respublika.lt

Kodėl paleistas "Respublikos" žurnalisto V.Lingio žudikas?

(0)
Publikuota: 2012 balandžio 11 09:11:02, Olava STRIKULIENĖ, „Respublikos“ žurnalistė
×
nuotr. 2 nuotr.
Vitas LINGYS (1960-1993) - „Respublikos” žurnalistas, nužudytas spalio 12 d. kriminalinių struktūrų ir korumpuotų politinių jėgų užsakymu.

Vakar apie vidudienį iš Vilniaus pataisos namų paleistas „Respublikos“ žurnalisto Vito Lingio žudikas, buvęs nusikalstamos organizuotų banditų grupuotės „Vilniaus brigada“ narys Igoris Achremovas, pravarde Achremas, atsėdėjęs už grotų 18 metų ir Vilniaus apygardos teismo sprendimu lygtinai atleistas nuo likusios 6,5 metų ir 11 dienų bausmės.

 

Teismas skelbia: pasitaisė

Kovo 2-ąją Vilniaus miesto 3-iasis apylinkės teismas nesiryžo išleisti I.Achremovo į laisvę. Teismas motyvavo tuo, kad taip būtų pažeistas teisingumo principas. Mat I.Achremovas buvo nuteistas už tris sunkius nusikaltimus: savo profesines pareigas ėjusio „Respublikos“ žurnalisto V.Lingio nužudymą, dalyvavimą organizuotame nusikalstamame susivienijime ir neteisėtą šaunamojo ginklo įsigijimą bei laikymą.

Tačiau Vilniaus apygardos teismas, gavęs I.Achremovo skundą, nusprendė kitaip. Vakar savo neskundžiama nutartimi konstatavo, kad I.Achremovas, net 9 kartus nesėkmingai bandęs ištrūkti į laisvę, pataisos namuose padarė akivaizdžią pažangą. Mat per 18 metų buvo 16 kartų pataisos namų administracijos paskatintas už gerą elgesį. Ir tik 1 kartą už blogą elgesį nubaustas. Pataisos namų administracija savo teikime teismui taip pat teigė, kad I.Achremovo gera emocinė pusiausvyra. Draugiškas. Mandagus. Pataisos namuose priskiriamas mažiausiai rizikos grupei.

Tad teismas nusprendė, kad galima teigti, jog I.Achremovas pasitaisė. Skirtos bausmės tikslas pasiektas ir nėra priežasties jau 18 metų atsėdėjusį nuteistąjį ilgiau laikyti už grotų. Esą atsisakyti paleisti nuteistąjį tik dėl jo padaryto nusikaltimo pobūdžio negalima. Mat nusikaltimas bausmės atlikimo metu nesikeičia ir taip nuteistasis, nubaustas už sunkų nusikaltimą, prarastų bet kokią galimybę pirma laiko išeiti į laisvę.

Už ką buvo nužudytas žurnalistas V.Lingys

„Respublikos“ žurnalistas V.Lingys pirmasis pradėjo rašyti apie Boriso Dekanidzės vadovaujamos „Vilniaus brigados“ nusikaltimus. Žmonių grobimą, turto prievartavimą. V.Lingys buvo pirmasis tuo metu, kai tuometinis šalies generalinis komisaras viešai gyventojus tikino, kad organizuotas nusikalstamumas Lietuvoje neegzistuoja. Esą Lietuvoje jokių organizuotų gaujų nėra. Tačiau V.Lingys, kartais prisidengdamas Petrylos slapyvardžiu, sugebėjo vardais ir pavardėmis įvardyti „Vilniaus brigados“ narius ir vadeivas. Pirmasis paviešino, kad gaujos vadeivos yra B.Dekanidzė ir Igoris Tiomkinas. Taip pat atskleidė, kur gaujos nariai renkasi į „strielkas“, kaip baudžia nepaklusniuosius gaujos narius. Taip pat buvo atskleista, kur „Vilniaus brigados“ gijos nusidriekia užsienyje. Be to, gauja jau buvo taip išdrąsėjusi, kad viešai drįsdavo pareikšti: „Vilnių valdome mes“.

Siekiant nutildyti „Respublikos“ žurnalistą, 1993 metų vasarą Latvijos kurorte Jūrmaloje buvo sugalvotas V.Lingio nutildymo planas. Žurnalistui paskelbtas mirties nuosprendis. B.Dekanidzės įsakymu, nuosprendžio vykdytoju paskirtas I.Achremovas, o jam talkininkauti turėjo Viačeslavas Slavickis ir Borisas Bobičenka. V.Lingys, rytą susiruošęs vykti į darbą, buvo nušautas 1993 metų spalio 12-ąją prie savo namų.

Pradėjo atvirauti po 2 mėnesių

„Respublikos“ žurnalisto 33 metų V.Lingio mirtis sukrėtė visuomenę. Kaip vakar pasakojo V.Lingio nužudymo bylą tyręs buvęs Vilniaus apygardos prokuroras, o dabar Generalinės prokuratūros Organizuotų nusikaltimų ir korupcijos tyrimo departamento prokuroras Gintaras Jasaitis, nusikaltimas buvo išaiškintas gana greitai. Mat tyrėjams padėjo tuo metu veikęs Prevencinio sulaikymo įstatymas, leidęs dviejų policijos pareigūnų sprendimu keliems mėnesiams sulaikyti asmenis, galimai susijusius su organizuotu nusikalstamu pasauliu.

I.Achremovas, V.Slavickis, B.Bobičenka iš pradžių buvo sulaikyti, remiantis Prevencinio sulaikymo įstatymu.  Sėdėdami už grotų po truputį pradėjo kalbėti. Kaip elgėsi I.Achremovas?

„Kiek teko dirbti su kitais sulaikytaisiais, I.Achremovas, palyginti su kitais, elgėsi gana sąžiningai, - prisiminė G.Jasaitis, - kalbėjo, bet jei ko nors nenorėdavo sakyti, tai atvirai pasakydavo - nekalbėsiu. Tai buvo tik pirmasis etapas, o apie visą nusikaltimą pradėjo šnekėti vėliau. Dėl „Vilniaus brigados“ vadeivos B.Dekanidzės vaidmens nusikaltime, apie gautus konkrečius nurodymus I.Achremovas ėmė pasakoti tik po kelių mėnesių. Apie tai ėmė šnekėti, tik duodamas parodymus Jūrmaloje. Tačiau šiaip elgėsi gana sąžiningai. Ir teisme duodamas parodymus nieko neslėpė, gailėjosi. Ši byla man ir visuomenei buvo labai svarbi, nes buvo nužudytas žurnalistas, einantis savo pareigas. Nužudytas dėl savo pilietinės pozicijos, reiškiamos prieš organizuotą nusikalstamumą“.

1994 metais teismas skyrė B.Dekanidzei mirties bausmę.

I.Achremovui taip pat skirta mirties bausmė, tačiau tuo pačiu nuosprendžiu ji pakeista į laisvės atėmimą iki gyvos galvos. 2004 metų sausį Vilniaus apygardos teismo sprendimu nuteistajam laisvės atėmimo bausmė sumažinta iki 25 metų. Šis įkalinimo terminas turėjo baigtis 2018 metų spalio 21 dieną. V.Slavickis ir B.Bobičenka gavo mažesnes laisvės atėmimo bausmes, todėl jau seniai džiaugiasi laisve.

Nuo teisėsaugos pasislėpusio „Vilniaus brigados“ vadeivos I.Tiomkino byla buvo išskirta į atskirą bylą. Vėliau I.Tiomkinas su Graikijos piliečio pasu buvo sulaikytas Vokietijoje. Grąžintas į Lietuvą ir čia nuteistas. I.Tiomkinas, atsėdėjęs bausmę, taip pat džiaugiasi laisve.

Klausimai be atsakymų

Dabar laisvas ir I.Achremovas. Ar tai teisinga? Ar už sunkiausius nusikaltimus iš viso galima taikyti lygtinį paleidimą?

Teismams, kurie nagrinėjo nuteistojo prašymus paleisti neatlikus visos bausmės, I.Achremovas pažymėjo, kad būtent jis padėjo atskleisti B.Dekanidzės nusikaltimus, būtent todėl žurnalisto V.Lingio nužudymo byloje esą buvo įvykdytas teisingumas. Išankstinio paleidimo svarstymų metu teisėjams buvo pateiktas ir buvusio generalinio prokuroro, dabartinio Aukščiausiojo Teismo teisėjo Antano Klimavičiaus patvirtinimas apie I.Achremovo bendradarbiavimą su teisėsauga. Be to, „Vilniaus brigados“ bylos tyrėjai neslepia, kad vienas iš bendradarbiavimo motyvų buvęs pažadas tarpininkauti, kad nebūtų skirta aukščiausia bausmė - mirties.

„Iš tikrųjų lygtinio paleidimo įstatyme yra daug vertinamųjų kriterijų įrašyta, - vakar paaiškino G.Jasaitis. - Tačiau, galvojant filosofiškai, ar įmanoma pasitaisyti atliekant ilgalaikę bausmę? Jei nukentėjusioji pusė lygtiniam paleidimui pritartų, teismams tai būtų tikrai pakankamas argumentas lygtinį paleidimą taikyti“.

Teismas tik įpareigojo I.Achremovą 4 kartus per mėnesį registruotis pataisos įstaigoje. Būti namie nuo 22 iki 6 val. ryto. Be leidimo neišvykti ilgiau nei savaitei.

Parengta pagal dienraštį "Respublika"

Patiko straipsnis? Leisk mums apie tai sužinoti. Nepamiršk pasidalinti Facebook!
L
0
F
Parašykite savo komentarą:
 
Komentuoti
Respublika.lt pasilieka teisę pašalinti nekultūringus, keiksmažodžiais pagardintus, su tema nesusijusius, kito asmens vardu pasirašytus, įstatymus pažeidžiančius, šlamštą reklamuojančius ar nusikalsti kurstančius komentarus. Jei kurstysite smurtą, rasinę, tautinę, religinę ar kitokio pobūdžio neapykantą, žvirbliu išskridę jūsų žodžiai grįždami gali virsti toną sveriančiu jaučiu - specialiosioms Lietuvos tarnyboms pareikalavus suteiksime jūsų duomenis.

Dienos klausimas

Ar paspirtukininkams šalmai turėtų būti privalomi?

balsuoti rezultatai

Apklausa

Kokia kalba bendraujančių žmonių padaugėjo jūsų gyvenamojoje aplinkoje?

balsuoti rezultatai

Respublika
rekomenduoja

Labiausiai
skaitomi

Daugiausiai komentuoti

Orų prognozė

Šiandien Rytoj Poryt

+5 +9 C

+5 +10 C

+7 +10 C

+14 +17 C

+9 +13 C

+12 +18 C

0-7 m/s

0-8 m/s

0-5 m/s