respublika.lt

J.Antanaitis: Įstatymo pataisa pabrangino šilumą

(0)
Publikuota: 2014 gegužės 02 18:56:23, Danas NAGELĖ, „Respublikos“ žurnalistas
×
nuotr. 2 nuotr.
Juozas Antanaitis: „Man iš viso nepatinka politikų pasisakymai, ypač išpopuliarėję pastaruoju metu, kad visi aplinkui yra vagys, „žulikai“, visi visus apvaginėja“

Šalies vadovė grąžino Seimui pakartotinai svarstyti Šilumos ūkio įstatymo pataisas, kuriomis buvo siūloma sugrąžinti iki 2011-ųjų galiojusią šilumos punktų priežiūros tvarką, kai tuo galėjo užsiimti ir profesionalai. Respublikinių būsto valdymo ir priežiūros rūmų prezidentas Juozas Antanaitis interviu dienraščiui „Respublika“ akcentavo, kad atėmus galimybę šilumos punktus prižiūrėti su šilumos tiekėjais ar su šilumai skirto kuro tiekėjais susijusiems asmenims smarkiai išaugo šilumos vartojimas, mat kontrole užsiima neprofesionalai. Kartu išaugo ir sąskaitos už šildymą.

- Prezidentūra išplatino pranešimą, kuriame rašoma, kad Seimo svarstytos pataisos „leidžia daugiabučiuose iš naujo įsigalėti grobuoniškas kainas diktuojantiems šilumos monopolininkams“. Ar tai nėra kiek perdėta?

- Iš karto noriu pasakyti, kad nei Respublikiniai būsto valdymo ir priežiūros rūmai, nei jų prezidentas J.Antanaitis nedalyvauja Lietuvos Respublikos prezidento rinkimuose. Todėl leksikono su tokiais žodžiais kaip „grobuoniškas“, „žvėriškas“ ar panašiais nevartoja. Tiesiog laikomės nuomonės, kad tai yra viena iš rinkimų kampanijos dalių, kai vieni kandidatai siekia pasirodyti geriau už kitus. Aš nejaučiu jokio grobuoniškumo. Juk yra skaitikliai, yra Valstybinės kainų ir energetikos kontrolės komisijos išaiškinimas dėl to, kad šilumos tiekėjų pelnas nepriklauso nuo parduotos šilumos kiekio, yra šilumos punktų prižiūrėtojai, kuriuos mes patys pasirenkame. O tai reiškia, kad mes juos kontroliuojame.

- Kuo geriau, kad punktus prižiūrėtų su šiluma visiškai nesusiję asmenys?

- Niekuo. Juk mes kontroliuojame parametrus ir viską, kas yra šilumos punkte, nes mes atstovaujame būstų savininkams, o prižiūrėtojas yra samdoma įmonė arba mano į darbą priimtas darbuotojas. Mums tai dar net ir blogiau. Juk šilumos tiekėjas, pastatęs šilumos punktą, savo žmones apmokė, kaip su jais elgtis. Ir man geriau patikėti varžtą įsukti profesionalams. Seimas pataisomis būtent tam ir pritarė, bet prezidentė jas vetavo. Mums, kaip vartotojams, tos pataisos absoliučiai tiko. Man nesuprantama, kodėl šilumos tiekėjas, tiekiantis šilumą į namą, negalėtų būti ir šilumos punkto prižiūrėtoju. Net su juo susijusios įmonės negali prižiūrėti. Tai atrodo keistai.

- Jei su šiluma susijusiems asmenims negalima prižiūrėti punktų, tai kas juos prižiūri? Pašaliniai, nieko neišmanantys energetikoje?

- Turėtų prižiūrėti šilumininkai, turintys atitinkamą energetinį išsilavinimą, kurie Energetikos mokymo centro padaliniuose gauna atestatus arba, kitaip tariant, teisę prižiūrėti. Ir man visiškai vienodai, kur jis anksčiau dirbo, ar turi įmonių, kur dirba jo žmona. Aš paimu atestatą, paklausinėju, kad pamatyčiau, ar jis turi proto. Ir man to užtenka. Aišku, kartais paklausiu, gal jis anksčiau dirbo kokioje nors daugiabučių bendrijoje. Tada ten paskambinu ir pasiteirauju, ar gerai dirbo. O nei žmogaus pavardė, nei tautybė, nei sąsajos su šilumos įmonėmis manęs nedomina. Svarbu, kad būtų geras specialistas ir gerai dirbtų. O dabar sąsajos su šilumos tiekėjais neleidžia geriems specialistams dirbti. Bet tai yra nesąmonė. Juk jei žmogus blogai dirbs, aš galiu jį įspėti. Pagal Darbo kodeksą už du įspėjimus galima atleisti iš darbo. Jei blogai dirba įmonė, nutraukiu su ja sutartį. Nebuvo jokių problemų.

- Ar nepažeidžiamos vartotojų teisės, kai nurodoma, ką galima samdyti prižiūrėti šilumos tinklus, ko negalima samdyti? Gal aš kaip tik noriu profesionalo, kuris dirba šilumos ūkyje?

- Labai teisingai pastebėta. Todėl, bent jau kiek aš žinau, yra kreiptasi į Konstitucinį Teismą išaiškinti, ar įstatymu galima apriboti privataus asmens teisę disponuoti jo privačiu turtu. Juk šilumos tinklai yra daugiabučio namų savininkų nuosavybė. O daugiabutis namas ir jo bendrija yra privačių asmenų susivienijimas. Todėl apribojimas mano konstitucinės teisės laisvai disponuoti savo turtu (aišku, ne nusikalstamiems reikalams) yra Konstitucijos pažeidimas. Aš nematau jokio gėrio dėl to, kad buvo uždrausta samdyti specialistus, susijusius su šilumos tiekėjais.

Be to, turiu pasakyti, kad įsiteisėjus draudimui šilumos vartojimas išaugo. O jei sunaudojama daugiau šilumos, vadinasi, ir žmonės moka daugiau. Kodėl taip atsitiko? Todėl, kad buvo išguiti profesionalai. Mes dabar galime pasirinkti tik tuos, kurie neturi išsilavinimo, nes paprastai tokie yra susiję su šilumos ūkiu. Galime samdytis tik tuos, kurie yra gavę atestatą. O mums svarbi ir analizė, kodėl šilumos suvartojama daug, ir pasiūlymai, kaip vartojimą sumažinti. To neprofesionalai nesugeba daryti. Todėl rezultatas buvo atvirkštinis.

- Tai, kad su šilumos tiekėju susijęs prižiūrėtojas yra suinteresuotas, jog skaitiklis „prisuktų“ daugiau šilumos, yra teisybė ar mitas?


- Aišku, kad mitas. Koks tikslas prižiūrėtojui ateiti į mano namą ir kibirais tiekti tą šilumą? Jokio tikslo nėra, jokios logikos. Tiesiog tai buvo nukreipta prieš vieną konkrečią įmonę. O kai Valstybinė kainų ir energetikos kontrolės komisija išaiškino, kad šilumos tiekėjo pelnas visiškai nepriklauso nuo pateikto šilumos kiekio, o tik nuo valdomo turto vertės, tai buvo sugriauta sąmokslo teorija apie monopolininko - vos ne žmogėdros - įvaizdį. Juk komisija aiškiai pasakė: nesvarbu, ar šilumos tiekėjas parduos 10 kilogramų šilumos, ar 10 tonų, pelną gaus tą patį. Tik kuo daugiau jis kiš šilumos, tuo greičiau suges agregatai.

Tačiau prezidentė ir kiti politikai puolė ginti sąmokslo teoriją ir iškart pareiškė, kad komisija negina vartotojų. Esą ji gina monopolininką. Tačiau komisijos pirmininkė Diana Korsakaitė negalėjo meluoti. Ir nemelavo. Todėl labai ačiū jai už tai. O politikai vis tiek toliau varo savo: atseit monopolininkas specialiai tiekia per daug šilumos. Melas toks akivaizdus, kad kyla įtarimas, ar tik viskam nediriguoja Rusijos prezidentas Vladimiras Putinas, norėdamas suskaidyti mūsų energetikos sistemą.

- Kas dar yra keistina šilumos ūkyje?

- Mums labai svarbu, kad būtų leidžiama samdyti žmogų, kuris dirba, tarkim, „Vilniaus energijoje“ vyriausiuoju energetiku, gyvena mūsų name ir gali tą punktą prižiūrėti. Mums tinka ir tai, kad Trakų šilumos tinklai turi puikią brigadą, kuri prižiūri šilumos tinklus. Todėl vilniečiai gali ją samdyti. Tai, kad neleidžiama samdyti kuro tiekėjų, mums nelabai ir svarbu. Tačiau vis tiek nervina, kai reguliuoja, kas mums turėtų šaukštą paduoti ar išvirti valgyti. Draudime nematau jokios logikos. Skiedrų tiekėjas negali prižiūrėti šilumos punkto. Kodėl? Niekaip nesuprantu.

- Šilumos ūkis turbūt yra vienintelė sritis, kurioje taikomi tokie apribojimai?

- Beveik vienintelė. Dar ribojimų yra namų priežiūros srityje. Tokie draudimai taikomi, nes yra labai populiarūs tarp žmonių. O iš tikrųjų jie nieko negina, yra tik akių dūmimas. Kai specialistams draudžia prižiūrėti šilumos tinklus, man yra labai keista. Tas pats būtų, jei, pavyzdžiui, draustų dėstyti anglų kalbos pamokas mokytojams, kurie moka angliškai. Tokie ribojimai yra absurdiški, bet labai gražiai skamba politinėje erdvėje.

Man iš viso nepatinka politikų pasisakymai, ypač išpopuliarėję pastaruoju metu, kad visi aplinkui yra vagys, „žulikai“, visi visus apvaginėja. Mes užmiršome, kad esame žmonės, užmiršome pasitikėjimą ir matome tik blogį aplinkui. Melžėja yra bloga, nes melžia pieną, kuris parduotuvėse labai brangus, šilumos tiekėjas yra blogas, nes žiemą jis mus šildo, o energija yra brangi, vaistininkai blogi, nes mes sergame ir mums reikia vaistų, o jie brangūs. Taip negalima. Turi būti pagarba vienas kitam, reikia tikėti, kad visi esame geri ir padorūs, kol teismas neįrodė priešingai.

 

Parengta pagal dienraštį „Respublika“

Patiko straipsnis? Leisk mums apie tai sužinoti. Nepamiršk pasidalinti Facebook!
L
0
F
Parašykite savo komentarą:
 
Komentuoti
Respublika.lt pasilieka teisę pašalinti nekultūringus, keiksmažodžiais pagardintus, su tema nesusijusius, kito asmens vardu pasirašytus, įstatymus pažeidžiančius, šlamštą reklamuojančius ar nusikalsti kurstančius komentarus. Jei kurstysite smurtą, rasinę, tautinę, religinę ar kitokio pobūdžio neapykantą, žvirbliu išskridę jūsų žodžiai grįždami gali virsti toną sveriančiu jaučiu - specialiosioms Lietuvos tarnyboms pareikalavus suteiksime jūsų duomenis.

Dienos klausimas

Ar paspirtukininkams šalmai turėtų būti privalomi?

balsuoti rezultatai

Apklausa

Kokia kalba bendraujančių žmonių padaugėjo jūsų gyvenamojoje aplinkoje?

balsuoti rezultatai

Respublika
rekomenduoja

Labiausiai
skaitomi

Daugiausiai komentuoti

Orų prognozė

Šiandien Rytoj Poryt

+5 +9 C

+5 +10 C

+7 +10 C

+14 +17 C

+9 +13 C

+12 +18 C

0-7 m/s

0-8 m/s

0-5 m/s