respublika.lt

Korupcija suėda ir visai niekuo dėtus visas tekstasnuotraukos (11)

2020 birželio mėn. 10 d. 11:30:50
Darius ČIUŽAUSKAS

Garsiai nuskambėjusi istorija apie sulaikytą aukštas pareigas FNTT ėjusį advokatą ir jam „tvarkyti reikalus“ rezonansinėse finansinėse bylose padėjusius teisėsaugininkus bei prokurorus, Klaipėdos verslininkui Vladimirui Stefanovui priminė iki šiol neužgyjančią jo paties žaizdą. Ją paliko susidūrimas su rekordinio kyšio reikalavusiu buvusiu VSD pareigūnu ir sostinės advokatu. Klaipėdietis atsisakė susimokėti už ramybę ir sulaukė prieš jį bei jo verslą pradėto karo, kuriame naudojami patys niekšiškiausi metodai.

×
nuotr. 6 nuotr.
Arūno Bernacko koliažas.
Šiais laikais informacija yra brangiausias turtas. Ir niekam ne paslaptis, kad daugiausiai jos turi sukaupę mūsų visų gyvenimus atvirai ir slapčia sekantys įvairiausių specialiųjų tarnybų pareigūnai. Gerai, jei ji naudojama siekiant atskleisti ar užkardyti nusikaltimus. Tačiau vienas po kito mūsų šalies teisėsaugą drebinantys skandalai rodo, kad labai dažnai ji panaudojama priešingam tikslui - daryti nusikaltimus, dėl asmeninės ir materialinės naudos.

Klaipėdos bendrovės „Statega“ akcininkas Vladimiras Stefanovas neabejoja, kad pateko į gerai organizuotos korupcijos voratinklį, kuriame nėra nei taisyklių, nei ribų, sąžinės ar padorumo.

Siekia teisingumo

Netrukus Lietuvos apeliacinis teismas atvers didžiulį rezonansą sukėlusią baudžiamąją bylą, plačiau žinomą, kaip rekordinio kyšio byla. Bus pradėti svarstyti Kauno apygardos prokuratūros ir bendrovės „Statega“ apeliaciniai skundai. Jais siekiama pakeisti praėjusių metų liepą paskelbtą Klaipėdos apygardos teismo nuosprendį. Juo visiškai išteisinti trys vyrai.

Pasak prokuroro Laimono Petreikio, trijulę pradžiuginęs išteisinamasis nuosprendis yra nepagrįstas ir neteisėtas.

Buvęs Valstybės saugumo departamento (VSD) karininkas (kapitono laipsnis), bankroto administravimo paslaugas teikiančios bendrovės „Valeksa“ uostamiesčio filialo direktorius Darius Daubaras kaltintas kyšininkavimu, dokumentų klastojimu, turto iššvaistymu ir piktnaudžiavimu, Vilniaus advokatų kontoros „Karsten, Kraujalis ir partneriai“ advokatas Tomas Puzinas ir sostinės bendrovės „RR Management“ direktorius Andrejus Rybakovas - padėjimu reikalauti kyšio. Verslininkas dar kaltintas ir dokumentų klastojimu bei padėjimu švaistyti turtą.

Jau buvusį uostamiesčio verslo centro „Neapolis“ bankroto administratorių, valstybės tarnautojui prilyginamą D.Daubarą ir jam talkinusį T.Puziną STT Klaipėdos valdybos agentai sučiupo 2013 metų kovo pabaigoje. Įtarta, kad jie iš bendrovės „Statega“ (ji ir inicijavo „Neapolio“ bankrotą) vadovo už verslo centrą valdžiusios bankrutuojančios bendrovės beveik 9 mln. eurų kreditorinio reikalavimo teisme pripažinimą pareikalavo ir susitarė priimti per 1,6 mln. eurų neteisėtą atlygį.

Numarinti nepavyko

Neteisėtus veiksmus vykdė aukštos kvalifikacijos teisininkai, todėl jie neabejojo savo pranašumu. Tuo labiau jog valdė visą informaciją. Tad, nors Klaipėdos apygardos prokuratūros prokurorai STT pradėtą ikiteisminį tyrimą kontroliavo ir organizavo labai energingai, pasikeitus prokuratūros vadovui, byla kažkodėl pradėjo strigti, o galiausiai buvo tyliai ir netikėtai nutraukta. Tačiau „palaidoti“ skandalingos baudžiamosios bylos jiems vis dėlto nepavyko. Generalinė prokuratūra ne tik atnaujino ikiteisminį tyrimą dėl kyšio reikalavimo, bet ir perdavė bylą nagrinėti Kauno prokurorams - taip ji pasiekė teismą.

Dar 2014 metų rugsėjį prokurorai teigė, jog byloje yra glaudžiai persipynę tiek civiliniai, tiek baudžiamieji santykiai, tiriamos nusikalstamos veikos turėjo tęstinį pobūdį ir tikrai nebuvo vienkartinis primityvus veiksmas. Bet vos po kelių mėnesių (tų pačių 2014-ųjų gruodį) staiga priėmė nutarimą tyrimą nutraukti. Motyvuodami, neva V.Stefanovo parodymai kelia abejonių dėl jų patikimumo.

„Mes buvome tokie ramūs, nes žinojome, kad esame teisūs ir turime įrodymus. Ir staiga - tyrimas nutraukiamas“, - prisiminė V.Stefanovas.

Vien tas faktas, kad byla iš Klaipėdos perduota į Kauną, suteikia pagrindo įtarimams apie galimai neskaidrią pajūrio prokuratūros veiklą. Kaip tikina teisininkai, tai galėtų tapti vadovėliniu pavyzdžiu, kaip uždaryti „nepatogią“ bylą, priverčiant suabejoti priesaiką davusio liudytojo parodymais.

Pirmojoje instancijoje procesas truko kelerius metus. Iškalbingas faktas. Teisme kaltinamuosius gina žinomi advokatai, tarp kurių buvęs VSD vadovas Arvydas Pocius, taip pat ir buvęs Generalinės prokuratūros Organizuotų nusikaltimų ir korupcijos tyrimo skyriaus prokuroras Mindaugas Dūda.

Pažadėjo ir ištesėjo


„Stategos“ akcininko V.Stefanovo teigimu, atsisakius duoti įspūdingą kyšį ir apie tai pranešus STT, jam aiškiai pasakyta: nori karo? Bus karas. Po nepasisekusio bandymo numarinti bylą, prieš verslininką pradėta šmeižto ir spaudimo kompanija.

Pirmiausiai žiniasklaidoje pasirodė atvirai šmeižikiški straipsniai. Juose klaipėdietis įvardytas užsienio valstybės karinės žvalgybos pareigūnu, ginklų prekeiviu, Afrikos valstybių diktatorių draugu ir apkritai nesąžiningu verslininku. Įdomiausia, jog kompanijų pavadinimai nutylėti, į priekį stumiant tik V.Stefanovo pavardę.

Naujausia V.Stefanovui ir „Stategai“ skirta purvo doze tapo prie tolimosios Afrikos krantų piratų užpulti krovininiai laivai, pagrobti keli jūrininkai. Keli virvelių patraukimai ir šis įvykis Lietuvoje viešai pradėtas sieti ne su tikraisiais laivų savininkais, o su uostamiesčio verslininku.

Puikiai žinodamas, kas už viso to stovi ir kas teikia savaip interpretuotą informaciją, V.Stefanovas ilgai tylėjo. Tačiau suprato, jei nesigins ir toliau bus maišomas su purvais. Už savo garbę kovojo teisinėmis priemonėmis. Verslininkas kreipėsi į teismą ir šis įpareigojo melavusį dienraštį „Lietuvos rytas“ atsiprašyti. Dar vieną žurnalistą dėl etikos pažeidimų atleido patys darbdaviai.

Kenčia verslas ir artimieji

Plačiai paskleistas melas iš viešosios erdvės neišnyko. Jis pasiekė bankus. Rezultatų ilgai laukti nereikėjo. Prasidėję patikrinimai baigėsi tuo, kad uždarytos ne tik V.Stefanovo įmonės, bet ir jo bei šeimos narių asmeninės sąskaitos. Ką tai šiais laikas reiškia verslui, aiškinti nereikia.

„Dėl viso to šmeižto mūsų įmonė patyrė didžiulę, milijoninę, žalą, nukentėjo jos reputacija. Bet juk mes dirbame teisėtai, laikantis įstatymų, Lietuvos valstybei mokame visus mokesčius. „Stategoje“ dirba apie 100 žmonių, daug buvusių Baltijos laivų statyklos darbuotojų ir didžioji dalis jų yra lietuviai. Mes statome ir remontuojame laivus, užsiimame tuo, ką gerai mokame. Žmonės mane žino. Dėl užšaldytų pinigų bendrovė dabar turi finansinių problemų, ne visada gali laiku vykdyti savo įsipareigojimus“, - „Vakaro žinioms“ sakė V.Stefanovas.

Pateikus įrodymus, kad tai gerai organizuoto šmeižto kampanija, bankininkai sako viską puikiai suprantantys. Tačiau tikina niekuo padėti negalintys. Neva jis yra padidintos rizikos klientas. Kodėl? Nes taip rašo straipsnių autoriai.

Lygiai tokia pačia logika vadovaujasi ir Ekonomikos ir inovacijų ministerija. Nors daugybę patikrinimų atlikusios specialiosios tarnybos „Stategai“ neturi jokių oficialių priekaištų, ministerija sustabdė licenciją, kuri būtina norint remontuoti laivus. Vėlgi, tai padaryta vadovaujantis neviešinama specialiųjų tarnybų pažyma.

Sistemos nugalėti neįmanoma?

Dar prieš penkerius metus V.Stefanovas tikėjo, kad viskas galų gale atsistos į savo vietas. Tačiau tikėjimo, kad teisingumas triumfuos, lieka vis mažiau.

„Toks jausmas, kad prieš mus kovoja visa korupcinė sistema. O jos, kaip žinome, nugalėti neįmanoma. Net priešingai. Vietoje nukirstos galvos išauga dvi naujos. Lietuvoje teisybė dar yra, bet jei ir toliau tokiais tempais viskas bus daroma, jau po kelerių metų jos gali ir nelikti. Prieš dešimtmetį buvo lengviau dirbti su problemas sprendžiančiais ir sprendimus priimančiais žmonėmis. Dabar sąžiningų žmonių gerokai mažiau. Jie ne tik nepadeda verslui, bet jį spaudžia, jam net trukdo.

Mus jau tiek kartų visos tarnybos pertikrino ir nieko nerado. Nors mūsų visa veikla oficialiai deklaruota, ieškoma bet kokių kabliukų. Jau kelerius metus nekaip nesuprantu, kuo prasikaltau. Nesvarbus, kas, kur ir ką padarė, pirmiausiai ieškoma mano pavardės.

Tačiau pasiduoti tikrai nežadu. Tėvas jau taip išauklėjo. Jei esi neteisus, ateik ir atsiprašyk. O jei nekaltas - kovok“, - patikino verslininkas.

Parašykite savo komentarą:
  Skaityti komentarus (11)
Respublika.lt pasilieka teisę pašalinti nekultūringus, keiksmažodžiais pagardintus, su tema nesusijusius, kito asmens vardu pasirašytus, įstatymus pažeidžiančius, šlamštą reklamuojančius ar nusikalsti kurstančius komentarus. Jei kurstysite smurtą, rasinę, tautinę, religinę ar kitokio pobūdžio neapykantą, žvirbliu išskridę jūsų žodžiai grįždami gali virsti toną sveriančiu jaučiu - specialiosioms Lietuvos tarnyboms pareikalavus suteiksime jūsų duomenis.
Daugiau

Respublika
rekomenduoja

Labiausiai
skaitomi
(per 72 val.)

Daugiausiai komentuoti
(per 72 val.)

Dienos klausimas

Ar taupote pinigus?

balsuoti rezultatai

Apklausa

Ar karantinas pakeitė Jūsų apsipirkimo įpročius?

balsuoti rezultatai
Šiandien Rytoj   Poryt

 

   

+1 +2 C

 0 +1 C

 

 -1  0 C

+2 C

 0 +1 C

 

   -1  0 C  

0-3 m/s

  0-2 m/s

 

3-9 m/s

       

Valiutų kursai

USD - 1.2158 PLN - 4.5385
RUB - 91.1009 CHF - 1.0773
GBP - 0.8905 NOK - 10.3308

Nuorodos