R.Kurlianskis siūlė, V.Gailius atsisakėnuotraukos (17)

2019 kovo mėn. 23 d. 07:18:33 Perskaitė 10740

Politinės korupcijos bylos nagrinėjimas Vilniaus apygardos teisme vakar prasidėjo gan keistai. Kai kurių teisiamųjų nebuvo. Jiems teismas leido nedalyvauti. O buvęs liberalų vadas Eligijus Masiulis turėjo dalyvauti, bet jo irgi nesimatė. Teisėjos klausiamas advokatas tik rankomis skėsčiojo.

 

Dukart susilaikė

Teisiamiesiems Šarūnui Gustainiui, Gintarui Steponavičiui ir Vytautui Gapšiui posėdyje leista nedalyvauti. Priežastys nebuvo įvardintos. Matyt, turi svarbesnių reikalų. Negana to, posėdžio vis nebuvo galima pradėti, nes E.Masiulis į salę įbėgo pavėlavęs kone pusvalandį.

Liudyti atvykęs Seimo antikorupcijos komisijos pirmininkas Vitalijus Gailius galiausiai stojo prie mikrofono. Jis kalbėjo apie politinės korupcijos byloje minimus įstatymo projektus.

Politikas teigė, jog dar 2006 metais, būdamas vienu policijos vadovų, kreipėsi į Lietuvos banką, nes greitųjų kreditų vajus buvo pasiekęs pavojingą ribą. „Iš Lietuvos banko aš gavau antausį“, - taip Lietuvos banko reakciją apibūdino V.Gailius.

Taip pat sakė, kad niekuomet nekeitė nuomonės, todėl nepalaikė Š.Gustainio pasiūlyto vartojimo kreditų įstatymo projekto, nors jie abu tuo metu priklausė Liberalų sąjūdžio frakcijai. „Aš turėjau laisvą mandatą ir galėjau balsuoti laikydamasis savo nuostatos. Net jei frakcijos nuomonė būtų kitokia. Manęs tikrai niekas nebandė prašyti, kad balsuočiau už tą projektą“, - sakė V.Gailius. „Jei jūs buvote šios pataisos priešinininkas, kodėl šiame balsavime nėra jūsų balso?“ - klausė teisėjų kolegijai pirmininkaujanti Nijolė Žimkienė. „Tam, kad įstatymo projektas būtų priimtas, reikia 71 balso. Aš nepritariau ir nebalsavau“, - aiškino V.Gailius. Jis teigė , jog šio įstatymo pataisų nepalaikė trys Liberalų frakcijos nariai - jis, Dalia Kuodytė ir Kęstutis Glaveckas.

V.Gailius susilaikė ir balsuojant dėl kelio Vilnius-Utena projekto, nes jis pasirodė per brangus. Pasak liudytojo, prieš balsavimą jis buvo patikrinęs, kokie tokių darbų kaštai Lenkijoje ir Vokietijoje. „Panašūs projektai kainuoja ženkliai pigiau. Niekas jokios įtakos nedarė, tiesiog, maniau, kad kaina nerealiai didelė“, - teigė V.Gailius.

Pigus politikas

Su buvusiu koncerno „MG Baltic“ valdybos nariu Raimondu Kurlianskiu susipažinęs prieš keletą metų, kartais su juo susitikdavęs įvairiuose renginiuose. Tačiau, pasak V.Gailiaus, niekada artimiau nebendravo ir „į namus pas jį nevaikščiojo“, ir net nežinojo, kur „MG Baltic“ vicepirmininko kabinetas, nes niekada ten nebuvęs.

V.Gailius papasakojo, kad R.Kurlianskį buvo susitikęs dukart, bet šie susitikimai nebuvo planuoti, susitiko atsitiktinai, gatvėje. „Aš bandžiau kalbėtis apie „Snoro“ banko istoriją, bet supratau, kad jo tai nedomina“, - prisiminė V.Gailius. Kartą Seimo narys R.Kurlianskį sutiko Gedimino prospekte, išeinantį iš šokoladinės. V.Gailius teigė, jog po trumpo pasisveikinimo, R.Kurlianskis paklausęs, kaip sekasi ruoštis artėjantiems Seimo rinkimams, paklausęs, ar nereikia paramos, nes koncernas paremia politikus. Po posėdžio R.Kurlianskis žurnalistams patvirtino, kad tikrai galėjo paremti, nes ne kartą rėmė politikus. „Bet tai dariau iš savo asmeninių lėšų. Tuomet galėjau skirti apie 45 tūkst. eurų paramą. Esu išdalijęs įvairias sumas skirtingiems politikams“, - sakė R.Kurlianskis, nepanoręs įvardyti konkrečių pavardžių. Paklaustas, gal siūlė ir kitokios rūšies paramą, jis pajuokavo: „Kokią kitokią galėjau pasiūlyti? Gal per Gedimino prospektą pernešti?“

V.Gailius teigė bet kokios paramos visada atsisakantis, nes yra „pigiausiai kainuojantis politikas“.

Mano pastarieji rinkimai kainavo 1200 eurų“, - kalbėjo šiemet jau per pirmąjį rinkimų turą Joniškio meru išrinktas V.Gailius. Jis prisiminė, kad rinkimai į Seimą kainavo apie 3 tūkst. eurų, tad užteko iš partijos kasos gautų lėšų. „Mane kartą privatus asmuo yra parėmęs. Pervedė 12 eurų“, - „Vakaro žinioms“ šypsodamasis sakė V.Gailius.

Redaktorius?

Prokuroras Justas Laucius perskaitė E.Masiulio ir R.Kurlianskio pokalbio telefonu stenogramą. Pokalbis vyko prieš Seimo rinkimus ir kalbama buvo būtent apie galimą pasiūlymą V.Gailiui. „Galime Vitalijui pasiūlyti papildomus dešimt“, - tokie žodžiai esą buvo ištarti. Žurnalistų kamantinėjamas, kas tie dešimt - eurai, litai ar dar kokia valiuta,  - R.Kurlianskis sakė neprisimenąs, kokie pinigai buvo, bet pajuokavo, kad kalbama „manau, apie tūkstančius“. „Vakaro žinioms“ buvęs koncerno prezidentas sakė, kad prokuroras iškraipo faktus. „Ne kartą susipažinau su šiuo įrašu. Pabaigoje buvo mano žodžiai „jeigu norės“, o prokuroras tyčia to nepasakė.“ V.Gailius teigė apie tokį pokalbį nežinojęs, apie galimą paramą girdėjęs tik per susitikimą gatvėje.

Primygtinai klausinėjamas advokatų V.Gailius patvirtino, kad lankėsi „Alfa.lt“ redakcijoje. Primename, kad „Alfa.lt“ tuomet priklausė „MG Baltic“ koncerno leidinių grupei. „Kokias pareigas užėmė R.Kurlianskis? Manau, redaktoriaus“, - sakė V.Gailius.

Diskusijos prie taurelės

Seimo narys Mantas Adomėnas, apklaustas vakar po V.Gailiaus, pripažino, kad susitikdavo su R.Kurlianskiu.

Su R.Kurlianskiu Seimo narį 2014 m. supažindino advokatas Romanas Raulynaitis. Parlamentaras pripažino, kad su R.Kurlianskiu matėsi 7 ar 8 kartus išgerti vakarais ir kalbėdavo bendromis temomis apie politiką. ,,Įdomus, informuotas pašnekovas. Pakaitomis pasikviesdavome vienas kitą susitikti“, - sakė M.Adomėnas.

Prokuroro paklaustas, ar R.Kurlianskis pristatydavo ,,MG Baltic“ poziciją, kaip konservatoriai turėtų elgtis vienu ar kitu klausimu Seime, M.Adomėnas teigė, kad jis reiškė savo asmeninę nuomonę.

Politikas pripažino, kad R.Kurlianskis išsakė savo asmeninius argumentus, kodėl reikėtų palaikyti Vartojimo kredito įstatymo pataisas Seime. Jokio spaudimo esą nebuvo, bet Seime buvęs konservatorius balsavo ,,už“ įstatymo pataisas.

"Respublikos" leidiniai", Smetonos g. 2, Vilnius, Tel. , Faks. , El. paštas info@respublika.net