Vietoj kolonijos spruko į užsienįnuotraukos (4)

2020 liepos mėn. 14 d. 12:07:42 Perskaitė 2222

Tęsti bausmės atlikimo į Pravieniškių pataisos namus-atvirąją koloniją negrįžęs Gediminas Dubikaltis sulaikytas besislapstantis užsienyje. Tačiau gerai teisėsaugai pažįstamam vyrui pavyko įrodyti, kad jis iš įkalinimo įstaigos ne pabėgo, o tik vengė atlikti laisvės atėmimo bausmę.


Kauno apylinkės teismo Kaišiadorių rūmuose eilinį nuosprendį išklausė kelis kartus anksčiau jau teistas 46 metų G.Dubikaltis. Recidyvistu pripažintas vyras nuteistas už vengimą atlikti bausmę. Jam skirta galutinė subendrinta trejų metų vieno mėnesio ir septynių dienų laisvės atėmimo bausmė.

Pastaroji būtų buvusi kur kas griežtesnė, tačiau baudžiamąją bylą išnagrinėjęs teismas perkvalifikavo nusikaltimą. Ant teisiamųjų suolo G.Dubikaltis sėdo dėl pabėgimo iš įkalinimo įstaigos. Vyras su tuo nesutiko ir tikino, kad turi būti teisiamas už vengimą atlikti bausmę. Tam neprieštaravo ir valstybinį kaltinimą palaikęs prokuroras.

Iš Pravieniškių pataisos namų-atvirosios kolonijos G.Dubikaltis į namus išvyko 2018 metų balandžio 27 d., apie 18.30 val. Tai jis padarė teisėtai, nes teisė laikinai išvykti jam suteikta įstaigos direktoriaus įsakymu. Atgal privalėjo grįžti po dviejų parų. Tačiau įkalinimo įstaigoje nuteistasis nustatytu laiku nepasirodė.

Pasak teismo, G.Dubikaltis iš anksto savavališkai nusprendė nesilaikyti jam trumpalaikės išvykos metu nustatyto kelionės maršruto ir kitų sąlygų, su kuo buvo pasirašytinai supažindintas ir pasirašytinai pasižadėjo šių sąlygų laikytis. Vyras patraukė ne į namus, bet į užsienį. Jame ir gyveno, kol sulaikytas, remiantis jo atžvilgiu išduotu Europos arešto orderiu.

Savo kaltę pripažinęs G.Dubikaltis tikino, jog į pataisos įstaigą negrįžo dėl labai svarbios priežasties - kilusios grėsmės sveikatai ir net gyvybei. Bet teismas byloje nerado jokių tai galinčių patvirtinti duomenų.

Anksčiau tiek Lietuvoje, tiek užsienyje teistas G.Dubikaltis padarė nesunkų tyčinį nusikaltimą. Skirdamas bausmę, teismas atsižvelgė, jog vyras gimtinėje teistas du kartus, naują nusikaltimą padarė neatlikęs ankstesniu nuosprendžiu paskirtos bausmės. Lengvinančia aplinkybe pripažintas prisipažinimas ir nuoširdus gailestis, sunkinančia - nusikaltimą padarė būdamas recidyvistas.

Teismas nevertino vyro nurodytos neva kilusios grėsmės jo sveikatai ar gyvybei. Nors jas jis pats įvardijo, kaip svarbiausią priežastį negrįžti laiku į pataisos įstaigą. Šios grėsmės taip ir liko neįrodytos.

Nuosprendį dar bus galima apskųsti aukštesnės instancijos Kauno apygardos teismui.

Laiku negrįžtantys ar apskritai pasišalinantys nuteistieji, kuriems suteikta teisė išvykti be sargybos arba be palydos už pataisos įstaigos teritorijos ribų, nėra labai retas atvejis. Visi jie, anksčiau ar vėliau, randami ir grąžinami į bausmės atlikimo vietą bei sulaukia už tai papildomos bausmės.

"Respublikos" leidiniai", Smetonos g. 2, Vilnius, Tel. , Faks. , El. paštas info@respublika.net