavybės pažeidimas ir nesąžininga konkurencija. Kita vertus, matydami augantį susidomėjimą mūsų produktu, supratome, kad negalime „užmigti ant laurų", todėl kuriame naujesnius, modernesnius gaminius. Mus bandančios plagijuoti „garažinės" įmonės, tikėtina, potencialo augimui neturi, tad ilgalaikėje perspektyvoje jos tiesioginio pavojaus, skirtingai nuo pasaulinių gigantų, nekelia.

O štai į globalias rinkas reikia žiūrėti gerokai rimčiau. Tik laiko klausimas, kada segmento grandai pabandys pirkėjams pasiūlyti kažką tokio, ką šiandien gaminame mes. Juolab kad mūsų sprendinys, lyginant su jų produkcija, turi nemažai privalumų. Puikiai suprantame, kad konkurencija iš jų pusės bus rimta, todėl šiandien tam ruošiamės ir stengiamės sutvirtinti savo pozicijas.

- Kokiais metodais?

- Pirmiausia pasinaudodami valstybine ir įvairių programų parama. Kai kurios Lietuvos įmonės skundžiasi prastėjančia situacija, o mes ieškome būdų, kaip tvarkytis esamomis sąlygomis. Juolab kad variantų nėra mažai. Tarkim, pasinaudojome LVP parama įrangai įsigyti. Įmonės ir prekių ženklo populiarinimui labai padėjo „BrandLab" programa ir jos specialistų patarimai. Pagal programą „Sparnai" pusei metų gavome eksporto kandidatą, kuris padėjo ieškoti naujų realizacijos rinkų.

Metų pabaigoje turėtų būti subsidijuojama patentų plėtra, tikimės, kad ir čia sulauksime paramos, nes vien savo lėšomis didžiosiose pasaulio rinkose neįsitvirtintume. Kai dalį patento apmoka valstybė, mums atsiveria ilgalaikės perspektyvos. Tarkim, šiandien JAV rinka mums nėra įdomi, tačiau jeigu galvojame joje dirbti po metų 5 metų, patentais būtina pasirūpinti dabar. Su parama turimus patentus galime išplėsti nuo Amerikos iki Australijos. Viena vertus, tai mums atvers jų rinkas, kita vertus - užkirs kelią konkurentams, nusprendusiems galimai nesąžiningai žaisti ir plagijuoti mūsų įmonėms gaminamą produkciją.

- Viešai vis garsiau kalbama apie tai, kad artėja sunkmetis. Kokias matote savo įmonės perspektyvas?

- Gal nuskambės kiek neįprastai, bet į ateitį žiūrime optimistiškai. Prieš dvi savaites Italijoje vykusioje vienoje didžiausių sektoriaus parodų - „MCE Fiera Milano" - mūsų įmonė buvo apdovanota. Kiek žinau, lietuvių įmonė pirmą kartą Lietuvos istorijoje gavo šį prestižinį, už inovacijas skiriamą, parodos apdovanojimą. Taip pat patekome į įmonių, tarp kurių tokie pasauliniai gigantai, kaip „Tishoba" ir ABB, sąrašą.

Įprastai parodose įmonės pristato savo sukurtas inovacijas. Dėl COVID-19 jos nevyko 3 metus, todėl galime drąsiai teigti, kad mūsų pasiekimas - ne vien 2022 metų, bet ir visų pastarųjų trejų metų įmonės sukurtų inovacijų pripažinimas bei įvertinimas.

Naujojo gaminio Lietuvos rinkoje dar nėra, bet jis jau įvertintas Europoje ir sulaukė europiečių susidomėjimo. Parodos metu sulaukėme ne vieno pasiūlymo bendradarbiauti, bet puikiai suprantame, kad konkurentai nori ne tik prekiauti mūsų gaminiais, tačiau juos išstudijuoti, kad vėliau galėtų rinkai pateikti savo analogus. Kaip jau minėjau, laiko klausimas, kada tai nutiks, tačiau mes vis tiek būsime pirmieji, pasiūlę tokias technologijas.

Plėsime ir savo patentų bazę. Prieš ketverius metus turėjome du europinius patentus, šiemet tikimės gauti dar tris pasaulinius. Taigi, nepaisant sudėtingos situacijos, planuojame, kad įmonė augs kelis kartus per metus. Viską paskaičiavome ir įsivertinome. Vien ES ribose difuzorių rinka siekia apie 500 mln. eurų. Mes atsikandame tik mažą šio „pyrago" dalį. Net jeigu pats „pyragas" sumažės 20-30 proc., jis, palyginti su mūsų gamybos pajėgumais, vis tiek liks milžiniškas. Be to, visada galėsime perimti dalį iš tų, kurie nesugebės rinkai pasiūlyti analogiškų produktų. Galiausiai nuolat ieškome naujų rinkų ir bandome jose įsitvirtinti.

O ir tos pačios krizės skirtingus sektorius veikia skirtingai. Iš karto po mokslų mečiausi į verslą ir, likus pusmečiui iki 2007-ųjų krizės, įkūriau inžinierines sistemas montavusią įmonę „Ventguru". Nors dirbome tame sektoriuje, kuris yra statybų dalis, mūsų įmonė, skirtingai nuo daugelio kitų, augo ir krizės laikotarpiu. Įvertinus šiandien sukauptą patirtį, manau, kad net ir esant krizei ne tik nesustosime, bet stabiliai augsime ir, kas svarbiausia, pasiūlysime daugiau pasaulinių inovacijų, sukurtų Lietuvoje.

Patiko straipsnis? Leisk mums apie tai sužinoti. Nepamiršk pasidalinti Facebook!
L
3
F
Parašykite savo komentarą:
 
Komentuoti
Skaityti komentarus (15)
Respublika.lt pasilieka teisę pašalinti nekultūringus, keiksmažodžiais pagardintus, su tema nesusijusius, kito asmens vardu pasirašytus, įstatymus pažeidžiančius, šlamštą reklamuojančius ar nusikalsti kurstančius komentarus. Jei kurstysite smurtą, rasinę, tautinę, religinę ar kitokio pobūdžio neapykantą, žvirbliu išskridę jūsų žodžiai grįždami gali virsti toną sveriančiu jaučiu - specialiosioms Lietuvos tarnyboms pareikalavus suteiksime jūsų duomenis.

Dienos klausimas

Ar paspirtukininkams šalmai turėtų būti privalomi?

balsuoti rezultatai

Apklausa

Kokia kalba bendraujančių žmonių padaugėjo jūsų gyvenamojoje aplinkoje?

balsuoti rezultatai

Respublika
rekomenduoja

Labiausiai
skaitomi

Daugiausiai komentuoti

Orų prognozė

Šiandien Rytoj Poryt

+5 +11 C

+6 +11 C

+7 +12 C

+9 +13 C

+12 +19 C

+18 +20 C

0-7 m/s

0-6 m/s

0-5 m/s