Vandalai sudraskė žurnalisto atminimąnuotraukos

2010 kovo 13 12:19:56 Perskaitė 3658

Iš Antakalnio kapinių pavogtas paminklas, įamžinęs nuo banditų kulkos kritusio “Respublikos” žurnalisto atminimą.

Kovo 11-ąją į sostinės Antakalnio kapines atvykusi aplankyti 1993 metų spalio 12-ąją nužudyto “Respublikos” žurnalisto Vito Lingio kapo, jo našlė Laima Lingienė pirmiausia apžiūrėjo Sausio 13-osios ir Medininkų žudynių aukų memorialą.

Moteris neteko žado

“Kadangi nuo šių kapų neseniai buvo pavogtos lentelės, svarstėme, kokie žmonės šiais laikais gyvena - nebeliko nieko šventa, - pasakojo L.Lingienė. - Prisiminiau ir savo pažįstamą, kuri palaidojo motiną ir prie kapo pasodintus krūmelius iškart apipurškė mėlynais dažais - kad nepavogtų”.

Pakilusi kiek aukščiau aukų memorialo, L.Lingienė prarado žadą. Iki šiol iš tolo švietusio įspūdingo bronzos paminklo jos vyrui nebebuvo. Ant kalnelio bolavo tik dvi betono atramos, kurias beveik šešiolika metų puošė klaipėdiečio skulptoriaus Vytauto Balsio sukurta bronzos kompozicija.

Paminklas nušautam žurnalistui vaizdavo suglamžytą ir perplėštą ranka rašyto laiško lapą. Skulptoriui pateiktas laiškas buvo tikras - jį pats V.Lingys rašė savo žmonai ką tik gimus dukrai Agnei.

“Stovėjome ir negalėjome patikėti - paminklo Vitui nebebuvo, - vakar “Respublikai” pasakojo L.Lingienė. - Man susidarė įspūdis, kad paminklas pavogtas neseniai - aplink kapą sniege buvo šviežiai užsnigtų pėdų”.

Vagys turėjo laiko

“Klaiki žinia, vis negaliu jos suvokti. Laikau dabar prieš save paminklo V.Lingiui nuotrauką ir negaliu patikėti nei savo akimis, nei ausimis, - priblokštas žinios apie paminklo vagystę sakė skulptorius V.Balsys. - Neatsigaunu nuo šoko. Baisu, kad taip paniekintas V.Lingio atminimas. Jaučiu, kad kažkas tarsi išplėšta ir iš mano gyvenimo.

Šiandien švenčiame dvidešimtąsias nepriklausomos Lietuvos metines ir nebesuprantu, ką mes iškovojome. Kai kūriau šį paminklą V.Lingiui, teisme vyko Dekanidzės procesas. Ir manyje tada degė tokia didelė viltis, kad Lietuvoje kada nors baigsis vagystės, banditizmas”.

Menininkas negalėjo suvokti, kaip vagys išmontavo ir išnešė bronzos kompoziciją, sveriančią apie 200 kg. V.Balsys sakė, kad ji buvo itin stipriai pritvirtinta prie granitinio antkapio.

“Vagys turėjo arba kūju daužyti, arba su kokiais domkratais iškelti, bet net ir gerai pasirengus tektų pasidarbuoti bent kelias valandas”, - tvirtino skulptorius.

V.Balsys prisiminė, kad paminklą V.Lingiui kūrė su labai didele meile ir spėjo jį pabaigti prieš pirmąsias žurnalisto žūties metines.

V.Lingio žmonai Laimai skulptorius tuomet sakė, kad šis kūrinys gražės su kiekviena žiema - bronza bręs, įgis vis įdomesnį atspalvį. Menininkas teigė, kad paminklo nebeliko, kai kūrinys jau buvo tapęs pats gražiausias.

Policija prašo pagalbos

Vakar Policijos departamentas pranešė, kad apie įžūlią vagystę iš Antakalnio kapinių jau informuotos visos šalies policijos įstaigos, pradėtas ikiteisminis tyrimas. Pareigūnai kreipėsi į metalo supirktuvių darbuotojus ir savininkus, taip pat į visus Lietuvos piliečius, prašydami suteikti vertingos informacijos apie šią vagystę. Ką nors apie tai žinantieji prašomi pranešti telefonu 112 arba kreiptis į artimiausią policijos įstaigą.

Visvaldas Račkauskas - Policijos generalinio komisaro pavaduotojas:


Įstatymų ir numatytų bausmių užtenka, kad metalo supirktuvės būtų kontroliuojamos, tai ir yra daroma. Metalo supirktuvės neturi teisės priimti jokių vogtų daiktų. Bet žmonėms trūksta tik proto ir sąžinės. Elementari kultūra niekam neleidžia nusikalsti - vogti, žudyti, taip pat ir priimti vogto daikto. Jeigu yra prarasta sąžinė, padorumas, kultūra, neišgelbės joks įstatymas. O tai, kad norint užsidirbti litą bet kokiu būdu, vagiama net iš kapinių, rodo tik didelį mūsų visuomenės sugedimo laipsnį. Vogti iš kapinių apskritai yra nužmogėjimas. Esu tai patyręs asmeniškai, kai vos pasodintos gėlės ant artimųjų kapų dingo jau po pusvalandžio ir, matyt, atsidūrė ten pat, iš kur ir buvo nupirktos.

Parengta pagal dienraštį "Respublika" 

"Respublikos" leidiniai", Smetonos g. 2, Vilnius, l , l , l info@respublika.net