respublika.lt

ESO tęsia išbandytą inovatyvią patikrą – elektros linijų apžiūrą sraigtasparniu

(3)
Publikuota: 2022 balandžio 04 09:05:00, Respublika.lt info
×
nuotr. 1 nuotr.
ESO tęsia elektros linijų apžiūrą sraigtasparniu. ESO nuotr.

Bendrovė „Energijos skirstymo operatorius“ (ESO) perspėja gyventojus nenustebti pamačius sraigtasparnį su specialia įranga, skraidantį virš elektros linijų visoje Lietuvoje. Praėjusiais metais ESO išbandė inovatyvią paslaugą – dalį elektros oro linijų apžiūrėjo panaudojant specialią technologiją. Sėkmingai panaudota išmania įranga šį pavasarį bus patikrinta maždaug tris kartus daugiau – apie 8 tūkst. km elektros oro linijų.

 

Šiuo metu pradedami skrydžiai startuos vakarų Lietuvoje, vėliau vyks šiauriniuose šalies rajonuose, skelbiama ESO pranešime. Po jų – centrinė Lietuvos dalis, rytų Lietuva ir galiausiai pietvakariniai rajonai. Visus apžiūros darbus, oro sąlygoms leidžiant, planuojama baigti iki gegužės vidurio. Elektros linijos patikrinimui buvo atrinktos atsižvelgiant į atsijungimų dėl audrų skaičių bei miškingumą. Siekiant užtikrinti elektros tinklo patikimumą, visos oro linijos turi būti periodiškai apžiūrimos.

Norint tiksliai ir efektyviai įvertinti didžiausią pavojų keliančią augmeniją ir apsaugoti medžius, kurie nesukelia pavojaus, ESO pasitelkia inovatyvius elektros oro linijų inspektavo metodus – naudoja „LiDAR“ (angl. „Light Detection and Ranging“) technologiją. Skenuojant iš viršaus, surenkamas didžiulis informacijos kiekis, kuris vėliau yra apdorojamas, klasifikuojami aptikti objektai, identifikuojama augmenija ir pačios oro linijos.

Pagal pavojingų medžių genėjimo apsaugos zonose tvarką, galima šalinti pavojingus medžius, jei jie virsdami gali pasiekti liniją ir ją pažeisti. „LiDAR“ technologija naudojama būtent tokių linijų apžiūrai. Ji leidžia itin tiksliai nustatyti pavojingiausius medžius ir jų aukščius, todėl galima objektyviai identifikuoti, kurie medžiai kelia didžiausią grėsmę.

„Nusprendėme tęsti išmanių oro linijų inspektavimo apimtis ir artimiausiu metu papildomai nuskenuoti ir nufotografuoti apie 8 tūkst. km oro linijų. Praėjusių metų patirtis rodo, kad taip galime efektyvinti oro linijų defektavimą ir apžiūras bei surinkti itin tikslią informaciją. Ši – daug tikslesnė nei įprastai naudojamas defektavimo procesas, kurio metu inžinieriai važiuoja į paskirtas vietas ir apžiūri elektros oro linijas gyvai“, – sako ESO Tinklų eksploatavimo tarnybos direktorius Virgilijus Žukauskas.

Pavojingų medžių tvarkymas ženkliai prisideda prie tinklų patikimumo – pašalinus pavojingiausius medžius, krūmus ir rizikingiausius defektus, sumažinama tikimybė, jog dėl audros padarinių krintantys medžiai pažeis oro linijas.

Kartu su lazeriniu skenavimu yra naudojama fotografijos įranga, kuri leidžia užfiksuoti realų vaizdą bei lengviau įvertinti esamą infrastruktūros būklę. Atliekant linijos elementų apžiūrą iš viršaus, dažnai galima tiksliau nustatyti pažeistus izoliatorius ar laidus ir taip ateityje išvengti gedimo. Nuotraukose taip pat pateikiami tikslūs matavimai apie pačias oro linijas – tokie duomenys suteikia galimybę palyginti ir rasti neatitikimus sistemose, matuoti atramų pakrypimus ar linijų susikirtimus su kita infrastruktūra.

Patiko straipsnis? Leisk mums apie tai sužinoti. Nepamiršk pasidalinti Facebook!
L
0
F
Parašykite savo komentarą:
 
Komentuoti
Skaityti komentarus (3)
Respublika.lt pasilieka teisę pašalinti nekultūringus, keiksmažodžiais pagardintus, su tema nesusijusius, kito asmens vardu pasirašytus, įstatymus pažeidžiančius, šlamštą reklamuojančius ar nusikalsti kurstančius komentarus. Jei kurstysite smurtą, rasinę, tautinę, religinę ar kitokio pobūdžio neapykantą, žvirbliu išskridę jūsų žodžiai grįždami gali virsti toną sveriančiu jaučiu - specialiosioms Lietuvos tarnyboms pareikalavus suteiksime jūsų duomenis.

Dienos klausimas

Ar esate patenkinti naudojamo banko paslaugomis?

balsuoti rezultatai

Apklausa

Kur šiemet atostogausite?

balsuoti rezultatai

Respublika
rekomenduoja

Labiausiai
skaitomi

Daugiausiai komentuoti

Orų prognozė

Šiandien Rytoj Poryt

+1 +5 C

0 +5 C

-2 +6 C

+3 +9 C

+3 +8 C

+7 +10 C

0-4 m/s

0-6 m/s

0-6 m/s