Brangiausia žemė - po mirtiesnuotraukos

2011 kovo 04 09:02:00 Perskaitė 14208

Kur Lietuvoje brangiausia žemė? Sostinės centre? Senamiestyje? Turniškėse? Nieko panašaus. Vilniaus pakraštyje jos kaina pati didžiausia turbūt visoje Europoje. Tai Kairėnų kapinės. Ten poros kvadratinių metrų žemės lopinėlis gali atsieiti net keliolika tūkstančių litų!

Amžinas poilsis - neįperkamas

Redakciją pasiekė vilniečio skundas. Vyras baisėjosi Kairėnų kapinių administracijos reketu, kai už poros kvadratinių metrų žemės lopinėlį prašoma vos ne 20 tūkstančių litų. “Norėjau palaidoti artimą žmogų, bet paaiškėjo, kad reikia turėti daug pinigų, - guodėsi jis. - Lupama ne tik už vietą - primygtinai raginama užsisakyti tūkstančius litų kainuojantį paminklą!”

Negalėjome tuo patikėti. Privačių kapinių Lietuvoje nėra, vadinasi, ir reikalauti pinigų už kapavietę negalima. Susisiekėme su Kairėnų kapinių administracija.

“Čia Vilniaus gyventojas? Mirties liudijimą jau turite? - pasitikslino telefono ragelį pakėlusi darbuotoja. - Yra dar vietų labai gražioje alėjoje. Kiek kainuos? Atvykite ir pasikalbėsime. Telefonu informacijos neteikiame. Sutartyje yra papildomų sąlygų.”

Tos “papildomos sąlygos”, kaip supratome, yra reikalavimas kartu su žeme įsigyti ir labai brangų paminklą, kurį pagamins ta pati kapines administruojanti bendrovė. Ar tai teisėta?

Prievartos neturi būti

“Na, gražiausia, - nusistebėjo sostinės savivaldybės Komunalinio ūkio departamento specialistė Judita Nauckuvienė. - Jie neturi teisės taip elgtis.”

Kairėnų kapinės priklauso sostinės savivaldybei. Tačiau trūkstant lėšų buvo nuspręsta, kad jos taptų investicinės kapinės. Organizuotas konkursas jas įrengti ir administruoti, laimėtojui leista kapavietes apmokestinti, kad investuotus pinigus susigrąžintų.

“Konkursą laimėjusi bendrovė (dabar ji vadinasi UAB “Labradoras”, - red. past.) įsipareigojo kapines įrengti ir prižiūrėti, todėl turi teisę prašyti pinigų už laidojimo vietą, - sakė ji. - Priklausomai nuo ploto, suma - nuo 1,5 iki 2,5 tūkst. litų. Kad jie primygtinai siūlo ir apie 17 tūkstančių litų kainuojančius paminklus - ir mus tokie skundai pasiekė. Pareikalavome, kad pateiktų sutartį, kurią sudaro su mirusiųjų artimaisiais.”

Aišku esą viena: bendrovė neturi teisės brukti savo paminklų. “Bet kai netektis šeimą aplanko, sunku būna blaiviai mąstyti. Jie tuo ir naudojasi”, - pažymėjo J.Nauckuvienė.

Beje, savivaldybė kapines administruojančiai bendrovei irgi moka! Po beveik 10 tūkst. litų kas mėnesį.

Neigia, kad lupikauja

Kairėnų kapines administruojančios UAB “Labradoras” vadovas Justas Musteikis išvykęs į užsienį. Atsakyti į rūpimus klausimus mielai sutiko jo pavaduotojas. Sužinojęs, kad kalba su žurnaliste, jis staiga persimainė - ničnieko apie kapinių įkainius sakė nežinąs. “Ir vadybininkė, kuri tuo užsiima, išvykus į užsienį”, - pridūrė. Tačiau jis žino, kad kapavietes išsiperkantiems žmonėms bendrovė paminklų neprakišinėja. “Pasenusi informacija, - numykė jis. - Dabar to nėra.” Pašnekovas prisistatyti nepanoro ir skubiai baigė pokalbį.

Nepatikėjo

Seimo narė Vida Marija Čigriejienė girdėjusi, jog Vilniuje kapavietės pardavinėjamos, bet negalėjo patikėti, kad taip brangiai. “Ką, verčia pirkti ir šitokius pinigus kainuojantį paminklą? Baikit, pirmą kartą girdžiu! Nesąmonė, jei taip yra! Juk kitam ir lentelės gali pakakti”, - stebėjosi ji.

Kauno kapines administruojančios savivaldybės įmonės vadovas Valdemaras Olšauskas sakė, kad laikinojoje sostinėje kapų žeme neprekiaujama. “Dabar laidojame Ledos kapinėse, - pridūrė jis. - Žmonės vietą pasirenka. Jokio mokesčio nėra.”

Šiaulių valdžia dar tik ketina ieškoti investuotojo kapinėms įrengti, bet, pasak administracijos direktoriaus Vlado Damulevičiaus, kapaviečių apmokestinimo klausimas net nesvarstomas. “Jokių mokesčių už kapą žmonėms nereikės mokėti, apie tai negali būti nė kalbos”, - garantavo jis.

Pirmtakų darbai įdomūs prokurorams

Raimundas ALEKNA, Vilniaus meras:

Klausiate, kur Vilniuje brangiausia žemė? Hm... Tiksliai nežinau, galiu tik spėti. Gal Valakampiuose? Kairėnų kapinėse? O, geras...

Iš tiesų, man, kaip žmogui, išgirsti, kad prekiaujama kapavietėmis - labai nemalonu. Nekaip tas skamba. Ir dar jei tokius didelius pinigus reikalaujama mokėti, jei ir paminklą reikia pirkti... Tai čia neturiu kitokio žodžio - tik reketas! Ir dar savivaldybė tai bendrovei moka? Matyt, tokios sutartys tuo metu dirbusios savivaldybės tarybos narių buvo palaimintos. Pamačiau, kad čia tokių sutarčių pridaryta, kad ojojoj. Kai kurios ir į prokuratūrą jau atiduotos. Pareigūnai irgi jų turinio šokiruoti.

Gaila, kad iki šiol informacija apie kapinėse brangiai pardavinėjamus plotelius man nebuvo žinoma. Prašyčiau, kad gyventojai, kuriems su šia problema teko susidurti, parašytų tiesiai man laišką ar tarybos nariui, kuriuo pasitiki. Būtinai imsimės priemonių. Juk kaip gali taryba sprendimą priimti, lygiai taip pat gali priimtą sprendimą ir atšaukti.

Parengta pagal dienraštį "Vakaro žinios"

"Respublikos" leidiniai", Smetonos g. 2, Vilnius, l , l , l info@respublika.net