Rūkaliams verta pradėti taupytinuotraukos (6)

2020 lapkričio mėn. 20 d. 09:43:27 Perskaitė 1216

Rūkaliams vertėtų pradėti kaupti pinigus ir taip ruoštis sausio 1-ajai - dienai, nuo kada bus galima sulaukti nemenkų baudų už rūkymą nuosavuose balkonuose. Minimali bauda - 30 eurų (tačiau galima sulaukti ir 120-ies). Tokia pati minimali bauda numatyta už gerokai rimtesnius nusižengimus. Ar tai adekvatu?


oks įstatymas, kurį jau pasirašė prezidentas Gitanas Nausėda, priimtas paskutiniame praėjusios Seimo kadencijos posėdyje. Jo esmė - nuo sausio bus draudžiama rūkyti daugiabučių namų balkonuose, terasose, lodžijose, nuosavybės teise priklausančiuose atskiriems savininkams, kai bent vienas namo gyventojas prieštarauja rūkymui. Pagal naujai priimtas nuostatas, net jei neatsiras nė vieno kaimyno, prieštaraujančio rūkymui, buto savininkas ar nuomininkas privalės užtikrinti, kad dūmai nepatektų į kitų savininkų patalpas.

Už rūkymą grės bauda nuo 30 iki 60 eurų, už pakartotinį nusižengimą - bauda nuo 60 iki 120 eurų.

Ar tokios baudos adekvačios, kai tokia pati minimali bauda numatyta už gerokai rimtesnius pažeidimus, tokius kaip įsakymų dėl kovos su žmonių užkrečiamųjų ligų protrūkiais ir epidemijomis nevykdymas ar vykdymas ne laiku? Arba net už narkotinių, psichotropinių ar kitų psichiką veikiančių medžiagų vartojimą be gydytojo paskyrimo bauda - nuo 30 eurų. Kaip ir už vengimą pasitikrinti dėl apsvaigimo, kai asmuo įtariamas administracinių nusižengimų padarymu. Juo labiau kad nemaža dalis seimūnų iš viso galvoja, kad rūkymas nuosavame balkone net ne nusižengimas.

Kaip įstatymas turėtų veikti? Jei kam nepatinka, kad kaimynas rūko, pirmiausiai reikės kreiptis į jį. Taip esą pasibaigs didžioji dalis konfliktų. Jei tai nepadės, teks rašyti savivaldybei, kuri namo administratorių įpareigos per 15 dienų iškabinti skelbimą prie įėjimo arba elektroniniu paštu informuoti gyventojus, kad rūkyti šiame name uždrausta. Tik tada draudimas įsigalios. Todėl, anot draudimo iniciatorių, tikrai nebus taip, kad pro šalį einantis policininkas pamatys rūkorių balkone ir iškart jį ims bausti.

Beje, 2014 metais siūlymui drausti rūkyti balkonuose nepritarė Vyriausybė, paaiškindama, kad to būtų neįmanoma įgyvendinti vien todėl, kad toks veiksmas būtų priskirtinas prie administracinių pažeidimų, o tiriant tokio pobūdžio veikas į privačias patalpas patekti negali nei policijos pareigūnai, nei savivaldybių darbuotojai. O ir pats policijos šefas Renatas Požėla užtikrino, kad policija šiems pažeidimams tikrai neteiks prioriteto. Jis ragina pačius gyventojus įsigaliojus įstatymui fiksuoti pažeidimus ir teikti policijai įrodymus, kad pareigūnams nereikėtų vykti į įvykio vietą.

„Dėl šitos funkcijos nekursime specializuotų policijos pajėgumų, reaguosime bendra tvarka. Apeliuojame ir į gyventojus, kurie skambins, informuos, kurie kvies policiją. Kuriama teisinė aplinka įpareigoja patį gyventoją būti aktyviam, t.y. fiksuoti šitą pažeidimą", - LRT sakė R.Požėla.

Faktai:

Nuo sausio rūkyti bus draudžiama ir dengtose viešojo transporto stotelių vietose, vaikų žaidimo aikštelėse ir vietose, kuriose teikiamos viešojo maitinimo paslaugos aptarnaujant pirkėjus lauko sąlygomis, išskyrus rūkymui skirtas vietas, lauke vykstančių sporto varžybų ar kitų lauke vykstančių renginių metu, išskyrus rūkymui skirtas vietas.

 

"Respublikos" leidiniai", Smetonos g. 2, Vilnius, Tel. , Faks. , El. paštas info@respublika.net