respublika.lt

Senjorė pasmaugė savo sergantį vyrą

(0)
Publikuota: 2021 spalio 27 15:55:21, Vytas Varungis
×
nuotr. 1 nuotr.
Asociatyvi pixabay nuotr.

Už ilgai sirgusio sutuoktinio nužudymą nuteista moteris paaiškino, kad vyrui surišo ant kaklo buvusį šaliką, ir jis užduso. Specialistai įspėja, kad sunkių ligonių slaugymas - labai sunki misija, kuri gali sulaužyti artimųjų psichiką ir gyvenimą.

 

Sutuoktiniai sutarė

Kauno apygardos teismas trečiadienį paskelbė apkaltinamąjį nuosprendį 79 metų moteriai už sutuoktinio nužudymą. Teisminio bylos nagrinėjimo metu kaltinamoji savo kaltės neneigė.

Ji sakė, kad sutuoktinis sirgo jau apie septynerius metus, o paskutinį mėnesį jis praktiškai nevaikščiojo, gulėjo lovoje. Teisiamojo posėdžio metu senjorė paaiškino, kad sutuoktiniui buvo uždėtas ant kaklo šalikas, o kad nesušaltų, ji tą šaliką surišo ant kaklo ir vyras užduso.

Kaltinamoji tvirtino, kad buvo sunkumų slaugant, tačiau negalėjo sakyti, kad buvo labai pervargusi, nes turėjo pagalbą. Moteris negalėjo pasakyti, kodėl nužudė savo vyrą.

Kaip nustatyta, nors kaltinamosios šeimoje iki veikos padarymo buvo susiklosčiusi sudėtinga situacija, pati kaltinamoji taip pat turėjo sveikatos problemų, visą laiką sutuoktinių santykiai buvo geri.

Po tragiško įvykio senjorė paskambino dukrai ir prisipažino uždusinusi vyrą. Tai patvirtino ir į įvykio vietą atvykusiems policijos pareigūnams.

Aštuoni metai nelaisvės

Teisėjų kolegija neginčijamai nustatė, kad kaunietė pernai rugsėjo 1 dieną savo gyvenamoje vietoje dėl sutuoktinio slaugymo sunkumų tyčia suspaudė jo kaklą šaliko kilpa ir jį smaugė. Dėl ko nukentėjusysis netrukus mirė.

Už šeimos nario nužudymą baudžiama laisvės atėmimu nuo 8 iki 20 metų arba laisvės atėmimu iki gyvos galvos. Teisėjų kolegija nematė pagrindo kaltinamajai švelninti bausmės ar nuo jos atleisti. Teisimo nuosprendyje rašoma, kad nurodytos aplinkybės nesuteikia pagrindo daryti išvadą, kad kaltinamosios padarytos veikos pavojingumas yra mažesnis nei tipinis tokios veikos pavojingumas.

Teismas kaltinamajai paskyrė minimalią 8 metų laisvės atėmimo bausmę, kurią ji turės atlikti pataisos įstaigoje. Nuosprendis gali būti skundžiamas Lietuvos apeliaciniam teismui.

Priveda ir iki afekto

Tai ne pirmą tokia tragedija Lietuvoje, kai artimasis atima gyvybę slaugančiam sunkiam ligoniui. Prieš ketverius metus žmones sukrėtė istorija, kai apimtas nevilties šachmatų meistras uždusino savo neįgalią motiną.

Panevėžio palaikomojo gydymo ir slaugos ligoninės direktorė Violeta Grigienė „Vakaro žinioms" aiškino, kad slaugyti sunkų ligonį - sunki misija, kuri pareikalauja labai daug fizinių ir psichinių jėgų, ištvermės. Pasak jos, ne kiekvienas net jaunas ir stiprus žmogus ištveria slaugos, ypač ilgalaikės, procesą. Jeigu gulinčio ligonio slaugymo našta užgriūva garbaus amžiaus žmogų, be pagalbos iš šalies jam gali būti nepaprastai sunku. Asmuo gali palūžti psichologiškai, gali atsirasti įvairių sutrikimų. Pagaliau juk slaugantysis pats gali turėti įvairių ligų.

Gydytoja pabrėžė, kad itin sunku slaugyti ligonius, turinčius mažesnę ar didesnę psichinę negalią, pavyzdžiui, senatvinę demenciją ir pan. Tokių ligonių slaugymas stipriai išvargina, gali privesti net iki afekto būsenos.

„Užtat ir kalbame apie pagalbą iš šalies. Yra socialinių, sveikatos priežiūros paslaugų taikymo galimybės, ambulatorinė slauga į namus, jeigu to neužtenka, šeimos gydytojas sprendžia dėl stacionarios slaugos. Tų paslaugų yra, tik problema, kad žmonės nežino, kur kreiptis, paprasčiausiai stinga informacijos. Ir jeigu neturi vaikų ar pažįstamų, kurie galėtų padėtų, ligonius slaugantys asmenys pervargsta fiziškai, emociškai ir psichiškai. Todėl atsiranda tokie žiaurūs ir skaudūs atvejai, kurie sukrečia visuomenę", - kalbėjo V.Grigienė.

Ji pripažino kad senstančioje visuomenėje tokių paslaugų prireiks dar daugiau, kartu pabrėžė, jog didesnę atsakomybę dėl tėvų karšinimo turėtų prisiimti ir patys vaikai.

Kankinasi abi pusės

Vilniaus psichikos sveikatos centro direktorius Martynas Marcinkevičius pabrėžė, kad slauga nėra vien tik fizinis veiksmas. Kelių valandų pagalba iš šalies problemą palengvina, bet neišsprendžia.

„Kai gyvenama po vienu stogu, nuolatinė artimojo priežiūra ir atsakomybė labai išsekina ne tik fiziškai, bet ir emociškai. Slaugančiojo socialinis gyvenimas pasikeičia, psichika lūžta, jam reikalinga parama. Labai svarbu slaugančiajam padėti ilgesniam laikui nuimti atsakomybės naštą - pavyzdžiui, ligonį paguldyti bent kuriam laikui į ligoninę. Labai svarbi psichologinė pagalba. Deja, neturime tam specialių tarnybų ar programų", - „Vakaro žinioms" sakė psichiatras.

Pasak jo, vieno žmogaus negalia gali sugriauti net kelių jį prižiūrinčių artimųjų gyvenimus. Specialistas atkreipė dėmesį į dar vieną momentą: kai ligos patale ilgai matomas artimasis, kartais kyla minčių jį išvaduoti iš kančios.
„Kankinasi dažniausiai abi pusės. Kartais pats ligonis, išlaikęs normalų protą, sako, kad nebenori gyventi. Tai labai slegia slaugantįjį, kuriam gali susidaryti momentinis įspūdis, kad iš kančių išsivaduos abu", - pastebėjo M.Marcinkevičius.

Psichiatras įspėjo, kad situacija labai sudėtinga ir gali smarkiai blogėti, nes esame labiausiai senstanti šalis Europoje. O paprastų sprendimų nėra - psichologinės pagalbos dabar reikia daugybei žmonių.

Patiko straipsnis? Leisk mums apie tai sužinoti. Nepamiršk pasidalinti Facebook!
L
0
F
Parašykite savo komentarą:
 
Komentuoti
Respublika.lt pasilieka teisę pašalinti nekultūringus, keiksmažodžiais pagardintus, su tema nesusijusius, kito asmens vardu pasirašytus, įstatymus pažeidžiančius, šlamštą reklamuojančius ar nusikalsti kurstančius komentarus. Jei kurstysite smurtą, rasinę, tautinę, religinę ar kitokio pobūdžio neapykantą, žvirbliu išskridę jūsų žodžiai grįždami gali virsti toną sveriančiu jaučiu - specialiosioms Lietuvos tarnyboms pareikalavus suteiksime jūsų duomenis.

Dienos klausimas

Ar paspirtukininkams šalmai turėtų būti privalomi?

balsuoti rezultatai

Apklausa

Kokia kalba bendraujančių žmonių padaugėjo jūsų gyvenamojoje aplinkoje?

balsuoti rezultatai

Respublika
rekomenduoja

Labiausiai
skaitomi

Daugiausiai komentuoti

Orų prognozė

Šiandien Rytoj Poryt

+5 +9 C

+5 +10 C

+7 +10 C

+14 +17 C

+9 +13 C

+12 +18 C

0-7 m/s

0-8 m/s

0-5 m/s