Gyventojai nežino, už ką mokanuotraukos

2015 rugsėjo 30 08:07:28 Perskaitė 3410

Nesusikalbėjimas - šiuolaikinės visuomenės bėda. Tad sostinės Žirmūnų rajono dviejų daugiabučių namų gyventojai toli gražu ne pirmieji, kurie neranda bendros kalbos su bendrijos pirmininku. Tokios istorijos gana dažnos, ir kiekviena pusė paprastai turi savo tiesą.

 

Atsakymų negauna

Daugiabučių namų savininkų bendrijai „Žirmūnai“ priklauso du prieš penkerius metus renovuoti namai - Žirmūnų g.80 ir 82. Kaip „Vakaro žinioms“ pasakojo daugiabučių gyventojai, renovuojant namai tebuvo apšiltinti, o jokių rimtų darbų, tokių kaip šildymo sistemos vamzdynų, karšto vandens stovų keitimas, sistemos balansavimas, nebuvo atlikta. Susidaro vaizdas, kad bendrijos pirmininkas įsivaizduoja, jog viskas jau yra padaryta.

Po renovacijos sąskaitos už šildymą sumažėjo maždaug 30 proc., tačiau daugiau efekto nejaučiama jokio - žiemą kai kuriuose butuose vis dar būna šalta. Kai gyventojai pasiskundžia bendrijos pirmininkui, kad jų butuose šalta, sulaukia atsakymo, kad pas jį bute šilta, vadinasi, ir kituose butuose turi būti šilta. Tačiau skirtumas tas, kad pirmininkas gyvena apsuptas iš visų pusių kitų butų. Be to, bendriją sudaro du sublokuoti namai, o jų šilumos punktai yra atskiri, tad jei šilta tame name, kur gyvena pirmininkas, tai, anot gyventojų, visiškai nereiškia, kad ir kito namo gyventojai nešąla.

Butų savininkams tenka mokėti bendrijai nemažas sumas (keturių kambarių butui, pavyzdžiui, - apie 30 eurų) už kitas paslaugas ir į kaupiamąjį fondą. Kur nukeliauja šie pinigai? Bendrijos pirmininkas sumoka atlyginimą sau, buhalterei, santechnikui, sumoka už kažkokius darbus, o likę pinigai kaupiami. Tačiau kokiu tikslu, kaip bus naudojami, gyventojai teigia informacijos negaunantys. Bendrijos skelbimų lentoje ji neskelbiama, kartą per metus visuotiniame susirinkime pirmininkas papasakoja, ką darė ir ką planuoja daryti, ir tuo visa informacija baigiasi. Konstruktyviai pasikalbėti su bendrijos pirmininku nepavyksta, nes jis tuojau pradeda pykti. Belieka kreiptis raštu, bet ir tada nedaug kas paaiškėja.

Gyventojų manymu, name, kuriame yra 120 butų, nepakanka ūkiškai tvarkytis - reikalinga normali nuolatinė priežiūra. Tačiau pernai buvo padaryta tik pirmoji kasmetinė apžiūra, užvestas techninės priežiūros žurnalas, ir tai bendrijos narių iniciatyva. Tad gyventojams ir kyla klausimų, už ką mokamos tokios gana didelės pinigų sumos.

Pirmininką skundai nustebino

Bendrijos „Žirmūnai“ pirmininkas Aloyzas Maldutis nustebo iš „Vakaro žinių“ išgirdęs, kad jo darbu yra skundžiamasi. Anot jo, rengiami visuotiniai narių susirinkimai ir jų metu sprendžiami visi finansiniai klausimai. Visuotiniame susirinkime buvo nutarta, kokia suma bus renkama.

„Gyventojai informuoti, kad kiekvieną pirmadienį numatytu laiku aš ir buhalterė specialiai sėdime kontoroje, - bet kuris gyventojas gali ateiti ir pasiaiškinti, kur tie surinkti pinigai, kam jie naudojami. Deja, jau ne vieną mėnesį laukiame, bet niekas taip ir neateina“, - sakė bendrijos pirmininkas.

Pasak jo, kaupti pinigus kaupiamajame fonde įpareigoja Vyriausybės nutarimas. Iš gyventojų jų pačių pritarimu renkami pinigai laiptinių valymui, būtiniesiems darbams, bendrijos pirmininko, buhalterės, santechniko atlyginimams. Jie naudojami ir įvykus kokiai nors bėdai.

Be to, kai namai buvo renovuojami, paskolos iš banko bendrija nusprendė neimti. Kadangi suma buvo ribota, ne visi darbai buvo padaryti - buvo apšiltintas fasadas ir stogas, tačiau nekeisti kanalizacijos ir vandens vamzdynai. Šiuos darbus reikės padaryti ateityje, nes namui jau 40 metų ir vamzdynai yra supuvę. Tam ir yra kaupiamos lėšos - jų sąskaitoje jau yra daugiau nei 80 tūkst. eurų.

Pirmininkas kategoriškai neigė ir kaltinimus, kad šildymo sezono metu daugiabučiai šildomi nevienodai. Anot jo, šildymas reguliuojamas automatiškai. Nesklandumų būna tik šildymo sezono pradžioje, kai būna tiek teigiama, tiek neigiama temperatūra, tačiau tai priklauso ne nuo bendrijos administracijos, o nuo šilumos tiekėjų.


Juozas Antanaitis, „Būsto rūmų“ prezidentas:


Konfliktų tarp daugiabučių namų bendrijų pirmininkų ir gyventojų būna dėl įvairių priežasčių. Nemažai priklauso nuo daugiabučių namų bendrijų pirmininkų charakterio: kaip ir bet kuris vadovas, vienas gali pasijusti „imperijos vadovu“, o kitas dieną naktį dirbti, kad žmonėms būtų geriau.

Bendrijos pirmininkas - žmogus, kuris laimėjo konkursą į konkrečią darbo vietą, jam už darbą mokamas atlyginimas, tad jis privalo savo darbą atlikti tinkamai.

Parengta pagal dienraštį „Vakaro žinios“

"Respublikos" leidiniai", Smetonos g. 2, Vilnius, l , l , l info@respublika.net