respublika.lt

Jaunasis ūkininkas M.Deveikis: Skolų vaikams nepaliksiu

(0)
Publikuota: 2014 balandžio 01 15:46:53, Genė SILICKIENĖ, „Respublikos“ žurnalistė
×

Apgailestaudami, kad šalies kaimai tuštėja, jaunimas emigruoja, dažnai nebepastebime likusių ūkininkauti ir tik begaliniu darbštumu kuriančių gerovę gimtinėje. Prieš metus augalininkystės ūkį įregistravęs jaunas ūkininkas Mantas Deveikis, baigęs Gedimino technikos universitetą, galėjo tiesti kelius ir geležinkelius, tačiau grįžo į gimtąjį Budrionių kaimą Panevėžio rajone ir dėl to nė karto nepasigailėjo.

Pavasarinė sėja šiemet gali prasidėti ne balandžio pabaigoje-gegužės pradžioje, o dviem savaitėmis anksčiau. Kada važiuoti sėti, ūkininkams pasufleruos sprogstantys medžių pumpurai ir sparčiai džiūstančios dirvos.

Panevėžio rajono Miežiškių seniūnijos Budrionių kaime 150 hektarų ūkyje ūkininkaujančio M.Deveikio šį pavasarį laukia daugiau darbų, nei buvo suplanavęs iš rudens. Iš pernai pasėtų 60 hektarų žieminių išliko tik 20, dėl besniegės žiemos du trečdalius reikės atsėti vasariniais. Iš žieminių tikėjęsis prikulti po 4 tonas, jaunasis ūkininkas jau susitaikė su nuostoliais. Nederlingoje žemėje iš vasarinių ir gerais metais prikuliamos vos 3 tonos iš hektaro, daugiau išspausti nepavyksta, todėl nelikus žieminių teks susitaikyti su mažesniu derliumi.

Jaunasis ūkininkas bendradarbiauja su kaimynystėje augalininkystės ūkį turinčiu jaunu ūkininku Karoliu. Kai trūksta technikos, kooperacija - tikras išsigelbėjimas. Partneriai užsisakė didesnę sėjamąją, nekantraudami laukia, kada ją atveš. Sėkla jau paruošta, išbeicuota, žemės ūkio technika suremontuota, beliko pakeisti tepalus - ir į laukus.

Bijo paskolų

Jaunasis ūkininkas kasdien pluša ir mamos Gražinos Deveikienės pienininkystės ūkyje, kur gausybė rankų darbo, reikia vyriškos jėgos. Tvarte mūkia 34 galvijai, iš jų 15 - melžiamos karvės. Pienininkystės ūkis nemechanizuotas, tenka šakėmis išmėžti ir karučiais išvežti mėšlą, rankomis išdalyti pašarus. Mantas teigia, kad gyvuliams kasdien tenka skirti 3 valandas ryte ir 3 vakare. Jaunojo ūkininko didžiausia svajonė - modernizuoti ūkį. Jo augalininkystės ūkiui reikia kombaino, traktoriaus ir grūdų saugyklos, mamos pienininkystės ūkyje mechanizacija palengvintų gyvenimą.

„Paėmus paskolas iš bankų, ūkį būtų galima modernizuoti per metus, - porina ūkininkas. - Tačiau kiek metų skolas mokėsi? Negi dalį jų vaikams paliksi? Kol dar buvo gyvas tėtis, 2002 metais mano tėvai buvo paėmę paskolą pieno šaldymo įrangai pirkti, tačiau kai prasidėjo ekonominė krizė, o pieno supirkimo kainos buvo nusiritusios iki 40 centų už litrą, paskolą buvo labai sunku grąžinti“.

Ūkyje iš 150 hektarų nuosavos žemės - tik 40 hektarų, kita nuomojama. Reikia pirkti, tačiau kol kas iš ūkio pelno lieka mažai, nėra lėšų žemei įsigyti. Plėsti ūkį nėra kur. Prieš keletą metų dar dirvonavę ploteliai dabar dirbami aplinkinių ūkininkų, laisvos žemės nebelikę.

„Žemei reikia didelių investicijų - pernai pirkau 48 tonas trąšų, mokėjau 72 tūkst. litų. Nemažai kainuoja dyzelinas, tenka remontuoti techniką. Kadangi nėra grūdų saugyklos, grūdus parduodu tiesiai iš lauko, mažesnėmis kainomis. Tačiau nesiskundžiu, tikrai turime ką ant stalo pasidėti“, - optimizmo nestokoja M.Deveikis.

Žmoną rado gretimame kaime

Mantas teigia, kad turėdamas daug daugiau pinigų vargu ar jaustųsi laimingesnis. Esą svarbu turėti saiką. Jis laimingas, kad prieš dvejus metus gretimame kaime susirado sau žmoną. Vaidos šeima iš miesto sugrįžo ūkininkauti į kaimą. Mantas svarsto, kad jauni ūkininkai per darbus neberanda laiko ieškoti sau žmonų ir turi gyventi vieniši. „Man labai pasisekė. Radau gražią ir gerą žmoną, gražiai sutariame. Jau auga ir pusės metų dukrytė“, - džiaugiasi ūkininkas.

Jaunasis ūkininkas teigia, kad nė karto nėra pasigailėjęs, jog po studijų Gedimino technikos universitete, kur studijavo kelių ir geležinkelių inžineriją, grįžo į ūkį. Mat niekuomet nesvajojęs dirbti valdišką darbą. Gyvenimas mieste nepaviliojo.

Jaunasis ūkininkas atsilaisvina tik po 21 valandos. Tik tada gali kur nors ištrūkti. Jaunam žmogui norisi pabūti su draugais, tačiau Mantui tenka pavydžiai žiūrėti, kaip draugai 3-4 dienoms vasarą iškeliauja prie ežerų. Norėtųsi nuvažiuoti prie jūros ar nusipirkus pigių skrydžių bilietus po kelių valandų atsidurti kur nors Berlyne. „Paskutinį kartą atostogavau dar būdamas paauglys. Su draugais esu plaukęs baidarėmis. Dabar reikia labai kruopščiai suplanuoti darbus, kad galėčiau turėti bent vieną laisvadienį“, - apgailestauja jaunasis ūkininkas. Tačiau tuoj pat priduria, kad gyvenimas kaime turi pranašumų. Pamiegojęs 10 minučių ilgiau, nepatiri streso, kad kažkur pavėluosi.

 

Parengta pagal dienraštį „Respublika“

Patiko straipsnis? Leisk mums apie tai sužinoti. Nepamiršk pasidalinti Facebook!
L
0
F
Parašykite savo komentarą:
 
Komentuoti
Respublika.lt pasilieka teisę pašalinti nekultūringus, keiksmažodžiais pagardintus, su tema nesusijusius, kito asmens vardu pasirašytus, įstatymus pažeidžiančius, šlamštą reklamuojančius ar nusikalsti kurstančius komentarus. Jei kurstysite smurtą, rasinę, tautinę, religinę ar kitokio pobūdžio neapykantą, žvirbliu išskridę jūsų žodžiai grįždami gali virsti toną sveriančiu jaučiu - specialiosioms Lietuvos tarnyboms pareikalavus suteiksime jūsų duomenis.

Dienos klausimas

Ar paspirtukininkams šalmai turėtų būti privalomi?

balsuoti rezultatai

Apklausa

Kokia kalba bendraujančių žmonių padaugėjo jūsų gyvenamojoje aplinkoje?

balsuoti rezultatai

Respublika
rekomenduoja

Labiausiai
skaitomi

Daugiausiai komentuoti

Orų prognozė

Šiandien Rytoj Poryt

+5 +11 C

+6 +11 C

+7 +12 C

+9 +13 C

+12 +19 C

+18 +20 C

0-7 m/s

0-6 m/s

0-5 m/s