Nuteisti XXI amžiaus vergvaldžiainuotraukos (5)

2019 gruodžio mėn. 13 d. 16:02:52 Perskaitė 2887

Jungtinėje Karalystėje vištas gaudžiusius tautiečius išnaudojusius ir jais prekiavusius šiuolaikinius vergvaldžius lietuviškoji Temidė pasiuntė už grotų. Laisvės neteko ne tik lietuvis, bet ir du milijonieriai, Didžiosios Britanijos piliečiai. Tačiau pačius nukentėjusiuosius nuosprendis papiktino.

 

Penktadienį Klaipėdos apygardos teismas paskelbė verdiktą vadinamoje vištgaudžių byloje. Prie Gargždų gyvenantis 56 metų Edikas Mankevičius pripažintas kaltu dėl prekybos žmonėmis, jų išnaudojimo priverstiniam darbui vergijos ar kitokiomis nežmoniškomis sąlygomis ir neteisėto disponavimo šaudmenimis dideliais kiekiais. Už tai jam skirta 6 metų laisvės atėmimo bausmė. Pataisos namuose lietuvis išbus beveik metus trumpiau, nes įskaitytas sulaikyme ir suėmime praleistas laikas.

Didžiosios Britanijos piliečiai, 57 metų Žaklina Džadž (Jacqueline Judge) ir jos 59 metų sugyventinis Darelas Houtonas (Darell Houghton) už prekybą žmonėmis kalės 5 metus.

Keturiems nukentėjusiesiems iš viso priteista po 2-5 tūkst. eurų (iš viso 13 tūkst.). Visi patirtą neturtinę žalą buvo įvertinę kur kas didesnėmis sumomis. Todėl nenuostabu, kad nuosprendis juos labai supykdė.

„Teismas papirktas, nes labai mažas sumas priteisė. Aš prašiau 300 tūkstančių eurų. Juk per juos (nuteistuosius - aut. past.) tapau invalidu“, - pyktį vos suvaldė Antanas G.

Jam pritarė ir Mindaugas P., tikėjęsis prisiteisti 180 tūkst. eurų.

„Čia ne prekyba žmonėmis, o nusikalstama gauja ir reketas. Padarė invalidu ir dar asmeniškai iš manęs atėmė 30 tūkstančių eurų. Priteisė 3000 eurų, kai aš vien advokatui 1200 eurų sumokėjau. Kas po tokio nuosprendžio dar išdrįs į ką nors kreiptis ir prašyti pagalbos“, - karščiavosi jaunas vyras.

E.Mankevičius ir kompanijos „DJ Houghton Chicken Catching Services“ savininkai D.Houtonas ir Ž.Džadž į JK atvykusius lietuvius (apie 50-80) brutaliai išnaudojo nuo 2006 metų gruodžio iki 2012 metų spalio. Pasinaudojant tuo, jog vištų gaudytojais įdarbinti vyrai yra socialiai pažeidžiami, nemoka anglų kalbos, neturi pinigų, jie keleriems metams paversti tikrais vergais. Prieš juos naudotas fizinis ir psichologinis smurtas, taikyta fizinių ir materialinių bausmių sistema. Lietuviai neturėjo jokių socialinių garantijų, dirbo naktimis, be poilsio dienų ir atostogų, jiems mokėtas žymiai mažesnis, nei žadėtas, atlyginimas. Darbininkai gyveno antisanitarinėmis sąlygomis.

„Visą savaitę be poilsio dienų per parą dirbdavome 12-17 valandų. Dažnai pamiegodavome tik vežami iš vienos fermos į kitą. Už 1000 sugautų vištų mokėdavo po tris svarus. Kartais uždirbtų pinigų net negaudavome. Neturėdami už ką nusipirkti maisto, gerdavome gaudomų vištų žalius kiaušinius“, - teisme tikino nukentėjusiuoju pripažintas Tadas.

JK pareigūnai savo tyrimą pradėjo gerokai anksčiau. Per didžiulę operaciją 2012 metų spalio mėnesį Maidstone ir šio miesto apylinkėse sulaikyti minėti sugyventiniai, atliktos kratos bendrovės patalpose bei teritorijoje, taip pat būstuose, kur gyveno prekybos žmonėmis aukos. Tačiau E.Mankevičius sugebėjo pasprukti.

JK teisme nukentėjusiais pripažintiems lietuviams iš juos išnaudojusių iš D.Houtono ir Ž.Džadž pavyko prisiteisti daugiau nei milijoną svarų. Kur kas mažiau, nei jų engtiems tėvynainiams. Viena anglė prisiteisė net 1,8 mln. svarų.

"Respublikos" leidiniai", Smetonos g. 2, Vilnius, Tel. , Faks. , El. paštas info@respublika.net