Žmonės nebijo mirties, sprogmenis slepia net šaldytuve

2012 balandžio 25 13:55:15 Perskaitė 2423

Žmonės nebijo mirties, sprogmenis slepia net šaldytuvetų gyvybėms abejingų žmonių. Iš karto trijose Pagėgių savivaldybėje esančiose sodybose rasti į namus parsinešti nuo II pasaulinio karo laikų užsilikę artilerijos sviediniai.

Pavojingi radiniai

Užvakar Tauragės apskrities VPK pareigūnai apsilankė dviejuose Pagėgių savivaldybės teritorijoje esančiuose kaimuose. Šis vizitas nebuvo atsitiktinis, nes tikrinta operatyvinė informacija, kad juose gali būti laikomi labai pavojingi radiniai. Ir ji pasitvirtino.

Teisėsaugininkų operacija surengta labai operatyviai, nes bet koks delsimas galėjo kainuoti labai brangiai - net žmogaus gyvybę.

Viskas prasidėjo praėjusį sekmadienį, kai bendruoju pagalbos telefonu 112 gautas pranešimas, kad atliekant kasinėjimo darbus Vėlaičių kaime rasta apie 40 sprogmenų.

Į įvykio vietą atvykę policininkai jų suskaičiavo tik septyniolika. Juozo Vitkaus inžinerijos bataliono išminuotojai nustatė, kad tai nuo II pasaulinio karo užsilikę 76 mm kalibro artileriniai sviediniai. Jie išvežti ir sunaikinti netoliese esančiame Anužių karjere.

Parsinešė į namus


Įtarę, kad ne visi sprogmenys atiduoti išminuotojams, užvakar policininkai vėl apsilankė ir patikrino kelias minėto Vėlaičių bei Kentrių kaimų sodybas.

Pastarojo gyventojo V.L. (gim. 1982 m.) sodyboje rasti šeši, D.M. (gim. 1991 m.) namuose - du artilerijos sviediniai.

Dar didesnis laimikis laukė Vėlaičiuose. 1934 metais gimusios M.A. sodybos kieme aptikta net 10 karo laikų artilerijos sviedinių.

Išminuotojai visus sprogmenis pasiėmė ir sunaikino artimiausiame karjere. Dėl neteisėto disponavimo šaunamaisiais ginklais, šaudmenimis, sprogmenimis ar sprog-stamosiomis medžiagomis pradėtas ikiteisminis tyrimas.

Jį atliekantys Tauragės apskrities VPK pareigūnai neatmeta galimybės, kad dar ne visi kasinėjimo darbų metu surasti sprogmenys sunaikinti. Todėl jie paprašė atsiliepti visų žinančių, kas juos galėjo parsigabenti į savo namus.

„Matyt, žmonės nelabai suvokia tokių sprogmenų pavojingumą. Jie tik atrodo nekenksmingi. Artilerijos sviedinius laikė paslėptus net šaldytuve“, - sprogmenis į namus parsinešusių asmenų naivumu stebėjosi Tauragės apskrities VPK viršininkas Remigijus Rudminas.

Neišmoktos pamokos

Labiausiai pastarasis įvykis pareigūnus glumina ir dėl to, kad Lietuvoje jau įvyko ne vienas nelaimingas atsitikimas, susijęs su įvairiais sprogmenimis.

Visai neseniai šalį sukrėtė Vilniaus pakraštyje įsikūrusio Lietuvos didžiojo kunigaikščio Gedimino štabo bataliono tarnybinėse patalpose nugriaudėjęs sprogimas, per kurį žuvo išminuotojas ir dar vienas karys sužeistas.

Taip pat ir iš Baltarusijos įvežtas bei po visą šalį keleivinio autobuso bagažinėje vežiotas galingas sprogmuo.

Plungės rajone iki šiol prisimenama prieš du dešimtmečius ne tik Šateikių miestelį pribloškusi tragedija. Likus keliems mėnesiams iki tarybinės kariuomenės išvedimo iš Lietuvos, ardydami iš įsikūrusių prie miestelio kariškių pusvelčiui gautus sprogmenis, žuvo šeši jauni vyrai, o dar keturi buvo sužeisti.

Visi jie miestelio pakraštyje, statybinių blokelių dirbtuvėje, ardė artilerijos sviedinius. Nusukdavo galvutes ir paraką kratė į vieną krūvą, o brangaus metalo tūteles - į kitą.

Vieno sviedinio galvutėje nulūžus strypeliams sugalvota juos privirinti. Ant betoninių grindų nukritusi žiežirba pasiekė apie septynių maišų dydžio parako krūvą ir nugriaudėjo galingas sprogimas.

Pakeitė likimą

Šis įvykis gerokai pakeitė likusių gyvų vyrų gyvenimus. Vienas jų vėliau buvo kelis kartus nuteistas už vagystes, kitas dėl traumuotų rankų plaštakų negali dirbti jokio darbo ir tapo priklausomas nuo alkoholio. Likę du, net ir praėjus gerokam laiko tarpui, vengia kalbėti apie kraupią nelaimę.

„Žinių turiu tik apie du iš likusių gyvųjų. Vienas jų išvyko gyventi į Angliją. O kitas iki šiol gyvena Šateikiuose, niekur nedirba ir piktnaudžiauja alkoholiu“, - „Respublikai“ sakė Šateikių seniūnas Gražvydas Paulius.

Parengta pagal dienraštį "Respublika"

"Respublikos" leidiniai", Smetonos g. 2, Vilnius, l , l , l info@respublika.net