respublika.lt

S.Skvernelis: jei NSGK išvados reikalaus teisėsaugos tyrimo - palaikysime

2018 gegužės 30 12:59:34
Benas Brunalas ir Jadvyga Bieliavska, Elta

Premjeras Saulius Skvernelis sako, kad Nacionalinio saugumo ir gynybos komiteto (NSGK) atliekamas tyrimas niekada nesikišo į teisėsaugos darbą. Riba tarp politinio ir teisėsaugos tyrimo, pabrėžė trečiadienį S. Skvernelis, niekada nebuvo peržengta.

×
nuotr. 1 nuotr.
Premjeras Saulius Skvernelis. Irmanto Sidarevičiaus nuotr.

 

„Tai yra iš tikrųjų - politinis procesas, tai yra politinis tyrimas, ne teisėsaugos tyrimas. Nuo pat pradžių galiu pasakyti, kas buvo įvardinta ir ką teigė komiteto nariai bei pirmininkas - riba niekada nebuvo peržengta. Tai labai svarbu. Komitetas nesikišo į teisėsaugos veiklą, neatliko teisėsauginių tyrimų, nelindo į jokias bylas. (...) Ir tos raudonos linijos, bent jau tą pirminę informaciją turime, pavyko neperžengti“, - aiškino S. Skvernelis.

Premjeras taip pat pabrėžė, kad jei NSGK išvados reikalaus teisėsaugos tyrimo - Vyriausybė palaikys šį sprendimą.

„Jeigu bus konstatuota, kad reikalinga intervencija arba siūlymai, jog būtų dėl vienos ar kitos tyrimo krypties kreipiamasi į teisėsaugos institucijas, arba Seimo komitetas tą padarys, arba bus pavedimas Vyriausybei - mes tą padarysime“, - užtikrino S. Skvernelis.

Premjeras, užsiminęs apie politikų bandymus daryti įtaką žvalgybos struktūroms, aiškino, kad to daryti neleis.

„Bandymas dabar įtraukti žvalgybos institucijas arba teisėsaugos institucijas ir jų vadovus į šį politinį procesą, bandyti juos persekioti, kalbėti apie atleidimą, apie atsakomybę, arba susidorojimą yra nepriimtinas. Aš, kaip Vyriausybės vadovas, ir Vyriausybė darysime viską, kad neleistume įtraukti specialiųjų tarnybų į politikavimą ir politiką“, - teigė S. Skvernelis.

Premjeras dar kartą pabrėžė, kad NSGK tyrimas yra labai svarbus. Kartu jis akcentavo, kad tyrimo tikslas yra ne kaltų ieškojimas ar susidorojimas su politiniais oponentais, bet ydingos politikų ir verslo santykių praktikos atskleidimas.

Trečiadienį Seimo Nacionalinio saugumo ir gynybos komitetas planuoja paskelbti galutinę tyrimo išvadą dėl atskirų verslų grupių poveikio politikams. Tyrimą atlikti Seimas NSGK įpareigojo 2017 m. spalio 19 d. Už tokį nutarimą balsavo 80 Seimo narių, prieš buvo 2, susilaikė 9 parlamentarai.

NSGK beveik pusmetį tyrė, ar palaikomais ryšiais su grėsmę valstybės interesams galinčiais kelti asmenimis buvo siekta daryti neteisėtą poveikį valstybės institucijoms priimant sprendimus, ar buvo politinių partijų ir atskirų politikų veiklos finansavimo atvejų, galinčių kelti grėsmę valstybės interesams, ar buvo darytas neteisėtas poveikis, siekiant paveikti situaciją strategiškai svarbiuose nacionaliniam saugumui ūkio sektoriuose.

NSGK tyrimas sukėlė daug politinių aistrų, kai žiniasklaidoje pasirodė Valstybės saugumo departamento (VSD) NSGK pateiktos informacijos detalės.

Dėmesio centre atsidūrė koncernas „MG Baltic“, kuris paviešintoje VSD informacijoje įtariamas daręs neteisėtą poveikį valstybės institucijoms, politikams ir politinėms partijoms.

 

NSGK pirmininkas V. Bakas: mes nenorime buldozerio

Seimo Nacionalinio saugumo ir gynybos komiteto (NSGK) pirmininkas Vytautas Bakas sako, kad komiteto nariai, derindami parlamentinio tyrimo išvadų projektą, stengiasi siekti bendro sutarimo, dėl jų vyksta normali diskusija be kažkokių aštresnių kampų.

„Iš tikrųjų komiteto tikslas yra maksimaliai sutarti dėl išvadų bendru sutarimu. Mes nenorime buldozerio, mes stengiamės tikrai tinkamai įvertinti, suvokti, įsisąmoninti problemas ir tas formuluotes, kurias mes teiksime visuomenei ir kurios bus pagrindas priimti sprendimą. Todėl svarbu maksimaliai sutarti dėl jų, tikrai kol kas yra normali diskusija, kažkokių didesnių aštresnių kampų kol kas nematau“, - komentuodamas vykstantį NSGK posėdį žurnalistams sakė V. Bakas.

Jo teigimu, darbas vyksta sklandžiai, yra diskusijų, peržiūrėta tik ketvirtadalis išvados ir tam ketvirtadaliui pritarta.

Kiek užtruks darbas, jis nesiėmė prognozuoti, bet sako, kad „skubėti irgi būtų neteisinga“. Pasak V. Bako, yra apklausta keliasdešimt liudytojų, yra šimtai lapų. Komiteto nariai, anot jo, labai atsakingai vertina kiekvieną situaciją, nes tai susiję ir su asmens duomenimis, ir su tinkamu veiklos apibūdinimu vieno ar kito asmens. „Bet iš tiesų kažkokių radikalių pasikeitimų pozicijų arba, sakykime, susidūrimų, aš kol kas nematau“, - sakė V. Bakas.

Paklaustas, ar nebus kažkokių „bombų“, politikas patikino, kad jokių „bombų“ nebus.

„Nebent galėtų būti geras užtaisas mums visiems važiuoti į priekį. Nieko čia nereikia sprogdinti, nereikia gąsdinti žmonių. Tos diskusijos, kurios vyksta, jos yra karštos, bet aš nenorėčiau to vadinti „bombomis“. Tai yra normalu, mes turime kalbėti apie savo politinį procesą ir savo politinę tikrovę“,- teigė V. Bakas.

Yra siūlymų, anot jo, koreguoti vieną ar kitą sakinį, bet kažko ypatingo, kad radikaliai keistųsi išvadų projektas, tikrai nėra.

Planuojama, kad išvados sudarys apie 50 puslapių be priedų. Jeigu būtų priedai, išvados, anot V. Bako, siektų kelis šimtus lapų. Ką daryti su priedais, NSGK nariai toliau diskutuos po pietų.

Seimo NSGK narė konservatorė Rasa Juknevičienė pastebėjo, kad temperatūra komiteto viduje yra daug mažesnė negu išorėje.

„Išorėje tas ažiotažas toks didžiulis, nors aš kviečiu žiūrėti labai ramiai į viską dėl to, kad nagrinėjame tuos poveikius, kurie ir matomi buvo. Manau, čia yra pozityvioji dalis, galbūt tai suteiks galimybę bręsti ir rinkėjams, ir visuomenei. Nors kažkada Bismarkas yra pasakęs: „geriau, kad tauta nematytų, kaip virtuvėje gaminamos dešros ir daromi įstatymai“, ta prasme, politika daroma, bet aš manau, kad XXI amžiuje jau reikėtų pratintis prie to, kad pamatytų žmonės, kokį poveikį bando daryti suinteresuotos struktūros“, - sakė R. Juknevičienė.

Jos nuomone, viešojoje erdvėje susidarė klaidingas įspūdis, esą viskas buvo užvaldyta. „Iš tikrųjų - ne taip. Kaip tik mūsų tyrimas atskleidžia, kad nors bandė daryti įtaką, bet daugeliu atveju ji nebuvo padaryta. Ir ta politinė sistema turi to atsparumo, pakankamai daug atsparumo“, - teigė R. Juknevičienė.

Parlamentarės teigimu, po pietų NSGK toliau dirbs prie konkretaus teksto, kuriame yra tam tikrų diskutuotinų detalių.

Posėdis vyksta už uždarų durų. NSGK patvirtinus išvadas Seime planuojama spaudos konferencija, kurioje dalyvaus NSGK pirmininkas, kiti NSGK nariai.

NSGK tyrimo išvadoje atsispindės, kaip atskiros verslų grupės darė neteisėtą poveikį politikams.

NSGK ketina išvadų projektą registruoti iki birželio 1 dienos. Jį numatoma pateikti svarstyti Seimui artimiausiame posėdyje.

Patiko straipsnis? Leisk mums apie tai sužinoti. Nepamiršk pasidalinti Facebook!
L
0
F
  • PAREIGOS: Dėl vyriausiojo epidemiologo pareigybės likimo Sveikatos apsaugos ministerija apsispręsti ketina iki kitų metų vasaros.
  • VERDIKTAS: Vilniaus savivaldybė neturi sumokėti beveik 2 tūkst. eurų kompensacijos sostinės gyventojui už Vilkpėdėje, šalia Gerosios vilties žiedo, nulūžusios tuopos apgadintą 19 metų senumo automobilį BMW, galutinai nusprendė teismas.
  • LANKYTOJAI: Maitinimo įstaigose žmonių srautai yra sumenkę, sako Lietuvos viešbučių ir restoranų asociacijos prezidentė Evalda Šiškauskienė.
  • DUJOS: Klaipėdos suskystintųjų gamtinių dujų terminalą šeštadienį pasiekė didelis dujų krovinys iš JAV ir Norvegijos - dujovežis atgabeno 150 tūkst. kubinių metrų dujų.
  • ODONTOLOGAI: Prie e.sveikatos prisijungti delsiantys odontologai kreipėsi į Seimo Sveikatos reikalų komitetą, prašydami atidėti įstatymu jiems numatytą prievolę prisijungti prie šios sistemos, kol bus sudarytos techninės galimybės tą padaryti pilna apimtimi.
  • MUZIEJAI: Kultūros ministerijai pavaldūs nacionaliniai ir respublikiniai muziejai kiekvieną paskutinį mėnesio sekmadienį kviečia lankytojus apžiūrėti savo nuolatines ekspozicijas nemokamai.
  • VAIRUOTOJAI: Sekmadienį Lietuvoje minima Keliaujančiųjų ir vairuotojų diena – ja siekiama priminti visiems apie pagarbą vieni kitiems kelyje, susimąstyti, ar tinkamai elgiamės kelyje, ar rūpinamės savo ir kitų saugumu dalyvaudami eisme.
  • VALDYMAS: Parlamente registruotas siūlymas laikinai įvesti tiesioginį valdymą Lietuvos futbolo federacijoje prieštarautų Konstitucijai, teigia Seimo teisininkai.
  • VILKAI: Naujam medžioklės sezonui Aplinkos ministerija siūlo nustatyti 282 vilkų sumedžiojimo limitą ir jo neskirstyti rajonais.
  • REKORDAS: Kauno klinikų Skubiosios medicinos klinikos gydytojai dar pavasarį pasiekė Lietuvos rekordą – vos per 7 valandas daugiau nei 700 žmonių išmokė atlikti pradinio gaivinimo veiksmus.
Daugiau

Dienos klausimas

Kaip manote, ar reikalinga autobusams stoti tuščiose stotelėse?

balsuoti rezultatai

Apklausa

Kiek per paskutinį mėnesį padidėjo jūsų elektros sąskaitos?

balsuoti rezultatai

Respublika
rekomenduoja

Labiausiai
skaitomi

Daugiausiai komentuoti
Šiandien Rytoj   Poryt

 

   

+3 +9 C

+3 +9 C

 

+7 +10 C

+12 +15 C

+12 +16 C

 

+13 +15 C

0-3 m/s

0-3 m/s

 

0-4 m/s