respublika.lt

Kada virtualieji pinigai nurungs grynuosius?

(0)
Publikuota: 2020 sausio 16 15:15:38, Olava STRIKULIENĖ
×
nuotr. 5 nuotr.
Negi piniginėse laikysime tik korteles, o grynieji išnyks? Stasio Žumbio nuotr.

Informacinių technologijų (IT) specialistai prognozuoja, jog po dešimtmečio nustosime atsiskaitinėti grynaisiais pinigais. Atsiskaitysime ir net arbatpinigius restoranuose paliksime elektroniniais pinigais. Specialistai jau kuria atitinkamas atsiskaitymų programėles, kad galėtume jas įsidiegti telefonuose ir galutinai išsivaduoti nuo įprastų banknotų. Prognozuojama, jog grynųjų pinigų pirmiausia atsisakys technologinėms naujovėms neabejingas šalies didmiesčių jaunimas, o vėliau laipsniškai visi pripras tik prie elektroninių pinigų. Ar tikrai?

 

Jei ši utopija materializuotųsi, taptume pirmąja pasaulyje valstybe, visiškai atsisakiusia grynųjų pinigų. Šešėlinei ekonomikai būtų sunkiau pasislėpti. Tačiau IT specialistai gali sukurti ir šešėlinės ekonomikos apsisaugojimo programėlių. Kita vertus, dingus internetui, elektrai, įvykus kibernetinei atakai, žmonės bent laikinai pasijustų visiškai be pinigų. Jau nekalbant apie rimtesnius kataklizmus, kai turėti santaupų grynaisiais gyvybiškai būtina. Kaip bebūtų, nėra pasaulyje nė vienos valstybės, kuri visiškai išbrokuotų grynuosius.

Smulkiųjų verslininkų ir prekybininkų asociacijos vadovė Zita Sorokienė irgi patikino, jog elektroniniai pinigai ne visada gali pakeisti grynuosius:

„Jeigu bankai kels vajų, gal grynieji ir išnyks, jei regionuose per prievartą bus įvedinėjamas atsiskaitymas elektroniniais pinigais. Visame pasaulyje cirkuliuoja grynieji, žmonės su jais jaučiasi saugiau. Užsienyje niekas per prievartą atsiskaitymo elektroniniais neįvedinėja. Sutinku, jei kam patogiau elektroniniai, tai tegul, bet prievarta nereikėtų versti. Žmogus turi turėti pasirinkimą. Buvo vajus - atsiskaityti su kortelėmis turguose. Jei nemokamai, gal kas ir susigundytų, bet jei už kiekvieną kortelės brūkštelėjimą į kortelių nuskaitytuvą bankui byra pinigai, niekas tokio atsiskaitymo nenori. Jau bankuose negali be mokesčių išsiimti grynųjų, tai dar suvarykime visus į elektroninius pinigus. Žmogus turi laisvę rinktis“.

O dėl pačių smulkiausių monetų išėmimo iš apyvartos Z.Sorokienė nebuvo priešiška:

„Smulkios 1 ct, 2 ct, 5 ct monetos iš tiesų apyvartoje be galo mažai dalyvauja. Galima būtų jas iš apyvartos išimti ir prekės kainai pritaikyti suapvalinimo taisyklę. Galima į vieną ar į kitą pusę suapvalinti. Šios monetos taip retai apyvartoje dalyvauja, kad tik mėtome jas iš vienos dėžutės į kitą“.

Kaunietis Zenonas Šalna, vienoje TV laidoje mokantis žmones gyventi be skolų, sakė nė kiek neabejojantis, jog grynieji po dešimtmečio neišnyks:

„Manau, kad ne, nes yra daug priežasčių, kad išsakyčiau būtent tokią savo nuomonę. Paprasčiausia, juk negrįšime prie natūrinių mainų, kada mažame kaimelyje viena kaimynė perka iš kitos kaimynės žąsį ir užmoka ne grynaisiais pinigais, bet višta. Ar grįšime į natūrinius mainus? Žinoma, kad ne. Taip didžioji dalis atsiskaitymų vyks su kortelėmis, mobiliųjų telefonų ar laikrodžių programėlėmis, tos programėlės ištobulės, tačiau grynieji pinigai vis vien liks. Nes juos panaikinus nebūtų jokių pliusų. Pirma, piliečiai nori čiupinėti tikrus pinigus ir taip pasidžiaugti savo triūso įvertinimu. Antra, kaip išmokysi vaiką gauti parduotuvėje grąžą, ją apskaičiuoti, jei jis materialios grąžos negaus? Kaip suformuoti vaiko sampratą apie pinigų vertę? O kaip duosi išmaldą elgetai? Su banko kortele? Kai senovės finikiečiai atrado pinigus, irgi atrodė, kad tuoj tų pinigų nereikės, bet grynieji tik ištobulėjo ir toliau funkcionuoja. Juk norisi savo piniginėje turėti ne tik korteles, bet ir dešimtinę kupiūrą piniginės kamputyje. Kad bet kada galėtum užsimokėti kavinėje už arbatą, jei dėl kokio nors gedimo sutriktų bankinis atsiskaitymas“.

Psichologo Vytauto ČEPO komentaras:

Aš seniai neatsiskaitau grynaisiais, bet turguje ir kioskuose, už automobilio stovėjimą negaliu taip atsiskaityti. 90 proc. atsiskaitau kortele, o 10 proc. - euro centais.

Reikia priprasti prie internetinės žiniasklaidos, virtualių pinigų, ateis laikas - ir prie virtualių moterų, ir gyvensime neišeidami iš namų.

Vyksta kartų kaita, jaunoji karta įnikusi į išmaniuosius telefonus, berniukai nemato, kokios gražios mūsų mergaitės, bet ši karta diktuos savo taisykles, kurios ateityje taps norma. Į pasaulį reikia žiūrėti kaip į vyksmą. Niekas nestovi vietoje. Kai pirmą kartą nuskridau į Kopenhagą ir mus nuvedė prie bankomato, o iš jo iškrito pinigai - vos nenualpome, toks „dyvas“.

O dabar mano septynmečiai anūkai naudojasi bankomatu. Turime tik stebėti, kritikuoti, o gyvenimas savo padiktuos.

Patiko straipsnis? Leisk mums apie tai sužinoti. Nepamiršk pasidalinti Facebook!
L
0
F
Parašykite savo komentarą:
 
Komentuoti
Respublika.lt pasilieka teisę pašalinti nekultūringus, keiksmažodžiais pagardintus, su tema nesusijusius, kito asmens vardu pasirašytus, įstatymus pažeidžiančius, šlamštą reklamuojančius ar nusikalsti kurstančius komentarus. Jei kurstysite smurtą, rasinę, tautinę, religinę ar kitokio pobūdžio neapykantą, žvirbliu išskridę jūsų žodžiai grįždami gali virsti toną sveriančiu jaučiu - specialiosioms Lietuvos tarnyboms pareikalavus suteiksime jūsų duomenis.

Dienos klausimas

Ar paspirtukininkams šalmai turėtų būti privalomi?

balsuoti rezultatai

Apklausa

Kokia kalba bendraujančių žmonių padaugėjo jūsų gyvenamojoje aplinkoje?

balsuoti rezultatai

Respublika
rekomenduoja

Labiausiai
skaitomi

Daugiausiai komentuoti

Orų prognozė

Šiandien Rytoj Poryt

+5 +9 C

+5 +10 C

+7 +10 C

+14 +17 C

+9 +13 C

+12 +18 C

0-7 m/s

0-8 m/s

0-5 m/s